Birinchi xonim COP29da O‘zbekistonning milliy paviloni bilan tanishdi
O‘zbekistonning Birinchi xonimi, “Zamin” xalqaro jamoat fondi Vasiylik kengashi raisi Ziroat Mirziyoyeva Bokuda o‘tayotgan Global iqlim sammitidagi ishtiroki davomida ekofaollar bilan birgalikda COP29da tashkil etilgan O‘zbekiston milliy paviloni bilan tanishdi.
Mamlakatimiz pavilonining “Ichki barqarorlik” mavzusidagi konsepsiyasi o‘zbek xonadonining qalbi va oilaviy uyg‘unlik ramzi bo‘lgan an’anaviy hovliga asoslangan. Pavilon mamlakatimiz iqlimiga mos, vaqt sinovidan o‘tgan barqaror, an’anaviy materiallar va qadimiy usullardan foydalanilgan holda bunyod etilgan.
Ta’kidlash joizki, sammit kunlarida bu yerda yerlarning tanazzulga uchrashi va cho‘llanishi, bioxilma-xillik, shaharlarning iqlimga chidamliligi, Orolbo‘yi mintaqasini tiklash kabi O‘zbekiston va Markaziy Osiyo mintaqasining asosiy iqlim muammolarini qamrab olgan 30 dan ortiq tadbir o‘tkaziladi.
Shuningdek, O‘zbekiston Birinchi xonimi Ozarbayjon Birinchi xonimi Mehribon Aliyeva, Turkiya Birinchi xonimi Emine Erdog‘an va Qirg‘iziston Birinchi xonimi Oygul Japarova bilan birgalikda “Birdamlik markazi” paviloniga tashrif buyurdilar. U Turkiya Prezidenti rafiqasining “Nol chiqindi” tashabbusi doirasida va Ozarbayjon Prezidenti rafiqasi boshchiligidagi Haydar Aliyev jamg‘armasi ko‘magida ochilgan.
Oliy martabali mehmonlarga mazkur tashkilotlarning chiqindilarni boshqarish, qayta ishlash, ekologik dasturlar va innovatsion yechimlar, shuningdek, ta’lim, sog‘liqni saqlash, madaniyat va atrof-muhitni muhofaza qilish sohasidagi loyihalari haqida batafsil ma’lumot taqdim etildi.
Shu yerda Ozarbayjonning Shamaxi shahrida daraxt ekish kampaniyasini boshlash marosimi bo‘lib o‘tdi. To‘rt mamlakatning Birinchi xonimlari masofadan turib ko‘kalamzorlashtirish tadbirlariga start berdilar.

Первая леди ознакомилась с Национальным павильоном Узбекистана на COP29
В продолжение программы участия в мероприятиях Глобального климатического саммита в Баку Первая леди Узбекистана, председатель Попечительского совета Международного общественного фонда «Zamin» Зироат Мирзиёева вместе с экоактивистами ознакомилась с национальным павильоном Узбекистана на COP29.
Концепция павильона нашей страны «Устойчивость внутри» основывается на традиционном узбекском ховли – внутреннем дворике, который символизирует сердце узбекского дома и образ семейного уюта. Павильон построен с использованием устойчивых, традиционных материалов и древних методов, проверенных временем и адаптированных к климату нашей страны.
Следует отметить, что в дни саммита на этой площадке состоится более 30 мероприятий, которые охватят основные климатические проблемы Узбекистана и региона Центральной Азии, включая деградацию земель и опустынивание, сохранение биоразнообразия, климатическую устойчивость городов, восстановление Приаралья.
Также Первая леди Узбекистана вместе с Первыми леди Азербайджана Мехрибан Алиевой, Турции Эмине Эрдоган и Кыргызстана Айгуль Жапаровой посетила павильон «Центр солидарности». Он был открыт в рамках инициативы «Ноль отходов» супруги Президента Турции и при содействии фонда Гейдара Алиева, возглавляемого супругой Президента Азербайджана.
Высоким гостям была представлена подробная информация о проектах указанных организаций в области управления отходами, переработки, экологических программ и инновационных решений, а также в сферах образования, здравоохранения, культуры и охраны окружающей среды.
Здесь же состоялась церемония запуска кампании по посадке деревьев в азербайджанском городе Шемаха. Первые леди четырех стран дистанционно дали старт мероприятиям по озеленению.