Barcha islohotlarimiz aholi farovonligi va sog‘lom avlod kamolotiga qaratilgan
Prezident Shavkat Mirziyoyev 5-mart kuni Toshkent shahrida sport ta’limi, savdo va xizmat ko‘rsatish sohasidagi yangi zamonaviy obyektlar, ekologik vaziyatni yaxshilash bo‘yicha amalga oshirilayotgan loyihalar bilan tanishdi.
Davlatimiz rahbari dastlab, Toshkent shahrida barpo etilgan Bahodir Jalolov ixtisoslashtirilgan boks sport maktabini borib ko‘rdi.
Olimpiada va Osiyo o‘yinlari g‘olibi, ikki karra jahon va uch karra Osiyo chempioni Bahodir Jalolov O‘zbekiston sportining bayroqdori hisoblanadi. U keyingi yillarda professional boksda ham muvaffaqiyatli qatnashib kelmoqda.
Yurtimizda bunday chempionlar faoliyatini targ‘ib qilish, ularning namunasida yosh sportchilarni tarbiyalashga alohida ahamiyat qaratilmoqda. Davlatimiz rahbarining 2022-yil 14-martdagi qaroriga muvofiq, shunday yana bir maskan – Boks bo‘yicha Bahodir Jalolov sport mahorati maktabi tashkil etildi.
Bu yerda xalqaro darajadagi bokschilarni tayyorlash, buning uchun yuqori malakali murabbiy va mutaxassislarni jalb etish, o‘quv-mashg‘ulotlarni xalqaro standartlar darajasida tashkil qilish hamda ilg‘or tajribalar asosida uning sifatini oshirib borish yo‘lga qo‘yilmoqda.
To‘rt qavatli zamonaviy binoda buning uchun barcha sharoit yaratilgan. Birinchi qavatda asosiy sport zali, suzish havzasi, tibbiyot xonasi va oshxona bor. Ikkinchi qavatda psixologiya, xorijiy tillar, nazariy mashg‘ulotlar, informatika va o‘qituvchilar xonalari, shuningdek, 45 o‘rinli mehmonxona joylashgan. Uchinchi va to‘rtinchi qavatlarda 235 o‘rinli yotoqxona, ma’naviyat xonasi tashkil etilgan. Shuningdek, bino yerto‘lasida avtoturargoh qurilgan.
Boks maktabi 175 o‘ringa mo‘ljallangan bo‘lib, 5-11-sinflarga har yili 25 nafardan o‘quvchi saralab olinadi. Ilk iqtidorlar 2022 yilgi o‘quv yilida qabul qilingan va bugungi kunda 50 nafar o‘quvchi saboq olmoqda. Ular butun mamlakatimizdan kelgan talabgorlar orasidan saralab olingan.
Bahodir Jalolov maktabi o‘quvchilari 2023-yilda xalqaro va respublika musobaqalarida 26 ta oltin, 18 ta kumush, 15 ta bronza medalni qo‘lga kiritgan. Bu yil ham qator turnirlarda ishtirok etish rejalashtirilgan.
Maktab butun mamlakatimiz yosh bokschilari uchun o‘quv-mashg‘ulot bazasi bo‘ladi. Yosh istiqbolli bokschilarni tanlash va tarbiyalash bo‘yicha boshqa sport maktablari va markazlari bilan hamkorlik qilib boradi.
Shu bois maktabda yosh sportchilar, soha mutasaddilari bilan muloqot bo‘ldi. Muloqotga videoaloqa orqali hududlar ham ulandi.
– Biz bu yilni Yoshlar va biznesni qo‘llab-quvvatlash yili, deb e’lon qildik. Har doim ham bu masalaga alohida e’tibor qaratib, yoshlarga kerakli sharoitlarni yaratayapmiz. Ularning salohiyati, intilishi kuchli. Boks bo‘yicha dunyoda yetakchilar qatoridamiz. Bu salohiyatni, iqtidorli yoshlarimizni rivojlantirish maqsadida shu maktabni tashkil etdik. Endi Bahodir Jalolov maktabi o‘z yo‘nalishida xuddi Prezident maktabidek namunaviy tizim bo‘ladi. Boks metodologiyasi, diyetologiyasi, tibbiyoti, psixologiyasi hududlardagi sport maktablarida ham rivojlantiriladi, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Viloyat hokimlariga sport federatsiyalari bilan hamkorlikni yaxshilash, hududlarda ularning ishiga ko‘maklashish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi. Yoshlar o‘rtasida sportni yanada ommalashtirish, xususan, ularni boksga jalb etish, buning uchun maktab va to‘garaklarda sharoitlarni kengaytirish zarurligi ta’kidlandi.
Yurtimizda shunday sportchining bo‘lishi bolalar uchun namuna, dalda. Prezidentimizning 2022-yil 14-martdagi Oksana Chusovitina ixtisoslashtirilgan gimnastika sport maktabini tashkil etish to‘g‘risidagi qarori sportsevar yoshlarga katta sharoit yaratdi.
Davlatimiz rahbari ushbu sport maktabiga tashrif buyurib, bu yerdagi sharoitlarni va mashg‘ulotlarni ko‘zdan kechirdi.
Gimnastika maktabi 5-11-sinflardagi 105 nafar o‘quvchiga mo‘ljallangan. Bugungi kunda 91 nafar o‘g‘il-qiz mahoratini oshirmoqda. Ularga ikkita xorijiy til ham o‘rgatiladi.
Ushbu maqsadda gimnastikani bolalar bog‘chalaridan keng joriy qilish, qobiliyatli sportchilarni saralashni shu bosqichdan boshlash, har bir hududda ikkitadan gimnastika maktabi tashkil etish masalalari muhokama qilindi.
Shundan so‘ng Prezident Shavkat Mirziyoyev ekologik vaziyatni yaxshilash bo‘yicha amalga oshirilayotgan chora-tadbirlar bilan tanishdi.
So‘nggi vaqtlarda ekologik muammolar, ayniqsa, havo tozaligi keng jamoatchilikni tashvishga solmoqda. Ekologik xavfsizlik talablariga javob bermaydigan avtotransport vositalaridan chiqayotgan zararli gazlar va yo‘llardagi tirbandliklar buning asosiy sabablaridan biridir. Shu bois davlatimiz rahbarining tashabbusi bilan ekologik vaziyatni yaxshilash bo‘yicha kompleks chora-tadbirlar ko‘rilmoqda.
Davlatimiz rahbari markaz faoliyati bilan tanishdi.
Avtotransport vositalarini ro‘yxatga olish va diagnostika markaziga tashrif chog‘ida Prezident Shavkat Mirziyoyevga Toshkent shahridagi gavjum chorrahalar va ko‘chalarni tartibga solish, bu orqali tirbandliklarni bartaraf etishga oid loyiha taqdimot qilindi.
Loyiha o‘z oldiga uchta asosiy vazifa qo‘ygan – piyodalar xavfsizligi va qulayligi, jamoat transportiga ustuvorlik, o‘tkazish qobiliyatini oshirish va yo‘l-transport hodisalari sonini kamaytirish.
Mazkur loyiha sinov tariqasida Toshkent shahridagi yirik chorrahada – Bobur va Furqat ko‘chalari kesishmasida amalga oshirildi.
Piyodalar uchun chorrahalarda “xavfsizlik orolchalari” bunyod etildi, piyodalar o‘tish joyida svetoforni boshqarish uskunalari o‘rnatildi. Jamoat transporti bekatlari yo‘lovchilar uchun tushib chiqishga qulay tarzda qayta loyihalashtirildi.
Shuningdek, chorrahalarga davomiyligi oqimga qarab moslashadigan intellektual svetoforlar tizimi tashkil etildi.
Bu kabi loyihalar natijasida chorrahalarning o‘tkazish qobiliyati sezilarli darajada oshib, tirbandliklar kamayadi, jamoat transporti yanada samarali bo‘ladi.
Prezidentimiz bu ishlarni kengaytirish, “shahar – piyodalar uchun” tamoyilini to‘liq ro‘yobga chiqarish bo‘yicha mutasaddilarga tegishli ko‘rsatmalar berdi.
Davlatimiz rahbari Shavkat Mirziyoyev Tashkent City Mall savdo-ko‘ngilochar markaziga ham bordi.
Majmua ko‘p funksiyali bo‘lib, zamonaviy tijorat va xizmat turlarini qamrab olgan. 5 qavatda savdo do‘konlari, restoran va kafelar, ko‘ngilochar o‘yinlar va sport maydonlari joylashgan. Yer ostida 2 qavatli avtoturargoh bor.
Markazda dunyoning eng oldi brendlari shoxobchalarini ochgan. Ular orasida birinchi marta O‘zbekiston bozoriga kirib kelayotganlari ham talaygina.
Ulkan maydonda bolalar va kattalar uchun yopiq o‘yingohlar mavjud. Shuningdek, 14 ta kinoteatr tashkil etilgan. Bir so‘z bilan aytganda, bu yerda odamlar xarid qilishi, dam olishi, sport bilan shug‘ullanib, vaqtini chog‘ o‘tkazishi uchun barcha sharoit yaratilgan.
Majmua bir kunda 60 ming kishiga xizmat ko‘rsatish quvvatiga ega. Unda 3 mingdan ziyod kishi ish bilan ta’minlanadi.
Prezident bu yerga kelgan odamlar bilan suhbatlashdi.
Davlatimiz rahbari mazkur majmuaning bir qismi bo‘lgan besh yulduzli mehmonxonada yaratilayotgan sharoitlar bilan ham tanishdi.
31 qavatli bu mehmonxona bir vaqtning o‘zida 500 kishiga xizmat ko‘rsatish imkoniyatiga ega bo‘ladi. Unda yuqori martabali mehmonlar uchun sharoitlar, 273 ta standart xona tashkil etiladi.
Shuningdek, katta va kichik konferensiya zallari, ochiq va yopiq suzish havzalari, restoran va kafeteriya xizmat ko‘rsatadi. Binoda zamon talabiga mos “Aqlli uy” tizimi hamda tezyurar liftlar o‘rnatilgan.
Mehmonxona may oyida ishga tushirilishi rejalashtirilgan. Bu yerda yana 500 kishi doimiy ish o‘rniga ega bo‘ladi.

Все реформы направлены на благосостояние народа и воспитание здорового поколения
Президент Шавкат Мирзиёев 5 марта ознакомился с новыми современными объектами в сфере спортивного образования, торговли и сервиса, а также реализуемыми проектами по улучшению экологической ситуации в Ташкенте.
Глава государства сначала посетил специализированную спортивную школу бокса Баходира Джалолова, построенную в городе Ташкенте.
В нашей стране уделяется особое внимание продвижению деятельности таких чемпионов, использованию их опыта в воспитании молодых спортсменов. Согласно постановлению главы государства от 14 марта 2022 года, для этого создана еще одна база – школа спортивного мастерства по боксу Баходира Джалолова.
Школа бокса рассчитана на 175 мест, в 5–11-е классы ежегодно отбираются по 25 учеников. Первый набор прошел в 2022 году, и сегодня здесь занимаются 50 талантливых учеников, они были отобраны со всей страны.
Школа послужит учебно-тренировочной базой для молодых боксеров всей страны, будет сотрудничать с другими спортивными школами и центрами по отбору и воспитанию молодых перспективных боксеров.
– Мы объявили этот год Годом поддержки молодежи и бизнеса. Мы постоянно уделяем особое внимание этому вопросу, создаем необходимые условия для молодежи. У нее большой потенциал и стремление, и неспроста в боксе мы являемся одними из мировых лидеров. Дальнейшее развитие этого потенциала, наших талантливых молодых людей является целью создания этой школы. Теперь школа Баходира Джалолова, подобно Президентским школам, будет служить образцом в своем направлении. Методология, диетология, медицина, психология бокса будут развиваться и в спортивных школах регионов, – сказал Шавкат Мирзиёев.
Руководителям регионов даны указания по укреплению сотрудничества со спортивными федерациями, оказанию им помощи в работе на местах. Подчеркнута необходимость дальнейшей популяризации спорта среди молодежи, в частности привлечения ее к боксу, расширения условий в школах и секциях.
Трехкратная чемпионка мира по спортивной гимнастике, обладательница Кубка мира Оксана Чусовитина – гордость нашей страны. Она внесена в Книгу рекордов Гиннесса как единственная гимнастка, участвовавшая в восьми Олимпийских играх.
Успехи и целеустремленность спортсменки служат примером и мотивацией для детей. Постановление Президента от 14 марта 2022 года об организации специализированной спортивной школы гимнастики Оксаны Чусовитиной еще более расширило возможности для реализации потенциала молодежи.
Глава государства посетил эту спортивную школу, ознакомился с условиями и процессом тренировок.
На первом этаже расположены основной зал и зал для тренировок, тренажерный зал, медицинский кабинет и столовая. На верхних этажах находятся 165-местное общежитие, гостиница, классы информатики и духовности. Школа оснащена спортивным оборудованием из Германии и рассчитана на 105 учеников для обучения в 5–11-х классах. Сегодня здесь учится 91 ребенок, которому преподаются два иностранных языка.
Главное, что юные гимнасты живут, обучаются и тренируются в одном месте. Эта спортивная школа станет единой в республике учебно-тренировочной базой для гимнастов.
Здесь же прошла встреча с участием ответственных лиц сферы спорта и руководителей регионов по видеосвязи.
– Почему мы уделяем большое внимание этому направлению и создаем школы? Гимнастика – основа всех видов спорта. Футболист и боксер, каждый человек, заботящийся о здоровье, должен заниматься гимнастикой. Если вместе с развитием экономики и образования мы начнем привлекать молодежь к спорту, в нашей стране будут здоровое поколение, здоровая нация, – сказал Президент.
Даны указания по предоставлению спортсменам и их тренерам, которые будут выступать на Олимпийских играх во Франции в этом году, всех необходимых условий для достойной подготовки.
После этого Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с мерами, реализуемыми для улучшения экологической ситуации.
В последнее время экологические проблемы, особенно качество воздуха, вызывают обеспокоенность общественности. Одной из основных причин являются вредные газы, выбрасываемые не соответствующими экологическим требованиям автотранспортными средствами, а также пробки на дорогах. В связи с этим по инициативе главы государства принимаются комплексные меры по улучшению экологической обстановки.
В частности, с целью решения экологических проблем, связанных с вредными выбросами автотранспорта, регистрационно-экзаменационный отдел управления безопасности дорожного движения города Ташкента в махалле Файзобод Мирабадского района столицы был преобразован в современный диагностический центр, работающий по совершенно новой методике.
Глава государства ознакомился с деятельностью центра.
При организации работы центра был учтен передовой опыт в области охраны экологической среды городов развитых стран, таких как Германия, Бельгия, Франция.
Здесь процесс выдачи государственных номеров и свидетельств о регистрации транспортных средств освобожден от различных бюрократических препятствий и волокиты, человеческий фактор минимизирован. Если ранее процесс регистрации автотранспортного средства осуществлялся в шесть-семь этапов, теперь их количество сокращено до трех.
Главное, в центре проверяется и объем вредных веществ, выделяемых автомобилем, и в зависимости от результатов экологической проверки на лобовое стекло машины наклеивается стикер (наклейка) красного, желтого или зеленого цвета с RFID-чипом.
В будущем исходя из текущей экологической ситуации территория города будет разделена на несколько экологических зон. Предлагается поэтапно ограничивать въезд в эти экологические зоны в соответствии с уровнем загрязняющих веществ, выделяемых транспортными средствами, то есть цветом их стикера. При этом доступ в экологические зоны для транспортных средств, не имеющих разрешения, будет контролироваться в автоматизированном режиме. Штрафы, поступающие за нарушения, будут направляться на финансирование мер по улучшению экологической ситуации.
Для полноценной работы системы планируется установка по всей стране около 100 автоматических станций мониторинга воздуха и оснащение 84 регистрационно-диагностических центров, а также 216 районных отделений Службы безопасности дорожного движения современным диагностическим оборудованием.
В свою очередь будут предприняты практические меры по стимулированию приобретения населением электромобилей, в том числе путем снижения размера платы за выдачу государственных номеров для этой категории автомобилей.
В ходе посещения центра регистрации и диагностики автотранспортных средств Президенту Шавкату Мирзиёеву представлен проект по упорядочению загруженных перекрестков и улиц Ташкента, а также устранению заторов.
Проект поставил перед собой три основные задачи – обеспечение безопасности и удобства пешеходов, приоритетность общественного транспорта, увеличение пропускной способности и сокращение числа дорожно-транспортных происшествий.
Данный проект был реализован в тестовом режиме на крупном перекрестке Ташкента – на пересечении улиц Бабура и Фурката.
Также на перекрестках была организована система интеллектуальных светофоров, продолжительность сигналов которых адаптируется к интенсивности потока транспорта.
Затем глава нашего государства Шавкат Мирзиёев посетил торгово-развлекательный центр Tashkent City Mall.
В центре открыты бутики ведущих мировых брендов, среди них много тех, кто выходит на рынок Узбекистана впервые.
Комплекс способен обслуживать 60 тысяч человек в день, здесь будет обеспечена занятость более 3 тысяч человек.
Глава государства также ознакомился с условиями, создаваемыми в пятизвездочном отеле, который является частью данного комплекса. 31-этажный отель способен обслуживать одновременно 500 человек. В нем расположатся 273 стандартных номера, а также номера для гостей высокого уровня.