O‘zbekiston Prezidenti BAA bilan hamkorlikni yanada kengaytirish muhimligini ta’kidladi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Birlashgan Arab Amirliklari sanoat va ilg‘or texnologiyalar vaziri Sulton Ahmad Al-Jobir hamda energetika va infratuzilma vaziri Suhayl Muhammad Al-Mazruiydan iborat delegatsiya bilan uchrashuvida amaliy hamkorlikni yanada kengaytirish va investitsiyaviy sheriklik loyihalarini ilgari surish masalalari ko‘rib chiqildi.
Suhbat avvalida Sulton Al-Jobir davlatimiz rahbariga Amirliklar Prezidenti Shayx Muhammad Ol Nahayon, mamlakat Bosh vaziri, Dubay Amiri Shayx Muhammad Ol Maktum va Vitse-prezidenti Shayx Mansur Ol Nahayonning salomi va eng ezgu tilaklarini yetkazdi.
Uchrashuvda O‘zbekiston-BAA ko‘p qirrali munosabatlarining bugungi yuksak darajasi alohida mamnuniyat bilan qayd etildi. O‘zaro tovar ayirboshlash hajmi, qo‘shma korxonalar va aviaqatnovlar soni oshmoqda. Birlashgan Arab Amirliklari yetakchi kompaniyalari ishtirokida O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan va istiqbolli loyihalar portfeli 20 milliard dollarga yetdi.
“Yashil” energetika ikki tomonlama hamkorlikning ustuvor yo‘nalishi bo‘lib xizmat qilmoqda. Bugun Navoiy viloyatida quvvati 500 megavatt bo‘lgan shamol stansiyasi ishga tushirildi – bu loyiha Masdar kompaniyasi tomonidan amalga oshirildi.
Umuman, ushbu kompaniya ishtirokida so‘nggi yillarda mamlakatimizda umumiy quvvati 1,5 gigavatt bo‘lgan elektr energiyasi ishlab chiqarish ob’ektlari ishga tushirildi.
Energetika, neft-gaz va kimyo tarmoqlari, tog‘-kon sanoati, suv ta’minoti, maishiy chiqindilarni qayta ishlash va boshqa yo‘nalishlarda yirik investitsiya loyihalarini tez fursatda tayyorlash va amalga oshirishga alohida e’tibor qaratildi.
Barcha darajalardagi samarali muloqotlarni davom ettirish va bo‘lajak oliy darajadagi tadbirlarga puxta tayyorgarlik ko‘rish muhimligi qayd etildi.

Президент Узбекистана подчеркнул важность дальнейшего наращивания сотрудничества с ОАЭ
Вопросы дальнейшего расширения практического взаимодействия и продвижения проектов инвестиционного сотрудничества были рассмотрены на встрече Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева с делегацией Объединенных Арабских Эмиратов в составе министра промышленности и передовых технологий Султана Ахмеда Аль Джабера и министра энергетики и инфраструктуры Сухайля Мухаммеда Аль Мазруи.
В начале беседы Султан Аль Джабер передал главе нашего государства искренние приветствия и наилучшие пожелания от Президента Эмиратов Шейха Мухаммада Аль Нахайяна, Премьер-министра страны, Эмира Дубая Шейха Мухаммада Аль Мактума и Вице-президента Шейха Мансура Аль Нахайяна.
В ходе встречи с особым удовлетворением был отмечен современный высочайший уровень узбекско-эмиратских многоплановых отношений. Растут объемы взаимного товарооборота, число совместных предприятий и частота авиарейсов. Портфель реализуемых и перспективных проектов с участием ведущих эмиратских компаний в Узбекистане достигает 20 миллиардов долларов.
Локомотивом двустороннего сотрудничества выступает «зеленая» энергетика. Сегодня была введена в строй ветряная станция в Навоийской области мощностью 500 мегаватт – этот проект был реализован компанией Masdar.
В целом с участием данной компании за последние годы в нашей стране введены объекты генерации электроэнергии суммарной мощностью 1,5 гигаватт.
Особое внимание было уделено скорейшей подготовке и реализации крупных инвестиционных проектов в энергетической, нефтегазовой и химической отраслях, добывающей промышленности, в сфере водоснабжения, переработки бытовых отходов и других направлениях.
Отмечена важность продолжения продуктивных контактов на всех уровнях и тщательной подготовки к предстоящим мероприятиям на высшем уровне.