Toshkent viloyati izchil o‘sish, zamon bilan ildamlash yo‘lidan boradi
Bu shaharning asosi va drayveri – Olmaliq kon-metallurgiya kombinati. Iqtisodiyot, ish o‘rinlari, uy-joylar, madaniyat va ta’lim maskanlari ushbu majmua negizida shakllangan.
Bugun izchil o‘sish, zamon bilan ildamlash kerak. Davlatimiz rahbari har bir sohani ilmga asoslanib rivojlantirish talabini qo‘yadi.
Olmaliqda ham kadrlar tayyorlash shu yo‘sinda yo‘lga qo‘yilgan. Xususan, shaharda Toshkent davlat texnika universitetining hamda Moskva po‘lat va qotishmalar institutining filiallari ochilgan. Yaqinda bularga qo‘shimcha Olmaliq kon-metallurgiya kombinatining Muhandislik maktabi tashkil etildi.
Prezident avvalo mazkur maktab faoliyati bilan tanishdi.
Bu yerda Germaniya tajribasi asosida yiliga 480 nafar muhandis tayyorlanadi hamda ming nafar xodimning malakasi oshiriladi. Dars jarayonlari yo‘nalish va mavzulardan kelib chiqib, xorijlik professor-o‘qituvchilar ishtirokida olib boriladi.
O‘quv dasturi Germaniyaning Frayberg konchilik akademiyasi, “GP Günter Papenburg AG” va “Aurubis AG” kompaniyalarining ilg‘or ta’lim metodologiyalari asosida ishlab chiqilgan. Maktab shunga muvofiq, mexanika, metallurgiya, ishlab chiqarishni avtomatlashtirish, foydali qazilmalarni boyitish, energetika yo‘nalishlari bo‘yicha zamonaviy o‘quv-amaliyot uskunalari bilan jihozlangan.
Davlatimiz rahbari mazkur xonalarda bo‘lib, ish o‘rganayotgan yoshlar bilan suhbatlashdi.
– Zamon o‘zgarayapti, har bir sohaga innovatsiyalar kirib kelayapti. Shunga munosib malakali kadr bo‘lish uchun doim o‘z ustingizda ishlashingiz kerak. Kombinat taqdiri – raqamlashtirishda. Har bir bo‘limni, ishlab chiqarishning har bir bosqichini raqamlashtirish zarur, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Olmaliq kon-metallurgiya kombinatida 3-mis boyitish fabrikasi qurilmoqda. Kelgusida unda ishlaydigan mutaxassislar hozirdan tayyorlanmoqda.
Qisqa vaqtda bu yerda 100 dan ortiq yoshlar o‘qib, tarmoq korxonalariga ishga joylashgan.
Prezidentimiz maktabning samaradorligini yanada oshirish zarurligini ta’kidladi. Buning uchun o‘quvlar muntazam tashkil etilishi, eng muhimi, amaliyot bilan chambarchas bog‘liq bo‘lishi kerak.
Shu yil 20 iyun kuni muhandislik sohalarida kadrlar tayyorlash va oliy ta’lim muassasalari faoliyatini yanada takomillashtirish masalalari yuzasidan videoselektor yig‘ilishi bo‘lib o‘tgan edi. Unda birinchi bosqichda 10 ta oliy muhandislik maktabi tashkil etilishi belgilangandi. Bugungi kunda shunday maktablar tashkil etilmoqda. “Tarmoq – korxona – oliygoh” zanjirini mustahkamlash maqsadida har birining sanoat hamkori belgilanadi.
Muhandislik maktablari oliy ta’lim muassasalari tarkibida yetakchi yo‘nalishlar bo‘yicha tashkil etiladi. Ularda matematika, fizika, kimyo, muhandislik grafikasi,  informatika va xorijiy tillar bo‘yicha chuqur bilim beriladi. Bakalavriat va magistratura 4+1 shaklida yo‘lga qo‘yiladi. Talabalar ikkinchi kursdan ixtisosliklar bo‘yicha saralab olinib, sanoat hamkorlari uchun maqsadli kadrlar tayyorlanadi.
Mazkur maktablarning professor-o‘qituvchilari “El-yurt umidi” jamg‘armasi, tegishli hamkor va universitet mablag‘lari hisobidan yetakchi xorijiy muassasalarga malaka oshirishga yuboriladi. Sanoat hamkorlari soha taraqqiyotidan kelib chiqib, zamonaviy laboratoriyalar tashkil etadi.
Shundan so‘ng Prezident Shavkat Mirziyoyev Olmaliqdagi “Yoshlik-1” koni hamda uning negizida qurilayotgan 3-mis boyitish fabrikasini ko‘zdan kechirdi.
Olmaliq kon-metallurgiya kombinati rangli, nodir va qimmatbaho metallar qazib chiqarishda yetakchi. Mamlakatimiz yalpi sanoat mahsulotining 5 foizi, sanoat mahsulotlari eksportining 6 foizi uning hissasiga to‘g‘ri keladi. Kombinat tizimida 35 mingga yaqin kishi ishlaydi.
O‘tgan yili 148 ming tonna mis, 17 tonnadan ziyod oltin, 162 tonna kumush ishlab chiqarilgan. 1 milliard 100 million dollar investitsiya o‘zlashtirilib, 662 million dollarlik mahsulot eksport qilingan.
Keyingi yillarda geologik qidiruvlar va investitsiyalar miqdori oshgani natijasida ishlab chiqarishning yangi imkoniyatlari topilmoqda. Shulardan biri – “Yoshlik-1” koni. Bu yerda O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2017 yil 1 martdagi qaroriga muvofiq istiqbolli investitsiyaviy loyiha amalga oshirilmoqda.
Kon hududi 11 ming gektar. Zaxirasi ham salmoqli – yiliga 65 million tonna ma’dan. Bu konda oltin, mis, kumush, molibden, selen kabi 13 turdagi qimmatli va nodir metallar bor.
Davlatimiz rahbari mazkur konda bo‘lib, qazish ishlarini ko‘zdan kechirdi, mutaxassislar bilan muloqot qildi.
“Yoshlik-1” koni ma’danlaridan yuqori qiymatli mahsulotlar ishlab chiqarish uchun Olmaliq kon-metallurgiya kombinatining 3-mis boyitish fabrikasi barpo etilmoqda. Uning qurilishiga 2021 yil 29 iyulda tamal toshi qo‘yilgan edi.
Bu yirik loyihaning qiymati 4,6 milliard dollar bo‘lib, konni qazish, fabrika va uning infratuzilmasini qurishni o‘z ichiga oladi. Hozirgi kunda 200 million kub metr kon yuzasi ochilgan, 41 kilometr temir yo‘l yotqizilgan, 650 megavattli podstansiya qo‘yilgan. AQSH, Buyuk Britaniya, Germaniya, Turkiya, Xitoy, Rossiya va boshqa Yevropa davlatlaridan uskunalar keltirilgan. Fabrika va  boshqa infratuzilmalar qurilishi jadal ketmoqda.
Prezidentimiz bu yerdagi ulkan bunyodkorlik ishlari bilan atroflicha tanishdi. Bo‘lajak zavodning iqtisodiy samaradorligi, unda qo‘llaniladigan ilg‘or texnologiyalar, ish jarayonidagi qulayliklar haqida axborot berildi.
Mazkur fabrika birinchi bosqichda yiliga 60 million tonna rudani qayta ishlash quvvatiga ega bo‘ladi. Bu orqali yilliga 917 ming tonna mis va 2,5 ming tonna molibden konsentratlari ishlab chiqariladi. 5 ming 600 kishining bandligi ta’minlanadi.
Bu yirik loyiha turdosh sanoat tarmoqlarining rivojlanishiga ham turtki berdi. Masalan, fabrika qurilishiga metall konstruksiyalar yetkazib berish uchun 6 ta zavod ishga tushirildi. Muhandislik, dasturiy ta’minot va kasb-hunar ta’limi yangi darajaga chiqmoqda. Yangi turar joylar va xizmatlarga talab paydo bo‘lmoqda.
Fabrikada logistika jarayoni ham qulaylashtiriladi. Uning barcha korpuslari orasida konveyerlar bo‘ladi. Bu yuk ortish va tashishni bartaraf etib, xarajatlarni qisqartiradi.
Ikkinchi bosqichda quvvat 160 million tonnaga yetadi yoki bugungi ko‘rsatkichdan 3 barobarga ko‘payadi. Ushbu ikki bosqich amalga oshirilishi natijasida korxona 2028 yilga borib yiliga 400 ming tonna mis, 50 tonna oltin va 270 tonna kumush ishlab chiqarish quvvatiga ega bo‘ladi. Shu tariqa Olmaliq kombinati tog‘-kon metallurgiyasi sohasida dunyodagi eng yirik sanoat majmualaridan biriga aylanadi.
Xalqaro baholash mezonlariga ko‘ra, Olmaliqda misning yalpi zaxirasi 45 million tonnani, oltin zaxirasi esa 5 ming tonnadan ziyodni tashkil etishi aniqlangan. Bu dunyo miqyosida ham eng yirik va noyob ko‘rsatkichlardir.
Yana bir muhim tomoni, bugun dunyoda “yashil iqtisodiyot”, elektr texnikasi, elektromobillar sanoati jadal rivojlanmoqda. Buning natijasida 2030 yilga borib mis mahsulotlariga bo‘lgan ehtiyoj 40 foizga ortishi kutilmoqda.
Ya’ni, Olmaliq kombinati mahsulotlariga talab uzoq yillar davomida xalqaro darajada bo‘ladi. Kelgusida kombinat ishlab chiqaradigan mahsulotlar hajmi 3 martadan ziyod ko‘payib, uning qiymati qariyb 8 milliard dollarga yetadi. 11 mingta yangi, yuqori texnologik ish o‘rinlari yaratiladi.
Davlatimiz rahbari “Enter Steel” mexanika ta’mirlash korxonasi ustaxonalarida ham bo‘lib, yangi uskunalar va ish jarayoni bilan tanishdi.
Bugun 350 kishi mehnat qilayotgan bu korxona tomonidan yengil va og‘ir sanoat, xususan, tog‘-kon, gaz-kimyo yo‘nalishidagi ishlab chiqarish ob’ektlariga asbob-uskuna, ehtiyot qismlar yetkazib beriladi. Ishlab chiqarilayotgan balka, ustun, estakada, elektr toki uzatish tayanchlari, suv minoralari, yoritish ustunlari, GSM antenna machtalari kabi metallkonstruksiya mahsulotlari, yuqori bosimga chidamli rezervuarlar, burg‘ilash uskunalari, elektr qutilarga talab yuqori.
Bu yerga Xitoy, Italiya, Germaniya kabi davlatlardan eng zamonaviy uskunalar keltirilgani mahsulotlar sifati va ish unumdorligi yuqori bo‘lishiga xizmat qilmoqda.
Ayni paytda mazkur korxona 3-mis boyitish fabrikasi uchun ham zarur bo‘lgan uskunalarga ehtiyot qismlar yetkazib bermoqda.
Davlatimiz rahbari zavoddagi ishlab chiqarish jarayoni va tayyorlanayotgan mahsulotlarni ko‘zdan kechirdi. Ishchi-xodimlar bilan muloqot qildi. Sanoat rivojlanayotgan hududlarda bu kabi loyihalarni rag‘batlantirish muhimligi ta’kidlandi.
So‘ng Olmaliq shahrida Toshkent viloyati rivojining hozirgi holati va kelgusi vazifalar muhokamasi yuzasidan yig‘ilish bo‘lib o‘tdi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev hududdagi iqtisodiy-ijtimoiy natijalarni atroflicha tahlil qilib, qo‘shimcha imkoniyatlarni ko‘rsatib o‘tdi.
So‘nggi yetti yilda Toshkent viloyatida ham katta o‘zgarishlar bo‘ldi. Hudud iqtisodiyoti 1,5 barobarga o‘sib, o‘tgan yili 119 trillion so‘mlik qo‘shilgan qiymat yaratildi, tadbirkorlar 16 mingtaga ko‘payib, 170 ming doimiy ish o‘rni ochildi. 6 milliard dollarlik 826 ta yangi sanoat korxonasi ishga tushdi, 5 milliard dollarlik eksport bo‘ldi. Bularning natijasida o‘tgan to‘rt yilda 70 ming, bu yilning o‘zida 19 ming oila kambag‘allikdan chiqarildi.
Toshkent viloyati tuman va shaharlar soni bo‘yicha respublikada birinchi o‘rinda turadi. Hududdagi davlat idoralarida salkam 10 ming xodim ishlaydi. 1 ming 25 ta mahallada 6 ming 123 nafar “mahalla yettiligi” bor. Bu ichki imkoniyatlarni ishga solib, shaharu qishloqlarni rivojlantirish, aholi turmush darajasini oshirish uchun yetarli kuch ekani ta’kidlandi.
Shunday manzilli o‘rganishlar natijasida qo‘shimcha 13 milliard dollar investitsiya, 500 ming ish o‘rni, byudjetga 3,5 trillion so‘m tushum qilish imkoniyatlari aniqlangan. Bu imkoniyatlarni natijaga aylantirish uchun 22 ta tuman-shaharning har biri bo‘yicha hukumatning alohida qarorlari chiqishi aytildi.
Viloyatda tadbirkorlik qilishga ishtiyoq kundan-kun oshayapti. Poytaxtdagi korxonalar ham infratuzilma yaqinligi, yer, mulk solig‘i, ishchi kuchi arzonligi uchun Toshkent viloyatidan joy qidirayapti. Shu bois Toshkent, Qibray, Zangiota, Yuqori Chirchiq, O‘rta Chirchiq tumanlari, Chirchiq va Nurafshon shaharlari poytaxt tumanlari bilan hamohang rivojlanishi kerakligi ta’kidlandi.
Masalan, Toshkent tumanida 97 gektarda industrial texnopark tashkil qilinadi. Unda tadbirkorlar va banklar ishtirokida 350 million dollarlik yuqori qo‘shilgan qiymatli loyihalar joylashtiriladi. Shuningdek, tumanda ko‘p qavatli uylar, yangi sanatoriylar, sport va ko‘ngilochar maskanlar qurish imkoniyati bor.
Angren, Olmaliq, Ohangaron shaharlari, Piskent va Ohangaron tumanlarining viloyat sanoatidagi ulushi 50 foizni tashkil qiladi. Ular yonma-yon joylashgan bo‘lib, xomashyo zaxirasiga juda boy. Shu bois bu shahar va tumanlarda ishlab chiqarishni kooperatsiya va klaster asosida tashkil etish uchun mutlaqo yangi tizim – “sanoat uchburchagi” dasturi amalga oshirilishi aytildi.
Ushbu hududda 1 ming 100 ta korxona ishlayapti. Yangi loyihalar hisobiga 2-3 yilda ular 1,5 mingga yetadi. Bu kooperatsiya natijasida transport xarajati ham, tannarxi ham kamayadi.
Masalan, Olmaliq kombinati yiliga 9 trillion so‘mlik mahsulot xarid qilayapti. Bu – atrofda joylashgan 5 ta shahar va tuman uchun katta imkoniyat ekani ko‘rsatib o‘tildi.
Umuman, yil yakunigacha xorijiy investitsiyalar hajmini 2 milliard dollarga va eksportni 1,5 milliard dollarga yetkazish, 661 ta loyihani yakunlab, 30 ming yangi ish o‘rni yaratish mumkinligi qayd etildi.
Mashinasozlik sohasidagi talabni to‘liq tahlil qilib, mahalliylashtirishni kengaytirish hamda yirik korxonalar bilan kooperatsiyasini kuchaytirish bo‘yicha uch yillik dastur ishlab chiqish vazifasi qo‘yildi.
Toshkent viloyatida yer va suv mo‘l. Lekin 1 gektardan o‘rtacha daromad boshqa viloyatlarga nisbatan kam. So‘nggi uch yilda viloyatdagi 21 ming gektar yer dehqonchilik uchun 57 ming aholiga berilgan.
Meva-sabzavot eksporti ham o‘tgan yilgicha bo‘lmagan. 2 ming 200 gektar samarasiz bog‘ va tokzor hisobiga yiliga 10 million dollar eksport yo‘qotilayapti. Suv tejovchi texnologiya bo‘yicha Toshkent viloyati eng oxirgi o‘rinlarda.
Shu kabi kamchiliklar sababli viloyat hokimining qishloq xo‘jaligi bo‘yicha o‘rinbosari vazifasidan ozod etildi.
Bog‘dorchilik bo‘yicha yangi tizim asosida Ohangaron va Bo‘stonliqdagi tog‘oldi yerlarda malina va golubika plantatsiyasi, Parkent va Ohangaronda uzum va gilos bog‘lari tashkil qilinishi aytildi. Angrenda anor sharbati ishlab chiqarish, Ohangaron tumanida olxo‘rini qayta ishlash yo‘lga qo‘yiladi. Bu yil ham Toshkent viloyatidagi oilalarga dehqonchilik va bog‘dorchilik uchun qo‘shimcha 5 ming gektar yer beriladi.
Umuman, viloyatni bog‘dorchilikda namunali hudud qilib, eksportni 300 million dollarga yetkazish bo‘yicha ko‘rsatma berildi.
Yig‘ilishda kambag‘allikni qisqartirish masalalari ham tahlil qilindi.
Bugungi kunda Toshkent viloyatida 63 mingta kambag‘al oila qolgan bo‘lib, ularning 190 ming nafar a’zolari mehnatga layoqatli. “Kambag‘allikdan farovonlik sari” dasturi doirasida kelasi yili viloyatda 116 ming aholini kambag‘allikdan olib chiqish rejalashtirilgan.
Lekin bu yetarli emas. Masalan, Toshkent viloyati kichik biznes orqali aholini ishli qilish bo‘yicha respublikada eng oxirgi o‘rinda. Viloyat sanoatining atigi 25 foizi kichik biznesga to‘g‘ri keladi. Shu bois tadbirkorlikni rivojlantirib, aholiga daromad manbai yaratish bo‘yicha topshiriqlar berildi.
Buning uchun bir yil ichida “Sayxunobod” tajribasi asosida 27 ming, “Zarbdor” tajribasi asosida 8,5 ming, “Uychi” tajribasi asosida 39 ming, “G‘ijduvon” tajribasi asosida 10 ming kambag‘al aholini band qilish vazifasi belgilandi.
Kichik tadbirkorlik loyihalari uchun ajratiladigan 1 trillion so‘m imtiyozli kredit va 32 milliard so‘m subsidiyalar natijasida 30 ming aholi tadbirkorlikka jalb qilinadi.
Keyingi paytlarda Toshkent viloyatidan xorijga arzon ishlarga ketuvchilar 30 mingga kamaygan. Lekin hali 158 ming kishi chet elda mehnat qilayotgani qayd etildi.
Endi Migratsiya agentligi faoliyati takomillashtirilib, aholini xavfsiz va yuqori daromadli ish bilan ta’minlash bo‘yicha yangi yondashuvlar joriy etiladi. Chet elda mavsumiy ishlab qaytgan va yana ketish istagida bo‘lgan kishilarga yuqori daromadli kasblar o‘rgatiladi. Kasb-hunari borlar xorijiy tillarga o‘qitiladi.
Go‘zal tabiati, qulay infratuzilmasi bor Toshkent viloyatida turizm salohiyati yuqori. Lekin taklifga nisbatan talab ko‘p bo‘lgani sababli narxlar qimmat. Turizm maskanlarini ko‘paytirib, xizmatlar hajmini 2 karra oshirish, 10 million sayyohni jalb qilish imkoniyati borligi qayd etildi. Mutasaddilarga kelgusi yil uchun 1,5 milliard dollarlik loyihalarni shakllantirish topshirildi.
Yig‘ilishda qish mavsumiga tayyorgarlik, energiya iste’moli masalalariga ham to‘xtalib o‘tildi. Yirik korxonalarda energiya sarfi yuqori uskunalarni tejamkoriga almashtirish, mahallalarni issiqlik bilan ta’minlash bo‘yicha topshiriqlar berildi.
Toshkent viloyati, shahar va tuman hokimlari, tarmoq rahbarlari yig‘ilishdan xulosalari va kelgusi rejalari yuzasidan axborot berdi. Davlatimiz rahbari aholi vakillari bilan samimiy muloqot qildi.
Shu kuni Prezident Shavkat Mirziyoyev Olmaliq kon-metallurgiya kombinati faoliyati va yangi investitsiya loyihalari bilan ham tanishdi.
Iqtisodiy islohotlar barcha tarmoqlarda o‘z natijasini ko‘rsatmoqda. So‘nggi olti yilda Olmaliq kombinatida sanoat mahsuloti 1,8 baravar, mahalliylashtirish 7,7 baravar, investitsiya 13 baravar oshgan. “Raqamli OKMK – 2030” strategiyasi doirasida 70 dan ortiq loyihalar amalga oshirilgan.
Ayni paytda yangi majmualar qurilib, mavjud quvvatlar oshirilayotir. Kombinatning 75 yillik tarixi davomida 2 ta fabrika barpo etilgan bo‘lsa, endilikda yangi quvvatlarni barpo etish jarayoni tezlashdi. 2021 yilda “Yoshlik-1” koni negizida 3-mis boyitish fabrikasi qurilishi boshlangan edi. Endi bu loyihaning ikkinchi bosqichi doirasida 4-mis boyitish fabrikasi hayotga ko‘chmoqda.
Davlatimiz rahbari ramziy tugmani bosib, ushbu yangi zavod qurilishini boshlab berdi.
Qiymati 5,3 milliard dollarlik bu loyiha orqali yiliga 146 ming tonna katodli mis, 13 tonna oltin va 73 tonna kumush olish quvvatlari yaratiladi. Yillik ishlab chiqarish hajmi 1,9 milliard dollarga yetadi. Fabrika va uning infratuzilmalarida 3 mingdan ortiq kishi ishlaydi.
Loyihaga Italiyaning “Wood” hamda Buyuk Britaniyaning “Worley Parsons” kompaniyalari jalb qilingan. Ishlab chiqarishda yuqori texnologik, ekologik xavfsiz va tejamkor texnologiyalar qo‘llanishi belgilangan.

Ташкентская область пойдет по пути роста, в ногу со временем
Основой и движущей силой этого города является Алмалыкский горно-металлургический комбинат. Во многом благодаря этому комплексу развивается экономика, создаются рабочие места, жилье, учреждения культуры и образования города.
Здесь на основе немецкого опыта будут ежегодно готовить 480 инженеров, смогут повышать квалификацию тысячи сотрудников. Учебный процесс проводится с участием зарубежных профессоров и преподавателей.
Учебная программа разработана на основе передовых образовательных методик Фрайбергской горной академии Германии, компаний GP Günter Papenburg AG и Aurubis AG. В соответствии с этим школа оснащена современным учебно-практическим оборудованием по таким направлениям, как механика, металлургия, автоматизация производства, обогащение полезных ископаемых, энергетика.
— Времена меняются, в каждую сферу проникают инновации. Чтобы стать достойными квалифицированными специалистами, вы должны постоянно работать над собой. Будущее комбината в цифровизации. Необходимо цифровизировать каждый отдел, каждый этап производства, — сказал Шавкат Мирзиёев.
На Алмалыкском горно-металлургическом комбинате строится третья медно-обогатительная фабрика. Специалисты для нее готовятся уже сейчас.
Президент подчеркнул необходимость дальнейшего повышения эффективности деятельности школы. Для этого занятия должны проводиться регулярно и, самое главное, быть тесно связанными с практикой.
20 июня этого года состоялось видеоселекторное совещание по вопросам подготовки кадров в инженерных отраслях и дальнейшего совершенствования деятельности высших образовательных учреждений. Тогда было запланировано создание на первом этапе 10 высших инженерных школ. В целях укрепления цепочки «отрасль – предприятие – вуз» будет определен промышленный партнер для каждой из них.
Затем Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с ходом освоения месторождения «Ёшлик-1» в Алмалыке и строительства на его базе третьей медно-обогатительной фабрики.
В прошлом году было произведено 148 тысяч тонн меди, более 17 тонн золота, 162 тонны серебра. Освоен 1 миллиард 100 миллионов долларов инвестиций, экспортировано продукции на 662 миллиона долларов.
Площадь месторождения составляет 11 тысяч гектаров. Его запасы также значительны – 65 миллионов тонн руды. Это месторождение содержит 13 видов ценных и редких металлов, таких как золото, медь, серебро, молибден, селен.
Стоимость этого крупного проекта составляет 4,6 миллиарда долларов, включая разработку месторождения, строительство фабрики и ее инфраструктуры. В настоящее время вскрыто 200 миллионов кубометров поверхности месторождения, проложен 41 километр железнодорожных путей, установлена подстанция мощностью 650 мегаватт. Доставлено оборудование из США, Великобритании, Германии, Турции, Китая, России и других стран. Ускоренными темпами идет строительство фабрики и другой инфраструктуры.
Президент детально ознакомился с масштабными строительными работами, проводимыми здесь. Была представлена информация об экономической эффективности будущего завода, применяемых на нем передовых технологиях, удобствах в процессе работы.
На фабрике также будет упрощен процесс логистики. Между всеми корпусами фабрики имеются конвейеры. Это устранит необходимость в ручной погрузке и транспортировке руды и сократит расходы.
На втором этапе мощность достигнет 160 миллионов тонн, или в 3 раза превысит начальный показатель. В результате реализации этих двух этапов к 2028 году предприятие будет иметь мощности по производству 400 тысяч тонн меди, 50 тонн золота и 270 тонн серебра в год. Таким образом Алмалыкский комбинат станет одним из крупнейших в мире промышленных комплексов в сфере горно-металлургической отрасли.
Согласно международным оценкам валовые запасы меди в Алмалыке составляют 45 миллионов тонн, а золота – более 5 тысяч тонн. Это один из самых крупных показателей в мире.
Еще одним важным аспектом является то, что сегодня в мире динамично развиваются зеленая экономика, электротехника, электромобилестроение. В результате к 2030 году ожидается увеличение потребности в медной продукции на 40 процентов.
Это означает, что продукция Алмалыкского комбината будет востребована на международном рынке в течение многих лет.
В будущем объем выпускаемой комбинатом продукции увеличится более чем в 3 раза, ее стоимость достигнет почти 8 миллиардов долларов. Будет создано 11 тысяч новых высокотехнологичных рабочих мест.
Глава государства посетил ремонтно-механические мастерские предприятия “Enter Steel”, ознакомился с новым оборудованием и процессом работы.
Сегодня это предприятие, на котором работают 350 человек, производит оборудование и комплектующие для производственных объектов сфер легкой и тяжелой, горнодобывающей и газо-химической промышленности.  Высока потребность на производимые здесь балки, столбы, эстакады, опоры для линий электропередачи, водонапорные башни, мачты для GSM антенн, другие металлоконструкции, резервуары высокого давления, электрощиты.
Установленное здесь самое современное оборудование китайского, итальянского, немецкого производства способствует   повышению качества продукции и эффективности производства.
В настоящее время предприятие поставляет комплектующие и для оборудования 3-й медно-обогатительной фабрики.
Глава государства ознакомился с производственным процессом завода и производимой продукцией. Побеседовал с рабочими и служащими. Отметил важность стимулирования таких проектов на территории с развивающейся промышленностью.
Затем в Алмалыке состоялось совещание по обсуждению текущего развития Ташкентской области и задач на перспективу.
Президент Шавкат Мирзиёев подробно проанализировал социально-экономические результаты региона и указал на дополнительные возможности.
За последние семь лет большие изменения произошли и в Ташкентской области. Экономика региона выросла в 1,5 раза, в прошлом году создано добавленной стоимости на 119 триллионов сумов, число предпринимателей увеличилось на 16 тысяч, создано 170 тысяч постоянных рабочих мест. Запущено 826 новых промышленных предприятий стоимостью 6 миллиардов долларов, осуществлен экспорт на 5 миллиардов долларов. В результате за последние четыре года из бедности выведено 70 тысяч семей, а в этом году – 19 тысяч.
Ташкентская область занимает первое место в республике по количеству районов и городов. В государственных учреждениях региона работают около 10 тысяч человек. В 1 тысяче 25 махаллях насчитывается 6 123 членов «махаллинских семерок». Отмечалось, что это достаточная сила для развития городов и сел, повышения уровня жизни населения при задействовании внутренних возможностей.
Выявлены возможности привлечения дополнительно 13 миллиардов долларов инвестиций, создания 500 тысяч рабочих мест и поступления в бюджет 3,5 триллиона сумов. Отмечалось, что для превращения этих возможностей в результат по каждому из 22 районов и городов будут вынесены отдельные решения правительства.
В области с каждым днем растет интерес к предпринимательству. Предприятия столицы также ищут место в Ташкентской области из-за близости инфраструктуры, низкой стоимости земли, налога на имущество и рабочей силы. В связи с этим подчеркнуто, что Ташкентский, Кибрайский, Зангиатинский, Юкоричирчикский, Уртачирчикский районы, города Чирчик и Нурафшан должны развиваться в гармонии с районами столицы.
Например, в Ташкентском районе на 97 гектарах будет создан индустриальный технопарк. В нем будут размещены проекты с высокой добавленной стоимостью на 350 миллионов долларов с участием предпринимателей и банков. Также в районе есть возможность построить многоэтажные дома, новые санатории, спортивные и развлекательные заведения.
Доля городов Ангрена, Алмалыка, Ахангарана, Пскентского и Ахангаранского районов в промышленности области составляет 50 процентов. Они расположены рядом и богаты запасами сырья. Отмечалось, что для организации производства в этих городах и районах на основе кооперации и создания кластера будет реализована совершенно новая система – программа «Промышленный треугольник».
В данном регионе действуют 1100 предприятий. За счет новых проектов в течение 2-3 лет их число достигнет 1,5 тысячи. В результате кооперации снизятся как транспортные расходы, так и себестоимость продукции.
К примеру, Алмалыкский комбинат закупает продукцию на 9 триллионов сумов в год. Отмечалось, что это большая возможность для 5 близлежащих городов и районов.
Подчеркнуто, что до конца года можно довести объем иностранных инвестиций до 2 миллиардов долларов, экспорта – до 1,5 миллиарда долларов, завершить 661 проект и создать 30 тысяч новых рабочих мест.
Поставлена задача провести тщательный анализ спроса в машиностроении и разработать трехлетнюю программу по расширению локализации и усилению кооперации с крупными предприятиями.
В Ташкентской области много земли и воды. Однако средний доход с 1 гектара ниже, чем в других областях. За последние три года 21 тысяча гектаров земли в области передана для земледелия 57 тысячам жителей.
Экспорт плодоовощной продукции не достиг прошлогоднего уровня.  Из-за неэффективости 2 200 гектаров садов и виноградников ежегодно теряется экспорт на 10 миллионов долларов. По внедрению водосберегающих технологий Ташкентская область занимает последнее место.
Из-за этих и других недостатков заместитель хокима области по сельскому хозяйству был освобожден от должности.
Было отмечено, что на основе новой системы садоводства будут созданы плантации малины и голубики на предгорных землях в Ахангаране и Бостанлыке, виноградники и черешневые сады в Паркенте и Ахангаране. В Ангрене будет налажено производство гранатового сока, в Ахангаранском районе – переработка сливы. В этом году семьям Ташкентской области будет предоставлено дополнительно 5 тысяч гектаров земли для ведения сельского хозяйства и садоводства.
Дано указание сделать область образцовой в садоводстве и довести экспорт до 300 миллионов долларов.
На совещании также проанализированы вопросы сокращения бедности.
На сегодняшний день в Ташкентской области осталось 63 тысячи малообеспеченных семей, из которых 190 тысяч членов являются трудоспособными. В рамках программы «От бедности – к процветанию» в следующем году планируется вывести из бедности 116 тысяч жителей области.
Но этого недостаточно. Например, Ташкентская область занимает последнее место в республике по трудоустройству населения посредством малого бизнеса. Только 25 процентов промышленности области приходится на малый бизнес. В связи с этим даны поручения по развитию предпринимательства и созданию источников дохода для населения.
Для этого поставлена задача в течение года обеспечить занятость 27 тысяч малообеспеченных граждан на основе опыта Сайхунабада, 8,5 тысячи – на основе опыта Зарбдора, 39 тысяч – на основе опыта Уйчи, 10 тысяч – на основе опыта Гиждувана.
В результате выделения 1 триллиона сумов льготных кредитов и 32 миллиардов сумов субсидий на проекты малого бизнеса к предпринимательской деятельности будут привлечены 30 тысяч человек.
В последнее время количество людей, выехавших из Ташкентской области на низкооплачиваемые работы за границу, сократилось на 30 тысяч. Однако было отмечено, что 158 тысяч граждан все еще работают за рубежом.
Теперь будет усовершенствована деятельность Агентства по миграции и внедрены новые подходы по обеспечению населения безопасной и высокооплачиваемой работой. Людей, вернувшихся после сезонной работы за границей и желающих снова уехать, будут обучать высокооплачиваемым профессиям. Тех, кто уже имеет профессию, будут обучать иностранным языкам.
Ташкентская область, обладающая прекрасной природой и удобной инфраструктурой, имеет высокий туристический потенциал. Но из-за того, что спрос превышает предложение, цены на туристические услуги высокие. Отмечалось, что есть возможность увеличить количество туристических объектов, удвоить объем услуг и привлечь 10 миллионов туристов. Ответственным лицам поручено сформировать проекты на 1,5 миллиарда долларов на следующий год.
На совещании также затронуты вопросы подготовки к зимнему сезону и энергопотребления. Даны поручения по замене энергоемкого оборудования на крупных предприятиях и обеспечению теплом махаллей.
Хокимы Ташкентской области, городов и районов, а также руководители отраслей представили информацию о планах работы. Глава государства провел искренний диалог с представителями населения.
В этот день Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с деятельностью Алмалыкского горно-металлургического комбината и новыми инвестиционными проектами.
Экономические реформы приносят результаты во всех отраслях. За последние шесть лет на Алмалыкском комбинате объем промышленной продукции вырос в 1,8 раза, локализация – в 7,7 раза, инвестиции – в 13 раз. В рамках стратегии «Цифровой АГМК — 2030» реализовано более 70 проектов.
В настоящее время строятся новые комплексы, увеличиваются существующие мощности. Если за 75-летнюю историю комбината было построено две фабрики, то теперь темпы ввода новых мощностей ускорились. В 2021 году на базе месторождения «Ёшлик-1» началось строительство 3-й медно-обогатительной фабрики. Теперь в рамках второго этапа этого проекта начинается строительство 4-й медно-обогатительной фабрики.
Глава государства нажал символическую кнопку и дал старт строительству нового завода.
Благодаря проекту стоимостью 5,3 миллиарда долларов будут созданы мощности по получению 146 тысяч тонн медного катода, 13 тонн золота и 73 тонн серебра в год. Годовой объем производства достигнет 1,9 миллиарда долларов. На фабрике и ее инфраструктурных объектах будут работать более 3 тысяч человек.
К проекту привлечены итальянская компания Wood и британская Worley Parsons. Предусмотрено применение в производстве высокотехнологичных, экологически безопасных и экономичных технологий.
Следует отметить, что в настоящее время проектируется 5-я медно-обогатительная фабрика Алмалыкского горно-металлургического комбината.