Atrof-muhitni asrash va chiqindilarni boshqarishga oid loyihalar taqdimot qilindi
Prezident Shavkat Mirziyoyev ekologiya va atrof-muhitni muhofaza qilish borasidagi ishlar hamda kelgusi rejalarga oid taqdimot bilan tanishdi.
Maʼlumki, joriy yilning 12-17-fevral kunlari Samarqand shahrida BMTning Yovvoyi hayvonlarning koʻchib yuruvchi turlarini saqlab qolishga doir konvensiyasi Tomonlar konferensiyasining 14-yigʻilishi (COP-14) boʻlib oʻtdi. Unda 130 dan ortiq davlatdan 2 mingga yaqin ishtirokchi qatnashdi.
Tadbir yakunlari boʻyicha Konvensiyaga aʼzo davlatlar tomonidan ijroga qaratilishi uchun 2024-2032-yillarga moʻljallangan Yovvoyi hayvonlarning koʻchib yuruvchi turlari boʻyicha Samarqand strategik rejasi tasdiqlandi. Ekologik bogʻliqlik boʻyicha global hamkorlik (GPEC) tashabbusi ishga tushirildi.
Oʻzbekiston BMT konvensiyasiga 2024-2026-yillar uchun prezident sifatida saylandi. Toshkent shahrida Xalqaro tabiatni muhofaza qilish ittifoqi (IUCN)ning Markaziy Osiyodagi ilk vakolatxonasi ochildi. Shuningdek, BMT Atrof-muhit dasturining Oʻzbekistonda vakolatxonasini ochish boʻyicha kelishuvga erishildi.
Jahon banki bilan hamkorlikda Markaziy Osiyoda 6 ta transchegaraviy muhofaza etiladigan tabiiy hududlarni barpo etishga qaratilgan loyihani amalga oshirishga kelishildi. Markaziy Osiyo davlatlari va xalqaro tashkilotlar oʻrtasida qator hujjatlar imzolandi.
Davlatimiz rahbari bu sohadagi hamkorlikni davom ettirib, Oʻzbekistonning harakatlar rejasini va yangi grant loyihalarini ishlab chiqish, xalqaro ekologiya tashkilotlari va konvensiya bosh qarorgohida soha xodimlarining malakasini oshirish boʻyicha koʻrsatmalar berdi.
Taqdimotda “Oʻzbekistonda barqaror oʻrmon landshaftlarini tiklash” loyihasi haqida ham axborot berildi.
Xalqaro taraqqiyot uyushmasi ishtirokidagi ushbu loyihaning umumiy qiymati 205 million dollardan ziyod boʻlib, 6-yil davomida amalga oshiriladi. Bu mablagʻ oʻrmonlar hududini kengaytirish, oʻrmon xoʻjaliklari moddiy-texnik bazasini mustahkamlash, barqaror boshqaruvni joriy etish, ekoturizm infratuzilmasini rivojlantirish kabi maqsadlarga yoʻnaltiriladi.
Xususan, oʻrmonlarni tiklash va muhofaza qilishda innovatsion boshqaruv tizimi hamda axborot texnologiyalari joriy qilinadi. Degradatsiyaga uchragan oʻrmon yerlari tiklanadi. Chegaradosh hududlardagi landshaftni tiklash boʻyicha qoʻshni davlatlar bilan hamkorlik rivojlantiriladi.
Bularning natijasida, jumladan, 175 ming gektar oʻrmonlar va 38 ming gektar yaylovlarni qayta tiklash, 19 ming gektarda agrooʻrmon va 5 ming gektarda sanoatbop oʻrmonlar barpo etish, 63 kilometr eko yoʻlaklar tashkil qilish koʻzda tutilgan.
Joriy yil 4-yanvarda Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining “Chiqindilarni boshqarish tizimini takomillashtirish va ularning ekologik vaziyatga salbiy taʼsirini kamaytirish boʻyicha chora-tadbirlar toʻgʻrisida”gi farmoni qabul qilingan edi. Taqdimotda mazkur farmon ijrosi doirasida qilinayotgan ishlar haqida ham axborot berildi.
Yurtimizda yiliga oʻrtacha 6,8 million tonna maishiy chiqindi hosil boʻladi. Soʻnggi yillarda sanitar tozalash xizmati bilan qamrab olingan mahallalar soni 90 foizdan oshdi. Lekin chiqindilarni qayta ishlash darajasi yuqori emas. Hozirda bunday korxonalar 313 ta xolos.
Prezident farmonida bunday faoliyatni yanada ragʻbatlantirish choralari belgilangan. Jumladan, 2024-yil 1-iyundan boshlab maishiy chiqindilar tarkibidagi ikkilamchi xomashyoni realizatsiya qilish faqat birja orqali amalga oshiriladi. Chiqindilarni “qayta ishlanadigan”, “qayta ishlanmaydigan” va “oziq-ovqat” toifalariga ajratgan holda yigʻish tashkil etiladi. Chiqindilarni yigʻish va qayta ishlash sohasida xususiy sheriklik rivojlantiriladi.
Chiqindilarni belgilanmagan joylarga tashlaganlik uchun jarima miqdorini oshirish, chiqindi tashlab ketilgan joyni tozalash va olib chiqib ketish majburiyatini belgilash choralari kuchaytirilmoqda.
Shuningdek, taqdimotda maishiy chiqindi poligonlarini optimizatsiya qilish, chiqindilardan mahsulot ishlab chiqaruvchi korxonalar tashkil etish masalalari muhokama qilindi.
Xususan, chiqindi poligonlarini investitsiyalar kiritishga jozibador qilish uchun ularning bufer hududlariga maxsus iqtisodiy zonalar rejimini joriy etish, chiqindilarni yoqish orqali elektr energiyasi hamda organik usulda oʻgʻitlar ishlab chiqarish korxonalarini tashkil etish boʻyicha yangi tizim yoʻlga qoʻyiladi. Ushbu yangi tizim boʻyicha birinchi pilot loyiha Andijon viloyatida amalga oshiriladi.

Представлены проекты по охране окружающей среды и управлению отходами
Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с презентацией о проводимой работе и дальнейших планах в области экологии и охраны окружающей среды.
Как известно, с 12 по 17 февраля текущего года в городе Самарканде прошла 14-я конференция Сторон Конвенции ООН о сохранении мигрирующих видов диких животных (COP-14). В ней приняли участие около 2 тысяч представителей более чем 130 стран.
По итогам мероприятия был утвержден Самаркандский стратегический план по мигрирующим видам диких животных на 2024-2032 годы, предназначенный для выполнения государствами-участниками Конвенции. Была запущена инициатива Глобального партнерства во имя экологической взаимосвязанности (GPEC).
Узбекистан был избран президентом указанной конвенции ООН на 2024-2026 годы. В городе Ташкенте открылся первый в Центральной Азии офис Международного союза охраны природы (IUCN). Также было достигнуто соглашение об открытии представительства Программы ООН по окружающей среде в Узбекистане.
Достигнута договоренность со Всемирным банком о реализации проекта по созданию 6 трансграничных охраняемых природных территорий в Центральной Азии. Был подписан ряд документов между государствами Центральной Азии и международными организациями.
Глава государства дал указания продолжить сотрудничество в этой сфере, разработать план действий Узбекистана и новые грантовые проекты, а также организовать повышение квалификации сотрудников в международных экологических организациях и штаб-квартире конвенции.
На презентации также представлена информация о проекте «Восстановление устойчивых лесных ландшафтов в Узбекистане».
Общая стоимость проекта, реализуемого при участии Ассоциации международного развития, составляет более 205 миллионов долларов, реализация рассчитана на 6 лет. Эти средства будут направлены на расширение территории лесов, укрепление материально-технической базы лесного хозяйства, внедрение устойчивого управления, развитие инфраструктуры экотуризма.
В частности, будут внедрены инновационная система управления и информационные технологии в процесс восстановления и защиты лесов. Будут восстановлены деградированные лесные земли. Будет развиваться сотрудничество с соседними государствами по восстановлению ландшафтов в приграничных районах.
В результате, в частности, планируется восстановить 175 тысяч гектаров лесов и 38 тысяч гектаров пастбищ, создать 19 тысяч гектаров аграрных и 5 тысяч гектаров промышленных лесонасаждений, а также обустроить 63 километра экологических троп.
4 января текущего года был принят Указ Президента Республики Узбекистан «О мерах по совершенствованию системы управления отходами и снижению их негативного воздействия на экологическую ситуацию». На презентации также представлена информация о работе, проводимой во исполнение документа.
Ежегодно в нашей стране образуется в среднем 6,8 миллиона тонн бытовых отходов. В последние годы число махаллей, охваченных услугами санитарной очистки, превысило 90 процентов. Однако уровень переработки отходов остается невысоким. В настоящее время таких предприятий всего 313.
В указе Президента предусмотрены меры по дальнейшему стимулированию такой деятельности. В частности, с 1 июня 2024 года реализация вторичного сырья из бытовых отходов будет осуществляться только через биржу. Будет организован раздельный сбор отходов с сортировкой по категориям «перерабатываемые», «не подлежащие переработке» и «пищевые». Будет развиваться частное партнерство в области сбора и переработки отходов.
Усиливаются меры ответственности за выброс отходов в неустановленных местах, определяется обязательность очистки места, куда незаконно выброшены отходы, а также их вывоза.
Кроме того, на презентации обсуждены вопросы оптимизации полигонов бытовых отходов, создание предприятий по производству продукции из них.
В частности, для привлечения инвестиций в полигоны отходов планируется ввести режим специальных экономических зон в их буферных зонах, а также создание новой системы по производству электроэнергии и органических удобрений путем сжигания отходов. Первый пилотный проект по этой новой системе будет реализован в Андижанской области.
Так, планируется запуск проектов по производству 100 тысяч тонн органических удобрений из органических отходов за счет инвестиций в 13 миллионов долларов инвестиций в Андижанском районе и производство 2 миллионов киловатт-часов электроэнергии в год из отходов в Асаке. В будущем опыт Андижана будет распространен на другие регионы.