O‘zbekiston va BAA yetakchilari ko‘p qirrali hamkorlikni yanada kengaytirish muhimligini ta’kidladilar
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 11-mart kuni Birlashgan Arab Amirliklari Prezidenti Shayx Muhammad bin Zoid Ol Nahayon bilan telefon orqali muloqot qildi.
Davlatimiz rahbari Prezident Shayx Muhammad Ol Nahayonni tavallud kuni bilan dildan qutlab, unga mustahkam sog‘lik va baxt-saodat, faoliyatida katta muvaffaqiyatlar, do‘st Amirliklar xalqiga tinchlik-osoiyshtalik va ravniq tiladi.
Ikki mamlakat yetakchilari butun musulmon olami uchun muqaddas bo‘lgan muborak Ramazon oyining boshlangani bilan ham bir-birini samimiy tabrikladilar.
O‘zbekiston bilan BAA o‘rtasidagi ko‘p qirrali hamkorlik bugungi kunda yuksak darajaga chiqqani katta mamnuniyat bilan qayd etildi.
2023-yil yakuniga ko‘ra o‘zaro savdo hajmi 20 foizga oshdi. O‘zbekistonda Amirliklar sarmoyasi ishtirokida 300 dan ortiq korxona faoliyat yuritmoqda, qo‘shma loyihalar portfeli 4 milliard dollardan oshdi. Bundan tashqari, yuqori texnologiyalar, energetika, geologiya, qishloq xo‘jaligi, turizm, IT, infratuzilma, logistika va boshqa sohalarda istiqbolli loyihalar ishlab chiqilmoqda.
Tomonlar amaliy hamkorlikni barcha yo‘nalishlarda faollashtirishga tayyor ekanini tasdiqladilar. Bo‘lajak oliy darajadagi uchrashuvlarning kun tartibini puxta tayyorlash muhimligi ta’kidlandi.

Лидеры Узбекистана и ОАЭ подчеркнули важность дальнейшего расширения многопланового сотрудничества
Глава нашего государства сердечно поздравил Президента Шейха Мухаммада Аль Нахаяна с днем рождения, искренне пожелав крепкого здоровья и благополучия, больших успехов в деятельности, мира и процветания дружественному народу Эмиратов.
Лидеры двух стран также обменялись теплыми поздравлениями в связи с началом священного для всего мусульманского мира месяца Рамазан.
С глубоким удовлетворением отмечен нынешний высочайший уровень узбекско-эмиратского многопланового сотрудничества.
По итогам 2023 года объем взаимной торговли увеличился на 20 процентов. В Узбекистане действуют свыше 300 предприятий с участием эмиратского капитала, портфель совместных проектов превысил 4 миллиарда долларов. Помимо этого, прорабатываются перспективные проекты в таких сферах, как высокие технологии, энергетика, геология, сельское хозяйство, туризм, IT, инфраструктура, логистика и другие.
Подтверждена взаимная готовность активизировать практическое взаимодействие по всем направлениям. Подчеркнута важность тщательной подготовки повестки дня предстоящих встреч на высшем уровне.