Avvalambor, go‘zal Bishkek shahrida sammitimiz yuksak darajada tashkil etilgani va ko‘rsatilayotgan an’anaviy mehmondo‘stlik uchun Qirg‘iz Respublikasi Prezidenti hurmatli Sadir Nurg‘ojoyevich Japarovga samimiy minnatdorlik izhor etaman.
So‘nggi yillarda Qirg‘izistonda barcha sohalarda olib borilayotgan jadal islohotlar va tub o‘zgarishlarga hammamiz guvoh bo‘lib turibmiz. Bugun tadbirimiz o‘tayotgan ushbu muhtasham majmua ham bu so‘zlarimizning yaqqol dalilidir.
Mamlakatda siyosiy-ijtimoiy barqarorlik ta’minlanayotgani, zamonaviy sanoat va infratuzilma ob’ektlari barpo etilayotgani, davlatning xalqaro obro‘si va nufuzi oshayotgani yaqin qardosh sifatida bizni cheksiz quvontiradi.
Qirg‘iz tomonining Tashkilotimizda iqtisodiy integratsiya, umumiy taraqqiyot, raqamli kelajak va xavfsizlik yo‘nalishlarida sheriklikni asosiy maqsad etib belgilagan raisligi davri muvaffaqiyatli o‘tishiga tilakdoshman.
Fursatdan foydalanib, Qozog‘iston Respublikasi Prezidenti hurmatli Qosim-Jomart Kemelevich Toqayevni ham tuzilmamizda “Turkiy davr!” shiori ostida o‘tgan samarali raisligi bilan chin dildan tabriklayman.
Ming afsuski, Ostona va Shusha shaharlaridagi uchrashuvlarimizdan keyingi vaqt mobaynida global geosiyosiy jarayonlar tobora murakkab tus oldi. Yetakchi davlatlar o‘rtasidagi raqobat va ishonchsizlik muhiti keskin kuchaymoqda, ziddiyat va urush o‘choqlari ko‘payib, turli xavf-xatarlar yanada ortmoqda.
Albatta, bularning salbiy ta’siri va oqibatlarini davlatlarimiz har tomonlama sezib turibdi. Bu muammolar savdo, investitsiya, transport, energetika, qishloq xo‘jaligi va boshqa sohalardagi qo‘shma reja va katta loyihalarimizga jiddiy to‘siq bo‘lmoqda, desam, bu – ayni haqiqatdir.
Tashkilotimiz doirasida siyosiy va xavfsizlik masalalarida muloqotlarni tizimli davom ettirish, umumiy manfaatlarimizdan kelib chiqib, xalqaro muammolar bo‘yicha yakdil va aniq pozitsiyamizni faol ilgari surish maqsadga muvofiqdir.
Bu o‘rinda gap, eng avvalo, Yaqin Sharqda davom etayotgan adolatsiz urush va kuzatilayotgan ikki yoqlama standartlar haqida bormoqda. G‘azo sektori va Livandagi misli ko‘rilmagan gumanitar fojiani, tinch aholiga qarshi vayronkor hujumlarni, ayniqsa, begunoh bolalar, keksalar va ayollar qurbon bo‘layotganini hech narsa bilan oqlab bo‘lmaydi. Birlashgan Millatlar Tashkilotining Falastin qochoqlariga yordam berish bo‘yicha maxsus agentligi faoliyatini cheklashga qaratilgan harakatlarni ham keskin qoralaymiz.
Mazkur ko‘p yillik nizoning yagona yechimi – xalqaro me’yoriy hujjatlar va rezolyutsiyalarga muvofiq, 1967 yildagi chegaralar asosida, poytaxti Sharqiy Quddus bo‘lgan mustaqil Falastin davlatini tuzishdir.
Keyingi hafta Ar-Riyod shahrida o‘tadigan arab-musulmon davlatlari sammitida bu muammoga aniq siyosiy yechim topilishiga umid qilamiz.
Xavfsizlik haqida to‘xtalganda, Afg‘oniston masalasi Tashkilotimiz doirasida doimo diqqatimiz markazida bo‘lishi lozim. Bu borada vazirlar va ekspertlar darajasidagi muntazam muloqot mexanizmini yo‘lga qo‘yish muhimdir.
Afg‘onistondagi o‘tkir muammolarni hal etishda amaldagi hukumatga yordam ko‘rsatish, bu davlatni mintaqaviy iqtisodiy jarayonlarga keng jalb etish, ijtimoiy va infratuzilma loyihalarini ro‘yobga chiqarish masalalari albatta ko‘rib chiqilishi lozim, deb hisoblaymiz.
Hurmatli davlat va hukumat rahbarlari!
Bugun Tashkilotimizning tarixiy hujjati – Turkiy dunyo xartiyasining qabul qilinishi qardosh davlatlar va xalqlarimiz o‘rtasida kuchayib borayotgan ko‘pqirrali hamkorlikning yorqin ifodasidir. Aminmanki, biz shu asosda Turkiy dunyoni yanada jipslashtirish, uning mavqeini oshirish, o‘zaro manfaatli va do‘stona aloqalarimizni chuqurlashtirish, hamkorligimizni yangi bosqichga ko‘tarishga erishamiz.
Sammitimiz kun tartibidan kelib chiqib, bir qator ustuvor yo‘nalishlarga e’tiboringizni qaratmoqchiman.
Birinchidan, davlatlarimiz o‘rtasidagi ikki va ko‘p tomonlama hamkorlikning bugungi yuqori darajasidan kelib chiqib, Tashkilotimizning asosiy shartnomaviy-huquqiy bazasini kengaytirish va mustahakamlash tarafdorimiz.
Biz Turkiy davlatlarning strategik sheriklik, abadiy do‘stlik va qardoshligi to‘g‘risidagi shartnomani qabul qilishni taklif etamiz. O‘ylaymanki, ushbu keng qamrovli xujjatning ishlab chiqilishi tuzilmamiz faoliyatini yanada yuksak siyosiy pog‘onaga ko‘taradi.
Ikkinchidan, Tashkilotimiz doirasida yangi iqtisodiy imkoniyatlar makonini yaratish bo‘yicha niyatimiz qat’iydir.
Tahlillar shuni ko‘rsatmoqdaki, bugungi kunda davlatlarimizning tashqi tovar aylanmasida o‘zaro savdomiz ulushi ancha past darajada qolmoqda. Importimizning salmoqli qismi uchinchi davlatlar hissasiga to‘g‘ri kelmoqda. Bu borada vaziyatni keskin o‘zgartirish vaqti keldi.
Eng avvalo, tarif va notarif to‘siqlarni bartaraf etish, savdo-bojxona tartib-qoidalarini yengillashtirish, elektron tijorat platformalarini rivojlantirish bo‘yicha aniq bitim va kelishuvlar ishlab chiqish lozim.
Savdo sohasidagi salohiyatimizni kengaytirishga qaratilgan chuqur tadqiqotlar olib borish uchun yaqin istiqbolda Toshkentda yetakchi milliy tahlil markazlarimizning anjumanini o‘tkazish ayni muddao bo‘lar edi.
Kelgusi yil uchun iqtisodiy forum, savdo va sanoat ko‘rgazmalari, mintaqa va viloyatlarimizning o‘zaro tashrif rejalarini, davlat xaridlarida ishtirok etish, kooperatsiya va lokalizatsiya qo‘shma dasturini qabul qilishimiz kerak. Bu ustuvor vazifalarni mamlakatlarimizning Bosh vazir o‘rinbosarlari zimmasiga yuklasak, albatta natijasi tezda ko‘rinadi.
Uchinchidan, bugungi og‘ir global iqtisodiy sharoitda eng dolzarb muammo – bu investitsiya jarayonlarining uzluksizligini ta’minlashdir.
Jahon moliya bozorida kapitalga bo‘lgan talab va uning narxi tobora oshib bormoqda. Rivojlanayotgan davlatlar uchun uzoq muddatli va “yashil” kreditlar ajratish shartlari qiyinlashmoqda.
Biz Tashkilotimiz doirasida moliyaviy instrumentlarni joriy etishga jiddiy e’tibor qaratishimiz kerak. Turkiy investitsiya jamg‘armasi ishini faollashtirish, bizning tashabbusimiz bo‘lgan Turkiy rivojlanish bankini tashkil etish masalalarini ko‘rib chiqishimiz zarur, deb hisoblaymiz.
Mintaqaviy ahamiyatga ega loyihalarga xalqaro moliya institutlari va chet el investitsiya kompaniyalarini keng jalb etish ham dolzarb vazifadir. Bu borada Turkiy investitsiya forumini tashkil etishni taklif qilamiz va uning ilk tadbirini O‘zbekistonda o‘tkazishga tayyormiz.
To‘rtinchidan, yana bir ustuvor masala – bu transport koridorlaridan samarali foydalanishdir.
O‘rta koridor bo‘ylab tranzit tariflarini maqbullashtirish, chegaralardan o‘tish jarayonlarini soddalashtirish, zamonaviy logistika tizimlari va qo‘shma operatorlarni yaratish umumiy manfaatlarimizga to‘la javob beradi.
Tashkilotimiz doirasidagi tashuvlarda elektron hujjatlar aylanmasiga o‘tish va ularni o‘zaro tan olish bo‘yicha ko‘p tomonlama bitimni imzolashga chaqiramiz.
Bunday dolzarb masalalarni biznes vakillari ishtirokida atroflicha muhokama qilish maqsadida Turkiy davlatlar logistika markazlari va yuk tashuvchilari alyansi bilan hamkorlikda Xalqaro logistika konferensiyasini o‘tkazishni taklif etamiz.
Beshinchidan, kelajak iqtisodiyotini keng joriy etishga qaratilgan Raqamli turkiy dunyo konsepsiyasini ishlab chiqish tashabbusini ilgari suramiz.
Mazkur konsepsiya mamlakatlarimizda to‘plangan ilg‘or tajriba va IT sohasidagi yutuqlarni o‘zaro almashish, innovatsiya, infratuzilma va ilm-fan bo‘yicha raqamli tizimlarni, yirik data-markazlarini yaratishga xizmat qiladi.
Oltinchidan, kelgusi hafta Bokuda COP-29 global sammiti o‘z ishini boshlashi bilan Ozarbayjon Prezidenti, hurmatli Ilhom Haydarovich Aliyevni yana bir bor samimiy tabriklab, katta omadlar tilayman.
Iqlim o‘zgarishi bilan bog‘liq o‘tkir ekologik muammolarga yechimlar topish maqsadida vazirlar darajasidagi Turkiy ekologik kengashni tezroq tuzish zarurligini ta’kidlab, uning birinchi uchrashuvini kelgusi yili O‘zbekistonda o‘tkazishga tayyorligimizni bildiramiz.
Qardosh xalqlarimizni bir-biriga yanada yaqinlashtirish, yoshlarimizni ajdodlarimizga munosib ruhda tarbiyalash maqsadida turkiy ellar folklorining ko‘p jildli majmuasini a’zo mamlakatlar tillarida nashr etsak, manzur ish bo‘lar edi.
Bu borada “Turkiy mamlakatlar tarixi” kabi fundamental tadqiqotlarni birgalikda yaratish dolzarb vazifamizdir. Shu bilan birga, turkiy tillardan bevosita tarjima qilishni rag‘batlantirish, maktablarimizda turkiy xalqlar va ularning tarixi, etnografiyasi, madaniyati va san’ati haqida fakultativ darslarni yo‘lga qo‘yish lozim, deb o‘ylayman.
Shu o‘rinda O‘zbekistonning Turkiy madaniyat va meros jamg‘armasiga to‘laqonli a’zo bo‘lishga tayyorligini bildiraman.
Bugun “Turkiy dunyo Oliy ordeni” bilan mukofotlanayotgan Vengriya Bosh vaziri hurmatli Viktor Orban janoblarini qizg‘in tabriklayman.
So‘zimning yakunida bir fikrni alohida ta’kidlamoqchiman.
Tashkilotimiz doirasidagi amaliy hamkorligimiz shiddat bilan o‘zgarayotgan dunyoda o‘z pozitsiyalarimizni mustahkamlash, turli tahdid va yangi xavf-xatarlarning oldini olish, aloqalarimizni yanada chuqurlashtirish uchun keng imkoniyatlar yaratmoqda.

Выступление Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева на заседании Совета глав государств Организации тюркских государств
Прежде всего выражаю искреннюю признательность Президенту Кыргызской Республики уважаемому Садыру Нургожоевичу Жапарову за организацию нашего саммита на высоком уровне и оказываемое традиционное гостеприимство в прекрасном городе Бишкеке.
Все мы являемся свидетелями осуществляемых в последние годы в Кыргызстане динамичных реформ и коренных изменений во всех сферах. Этот величественный комплекс, в котором проходит наше сегодняшнее мероприятие, ярко подтверждает мои слова.
Мы как близкие друзья и братья безмерно радуемся, что в стране обеспечивается общественно-политическая стабильность, возведятся современные промышленные и инфраструктурные объекты, повышается международный авторитет и статус государства.
Желаю кыргызской стороне успешного председательства в нашей Организации, определившей его основной целью партнерство в области экономической интеграции, общего развития, цифрового будущего и безопасности.
Пользуясь случаем, также искренне поздравляю Президента Республики Казахстан уважаемого Касым-Жомарта Кемелевича Токаева с плодотворным председательством в нашей структуре, проходившем под девизом “Тюркская эпоха!”.
К сожалению, за прошедшее после наших встреч в Астане и Шуше время глобальные геополитические процессы обрели еще более сложный характер. Резко усиливается атмосфера конкуренции и недоверия между ведущими государствами, возникают новые очаги противостояний и войн, усугубляются разные угрозы и вызовы.
Конечно, наши государства всесторонне ощущают их негативное воздействие и последствия. Надо сказать, что эти проблемы становятся серьезным препятствием на пути наших совместных планов и крупных проектов в сферах торговли, инвестиций, транспорта, энергетики, сельского хозяйства и других.
В рамках нашей Организации целесообразно продолжить системный диалог по вопросам политики и безопасности, активно продвигать единую и четкую позицию по международным проблемам, исходя из наших общих интересов.
Речь прежде всего идет о продолжающейся на Ближнем Востоке несправедливой войне и наблюдающихся двойных стандартах.
Ни чем невозможно оправдать беспрецедентную гуманитарную трагедию в секторе Газа и Ливане, разрушительные атаки против мирного населения, особенно гибель невинных детей, стариков и женщин. Мы также решительно осуждаем действия, направленные на ограничение деятельности Ближневосточного агентства ООН для помощи палестинским беженцам.
Единственный путь решения этого многолетнего конфликта – создание в соответствии с международными актами и резолюциями независимого государства Палестина со столицей в Восточном Иерусалиме на основе границ 1967 года.
Надеюсь, что на саммите арабо-мусульманских государств, который пройдет на следующей неделе в городе Эр-Рияде будет найдено конструктивное политическое решение данной проблемы.
Когда речь идет о безопасности, в центре нашего постоянного внимания в рамках Организации должен оставаться вопрос Афганистана. В этом направлении важно наладить механизм постоянного диалога на уровне министров и экспертов.
Считаем, что при решении острых проблем Афганистана должны обязательно рассматриваться вопросы оказания помощи действующему правительству, широкого вовлечения этого государства в региональные экономические процессы, реализации социальных и инфраструктурных проектов.
Принятие сегодня исторического документа нашей Организации – Хартии Тюркского мира – является ярким отражением усиливающегося многогранного сотрудничества наших братских стран и народов. Убежден, что на этой основе мы добьемся еще большего сплочения тюркского мира, повышения его авторитета, углубления взаимовыгодных и дружественных связей, вывода нашего сотрудничества на качественно новый уровень.
Исходя из повестки дня саммита, хотел бы обратить ваше внимание на ряд приоритетных направлений.
Во-первых, учитывая нынешний высокий уровень двустороннего и многостороннего сотрудничества наших государств, мы выступаем за расширение и укрепление договорно-правовой базы Организации.
Предлагаем принять Договор о стратегическом партнерстве, вечной дружбе и братстве тюркских государств. Думаю, что разработка этого всеобемлющего документа выведет деятельность нашей структуры на еще более высокий политический уровень.
Во-вторых, мы полны решимости в своем стремлении создать в рамках нашей Организации пространство новых экономических возможностей.
Как показывает анализ, в настоящее время во внешнеторговом обороте наших государств доля внутренней взаимной торговли остается низкой. Весомая часть нашего импорта приходится на третьи страны. Настало время кардинально изменить ситуацию в этом направлении.
Прежде всего необходимо разработать конкретные соглашения и договоренности об устранении тарифных и нетарифных барьеров, упрощении торговых и таможенных процедур, развитии электронных торговых платформ.
Было бы весьма актуальным организовать в ближайшей перспективе в городе Ташкенте форум наших ведущих национальных аналитических центров для проведения глубоких исследований, направленных на расширение нашего торгового потенциала.
Нам следует принять планы экономических форумов, торговых и промышленных выставок, взаимных визитов на уровне регионов на следующий год, а также совместную программу по участию в государственных закупках, кооперации и локализации.
Если эти приоритетные задачи возложить на заместителей Премьер-министров наших стран, то обязательно очень скоро мы увидим конкреные результаты.
В-третьих, в настоящее время в таких непростых глобальных экономических условиях, наиболее актуальный вопрос – это обеспечение непрерывности инвестиционных процессов.
Возрастает спрос на капитал и его стоимость на мировом финансовом рынке Усложняются условия выделения развивающимся государствам долгосрочных и “зеленых” кредитов.
В рамках нашей Организации мы должны уделить серьезное внимание внедрению финансовых инструментов. Считаем необходимым рассмотреть вопросы активизации работы Тюркского инвестиционного фонда, создания по нашей инициативе Тюркского банка развития.
Актуально также широкое привлечение к проектам регионального значения международных финансовых институтов и зарубежных инвестиционных компаний. В этой связи предлагаем организовать Тюркский инвестиционный форум, первое заседание которго готовы провести в Узбекистане.
В-четвертых, еще один приоритетный вопрос – эффективное использование транспортных коридоров.
Оптимизация транзитных тарифов по Среднему коридору, упрощение процессов пересечения границ, создание современных логистических систем и совместных операторов полностью отвечает нашим общим интересам.
Призываем к подписанию многостороннего соглашения о переходе на электронный документооборот при перевозках и их взаимном признании в рамках Организации.
В целях детального обсуждения этих актуальных вопросов с участием представителей бизнеса предлагаем провести совместно с Альянсом логистических центров и грузоперевозчиков тюрских государств Международную логистическую конференцию.
В-пятых, выдвигаем инициативу о разработке Концепции цифрового Тюркского мира, направленной на широкое внедрение экономики будущего.
Данная концепция послужит взаимному обмену передовым опытом и достижениями наших стран в IT-сфере, созданию цифровых систем инноваций, инфраструктуры и науки, крупных дата-центров.
В-шестых, еще раз искренне поздравляю и желаю больших успехов Президенту Азербайджана уважаемому Ильхаму Гейдаровичу Алиеву в связи с началом на следующей неделе работы Глобального саммита СОР-29 в Баку.
Для поиска решений острых экологических проблем, связанных с изменением климата, считаем необходимым ускорить создание Тюркского экологического совета на уровне министров. Готовы провести его первую встречу в следующем году в Узбекистане.
В целях дальнейшего сближения наших братских народов, воспитания молодежи в духе, достойном наших предков было бы хорошо издать многотомный сборник фольклора тюркских народов на языках стран – членов Организации.
В этом направлении нашей актуальной задачей является совместное проведение фундаментальных исследований, таких как “История тюркских стран”. Вместе с тем, думаю, будет целесообразным стимулирование непосредственного перевода с тюркских языков, налаживание в наших школах факультативных занятий о тюрских народах и их истории, этнографии, культуре и искусстве.
В этой связи выражаем готовность Узбекистана стать полноправным членом Фонда тюркской культуры и наследия.
Сердечно поздравляю Премьер-министра Венгрии уважаемого господина Виктора Орбана с награждением сегодня Высшим орденом Тюркского мира.
В завершение своего выступления хочу особо подчеркнуть.
Наше практическое взаимодействие в рамках Организации создает широкие возможности для укрепления наших позиций в стремительно меняющемся мире, предупреждения разных угроз и новых вызовов дальнейшего углубления наших связей.
Убежден, что результаты сегодняшнего саммита станут достойным вкладом в наши грандиозные планы по обеспечению прогресса Тюркской цивилизации.