Prezident Shavkat Mirziyoyev Toshkent viloyatiga tashrifi chog‘ida Yangiyo‘l tumanidagi “Tinchlik” kichik sanoat zonasida bo‘lib, qator korxonalar faoliyati bilan tanishdi.
Hududlarni ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish, tadbirkorlik faoliyati uchun qulay shart-sharoitlar yaratish va aholi bandligini ta’minlashda bu kabi majmualarning ahamiyati katta. Mazkur sanoat zonasi to‘rt yil oldin o‘ttiz olti gektar maydonda tashkil etilgan edi. Muhandislik infratuzilmasi, ichki yo‘llar va binolar qurilib, ishlab chiqarish uchun qulay sharoit yaratildi.
Bu yerga qurilish materiallari, yengil sanoat, oziq-ovqat tarmoqlarida o‘n beshta loyiha joylashtirilgan. Shundan o‘ntasi ishga tushirilgan. Ularda o‘tgan yili 295 milliard so‘mlik import o‘rnini bosuvchi mahsulotlar ishlab chiqarilgan. Joriy yil yakunlari bo‘yicha bu raqamni qariyb ikki baravarga ko‘paytirish maqsad qilingan. Hozircha bu korxonalarda 1 ming 500 dan ortiq kishi mehnat qilmoqda. Barcha loyihalar ishga tushsa, bandlik yana ortadi.
“Enter Steel” korxonasida metall konstruksiyalar, yuqori bosimga chidamli rezervuarlar, yuk ko‘taruvchi kranlar, burg‘ulash uskunalari, payvandlash elektrodlari, metall eshik, elektr qutilar ishlab chiqarish yo‘lga qo‘yilgan.
Ushbu loyihaning qiymati 40 million dollar bo‘lib, unga to‘g‘ridan-to‘g‘ri xorijiy investitsiyalar yo‘naltirilgan. Bu yerga Xitoy, Yaponiya, Rossiya, Turkiya, Italiya, Ispaniya, Germaniya va Niderlandiya kabi davlatlardan uskunalar keltirilgan. Bu esa mahsulotlar sifati va ish unumdorligi yuqori bo‘lishiga xizmat qilmoqda.
Korxonada jami 1 ming 500 kishini ish bilan ta’minlash imkoni bor. Zarur mutaxassislarni tayyorlash uchun “Amaliy monomarkaz” tashkil etilgan. O‘quv xonalari va laboratoriyalar zamonaviy uskunalar bilan jihozlandi. Ta’lim dasturi esa Toshkent davlat texnika universiteti bilan hamkorlikda ishlab chiqilgan.
Davlatimiz rahbari korxonaning ish jarayonini ko‘zdan kechirdi, bu yerda tayyorlanayotgan mahsulotlar ko‘rgazmasi bilan tanishdi.
Mutasaddilarga korxona mahsulotlari zarur bo‘lgan tarmoqlar bilan kooperatsiyani rivojlantirish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.

В малой промышленной зоне «Тинчлик» производится высокотехнологичная продукция
Такие комплексы имеют большое значение в социально-экономическом развитии регионов, создании благоприятных условий для предпринимательской деятельности и обеспечении занятости населения. Промышленная зона была создана четыре года назад на площади тридцать шесть гектаров. Были построены инженерно-коммуникационная инфраструктура, внутренние дороги и здания, созданы благоприятные условия для производства.
Здесь размещено пятнадцать проектов индустрии строительных материалов, легкой и пищевой промышленности. Десять уже введены в строй. В прошлом году предприятиями произведено импортозамещающей продукции на 295 миллиардов сумов. По итогам текущего года планируется увеличить эту цифру почти в два раза. В настоящее время на предприятиях трудятся более 1500 человек. С запуском всех проектов занятость еще больше увеличится.
Стоимость данного проекта составляет 40 миллионов долларов, в него привлечены прямые иностранные инвестиции. Поставлено оборудование из Китая, Японии, России, Турции, Италии, Испании, Германии и Нидерландов. Это способствует повышению качества продукции и производительности труда.
Предприятие способно обеспечить работой 1500 человек. Для подготовки необходимых специалистов создан «практический моноцентр». Учебные классы и лаборатории оснащены современным оборудованием. Образовательная программа разработана совместно с Ташкентским государственным техническим университетом.
Глава государства ознакомился с производственным процессом предприятия, выставкой производимых здесь изделий.