Transport loyihalari bo‘yicha takliflar ko‘rib chiqildi
Prezident Shavkat Mirziyoyev 3 fevral kuni yirik transport infratuzilmasi loyihalari bo‘yicha hisobot bilan tanishdi.
Aholi va iqtisodiyotning o‘sib borayotgan ehtiyojidan kelib chiqib, transport tarmog‘i izchil rivojlantirib borilmoqda. Davlatimiz rahbarining 2023 yil 10 oktyabrdagi qaroriga muvofiq, yo‘l xo‘jaligi sohasi takomillashtirildi, yo‘l qurish, ta’mirlash va ulardan foydalanish ko‘lami oshdi.
Mazkur qarorda zamonaviy avtomobil yo‘llarini tashkil etish istiqbollari ham belgilangan edi. Jumladan, o‘tgan vaqtda Jahon banki ishtirokida “Toshkent – Andijon” muqobil yo‘li loyihalashtirildi. Umumiy uzunligi 314 kilometr bo‘lgan bu tezyurar magistral foydalanishga topshirilishi natijasida Toshkentdan Andijonga yetib borish vaqti 5 soatdan 3 soatgacha qisqaradi. Shuningdek, bu yalpi ichki mahsulotni 2,6 foizga oshirib, avtohalokatlarni 40 foizga kamaytirishi mumkin.
Yaqinda ushbu loyiha bo‘yicha xalqaro tender e’lon qilindi. Qisqa vaqtda unga ko‘plab nufuzli xorijiy kompaniyalar qiziqish bildirdi.
Yig‘ilishda mazkur loyiha bo‘yicha takliflar ko‘rib chiqildi. Transport vazirligiga yuklamasi ko‘p boshqa yo‘llarda ham muqobil magistrallar qurish, yo‘llarda qulaylik va xavfsizlikni kuchaytirish, turli pullik xizmatlarni tashkil etish yuzasidan topshiriqlar berildi.
Davlatimiz rahbariga Birlashgan Arab Amirliklarining “AD Ports Group” kompaniyasi bilan hamkorlikda Navoiy viloyatida “quruq port” tashkil qilish loyihasi to‘g‘risida ham axborot berildi.

Рассмотрены предложения по крупным транспортным проектам
Президент Шавкат Мирзиёев 3 февраля ознакомился с отчетом по крупным проектам транспортной инфраструктуры.
В условиях растущих потребностей населения и экономики транспортная сеть страны последовательно развивается. В соответствии с постановлением главы государства от 10 октября 2023 года была усовершенствована дорожная отрасль, что позволило расширить масштабы строительства, ремонта и эксплуатации дорог.
Документом предусмотрено создание современных автомобильных дорог. В частности, при поддержке Всемирного банка был разработан проект альтернативной трассы «Ташкент – Андижан». Сдача в эксплуатацию этой скоростной магистрали протяженностью 314 километров позволит сократить время в пути между двумя городами с 5 до 3 часов, увеличить валовой внутренний продукт на 2,6 процента и снизить количество дорожно-транспортных происшествий на 40 процентов.
Недавно по этому проекту был объявлен международный тендер, интерес к которому выразили многие ведущие зарубежные компании.
На совещании были рассмотрены предложения по проекту. Министерству транспорта даны поручения касательно строительства альтернативных магистралей и по другим загруженным направлениям, повышения удобства и безопасности дорог, организации различных платных услуг.
Президенту также представлена информация о проекте создания сухого порта в Навоийской области совместно с эмиратской компанией AD Ports Group.