Toshkentda O‘zbekiston va Rossiya Hukumatlararo qo‘shma komissiyaning navbatdagi majlisi bo‘lib o‘tdi
Toshkent shahrida 9 sentyabr kuni O‘zbekiston Respublikasi va Rossiya Federatsiyasi hukumat rahbarlari darajasidagi qo‘shma komissiyaning beshinchi majlisi bo‘lib o‘tdi.
O‘zbekiston Respublikasi Bosh vaziri Abdulla Aripov va Rossiya Federatsiyasi Hukumati raisi Mixail Mishustin raisligida o‘tgan yig‘ilishda ikki mamlakat o‘rtasidagi strategik sheriklik hamda o‘zaro hamkorlik munosabatlarining bugungi holati, istiqbollari muhokama etildi.
Majlisda ikki Davlat rahbarlarining uzoqni ko‘zlagan siyosiy irodasi tufayli mamlakatlarimiz o‘rtasidagi munosabatlar mutlaqo yangi bosqichga ko‘tarilib borayotgani ta’kidlandi.
Joriy yilning may oyida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning taklifiga binoan Rossiya Federatsiyasi Prezidenti Vladimir Putin davlat tashrifi bilan mamlakatimizda bo‘ldi. Tashrif doirasida qator qo‘shma tadbirlar bo‘lib o‘tdi. Xususan, Prezidentlar raisligida ikki mamlakat hududlari kengashining birinchi majlisi bo‘ldi. Unda Rossiyaning 26 ta  viloyatidan  vakillik delegatsiyasi ishtirok etdi. Hududlararo muloqotni yanada mustahkamlash va uni yangi amaliy mazmun bilan boyitish bo‘yicha ustuvor yo‘nalishlar belgilab olindi.
Darhaqiqat, joriy yilning o‘tgan davrida siyosiy, savdo-iqtisodiy va madaniy-gumanitar yo‘nalishlarda ko‘plab tadbirlar o‘tkazildi. Hukumatlar darajasidagi aloqalar jadal davom etmoqda.
Keyingi yetti yilda O‘zbekiston va Rossiya o‘rtasidagi tovar ayirboshlash  hajmi 2,5 baravar ko‘paydi. Joriy yilning yetti oyida esa tovar ayirboshlash hajmi yana 30 foizga oshgan.
Majlisda Davlatlarimiz rahbarlari tomonidan hukumatlar zimmasiga o‘zaro tovar ayirboshlash hajmini yaqin yillarda 30 millard dollargacha yetkazish vazifasi qo‘yilgani, bunga erishish uchun hamkorlik loyihalarini izchil amalga oshirish hamda import o‘rnini bosish bo‘yicha aniq qo‘shma chora-tadbirlarni amalga oshirish lozimligi alohida qayd etildi.
Bugungi kunda O‘zbekistonda Rossiya bilan hamkorlikda uch mingdan ziyod  qo‘shma korxona faoliyat yuritmoqda. O‘z navbatida Rossiyada ham o‘zbek kapitali ishtirokida ko‘plab tadbirkorlik sub’ektlari ishlamoqda.
Metallurgiya, energetika, kimyo, qishloq xo‘jaligi, to‘qimachilik, raqamlashtirish, sun’iy intellekt va boshqa yo‘nalishlarda kooperatsiya loyihalari yo‘lga qo‘yilgan.
Transport-tranzit yo‘nalishi o‘zaro hamkorlikning yana bir muhim tarmoqlaridan biridir. Mamlakatlarimiz o‘rtasidagi to‘g‘ridan-to‘g‘ri parvozlar soni haftasiga qariyb 300 taga yetdi. Temir yo‘lda yo‘lovchi tashish esa to‘laligicha tiklandi.
Shuningdek, madaniy-gumanitar  hamkorlik sifat jihatidan yangi bosqichga ko‘tarildi.  Madaniyat, san’at, turizm, fan, sport yo‘nalishlarida  aloqa jadallashdi. Yetakchi oliy o‘quv yurtlari va tibbiyot muassasalari o‘rtasida doimiy va samarali hamkorlik yo‘lga qo‘yilgan. Rossiya yetakchi oliy o‘quv yurtlarining 14 ta filiali yurtimizda muvaffaqiyatli faoliyat yuritmoqda.
Majlisda istiqbolli sarmoyaviy loyihalar va savdo shartnomalarining amalga oshirilishini ta’minlash hamda madaniy-gumanitar hamkorlikni chuqurlashtirish rejalari ko‘rildi.
Shuningdek, erishilgan kelishuvlarni izchil amalga oshirish bo‘yicha aniq chora-tadbirlar muhokama qilinib, o‘zaro hamkorlikning istiqboldagi yo‘nalishlari kelishib olindi.
Uchrashuv yakunlari bo‘yicha qo‘shma kommyunike qabul qilindi hamda bir qator hukumatlararo va idoralararo hujjatlar imzolanadi.

В Ташкенте состоялась встреча глав правительств Узбекистана и России
9 сентября в Ташкенте состоялось 5-е заседание Совместной комиссии на уровне глав правительств Республики Узбекистан и Российской Федерации.
На встрече Премьер-министра Республики Узбекистан Абдуллы Арипова и Председателя Правительства Российской Федерации Михаила Мишустина обсуждались нынешнее состояние и перспективы стратегического партнерства и взаимного сотрудничества между двумя странами.
На заседании отмечалось, что благодаря дальновидной политической воле лидеров двух государств отношения между нашими странами выходят на совершенно новый уровень.
В мае текущего года по приглашению Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева Президент Российской Федерации Владимир Путин совершил государственный визит в нашу страну. В рамках визита был проведен ряд совместных мероприятий. В частности, под председательством президентов состоялось первое заседание Совета регионов двух стран. В нем приняла участие представительная делегация из 26 регионов России. Определены приоритеты дальнейшего укрепления межрегионального диалога и обогащения его новым практическим содержанием.
Действительно, за прошедший период этого года было проведено немало мероприятий в политическом, торгово-экономическом и культурно-гуманитарном направлениях. Отношения на уровне правительств развиваются ускоренными темпами.
За последние семь лет объем торговли между Узбекистаном и Россией увеличился в 2,5 раза. За прошедшие семь месяцев текущего года объем торговли увеличился на 30 процентов.
На заседании было особо отмечено, что лидеры наших стран поставили перед правительствами задачу увеличения объема взаимной торговли до 30 миллиардов долларов в ближайшие годы и для достижения этого необходимо реализовать совместные проекты сотрудничества и конкретные совместные мероприятия по замещению импорта.
Сегодня в Узбекистане совместно с Россией действуют более трех тысяч совместных предприятий. В свою очередь, в России работают многие хозяйствующие субъекты с участием узбекского капитала.
Запущены кооперационные проекты в сферах металлургии, энергетики, химической и текстильной промышленности, сельском хозяйстве, цифровизации, искусственного интеллекта и других направлениях.
Транспортно-транзитное направление является одним из  важных отраслей взаимного сотрудничества. Число прямых рейсов между нашими странами достигло почти 300 в неделю. Полностью восстановлено пассажирское железнодорожное сообщение.
Вместе с тем на качественно новый уровень вышло культурно-гуманитарное сотрудничество.  Ускоренными темпами развиваются связи в сферах культуры, искусства, туризма, науки и спорта. Между ведущими высшими учебными заведениями и медицинскими учреждениями налажено постоянное и эффективное сотрудничество. В нашей стране успешно функционируют 14 филиалов ведущих российских вузов.
На заседании обсуждались планы по обеспечению реализации перспективных инвестиционных проектов и торговых соглашений, укреплению культурно-гуманитарного сотрудничества.
Также были обсуждены конкретные меры по последовательной реализации достигнутых договоренностей, согласованы дальнейшие направления взаимного сотрудничества.
По итогам заседания был подписан ряд документов, направленных на дальнейшее развитие взаимного сотрудничества.