O‘zbekiston Prezidenti Butunjahon ko‘chmanchilar o‘yinlarining ochilishida ishtirok etadi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Qozog‘iston Respublikasi Prezidenti Qasim-Jomart Toqayevning taklifiga binoan 8 sentyabr kuni amaliy tashrif bilan Ostona shahriga jo‘nab ketdi.
Qozog‘iston poytaxtida davlatimiz rahbari beshinchi Butunjahon ko‘chmanchilar o‘yinlari – YUNESKOning Nomoddiy madaniy meros ro‘yxatiga kiritilgan etnik sport turlari bo‘yicha xalqaro sport musobaqalarining tantanali ochilish marosimida ishtirok etadi.
Ta’kidlash joizki, ushbu sport tadbirida dunyoning 90 ga yaqin davlatidan 2 mingdan ziyod sportchi, jumladan, O‘zbekiston terma jamoasi ishtirok etishi kutilmoqda.

Президент Узбекистана примет участие в открытии Всемирных игр кочевников
8 сентября по приглашению Президента Республики Казахстан Касым-Жомарта Токаева Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев отбыл в город Астану с рабочим визитом.
В столице Казахстана глава нашего государства примет участие в торжественной церемонии открытия пятых Всемирных игр кочевников — международных спортивных состязаний по этническим видам спорта, включенным в Список нематериального культурного наследия ЮНЕСКО.
Следует отметить, что в данном спортивном мероприятии ожидается участие более 2 тысяч спортсменов из порядка 90 стран мира, в том числе команда из Узбекистана.