Zargarlik tarmog‘ini yanada rivojlantirish va raqobatbardoshligini ta’minlash bo‘yicha takliflar ko‘rib chiqildi
SiyosatTanlash
Ro‘yxatdan o‘ting
19:22 / 19.06.2024
Prezident Shavkat Mirziyoyevga zargarlik sanoatini yanada rivojlantirish, zargarlik buyumlarini ishlab chiqarish va sotish faoliyatini qo‘llab-quvvatlash, tayyor mahsulotlar eksportini oshirishga qaratilgan chora-tadbirlar taqdimot qilindi.
Yurtimizda zargarlik mahsulotlarini ishlab chiqarish va eksport hajmini oshirish uchun juda katta salohiyat bor.
Davlatimiz rahbari mamlakatimizda qazib olinayotgan oltinning atigi 6 foizi qayta ishlanib, bor-yo‘g‘i 78 million dollarlik eksport bo‘layotgani qayd etib, tadbirkorlar uchun alohida sharoitlarga ega zargarlik zonalari tashkil qilinishi, sohaga xomashyo yetkazish, mutaxassis tayyorlash, ishlab chiqarish zanjiri va sotish tizimini butunlay qayta ko‘rib chiqish muhimligini ta’kidlagan edi.
Shu bois Iqtisodiyot va moliya vazirligi hamda Savdo-sanoat palatasi tomonidan tegishli takliflar ishlab chiqildi.
Jumladan, “O‘zbekzargarsanoati” uyushmasi faoliyatini takomillashtirish, vakolatlarini kengaytirish hamda boshqaruv tizimini qayta tashkil etish rejalashtirilgan.
Sohadagi ishlab chiqaruvchilarni qo‘llab-quvvatlash maqsadida “Hunarmand” uyushmasi a’zolari uchun berilgan imtiyozlar “O‘zbekzargarsanoati” uyushmasiga a’zo bo‘lgan zargarlik buyumlarini ishlab chiqaruvchi yakka tartibdagi tadbirkorlarga ham tatbiq etish taklif etildi.
Shuningdek, 2026 yil 1 oktyabrga qadar O‘zbekistonda ishlab chiqarilmaydigan hamda zargarlik sohasida foydalaniladigan asbob-uskunalar, qadoqlash va etiketkalash mahsulotlariga nisbatan bojxona boji va qo‘shilgan qiymat solig‘ining nol stavkasini qo‘llash imkoniyati o‘rganilmoqda.
Ishlab chiqarish, ko‘rgazma va savdo maydonlarini o‘z ichiga olgan maxsus zargarlik markazlarini tashkil etish masalalari ko‘rib chiqildi. Bu boradagi pilot loyihalarni Toshkent shahri va Namangan viloyatlarida joylashtirish yuzasidan axborot berildi.
Zargarlik mahsulotlari eksportini ko‘paytirish masalasiga to‘xtalib o‘tildi. Ikki tomonlama kelishish yo‘li bilan mamlakatimiz hududida ishlab chiqarilgan zargarlik buyumlarini Amerika Qo‘shma Shtatlariga “GSP” tizimi bo‘yicha eksport qilish uchun bojxona to‘lovlarining nol stavkasini belgilash taklif etildi.

Рассмотрены предложения по дальнейшему развитию и повышению конкурентоспособности ювелирной отрасли
Президенту Шавкату Мирзиёеву представлена презентация о мерах по дальнейшему развитию ювелирной промышленности, поддержке деятельности по производству и продаже ювелирных изделий, увеличению экспорта готовой продукции.
В нашей стране есть огромный потенциал для наращивания объема производства и экспорта ювелирных изделий.
Как отмечал глава государства, перерабатывается лишь 6 процентов добываемого в стране золота, и экспорт продукции из него составляет всего 78 миллионов долларов, поэтому важно создавать ювелирные зоны с особыми условиями для предпринимателей, пересмотреть обеспечение отрасли сырьем, подготовку специалистов, производственную цепочку и систему продаж.
В связи с этим Министерством экономики и финансов и Торгово-промышленной палатой разработаны соответствующие предложения.
В частности, планируется совершенствование деятельности ассоциации «Узбекзаргарсаноати», расширение ее полномочий и реорганизация системы управления.
В целях поддержки производителей отрасли предложено льготы, предусморенные для членов Ассоциации «Ҳунарманд», применять и к индивидуальным предпринимателям – производителям ювелирныъ изделий, являющимся членами Ассоциации «Узбекзаргарсаноати».
Изучается возможность установления на срок до 1 октября 2026 года нулевой ставки таможенной пошлины и налога на добавленную стоимость на оборудование, упаковочные и маркировочные материалы, которые не производятся в Узбекистане и используются в ювелирной отрасли.
Рассмотрены вопросы создания специальных ювелирных центров, включающих производственные, выставочные и торговые площадки. Представлена информация о размещении пилотных проектов в Ташкенте и Наманганской области.
Обсужден вопрос увеличения объема экспорта ювелирных изделий. Предложено установить нулевую ставку таможенной пошлины для экспорта ювелирных изделий, произведенных в нашей стране, в Соединенные Штаты Америки по системе «GSP».
Глава государства поручил доработать представленные меры и разработать программу развития отечественного производства ювелирных изделий на период до 2027 года.