O‘zbekiston va Eron yetakchilari ko‘p qirrali hamkorlikni yanada mustahkamlash borasidagi intilishlari qat’iy ekanini tasdiqladilar
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 17 iyul kuni Eron Islom Respublikasining yangi saylangan Prezidenti Mas’ud Pezeshkiyon bilan telefon orqali muloqot qildi.
Suhbat avvalida davlatimiz rahbari Mas’ud Pezeshkiyonni bo‘lib o‘tgan Prezident saylovidagi g‘alabasi bilan samimiy qutlab, mas’uliyatli davlat lavozimida katta muvaffaqiyatlar tiladi.
O‘zbekiston-Eron munosabatlarini yanada rivojlantirish, savdo, investitsiya va transport sohalaridagi amaliy hamkorlikni kengaytirish masalalari muhokama qilindi.
Keyingi yillarda tovar ayirboshlash va yuk tashish hajmi, qo‘shma loyiha va korxonalar, aviaqatnovlar soni ortib borayotgani mamnuniyat bilan qayd etildi.

Лидеры Узбекистана и Ирана подтвердили приверженность дальнейшему укреплению многопланового сотрудничества
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 17 июля провел телефонный разговор с вновь избранным Президентом Исламской Республики Иран Масудом Пезешкианом.
В начале беседы глава нашего государства искренне поздравил Масуда Пезешкиана с победой на состоявшихся президентских выборах и пожелал ему больших успехов на ответственном государственном посту.
Были обсуждены вопросы дальнейшего развития узбекско-иранских отношений, расширения практического взаимодействия в сферах торговли, инвестиций и транспорта.
С удовлетворением отмечено, что в последние годы растут объемы товарооборота и грузоперевозок, количество совместных проектов и предприятий, частота авиарейсов.
Особое внимание было уделено вопросам реализации достигнутых ранее договоренностей на высшем уровне. Отмечена важность продвижения проектов кооперации в энергетике, химической промышленности, сельском хозястве, пищевой