O‘zbekiston Prezidenti G‘alabaning 79-yilligiga bag‘ishlangan tantanali tadbirlarda ishtirok etdi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Rossiya Federatsiyasi Prezidenti Vladimir Putinning taklifiga binoan Moskva shahriga amaliy tashrifi doirasida G‘alabaning 79-yilligiga bag‘ishlangan tantanali tadbirlarda ishtirok etdi.
Moskvaning Qizil maydonida G‘alaba paradi bo‘lib o‘tdi. Uni Belarus Prezidenti Aleksandr Lukashenko, Qozog‘iston Prezidenti Qasim-Jomart Toqayev, Qirg‘iziston Prezidenti Sadir Japarov, Tojikiston Prezidenti Emomali Rahmon, Turkmaniston Prezidenti Serdar Berdimuhamedov, Gvineya-Bisau Prezidenti Umar-u Sisoku Embalo, Laos Prezidenti Txonglun Sisulit va Kuba Prezidenti Migel Dias-Kanel ham kuzatdi.
Ko‘plab tarixiy dalil va misollar O‘zbekiston xalqi buyuk g‘alabaga munosib hissa qo‘shganini yaqqol tasdiqlaydi.
Dahshatli urush boshlangan birinchi kunlardanoq yurtdoshlarimiz fashizmga qarshi mardona kurashga otlandi. O‘sha paytda respublikamiz aholisi 6,5 million kishini tashkil etgan bo‘lsa, shundan 1 million 950 mingdan ortig‘i yovuz dushman bilan yuzma-yuz bo‘lib qonli janglarda ishtirok etgan. Bu botir va dovyurak o‘g‘lonlarning 538 mingdan ziyodi jang maydonlarida halok bo‘lgan. 158 ming nafardan ko‘prog‘i bedarak ketgan.
O‘zbekistonlik askar va ofitserlardan 214 ming nafardan ziyodi jangovar orden va medallar bilan taqdirlangan. Jumladan, 301 nafar yurtdoshimiz Sovet Ittifoqi Qahramoni unvoniga, 70 nafari esa uchala darajadagi “Slava” ordeniga sazovor bo‘lgan.
Ikkinchi jahon urushi davrida o‘zbekistonlik ofitserlar orasidan o‘nlab generallar, mohir qo‘mondonlar yetishib chiqqan.
O‘zbekiston urush yillarida front ortidagi mustahkam ta’minot bazasiga aylandi. Yurtimizdan jang maydonlariga katta miqdorda qurol-yarog‘, oziq-ovqat, dori-darmon, kiyim-kechak, palatka, parashyut va boshqa zarur mahsulotlar yuborilgan. Urush bo‘layotgan hududlardan O‘zbekistonga 170 dan ortiq zavod va fabrika ko‘chirib keltirilib, tezlik bilan ishga tushirilgan. O‘zbekiston aholisi 1941-43-yillarda mudofaa fondiga 475 million rubldan ortiq mablag‘ni, 22 million rubllik qimmatbaho shaxsiy buyumlarini ixtiyoriy ravishda topshirgani g‘alabani yaqinlashtirishga yana bir muhim hissa bo‘lib qo‘shildi.
O‘sha suronli yillarda xalqimiz gumanizm va insoniylik bobida o‘ziga xos tarixiy maktab yaratdi. Urush alangasi ichida qolgan hududlardan ko‘chirib keltirilgan, turli millatga mansub 1 million 500 mingga yaqin insonlar O‘zbekistondan panoh topdi. Ularning orasida 250 mingdan ziyod yetim bolalar ham bor edi. Xalqimiz ularga mehr berdi, so‘nggi burda nonini ham ular bilan baham ko‘rdi.
Xalqimizning yuksak jasorati va bag‘rikengligini tasdiqlovchi ushbu tarixiy dalillar xalqaro hamjamiyat tomonidan keng e’tirof etilgan.
Yurtimizda Ikkinchi jahon urushida jang qilgan va front ortida fidokorona mehnat qilgan ajdodlarimizning jasoratini abadiylashtirishga alohida e’tibor qaratilmoqda. Urush qatnashchilari va nogironlari har yili rag‘batlantirilmoqda. Toshkent shahrida ulkan G‘alaba bog‘i ochildi, shu kungacha u yerga 2 million 200 ming nafardan ziyod ziyoratchilar tashrif buyurdi.
Tadbirdan so‘ng O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Rossiya Prezidenti Vladimir Putin va boshqa davlatlar yetakchilari bilan birga Aleksandr bog‘idagi “Noma’lum askar” yodgorligiga gulchambar qo‘ydi.
Yodgorlik Ikkinchi jahon urushida Vatan uchun jonini fido qilgan turli millatlarga mansub millionlab askarlar, shu jumladan o‘zbek o‘g‘lonlarining qahramonligi va jasorati ramzidir.
Prezidentlar bir daqiqalik sukut bilan askarlar xotirasiga hurmat bajo keltirdilar.
Marosim yakunida faxriy qorovul va orkestr tantanali ravishda saf tortib o‘tdi.
Shu bilan Rossiyaga amaliy tashrif yakunlandi. Aeroportda O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyevni Rossiya Federatsiyasi Hukumati Raisining o‘rinbosari – sanoat va savdo vaziri vazifasini bajaruvchi Denis Manturov va boshqa rasmiy shaxslar kuzatib qo‘ydi. Davlatimiz rahbari Toshkentga jo‘nab ketdi.

Президент Узбекистана принял участие в торжественных мероприятиях по случаю 79-летия Победы
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев в рамках рабочего визита в город Москву по приглашению Президента Российской Федерации Владимира Путина 9 мая принял участие в торжественных мероприятиях в связи с 79-й годовщиной Победы во Второй мировой войне.
На Красной площади состоялся парад Победы. На нём присутствовали также Президент Беларуси Александр Лукашенко, Президент Казахстана Касым-Жомарт Токаев, Президент Кыргызстана Садыр Жапаров, Президент Таджикистана Эмомали Рахмон, Президент Туркменистана Сердар Бердымухамедов, Президент Гвинеи-Бисау Умару Сисоку Эмбало, Президент Лаоса Тхонглун Сисулит и Президент Кубы Мигель Диас-Канель.
Многочисленные исторические данные и факты подтверждают значительный вклад народа Узбекистана в великую Победу.
С первых дней ужасной войны наши соотечественники мужественно вступили в борьбу против фашизма. В то время население республики составляло 6,5 миллиона человек, из которых около 2 миллионов были отправлены на фронт. В борьбе за мирную и свободную жизнь погибло более 538 тысяч отважных сыновей и дочерей нашего народа, ещё более 158 тысяч пропали без вести.
Более 214 тысяч узбекистанских солдат и офицеров были награждены боевыми орденами и медалями. В частности, 301 наш соотечественник получил звание Героя Советского Союза, а 70 были удостоены ордена «Славы» всех трёх степеней.
Во время Второй мировой войны среди узбекистанских офицеров выросло множество талантливых генералов и командиров.
В годы войны Узбекистан стал мощным тылом. Из нашей страны на фронт было поставлено большое количество оружия, продовольствия, медикаментов, одежды, палаток, парашютов и других необходимых товаров. Более 170 заводов и фабрик были перевезены из зон военных действий в Узбекистан и быстро запущены в производство. Жители Узбекистана в 1941-1943 годах добровольно внесли более 475 миллионов рублей в оборонный фонд, а также 22 миллиона рублей в виде ценных личных вещей, что стало важным вкладом в приближение победы.
В те трудные годы наш народ подал уникальный пример гуманизма и человечности, дав приют более 1 миллиону 500 тысячам человек, эвакуированным в Узбекистан из охваченных войной территорий, включая более 250 тысяч сирот. Узбекский народ согрел их теплом своего сердца и делился последним куском хлеба.
Эти исторические факты, свидетельствующие о беспримерном мужестве и великодушии нашего народа, широко признаны международным сообществом.
В Узбекистане уделяется особое внимание увековечиванию подвига наших предков, сражавшихся во Второй мировой войне и самоотверженно трудившихся в тылу. Ежегодно поощряются участники и инвалиды войны. Несколько лет назад в Ташкенте был создан величественный комплекс «Парк Победы», который уже посетили более 2 миллионов 200 тысяч человек.
После завершения Парада Победы Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев вместе с Президентом России Владимиром Путиным и другими главами государств возложил цветы к Могиле Неизвестного солдата в Александровском саду.
Мемориал является символом героизма и подвига наших предков – миллионов солдат различных национальностей, в том числе сыновей Узбекистана, храбро сражавшихся и павших за Родину во Второй мировой войне.
Президенты почтили память погибших воинов минутой молчания.
Церемония завершилась торжественным маршем роты почётного караула и оркестра.
На этом рабочий визит в Россию завершился. В аэропорту Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева проводили исполняющий обязанности заместителя Председателя Правительства – министра промышленности и торговли Российской Федерации Денис Мантуров и другие официальные лица. Глава нашего государства отбыл в Ташкент.