O‘zbekiston Prezidenti “Markaziy Osiyo – Germaniya” sammitida ishtirok etadi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Qozog‘iston Respublikasi Prezidenti Qasim-Jomart Toqayevning taklifiga binoan 17 sentyabr kuni Markaziy Osiyo mamlakatlari va Germaniya yetakchilarining ikkinchi uchrashuvida ishtirok etish uchun amaliy tashrif bilan Ostona shahrida bo‘ladi.
Sammitda mintaqa mamlakatlarining Germaniya bilan ko‘p qirrali hamkorligini yanada rivojlantirish va chuqurlashtirish masalalari muhokama qilinadi.
Savdo-iqtisodiyot, investitsiya, texnologiyalar, transport-kommunikatsiya va boshqa ustuvor yo‘nalishlarda amaliy hamkorlikni kengaytirishga alohida e’tibor qaratiladi. Shuningdek, Germaniyaning yetakchi kompaniya va banklari rahbarlari bilan qo‘shma uchrashuv o‘tkazish rejalashtirilgan.
Ta’kidlash joizki, “Markaziy Osiyo – Germaniya” formatidagi birinchi sammit o‘tgan yilning 29 sentyabr kuni Berlin shahrida o‘tkazilgan edi.

Президент Узбекистана примет участие в саммите «Центральная Азия – Германия»
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев по приглашению Президента Республики Казахстан Касым-Жомарта Токаева 17 сентября посетит с рабочим визитом город Астану для участия во второй встрече лидеров стран Центральной Азии и Германии.
В ходе саммита будут рассмотрены вопросы дальнейшего развития и углубления многопланового сотрудничества стран региона с Германией.
Особое внимание будет уделено расширению практического взаимодействия в торгово-экономическом, инвестиционном, технологическом, транспортно-коммуникационном и других приоритетных направлениях. Предусматривается также проведение совместной встречи с руководителями ведущих немецких компаний и банков.
Следует отметить, что первый саммит в формате «Центральная Азия – Германия» состоялся 29 сентября прошлого года в городе Берлине.