Sharof Rashidov tumanida “Yangi O‘zbekiston” massivi qad ko‘tarmoqda
Prezident Shavkat Mirziyoyev Jizzax viloyati Sharof Rashidov tumanida qurilayotgan “Yangi O‘zbekiston” massivini borib ko‘rdi.
Viloyatda ilgari hech bunday keng ko‘lamli qurilishlar bo‘lmagan edi. So‘nggi yillarda o‘nlab zavodlar ishga tushirildi, yangi sanoat tarmoqlari paydo bo‘ldi. Shunga yarasha ijtimoiy infratuzilma ham barpo etilmoqda.
Sharof Rashidov tumanining bu hududi adir yonbag‘ri, undan deyarli foydalanilmas edi. Hozir 140 gektarli ulkan maydonda jadal qurilish ketmoqda. Loyiha uch bosqichli bo‘lib, 3 ming 936 xonadonli 105 ta ko‘p qavatli uy barpo etilishi rejalashtirilgan. Uylar 9, 12 va 16 qavatli bo‘lib, bu ham Jizzax sharoitida yangilik.
Ayni paytda birinchi bosqich doirasida 204 xonadonli 4 ta ko‘p qavatli uy, markaziy qozonxona, shourum va ichki yo‘llar qurilgan. Yana 16 ta turar joy, maktab va maktabgacha ta’lim muassasasi, savdo markazi bunyod etiladi. “Inno texno park” aholini ish bilan ta’minlashda qo‘l keladi.
Ikkinchi bosqich 2026, uchinchisi 2028-yillarga reja qilingan. Bunda uylardan tashqari mahalla markazi, poliklinika, masjid, mehmonxona, bolalar va sport o‘yingohlari, “Yangi O‘zbekiston” bog‘i barpo etiladi. Bo‘sh maydonlarga ham daraxtlar ekilib, xiyobonga aylantiriladi.
Davlatimiz rahbari bu yil rejalashtirilganiga qo‘shimcha uylar qurib, imtiyozli ipoteka kreditlari orqali aholiga xarid imkoniyatini yaratish bo‘yicha ko‘rsatmalar berdi. Shunga mutanosib ravishda infratuzilma tarmoqlari, maktab, bolalar bog‘chasi kabi ijtimoiy muassasalar qurilishini jadallashtirish, savdo va xizmatlarni, jumladan, yo‘l bo‘yida umumiy ovqatlanish shoxobchalarini tashkil etish muhimligi ta’kidlandi.

В Шараф-Рашидовском районе возводится массив «Янги Узбекистон»
Президент Шавкат Мирзиёев посетил строящийся жилой массив «Янги Узбекистон» в Шараф-Рашидовском районе Джизакской области.
Ранее в области не проводились столь масштабные строительные работы. За последние годы были запущены десятки заводов, возникли новые промышленные отрасли. Соответственно, развивается и социальная инфраструктура.
В настоящее время в рамках первого этапа построены 4 многоэтажных дома на 204 квартиры, центральная котельная, шоурум и внутренние дороги. Планируется строительство ещё 16 домов, школы, дошкольного образовательного учреждения, торгового центра. «Инно-технопарк парк» поможет в трудоустройстве населения.
Второй этап запланирован на 2026 год, третий — на 2028 год. В дополнение к домам будут построены махаллинский центр, поликлиника, мечеть, гостиница, детские и спортивные площадки, парк «Новый Узбекистан». На территории массива высадят деревья, создадут аллеи.
В Джизакской области строятся три таких массива, в которых будет возведено 156 многоэтажных домов на 4 700 квартир. Население будет обеспечено всеми социальными услугами. Инициатива по строительству массивов «Янги Узбекистон» началась в соответствии с указом Президента Республики Узбекистан от 9 декабря 2021 года. В целом по стране ведутся работы в 53 массивах. На сегодняшний день сданы в эксплуатацию 409 многоэтажных домов на 14,4 тысячи квартир. В текущем году запланировано строительство 767 жилых домов на 31 447 квартир.