Yangi aeroport loyihasi bo‘yicha axborot berildi
Mamlakatimizda aeroportlarni modernizatsiya qilish bo‘yicha katta ishlar amalga oshirilmoqda. Shu yilning o‘zida Shahrisabz, Qo‘qon va Zomin aeroportlari ishga tushirildi, Namangan va Andijonda esa modernizatsiya boshlandi.
Aeroportlar boshqaruviga xususiy sektor jalb qilinayotgani ham o‘z samarasini berayapti. Xususan, Samarqand xalqaro aeroporti xususiy boshqaruvga berilib, modernizatsiya qilingach parvozlar va yo‘lovchilar soni 5 barobarga oshgan.
Shunday salohiyat Buxoroda ham bor. Lekin u yerdagi aeroport aholi va turistlar talabiga javob bermayapti. Mazkur aeroport soatiga 400 nafar yoki yiliga 1 million yo‘lovchiga xizmat ko‘rsata oladi, xolos. Bu – talabga nisbatan juda past.
Parvozlarni boshqarish va yo‘lovchilarga xizmat ko‘rsatish tizimlari, kutish-kuzatish zallari eskirgani qatnovlarni ko‘paytirish imkonini cheklayapti. Aksariyat sayyohlar Buxoroga borish uchun Toshkent, Samarqand yoki Urganch aeroportlariga qo‘nishga majbur bo‘layapti. Masalan, 9 oyda Buxoroga tashrif buyurgan 1 milliondan ziyod xorijiy turistlarning 95 foizi poyezd yoki avtomobilda borgan.
Viloyatda mehmonxonalar tarmog‘i, ziyorat turizmi rivojlanib bormoqda. Kelgusi uch yilda Buxoroga turistlar oqimini 8 millionga yetkazish reja qilingan.
Shu bois joriy yil 31 mayda Prezidentimizning viloyatga tashrifi chog‘ida Buxoro tumanida yangi xalqaro aeroport qurilishi boshlangan edi. Davlat-xususiy sheriklik asosidagi ushbu loyiha doirasida jahon standartlariga mos aeroport tashkil etiladi. Soatiga 1 ming 200 nafar yo‘lovchiga xizmat ko‘rsatish imkoniyati yaratiladi. Yo‘lovchi va havo kemalariga servis sifatini oshirish orqali yangi xalqaro aviakompaniyalar jalb qilinadi.
Taqdimotda loyihaning texnik-iqtisodiy jihatlari to‘g‘risida axborot berildi.
Davlatimiz rahbari yangi aeroportda o‘tkazuvchanlik qobiliyatini 2 barobar oshirib, soatiga 8 ta samolyot kelish-ketishiga imkoniyat yaratish zarurligini ta’kidladi. Terminalning qulayliklari, ichki va tashqi qiyofasi bo‘yicha tavsiyalar berildi.

Представлена информация о проекте нового аэропорта
Президент Шавкат Мирзиёев 9 октября ознакомился с презентацией о строительстве международного аэропорта Бухары.
В нашей стране проводится масштабная работа по модернизации аэропортов. В этом же году были введены в эксплуатацию аэропорты Шахрисабза, Коканда и Заамина, а в Намангане и Андижане началась модернизация воздушных гаваней.
Привлечение частного сектора к управлению аэропортами также дает свои результаты. В частности, после передачи Самаркандского международного аэропорта в частное управление и его модернизации количество рейсов и пассажиропоток увеличились в 5 раз.
Такой потенциал есть и в Бухаре. Однако действующий аэропорт не отвечает требованиям населения и туристов. Он может обслуживать всего 400 пассажиров в час или 1 миллион пассажиров в год.
Устаревшие системы управления полетами и обслуживания пассажиров, залы ожидания ограничивают возможность увеличения числа рейсов. Большинство туристов вынуждены лететь в Ташкент, Самарканд или Ургенч, чтобы попасть в Бухару. Например, 95 процентов из более чем 1 миллиона иностранных туристов, посетивших Бухару за 9 месяцев, прибывали на поезде или автомобиле.
В области развиваются гостиничная сеть, паломнический туризм. В ближайшие три года планируется увеличить поток туристов в Бухару до 8 миллионов.
В связи с этим 31 мая текущего года во время поездки Президента в область в Бухарском районе началось строительство нового международного аэропорта. В рамках данного проекта на основе государственно-частного партнерства будет создана инфраструктура, соответствующая мировым стандартам. Появится возможность обслуживать 1,2 тысячи пассажиров в час. За счет повышения качества обслуживания пассажиров и воздушных судов будут привлечены новые международные авиакомпании.
На презентации представлена информация о технико-экономических аспектах проекта.
Глава государства подчеркнул необходимость в два раза увеличить пропускную способность нового аэропорта и создать возможность для приема и отправки 8 самолетов в час. Даны рекомендации по созданию условий в терминале, его внутреннему и внешнему облику.