O‘zbekiston va Qirg‘iziston Prezidentlari keng qamrovli strategik sheriklik munosabatlarini yanada mustahkamlash borasidagi intilishlari qat’iy ekanini tasdiqladilar
1135
Ko‘ksaroy qarorgohida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Qirg‘iz Respublikasi Prezidenti Sadir Japarovning tor doiradagi uchrashuvi bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuvda ikki mamlakat hamkorligining dolzarb masalalari ko‘rib chiqildi.
Suhbat avvalida davlatimiz rahbari oliy martabali mehmonni samimiy qutlar ekan, keyingi yillarda birgalikdagi sa’y-harakatlar tufayli uzoq muddatli istiqbolga mo‘ljallangan ko‘p qirrali hamkorlikni tubdan kengaytirish uchun yaxshi zamin yaratilganini alohida ta’kidladi.
Ushbu tashrif doirasida keng qamrovli strategik sheriklik munosabatlarini yanada chuqurlashtirish va kengaytirish to‘g‘risida Qo‘shma bayonot imzolanishi ikki tomonlama munosabatlarni yanada yuqori darajaga olib chiqishga o‘zaro intilishdan dalolat bo‘lishi qayd etildi.
Parlamentlar, hukumatlar, tashqi siyosat va tarmoq idoralari darajasidagi muloqotlar natijadorligini oshirish, xalqaro va mintaqaviy maydonlar, jumladan, Birlashgan Millatlar Tashkiloti, Jahon savdo tashkiloti, mintaqa davlatlari rahbarlarining Maslahat uchrashuvlari, “Markaziy Osiyo plyus” formatlari doirasida o‘zaro qo‘llab-quvvatlashni davom ettirish zarurligi ta’kidlandi.
Hamkorlikning yangi iqtisodiy kun tartibini shakllantirish muhimligi qayd etildi.
Tovar ayirboshlash hajmini yaqin yillarda 2 milliard dollarga yetkazish bo‘yicha kompleks chora-tadbirlar ishlab chiqish dolzarb ekani ko‘rsatib o‘tildi. Kuni kecha o‘tgan biznes forumi muvaffaqiyatli bo‘ldi, yakunida yangi kelishuvlar to‘plami qabul qilindi.
Bu galgi tashrif doirasida qayta tiklanuvchi energiya manbalari, avtomobilsozlik va to‘qimachilik sohalarida kooperatsiya loyihalari ishga tushiriladi.
Strategik ahamiyatga ega mintaqaviy loyihalarni, jumladan, “Xitoy – Qirg‘iziston – O‘zbekiston” temir yo‘li va Qambarota GES-1 qurilishini tez fursatda amalga oshirish masalalariga ustuvor e’tibor qaratildi.
Transport va energetika infratuzilmasini rivojlantirish bo‘yicha yangi loyiha takliflari ko‘rib chiqildi.
Prezidentlar hududlararo hamkorlikni, jumladan, Chegaraoldi viloyatlar hokimlari kengashi doirasida yanada kengaytirish muhimligini ta’kidladilar.
Shuningdek, qishloq va suv xo‘jaligi, ekologiya, xavfsizlik va boshqa sohalarda o‘zaro manfaatli hamkorlikni rivojlantirish masalalari atroflicha muhokama qilindi.
Madaniy-gumanitar almashinuv faollashgani mamnuniyat bilan qayd etildi. Bu hafta mamlakatimizda Qirg‘iziston madaniyati kunlari o‘tkazilmoqda. Kuni kecha Samarqandda ikkinchi Rektorlar forumi muvaffaqiyatli o‘tkazildi. Tomonlar kelgusi yillarga mo‘ljallangan madaniy tadbirlar taqvimini tayyorlashga kelishib oldilar.

Президенты Узбекистана и Кыргызстана подтвердили приверженность дальнейшему укреплению отношений всеобъемлющего стратегического партнерства
1124
В резиденции «Куксарой» состоялась встреча Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева и Президента Кыргызской Республики Садыра Жапарова в узком формате.
В ходе встречи были рассмотрены актуальные вопросы узбекско-кыргызского сотрудничества.
В начале беседы глава нашего государства, тепло приветствуя высокого гостя, особо отметил, что в последние годы благодаря совместным усилиям сформирован хороший фундамент для кардинального расширения многопланового взаимодействия на долгосрочную перспективу.
Подчеркнуто, что подписание в рамках настоящего визита Совместного заявления о дальнейшем углублении и расширении отношений всеобъемлющего стратегического партнпрства подтверждает обоюдное стремление вывести двусторонние отношения на более высокий уровень.
Отмечена необходимость повышения результативности контактов на уровне парламентов, правительств, внешнеполитических и отраслевых ведомств, продолжения взаимной поддержки в рамках международных и региональных площадок, в том числе Организации Объединпнных Наций, ВТО, Консультативных встреч глав государств региона, форматов «Центральная Азия плюс».
Подчеркнута актуальность выработки комплексных мер для доведения объемов товарооборота до 2 миллиардов долларов в ближайшие годы. Накануне успешно проведен бизнес-форум, по итогам которого принят пакет новых соглашений.
В ходе нынешнего визита будут запущены проекты кооперации в области возобновляемых источников энергии, автомобилестроении и текстильной отрасли.
Приоритетное внимание уделено вопросам скорейшей практической реализации стратегических региональных проектов, в том числе строительства железной дороги Китай – Кыргызстан – Узбекистан и Камбаратинской ГЭС-1.
Были рассмотрены новые проектные предложения в сфере развития транспортной и энергетической инфраструктуры.
С удовлетворением отмечена активизация культурно-гуманитарного обмена. На этой неделе в нашей стране проходят Дни культуры Кыргызстана. Накануне в Самарканде успешно прошел второй Форум ректоров. Стороны согласились подготовить календарь культурных мероприятий на ближайшие годы.