Barcha mas’ullar har bir korxona, tadbirkor va xonadon bilan yaqindan ishlaydi
Prezident Shavkat Mirziyoyev kunning ikkinchi yarmida Namangan shahrida Namangan, Andijon va Farg‘ona viloyatlari hokimlari hamda iqtisodiy kompleks mutasaddilari ishtirokida yig‘ilish o‘tkazdi.
Unda Sayxunobod tajribasi asosida mahallabay ishlash, tomorqa va xonadonlardagi imkoniyatlardan foydalanib, aholi daromadlarini oshirish chora-tadbirlari muhokama qilindi.
Vodiy viloyatlarida aholi zich yashaydi. Har qarich yer qadrli. Mirishkorlar yerdan foydalanishning hadisini olgan. Hunarmandchilik, tadbirkorlik yaxshi rivojlangan. Shu bilan birga, mahallalarda ishsizlar, ehtiyojmandlar ham bor.
Davlatimiz rahbari bunday insonlarga alohida e’tibor qaratish, tashkiliy-moliyaviy ko‘mak berib, bandligini ta’minlash zarurligini aytdi. Buning uchun barcha mas’ullar har bir korxona, tadbirkor va xonadon bilan yaqindan ishlaydigan tizimni yo‘lga qo‘yishi kerak.
Shu bois mahallalarga hokimlik va barcha iqtisodiy idora xodimlari biriktirilmoqda. Ular xonadonlarda bo‘lib, imkoniyatlarini tahlil qiladi.
Masalan, tomorqasi bo‘lsa, undan samarali foydalanish, daromadini 60-70 million so‘mga olib chiqish bo‘yicha namuna yaratadi. Hunarmandlikka uquvi borlarga xomashyo, uskuna va aylanma mablag‘dan yordamlashiladi. Tadbirkorlik istagi bo‘lsa, biznes loyihalar qilib beriladi.
Bunda, ayniqsa, tijorat banklari faol bo‘lishi kerakligi ko‘rsatib o‘tildi. Ya’ni, ular, avvalo, o‘z mijozlari bo‘lgan korxonalar negizida qo‘shimcha ish o‘rinlari ochilishini qo‘llab-quvvatlashi lozim.
Qolaversa, banklarga davlat tomonidan katta resurslar ajratilmoqda. Ular joylarda aholi tashabbuslariga yo‘naltirilib, bandlikka xizmat qilishi zarur.
Bu mablag‘lar yangi ish o‘rinlari, qo‘shimcha mahsulotlar, aholining xarid qobiliyati orqali oxir oqibat iqtisodiyotga tushum bo‘lib qaytadi.
Xonadonlarda kichik qayta ishlashlarni tashkil etish, odamlarni mahsulot ishlab chiqarishga o‘rgatish, kooperatsiya va kasanachilikni kengaytirish vazifasi qo‘yildi.
Tomorqalarda va dehqonchilik uchun ajratilgan yerlarda sarxil meva-sabzavotlar yetishtirib, eksport qilish, chorvachilik, parrandachilik, baliqchilik, asalarichilik orqali ro‘zg‘orlarga baraka kiritish mumkinligi ta’kidlandi.

Все ответственные лица будут тесно взаимодействовать с каждым предприятием, предпринимателем и домохозяйством
В областях долины высока плотность населения, каждая пядь земли – на вес золота. Поэтому местные фермеры хорошо знают, как эффективно пользоваться землей. Хорошо развиты ремесленничество и предпринимательство. Вместе с тем в махаллях необходимо поддержать безработных лиц и малообеспеченные семьи.
Глава государства подчеркнул важность особого внимания этим группам населения, предоставления им организационной и финансовой поддержки для обеспечения занятости. Все ответственные лица должны наладить тесное взаимодействие с каждым предприятием, предпринимателем и домохозяйством.
Поэтому к работе в махаллях привлекаются сотрудники хокимиятов и всех экономических ведомств. Они проведут анализ возможностей в домохозяйствах, например, создадут модель эффективного использования приусадебных участков для увеличения доходов до 60-70 миллионов сумов.
Людям, имеющим навыки ремесленничества, будет оказана помощь в приобретении материалов, оборудования и оборотных средств. Тем, кто желает заниматься предпринимательством, помогут разработать бизнес-планы.
Указано, что в этом процессе необходимо активное участие коммерческих банков. То есть, они должны всячески поддерживать создание дополнительных рабочих мест на базе тех предприятий, которых они обслуживают.
Более того, государство выделяет банкам значительные ресурсы, которые должны направляться на инициативы населения на местах и служить росту занятости. Эти средства должны конвертироваться в новые рабочие места, дополнительную продукцию, рост покупательной способности населения.
Поставлена задача организации мелких производств в домохозяйствах, обучения людей производству товаров, расширения кооперации и надомничества.
Также подчеркнут нераскрытый потенциал приусадебных участков и сельскохозяйственных земель, выделенных населению, для выращивания различных фруктов и овощей на экспорт, а также развития животноводства, птицеводства, рыбоводства и пчеловодства, что повысит благосостояние домохозяйств.