O‘zbekiston Prezidenti Yevropaning yetakchi kompaniyalari rahbarlarini qabul qildi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 3-may kuni Toshkent xalqaro investitsiya forumi va Xorijiy investorlar kengashi majlisi doirasida Yevropaning bir qator yetakchi kompaniyalari rahbarlari bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Uchrashuvda “Suez” kompaniyasi raisi va bosh direktori Sabrina Sussan, “Arsenale Group” kompaniyasi bosh direktori Paolo Barletta,  “Airbus”  korporatsiyasining Yevropa bo‘yicha prezidenti Yoxan Pelise hamda “Linde” kompaniyasining Yevropa va Yaqin Sharq bo‘yicha prezidenti Oliver Pfann qatnashdi.
Davlatimiz rahbari ushbu uchrashuv Yevropa biznesining O‘zbekistondagi faoliyatni kengaytirishga qiziqishi tobora ortib borayotganidan dalolat ekanini katta mamnuniyat bilan qayd etdi.
Investitsiyaviy va innovatsiyaviy sheriklik, suv ta’minoti, fuqarolik aviatsiyasi, qurilish materiallarini ishlab chiqarish, turizm va boshqa sohalarda aniq loyihalarni amalga oshirish istiqbollariga alohida e’tibor qaratildi.
Yevropa kompaniyalari rahbarlari O‘zbekiston Prezidentiga samimiy qabul hamda investorlarning samarali faoliyati uchun yaratilayotgan qulay sharoitlar uchun minnatdorlik izhor etdi. Ustuvor tarmoqlardagi muhim loyiha va dasturlarni amalga oshirishda bundan buyon ham ishtirok etishga tayyor ekanini bildirdi.

Президент Узбекистана принял руководителей ведущих европейских компаний
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 3 мая в рамках программы Ташкентского международного инвестиционного форума и заседания Совета иностранных инвесторов провел встречу с руководителями ряда ведущих компаний Европы.
Во встрече приняли участие председатель и генеральный директор «Suez» Сабрина Суссан, генеральный директор «Arsenale Group» Паоло Барлетта, президент корпорации «Airbus» по Европе Йохан Пелисье и президент компании «Linde» по Европе и Ближнему Востоку Оливер Пфанн.
Глава нашего государства с большим удовлетворением отметил, что сегодняшняя встреча свидетельствует о растущем интересе европейского бизнеса к расширению присутствия в Узбекистане.
Особое внимание было уделено перспективам инвестиционного и инновационного партнерства, реализации конкретных проектов в сферах водоснабжения, гражданской авиации, производства строительных материалов, туризма и других.
Руководители европейских компаний поблагодарили Президента Узбекистана за теплый прием и создаваемые благоприятные условия для плодотворной деятельности инвесторов. Выражена готовность и далее участвовать в реализации важных проектов и программ в приоритетных отраслях.