Prezident Shavkat Mirziyoyev 23 fevral kuni yoshlar bandligini ta’minlash chora-tadbirlari bo‘yicha yig‘ilish o‘tkazdi.
Davlatimizning kuchli ijtimoiy siyosatida yoshlar eng ustuvor yo‘nalish. Ularga sifatli ta’lim va kasb berish, intilishlarini qo‘llab-quvvatlash doimiy e’tiborda. Har bir mahallada “Yoshlar bandligi dasturi” amalga oshirilmoqda, “Besh tashabbus olimpiadasi”, “Madaniyat karvoni” tadbirlari va turli festivallar o‘tkazilmoqda.
Shu yil 21 fevralda Prezident farmoni bilan “O‘zbekiston – 2030” strategiyasini “Yoshlar va biznesni qo‘llab-quvvatlash yili”da amalga oshirishga oid davlat dasturi qabul qilindi. Dasturda yoshlar muammolarini hal qilish va salohiyatini yuzaga chiqarish, ularni talab yuqori bo‘lgan kasb-hunarga o‘qitish orqali bandligini ta’minlash bo‘yicha ko‘plab vazifalar belgilangan.
Bu yil “yoshlar balansi” bo‘yicha 925 ming yigit-qizning bandligini ta’minlash zarur. Shuningdek, kollej, texnikum va oliy o‘quv yurtlarini 300 ming yosh bitiradi.
Yig‘ilishda ularni ishga joylashtirish, zamonaviy kasb-hunarlar va tadbirkorlikka jalb etish masalalari muhokama qilindi.
Avvalo, yoshlarning biznes bilan shug‘ullanishiga qo‘shimcha imkoniyatlar yaratilishi aytildi. Oilaviy tadbirkorlik dasturi doirasida ajratilayotgan kreditlarning kamida 40 foizi shunga  yo‘naltiriladi. “Yosh tadbirkor” tanlovlari o‘tkazilib, g‘olib bo‘lgan biznes loyiha va g‘oyalar egalari xorijiy davlatlarga malaka oshirishga yuboriladi.
Mutasaddilar yangi sanoat loyihalarida 100 ming, xizmatlar sohasida 150 ming, ish o‘rinlarini legallashitirish va o‘zini o‘zi band qilish orqali 200 ming nafar yigit-qiz bandligini ta’minlash to‘g‘risida axborot berdi.
Hozirgi kunda yoshlarbop istiqbolli soha bu raqamli texnologiyalar. Shu bois Davlat dasturida “Har bir mahalladan ikki nafar dasturchi” loyihasi belgilangan. Shuningdek, bu yil axborot texnologiyalari sohasida 70 ming yoshni band qilish rejalashtirilgan.
Buning uchun qobiliyatli yigit-qizlarni aniqlab, IT-kasblar va xorijiy tillarni o‘rganishiga ko‘maklashish zarurligi ta’kidlanib, hokimlarga tegishli ko‘rsatmalar berildi.
Yoshlar ishlari agentligining “Ibrat farzandlari” loyihasi orqali 1 million nafar o‘g‘il-qiz xorijiy tillarga bepul o‘qitiladi. Maktablardagi bo‘sh sinf xonalari chet tili repetitorlari va o‘quv markazlari uchun bepul ijaraga beriladi. Qishloq joylardagi o‘quvchilarning o‘zlashtirishi yuqori bo‘lgan 100 ta xususiy o‘quv markazining ijara xarajatlari 6 oygacha kompensatsiya qilinadi.
Shuningdek, xususiy kurslarda o‘qib, “C-1” sertifikatini olgan yoshlarga o‘qish xarajatlari, nemis, fransuz, koreys, yapon va xitoy tillari bo‘yicha esa “B-2” darajasi sertifikatini olish xarajatlari qoplab beriladi. Yana bir yangilik – bu yil nafaqat sertifikat olishdagi imtihon xarajati, balki olti oylik o‘qish puli ham to‘lab beriladi.
“Ustoz” loyihasi doirasida 250 ming nafar yoshlar marketing, reklama, elektron savdo, IT-dizayner kabi 30 ta zamonaviy kasbga o‘rgatiladi.
Aholi bandligini ta’minlashda qishloq xo‘jaligida imkoniyatlar keng. Oldingi yillarda shu maqsadda 200 ming gektar paxta va g‘alla maydonlari qisqartirilib, dehqonchilik uchun odamlarga bo‘lib berilgan edi. Bu yil yana 60 ming 500 gektar yer yoshlarga ajratilishi belgilangan.
Bundan samarali foydalanish uchun yangi tartib o‘rnatilishi qayd etildi. Unga ko‘ra, tuman hokimlari yerni suv ta’minoti yaxshi joydan ajratishga mas’ul bo‘ladi. Har bir yoshga qancha maydon ajratish bo‘yicha “mahalla yettiligi” taklif beradi. Yer olgan yoshlar Agrobankning “Fermerlar maktabi”da hosildor eksportbop ekinlar yetishtirishga o‘qitiladi. Mini-texnika, urug‘ va ko‘chatlar sotib olishga “Yoshlar daftari” jamg‘armasi hamda Fermerlar jamg‘armasidan subsidiya ajratiladi. Dehqon yoshlarga eksportchi va qayta ishlovchi tadbirkorlar kooperatsiya asosida biriktiriladi. Bundan tashqari, meva-sabzavot kooperatsiyalariga banklar orqali 2 milliard so‘mgacha kredit ham beriladi.
Yig‘ilishda O‘zbekiston Prezidentining shu yil 18 yanvardagi “Qishloq xo‘jaligiga mo‘ljallangan yer uchastkalarini ijaraga berish tartibini takomillashtirish bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi farmoni ijrosiga ham to‘xtalib o‘tildi. Mazkur farmonda 156 ta tumanda 15 ming 626 gektar qishloq xo‘jaligi yerlari onlayn auksion savdolariga chiqarilishi belgilangan.
Davlatimiz rahbari ushbu yerlarni aholiga yaqin, suvi va unumdorligi yaxshi joylardan ajratib, kooperatsiya asosida eksportbop ekinlar ekish muhimligini ta’kidladi. Hokimlarga qo‘shimcha yerlarni o‘zlashtirib, ish o‘rinlari uchun zaxira yaratib borish vazifasi qo‘yildi.

Обсуждены вопросы обеспечения занятости молодежи
Молодежь является приоритетным направлением в сильной социальной политике нашего государства. Уделяется постоянное внимание качественному образованию молодежи и приобретению ею профессий, поддержке ее инициатив. В каждой махалле реализуется «Программа занятости молодежи», проводятся «Олимпиада пяти инициатив», «Караван культуры» и различные фестивали.
21 февраля этого года указом Президента утверждена Государственная программа по реализации Стратегии «Узбекистан – 2030» в Год поддержки молодежи и бизнеса. В ней определен ряд задач по решению проблем молодежи и реализации ее потенциала, обеспечению занятости путем обучения востребованным профессиям.
В частности, в этом году предстоит обеспечить занятость 925 тысяч юношей и девушек. Кроме того, 300 тысяч молодых людей окончат колледжи, техникумы и высшие учебные заведения.
На совещании обсуждены вопросы трудоустройства, обучения молодежи современным профессиям и привлечения ее к предпринимательству.
Отмечалось, что будут созданы дополнительные возможности для молодежного бизнеса. На эти цели будет направляться не менее 40 процентов кредитов, выделяемых в рамках программы семейного предпринимательства. Будут проводиться конкурсы «Молодой предприниматель», и победители с лучшими бизнес-проектами и идеями будут отправлены за рубеж для повышения квалификации.
Ответственные лица сообщили о планах обеспечить занятость 100 тысяч молодых людей в новых промышленных проектах, 150 тысяч в сфере услуг, а также 200 тысяч через легализацию рабочих мест и самозанятость.
В настоящее время перспективной областью для молодежи являются цифровые технологии. Поэтому в государственной программе предусмотрена реализация проекта «Два программиста из каждой махалли». Кроме того, планируется обеспечить занятость 70 тысяч молодых людей в сфере информационных технологий.
Отмечено, что для этого необходимо выявить способных юношей и девушек, помочь им в изучении IT-специальностей и иностранных языков, хокимам даны соответствующие указания.
Через проект «Ибрат фарзандлари» Агентства по делам молодежи один миллион детей будут бесплатно обучены иностранным языкам. Неиспользуемые помещения в школах будут предоставлены в безвозмездную аренду репетиторам иностранных языков и учебным центрам. 100 частных учебных центров в сельских районах с высокой успеваемостью учащихся получат компенсацию расходов на аренду помещений в течение до 6 месяцев.
Также молодым людям, обучающимся на частных курсах и получившим сертификат уровня «C1», будут возмещаться расходы на обучение, а за получение сертификата уровня «B2» по немецкому, французскому, корейскому, японскому и китайскому языкам – расходы на получение сертификата. Еще одно нововведение – будут покрываться не только расходы на сдачу экзамена за сертификат, но и шестимесячная плата за обучение.
В рамках проекта «Устоз» 250 тысяч молодых людей будут обучены 30 современным профессиям, таким как маркетинг, реклама, электронная торговля, IT-дизайн.
В сфере сельского хозяйства имеются широкие возможности для обеспечения занятости населения. В последние годы с этой целью 200 тысяч гектаров земель, высвобожденные из-под хлопчатника и зерновых, были распределены среди населения для ведения фермерского хозяйства. В этом году планируется выделить молодым людям еще 60 тысяч 500 гектаров земли.
Отмечено, что для эффективного распределения земель будет применяться новый порядок. Так, хокимы районов будут отвечать за выделение участков в местах с хорошим водоснабжением. Махаллинская «семерка» будет предлагать, сколько земли выделить каждому молодому человеку. Получившие землю молодые люди пройдут обучение выращиванию высокоурожайных экспортных культур в «Школе фермеров» Агробанка. Для покупки мини-техники, семян и саженцев будут выделяться субсидии из фонда «молодежной тетради» и Фонда фермеров. Молодые фермеры будут кооперировать с экспортерами и перерабатывающими предприятиями. Кроме того, плодоовощным кооперациям будут предоставляться кредиты до 2 миллиардов сумов.
На совещании рассмотрено исполнение Указа Президента Узбекистана «О дополнительных мерах по совершенствованию порядка предоставления в аренду земельных участков сельскохозяйственного назначения» от 18 января текущего года. Указом определено выставление на онлайн-аукцион 15 тысяч 626 гектаров сельскохозяйственных земель в 156 районах.
Глава государства подчеркнул важность выделения этих земель в местах, близких к населенным пунктам, с хорошим водоснабжением и плодородием, для выращивания экспортоориентированных культур на основе кооперации. Перед хокимами поставлена задача расширить работу по освоению земель и созданию на их базе рабочих мест.