O‘zbekiston Prezidenti Xalqaro dzyudo federatsiyasi bilan sheriklikni yanada kengaytirish rejalarini qo‘llab-quvvatladi
777
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 27 fevral kuni nufuzli “Katta dubulg‘a” xalqaro turniri doirasida mamlakatimizda bo‘lib turgan Xalqaro dzyudo federatsiyasi rahbari Marius Vizerni qabul qildi.
Mazkur yirik sport tashkiloti bilan mamlakatimizda dzyudo maktabini rivojlantirish va ushbu yakkakurash turini ommalashtirish borasidagi samarali hamkorlikni yanada kengaytirish masalalari ko‘rib chiqildi.
Ta’kidlash joizki, O‘zbekiston xalqaro federatsiya faoliyatida faol ishtirok etmoqda. 2022 yilda mamlakatimizda kattalar o‘rtasida jahon chempionati, o‘tgan yili harbiy xizmatchilar o‘rtasida jahon birinchiligi muvaffaqiyatli o‘tkazildi. Parij shahrida bo‘lib o‘tgan yozgi Olimpiya o‘yinlarida Diyora Keldiyorova O‘zbekiston tarixida ilk bor dzyudo bo‘yicha oltin medalni qo‘lga kiritdi.
Federatsiya rahbari Marius Vizer mamlakatimizda sog‘lom turmush tarzini ommalashtirish va sportning barcha turlarini har tomonlama qo‘llab-quvvatlash, yoshlar, ayniqsa, qizlarni keng jalb etish, zamonaviy sport infratuzilmasini yaratish borasida amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli islohotlarni yuqori baholadi.
Uchrashuvda sportchilar, murabbiylar va hakamlarni tayyorlashda federatsiyaning texnik ko‘magi va ekspert yordamini kengaytirish, iqtidorlarni saralashning samarali mexanizmini joriy qilish masalalariga alohida e’tibor qaratildi.
Bundan tashqari, mamlakatimiz hududlarida dzyudo bo‘yicha xalqaro musobaqalarni muntazam o‘tkazib borish taklifi bildirildi.
Uchrashuv yakunida O‘zbekiston Prezidenti milliy dzyudo maktabini rivojlantirishga qo‘shgan katta shaxsiy hissasi uchun Xalqaro dzyudo federatsiyasi rahbari Marius Vizerga davlatimizning yuksak mukofoti – “Do‘stlik” ordenini topshirdi.

Президент Узбекистана поддержал планы по дальнейшему расширению партнерства с Международной федерацией дзюдо
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 27 февраля принял главу Международной федерации дзюдо Мариуса Визера, находящегося в нашей стране в рамках проведения престижного международного турнира «Большого шлема».
Были рассмотрены вопросы дальнейшего расширения плодотворного сотрудничества с указанной авторитетной спортивной организацией в области развития национальной школы дзюдо и популяризации этого вида единоборства в нашей стране.
Следует отметить, что Узбекистан активно участвует в деятельности международной федерации. В 2022 году в нашей стране успешно проведен чемпионат мира среди взрослых, а в прошлом году – мировое первенство среди военнослужащих. На летних Олимпийских играх в городе Париже Диёра Келдиёрова впервые в истории Узбекистана завоевала золотую медаль по дзюдо.
Глава федерации Мариус Визер высоко оценил проводимые масштабные реформы по популяризации здорового образа жизни и всемерной поддержке разных видов спорта в стране, широкому вовлечению молодежи, особенно девушек, а также созданию современной и доступной спортивной инфраструктуры.
Особое внимание в ходе встречи уделено вопросам расширения технического содействия и экспертной помощи федерации в подготовке спортсменов, тренеров и судей, внедрении эффективного механизма селекции талантов.
Кроме того, предложено регулярное проведение международных соревнований по дзюдо в регионах нашей страны.
В завершение встречи Президент Узбекистана за большой личный вклад в развитие национальной школы этого единоборства вручил главе Международной федерации дзюдо Мариусу Визеру высокую государственную награду – орден «Дўстлик».