O‘zbekiston Prezidenti turkiy davlatlar hamkorligining ustuvor yo‘nalishlarini ko‘rsatdi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 6 iyul kuni Shusha shahrida Turkiy davlatlar tashkilotining “Transport, o‘zaro bog‘liqlik va iqlim harakati orqali barqaror kelajakni bunyod etish” shiori ostidagi norasmiy sammitida ishtirok etdi.
Ozarbayjon Respublikasi Prezidenti Ilhom Aliyev raisligida o‘tgan tadbirda Qozog‘iston Respublikasi Prezidenti Qasim-Jomart Toqayev, Qirg‘iz Respublikasi Prezidenti Sadir Japarov, Turkiya vitse-prezidenti Javdat Yilmaz, Vengriya Bosh vaziri Viktor Orban, shuningdek, Turkiy davlatlar tashkiloti bosh kotibi Kubanichbek Omuraliyev va TDT Oqsoqollar kengashi raisi Binali Yildirim ham qatnashdi.
Kun tartibiga muvofiq, tashkilot doirasidagi ko‘p qirrali hamkorlikning holati va istiqbollari yuzasidan fikr almashildi, amaliy sheriklikning dolzarb masalalari muhokama qilindi.
Davlatimiz rahbari o‘z nutqida ushbu uchrashuv turkiy dunyoning madaniyat poytaxtlaridan biri bo‘lgan Shusha shahrida o‘tkazilayotganida chuqur ma’no mujassamligini ta’kidlab, Prezident Ilhom Aliyev rahbarligida Qorabog‘da olib borilayotgan ulkan bunyodkorlik ishlarini yuksak baholadi.
O‘tgan qisqa davrda Turkiy davlatlar tashkiloti doirasida 30 dan ortiq muhim yo‘nalishlarda o‘zaro manfaatli va keng qamrovli hamkorlik yo‘lga qo‘yilgani alohida ta’kidlandi.
– Ushbu sammitimiz global xavf va xatarlar ortib, o‘zaro ishonch inqirozi tobora kuchayib borayotgan bir sharoitda o‘tmoqda. Bunday murakkab vaziyatda azaliy qardoshlik ruhidan kuch olayotgan aloqalarimizni sifat jihatidan yangi bosqichga ko‘tarishni, umumiy yondashuvlarni ishlab chiqishni davrning o‘zi taqozo etmoqda, – dedi O‘zbekiston Prezidenti.
Turkiy davlatlar o‘rtasida ko‘p tomonlama va uzoq muddatli hamkorlikni yanada rivojlantirish maqsadida O‘zbekiston yetakchisi qator ustuvor masalalarga e’tibor qaratdi.
Tashkilotga a’zo mamlakatlar o‘rtasida savdo hajmi barqaror o‘sayotgani va o‘tgan yilda 27 foizga oshgani mamnuniyat bilan qayd etildi. Bunday yuqori o‘sish sur’atlari joriy yilda ham kuzatilmoqda.
– Mamlakatlarimiz bugungi kunda dunyoning asosiy bozorlariga chiqish hamda Buyuk ipak yo‘lini yangi tarixiy sharoitda qayta tiklash uchun qattiq bel bog‘lagan, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Hamkorlikning huquqiy asoslari mustahkamlangani, raqamli tizimlar ishga tushirilgani natijasida Transkaspiy xalqaro transport yo‘lagi orqali yuk tashish hajmi muttasil o‘sib borayotgani ta’kidlandi.
Biznes uchun eng ma’qul tariflarni joriy etish ushbu yo‘lakning raqobatdoshligi va jozibadorligini oshirishga xizmat qiladi. Bundan tashqari, “Yagona oyna” tizimini yo‘lga qo‘yish, bojxona-chegara o‘tkazish punktlarining uzluksiz ishlashini ta’minlash muhimligi qayd etildi.
O‘zbekiston Prezidenti yaqinda Toshkentda tashkil etilgan Turkiy davlatlar logistika markazlari va yuk tashuvchilari alyansini TDTning transport sohasidagi kun tartibini shakllantirish va ustuvor vazifalarini amalga oshirishga keng jalb etish maqsadga muvofiqligini ko‘rsatib o‘tdi.
Tashkilot doirasida Temir yo‘l ma’muriyatlari kengashini tuzish va uning direksiyasini Toshkent shahrida joylashtirish tashabbusi ilgari surildi.
Joriy yil kuzda bo‘ladigan navbatdagi sammitga qadar xalqaro koridorlar imkoniyatlaridan yanada unumli foydalanish va avtotashuvlarni to‘liq raqamlashtirish, “yashil” yo‘laklar yaratish bo‘yicha kompleks chora-tadbirlarni ishlab chiqish bo‘yicha savdo va transport vazirlariga topshiriq berish taklif etildi.
Mamlakatimiz yetakchisi iqlim o‘zgarishiga qarshi birgalikda kurashish masalalariga alohida e’tibor qaratdi.
Mavjud muammolarni tizimli hal etish uchun Turkiy ekologiya kengashini tuzish va uning bosh qarorgohini ekologik ofatdan eng ko‘p zarar ko‘rgan hudud – Orolbo‘yidagi yirik shahar Nukusda joylashtirish taklif qilindi.
Davlatimiz rahbari turkiy dunyo bugungi kunda iqlim bo‘yicha xalqaro hamkorlikda o‘zining baland ovoziga ega bo‘lib borayotganini ta’kidladi.
Shu ma’noda, joriy yilning noyabr oyida Bokuda o‘tkaziladigan Birlashgan Millatlar Tashkilotining Iqlim sammiti (COP–29) TDT mamlakatlari uchun ulkan tarixiy voqea bo‘lishiga ishonch bildirildi.
Muqobil energiya manbalarini rivojlantirish ahamiyati haqida so‘z yuritar ekan, davlatimiz rahbari O‘zbekiston 2030 yilgacha qayta tiklanuvchi energiya quvvatlarining energetika balansidagi ulushini 40 foizga yetkazishni maqsad qilganini ma’lum qildi.
Xususan, xorijiy sheriklar bilan birga yiliga 2 gigavatt quvvatdagi yangi shamol va quyosh elektr stansiyalari ishga tushirilmoqda.
– Qo‘shni Qirg‘izistonda gidroelektr stansiyalarini Qozog‘iston bilan birgalikda qurish ishlarini ham boshlayapmiz, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Bu boradagi hamkorlikni kengaytirish maqsadida “Yashil energetika sari turkiy harakat” konsepsiyasini qabul qilish taklif etildi.
Davlatimiz rahbari turkiy dunyo umumbashariy sivilizatsiya rivojiga mislsiz hissa qo‘shganini ta’kidladi.
– Nomlarini jahon ahli yaxshi biladigan ulug‘ alloma va ulamolarimiz ikkita buyuk Renessansga asos solishgan. Bu azal-azaldan xalqlarimiz hayotida inson kapitali naqadar yuqori bo‘lganidan darak beradi, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Shu munosabat bilan zamonaviy “bilimlar iqtisodiyoti”ni qurish, kreativ iqtisodiyotni rivojlantirish uchun raqamli texnologiyalar, blok-cheyn, bulutli, kvant hisoblash texnologiyalari, robototexnika, “to‘rtinchi sanoat” kadrlarini tayyorlash sohalarida hamkorlikni kuchaytirish zarurligi ko‘rsatib o‘tildi.
Buning uchun Turkiy davlatlar tashkilotining Inson kapitalini rivojlantirish ilmiy-tadqiqot markazini tashkil etish tashabbusi ilgari surildi.
Shuningdek, Prezidentimiz tashkilot shafeligida aniq fanlar bo‘yicha Yoshlar turkiy olimpiadasi va Butunjahon turkshunoslar kongressini kelgusi yili O‘zbekistonda o‘tkazishni taklif etdi.
Davlatimiz rahbari yig‘ilganlar e’tiborini G‘azo sektorida murakkab vaziyat yuzaga kelib, qonli urush 40 mingga yaqin aholi, ayniqsa, ayollar va bolalar hayotiga zomin bo‘lganiga qaratdi. Tomonlarni zo‘ravonliklarni zudlik bilan to‘xtatishga, tinchlik jarayonlarini tezroq boshlashga chaqirdi.
Mustaqil va ozod Falastin davlatining tashkil etilishi Yaqin Sharqda strategik barqarorlik va tinchlikni ta’minlashning eng asosiy sharti ekani qayd etildi.
Mamlakatimiz yetakchisi ko‘p millionli turkiy xalqlar istiqomat qilayotgan Afg‘onistondagi vaziyatga to‘xtalar ekan, ushbu masala bo‘yicha tashkilot a’zolarining umumiy va yakdil yondashuvlarini ishlab chiqish muhimligini alohida ta’kidladi.
– O‘zbekiston afg‘on xalqiga zarur yordam ko‘rsatishni bundan buyon ham davom ettiradi. Afg‘onistonning xorijdagi “muzlatilgan” moliyaviy aktivlarini qaytarish mamlakatdagi ijtimoiy vaziyatni yumshatishga xizmat qilishiga ishonamiz, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Sammit yakunida Qorabog‘ deklaratsiyasi hamda hamkorlikning ustuvor yo‘nalishlari bo‘yicha qator kelishuvlar qabul qilindi.

Президент Узбекистана обозначил приоритеты дальнейшего сотрудничества тюркских государств
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 6 июля принял участие в работе неформального саммита Организации тюркских государств под девизом «Построение устойчивого будущего посредством транспортной взаимосвязанности и борьбы с изменением климата», состоявшегося в городе Шуше.
В мероприятии, прошедшем под председательством Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева, также участвовали Президент Республики Казахстан Касым-Жомарт Токаев, Президент Кыргызской Республики Садыр Жапаров, вице-президент Турции Джевдет Йылмаз, Премьер-министр Венгрии Виктор Орбан, а также генеральный секретарь Организации тюркских государств Кубанычбек Омуралиев и председатель Совета старейшин ОТГ Бинали Йылдырым.
В соответствии с повесткой дня состоялся обмен мнениями о состоянии и перспективах многопланового сотрудничества в рамках организации, обсуждены актуальные вопросы практического взаимодействия.
В своем выступлении глава нашего государства подчеркнул символичность проведения нынешней встречи в Шуше, одной из культурных столиц тюркского мира, а также высоко оценил огромную созидательную работу, осуществляемую в Карабахском регионе под руководством Президента Ильхама Алиева.
Особо отмечено, что за короткий период в рамках Организации тюркских государств налажено взаимовыгодное и масштабное сотрудничество более чем по 30 ключевым направлениям.
– Нынешний саммит проходит в условиях нарастающих глобальных угроз и вызовов, все более усиливающегося кризиса взаимного доверия. В такой сложной обстановке само время требует выработки общих подходов и вывода отношений наших стран на качественно новый уровень, — подчеркнул Президент Узбекистана.
В целях дальнейшего развития многостороннего и долгосрочного сотрудничества между тюркскими государствами, лидер Узбекистана обратил внимание на ряд приоритетных вопросов.
С удовлетворением отмечен устойчивый рост товарооборота между странами организации, который в прошлом году увеличился 27 процентов. Такие же высокие темпы наблюдаются и в этом году.
– Сегодня наши страны решительно нацелены на выход к основным мировым рынкам и возрождение Великого Шёлкового пути в новых исторических условиях, — отметил Шавкат Мирзиёев.
Подчеркнуто, что в результате укрепления правовых основ сотрудничества и внедрения современных цифровых систем, стабильно растут объемы грузоперевозок по Транскаспийскому международному транспортному коридору.
Повышению конкурентоспособности данного коридора будет способствовать введение привлекательных тарифов для бизнеса. Кроме того, отмечена важность налаживания системы «Единое окно» и обеспечения непрерывной работы таможенно-пограничных пропускных пунктов.
Президент Узбекистана указал на целесообразность широкого привлечения созданного недавно в Ташкенте Альянса логистических центров и грузоперевозчиков тюркских государств к формированию повестки дня и реализации приоритетных задач ОТГ в сфере транспорта.
Узбекской стороной также выдвинута инициатива о создании в рамках организации Совета железнодорожных администраций с размещением его дирекции в Ташкенте.
Предложено поручить министрам торговли и транспорта до очередного саммита осенью этого года совместно разработать Комплекс мер по наиболее эффективному использованию возможностей международных маршрутов, полной цифровизации автоперевозок и созданию «зеленых» коридоров.
Лидер нашей страны уделил отдельное внимание вопросам совместной борьбы с изменением климата.
Для системного решения существующих проблем в этой сфере предложено создать Тюркский экологический совет со штаб-квартирой в Нукусе – крупном городе Приаралья, региона, больше всего пострадавшего от экологического бедствия.
Лидер нашей страны особо отметил, что сегодня голос тюркского мира все громче звучит в области международного климатического сотрудничества.
В данном контексте подчеркнуто, что предстоящий Климатический саммит (COP–29) Организации Объединенных Наций, который пройдет в ноябре этого года в городе Баку, станет значимым историческим событием для всех стран ОТГ.
Говоря о важности развития альтернативных источников энергии, глава нашего государства сообщил, что Узбекистан намерен к 2030 году увеличить долю возобновляемой энергии в энергетическом балансе страны до 40 процентов.
В частности, с участием зарубежных партнеров ежегодно запускаются новые солнечные и ветряные электростанции с мощностью порядка 2 гигаватт.
– Мы также приступаем совместно с Казахстаном к работе по строительству гидроэлектростанций в соседнем Кыргызстане, – отметил Шавкат Мирзиёев.
В целях расширения сотрудничества в этой области предложено принять Концепцию «Тюркское движение к зелёной энергетике».
Глава нашего государства отметил огромный вклад народов тюркского мира в цивилизационный прогресс.
– Наши выдающиеся мыслители и улемы, хорошо известные мировой общественности, заложили фундамент двух великих эпох Ренессанса. Это свидетельствует о том, каким высоким человеческим капиталом издревле обладали наши народы, — подчеркнул Шавкат Мирзиёев.
В данном контексте указано на необходимость усиления сотрудничества в создании современной «экономики знаний», сферах цифровых технологий для развития «креативной экономики», блокчейн и облачных технологий, квантового вычисления, робототехники, подготовки кадров «четвертой промышленности».
В этих целях выдвинута инициатива о создании в Узбекистане Научно-исследовательского центра развития человеческого капитала Организации тюркских государств.
Кроме того, Президент Узбекистана предложил проведение в следующем году в нашей стране Молодежной тюркской олимпиады по точным наукам и Всемирного конгресса тюркологов под эгидой организации.
Отдельное внимание глава нашего государства обратил на складывающуюся сложную обстановку в секторе Газа, где в результате кровопролитной войны погибли около 40 тысяч жителей, в том числе женщин и детей. Он призвал стороны к немедленному прекращению насильственных действий
и безотлагательному началу мирного процесса.
Подчеркнуто, что основным условием обеспечения стратегической стабильности и мира на Ближнем Востоке является создание независимого Государства Палестина.
Касаясь ситуации в Афганистане, где проживают миллионы представителей тюркских народов, лидер нашей страны особо отметил важность выработки государствами-членами организации общих и единых подходов к данной проблематике.
– Со своей стороны Узбекистан продолжит оказывать необходимую помощь афганскому народу. Убеждены, что возвращение замороженных за рубежом финансовых активов Афганистана будет служить смягчению социальной ситуации в этой стране, — подчеркнул Шавкат Мирзиёев.
По итогам саммита принята Карабахская декларация, а также ряд договоренностей по приоритетным направлениям взаимодействия.