Mixail Mishustin Toshkent shahridagi «G‘alaba bog‘i» yodgorlik majmuasida bo‘ldi
Rossiya Federatsiyasi hukumati raisi Mixail Mishustin O‘zbekiston Respublikasi Bosh vaziri Abdulla Aripov hamrohligida Toshkent shahridagi «G‘alaba bog‘i» yodgorlik majmuasiga tashrif buyurdi.
Bu bog‘ xalqimizning Ikkinchi jahon urushi janggohlarida ko‘rsatgan qahramonligi, front ortidagi fidokorona mehnatini abadiylashtirish uchun davlatimiz rahbari tashabbusi bilan 2020 yil 9 mayda ochilgan.
Majmua bir nechta hududga bo‘lingan. Hududlar esa alohida-alohida mavzularga bag‘ishlangan. Bu yerda urush dahshatlari, askarlar qahramonligi, front ortidagi ishchilar matonati, qayg‘u, shodlik va shukronalik aks ettirilgan.
Yuqori martabali mehmon halok bo‘lgan askarlarning xotirasini yodga oldi. Urush dastidan besh nafar o‘g‘lidan ayrilgan Zulfiya aya Zokirova xotirasiga o‘rnatilgan «Matonat madhiyasi» yodgorligi poyiga gulchambar qo‘ydi. Shuningdek, O‘zbekistonning urushdagi ishtiroki tarixiga bag‘ishlangan Shon-sharaf muzeyini ko‘zdan kechirib, Faxriy mehmonlar kitobiga o‘z tilaklarini yozib qoldirdi.

Михаил Мишустин посетил мемориальный комплекс «Парк Победы» в городе Ташкенте
Председатель Правительства Российской Федерации Михаил Мишустин в сопровождении Премьер-министра Республики Узбекистан Абдуллы Арипова побывал в мемориальном комплексе «Парк Победы» в городе Ташкенте.
Парк Победы был открыт 9 мая 2020 года по инициативе главы нашего государства для увековечения памяти о героизме узбекистанцев на полях сражений во Второй мировой войне и их самоотверженном труде в тылу.
Обширная территория комплекса разделена на несколько зон со своим эмоциональным окрасом, где показаны ужасы войны и героизм воинов, стойкость и самоотверженность тружеников тыла, скорбь и печаль, радость и благодарность народа.
Высокий гость почтил память погибших воинов, возложил венки к подножию монумента «Ода стойкости», воздвигнутого в память о вдове Зульфие Закировой, потерявшей на войне пятерых сыновей. Также он посетил Музей славы, посвященный истории участия Узбекистана во Второй мировой войне, оставил запись в Книге почетных гостей.
Следует отметить, что за короткий промежуток времени этот парк стал одним из наиболее многолюдных мест нашей столицы, где всегда полно посетителей.