O‘zbekiston va Hindiston yetakchilari strategik sheriklikni kengaytirish masalalarini ko‘rib chiqdilar
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Qozon shahriga tashrifi doirasida Hindiston Respublikasi Bosh vaziri Narendra Modi bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Uchrashuvda O‘zbekiston-Hindiston strategik sheriklik munosabatlari va ko‘p qirrali hamkorligini yanada kengaytirish masalalari ko‘rib chiqildi.
Yuqori texnologiyalar, sun’iy intellekt, sanoat, energetika, farmatsevtika, transport kommunikatsiyalari bo‘yicha dastur va loyihalarni amalga oshirishga alohida e’tibor qaratildi.
Joriy yilda Hukumatlararo komissiyaning navbatdagi yig‘ilishi va biznes forumini o‘tkazish, shuningdek, sanoat kooperatsiyasi bo‘yicha o‘rta muddatli dastur qabul qilishga kelishib olindi.
Mamlakatlarimizda Madaniyat va kino kunlarini, tibbiyot va sport sohalarida hamda yoshlar ishtirokida, shu jumladan yoshlarning parlament tashkilotlari doirasida qo‘shma tadbirlar o‘tkazish taklifi bildirildi.

Лидеры Узбекистана и Индии рассмотрели вопросы расширения стратегического партнерства
В рамках программы пребывания в городе Казани Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев провел встречу с Премьер-министром Республики Индия Нарендрой Моди.
Были рассмотрены вопросы дальнейшего расширения узбекско-индийских отношений стратегического партнерства и многопланового сотрудничества.
Особое внимание уделено реализации программ и проектов в сфере высоких технологий, искусственного интеллекта, промышленности, энергетики, фармацевтики, транспортных коммуникаций.
Достигнута договоренность о проведении в этом году очередного заседания Межправительственной комиссии и бизнес-форума, принятии среднесрочной Программы промкооперации.
Предложена организация взаимных Дней культуры и кино, совместных мероприятий в области медицины, спорта и молодежи, в том числе по линии молодежных парламентских организаций.