Tadbirkorlarning barqarorlik reytingi joriy qilinadi
Prezident Shavkat Mirziyoyev 15 yanvar kuni tadbirkorlarning barqarorlik reytingini joriy qilish bo‘yicha taqdimot bilan tanishdi.
Tadbirkorlikni rivojlantirish davlatimiz iqtisodiy siyosatining ustuvor yo‘nalishi. Biznes uchun sharoitlar izchil yaxshilanib bormoqda. Yoshlar va biznesni qo‘llab-quvvatlash yilida tadbirkorlarga yanada qulayliklar yaratiladi. Bu 5 million aholi bandligini ta’minlashda juda muhim o‘rin tutadi. Bu maqsadlar uchun 83 trillion so‘m va 275 million dollar kredit hamda subsidiyalar yo‘naltirilishi ko‘zda tutilgan.
Reyting joriy qilinishi tadbirkorlar faoliyati uchun o‘ziga xos rag‘bat bo‘ladi. Buning ahamiyati haqida davlat rahbarining tadbirkorlar bilan ochiq muloqotida aytilgan edi. Shundan so‘ng mazkur reytingning mezonlari va tartib-tamoyillari ishlab chiqildi.
Unga ko‘ra, tadbirkorlar faoliyat davri, rentabellik darajasi, to‘lov intizomi, aholi bandligidagi o‘rni va ish haqi kabi 23 ta mezon asosida 4 ta toifaga ajratiladi. Bu soliq, adliya va sud organlari ma’lumotlari asosida shakllanadi. Har bir tadbirkor o‘z o‘rni va bahosini real vaqtda bilib borishi mumkin bo‘ladi.
Reytingi yuqori tadbirkorlar uchun barcha soliq tekshiruvlari bekor bo‘ladi, qo‘shilgan qiymat solig‘i summasi bir kunda va boshqa soliq turlari bo‘yicha ortiqcha to‘lov uch kunda qaytarib beriladi. Tovarlarni import qilishda va sotishda qo‘shilgan qiymat solig‘ini bojxona va soliq organlarida o‘zaro hisobga olish imkoniyati yaratiladi. Auksionda olingan davlat aktivlari va yer uchastkalari qiymatini bo‘lib to‘lash muddati 3 yildan 5 yilgacha uzaytiriladi. Bunda kamida 15 foiz miqdorida dastlabki to‘lovni biryo‘la amalga oshirganda, qolgan summaga yillik foizlar hisoblanmaydi.
Bunday reyting shuning uchun ham muhimki, endi tadbirkorlar faoliyatiga soliqchilar emas, elektron tizim baho beradi. Kelgusida subsidiya, imtiyoz va preferensiyalar reytingdan kelib chiqib beriladi. Ko‘rsatkichi past bo‘lganlar intizomli tadbirkorlar safiga kirish va ko‘proq imkoniyatga ega bo‘lish uchun harakat qiladi.
Yana bir tomoni, bu reyting tadbirkorlarga o‘z hamkorlari to‘g‘risida ishonchli ma’lumot beruvchi himoya tizimiga aylanadi. Ya’ni, shubhali shartnomalar va insofsiz raqobatga chek qo‘yilib, “yashirin” iqtisodiyot qisqaradi.
Davlatimiz rahbari bu tizimni puxta ishlab chiqib, adolatli va samarali yo‘lga qo‘yish zarurligini ta’kidladi.
– Tadbirkorlarning takliflari asosida biznes uchun sharoitlarni tobora yaxshilab boryapmiz. Yaqinda qabul qilingan qarorlar bilan 16 ta litsenziya va 34 turdagi hisobotni bekor qildik. Tadbirkorlar sinfi jamiyatda yetakchi kuchga aylanmoqda, yoshlar ularga qarab intilmoqda. Endi ushbu reyting orqali tadbirkorlar o‘rtasida qonunlarga itoat qilish, intizomli va harakatchan bo‘lishni rag‘batlantirish zarur. Buni joriy qilish va samaradorligini ta’minlashda Tadbirkorlikni qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha jamoat kengashining o‘rni katta bo‘lishi kerak, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Taqdimotda “Tadbirkorlarning barqarorlik reytingi” platformasi 1 martga qadar ishga tushirilishi belgilab olindi. Savdo-sanoat palatasi tomonidan joylarda uchrashuvlar o‘tkazilib, reyting imkoniyatlarini tushuntirish ishlari olib boriladi. Subsidiya, imtiyoz va preferensiyalar ajratishning shaffof tizimi yo‘lga qo‘yiladi.
Reytingi past tadbirkorlar bilan manzilli ishlab, faoliyatini jonlantirish va tiklashga yordam berish muhimligi qayd etildi.

Будет внедрен рейтинг устойчивости предпринимателей
Президент Шавкат Мирзиёев 15 января ознакомился с презентацией о внедрении рейтинга устойчивости предпринимателей.
Развитие предпринимательства является приоритетным направлением экономической политики нашей страны. Условия ведения бизнеса последовательно улучшаются. В текущем Году поддержки молодежи и бизнеса, в рамках усилий по обеспечению занятости 5 миллионов человек, будет создано еще больше возможностей для предпринимателей. На это планируется направить 83 триллиона сумов и 275 миллионов долларов кредитов и субсидий.
Еще одним стимулом для предпринимательской деятельности призван стать предлагаемый рейтинг. О его важности говорилось в ходе открытого диалога главы государства с предпринимателями, затем были разработаны критерии и принципы данного рейтинга.
Рейтинг предусматривает разделение предпринимателей на 4 категории по 23 критериям, таким как продолжительность деятельности, уровень рентабельности, платежная дисциплина, участие в обеспечении занятости населения и размер заработной платы. Рейтинг будет формироваться на основе данных налоговых, юстиционных и судебных органов. Каждый предприниматель сможет узнать свою позицию и оценку в режиме реального времени.
Для предпринимателей с высоким рейтингом будут отменены все налоговые проверки, сумма налога на добавленную стоимость будет возвращена за одни сутки, а переплата по другим видам налогов – в течение трех дней. Будет создана возможность взаимозачета таможенными и налоговыми органами НДС при импорте и реализации товаров. Срок оплаты стоимости государственного имущества и земельных участков, приобретенных на аукционе, будет продлен с 3 до 5 лет. При единовременном внесении первоначального взноса в размере не менее 15 процентов годовые проценты на оставшуюся сумму начисляться не будут.
Рейтинг важен и тем, что теперь деятельность предпринимателей будет оцениваться не налоговыми органами, а электронной системой. В дальнейшем субсидии, льготы и преференции будут предоставляться исходя из рейтинга. Предприниматели будут стремиться попасть в ряды дисциплинированных предпринимателей и получить больше возможностей.
С другой стороны, этот рейтинг послужит системой защиты, предоставляя предпринимателям достоверную информацию о своих партнерах, предупреждая о риске сомнительных сделок и недобросовестной конкуренции. Это послужит сокращению «теневой» экономики.
Глава государства указал на необходимость тщательной проработки системы, обеспечения ее эффективности и объективности.
— На основе предложений предпринимателей мы улучшаем условия для бизнеса. Недавним постановлением отменили 16 лицензий и 34 вида отчетности. Класс предпринимателей становится ведущей силой в обществе, и молодежь ориентируется на них. Теперь через этот рейтинг необходимо стимулировать среди предпринимателей законопослушность, дисциплинированность и инициативность. В реализации и обеспечении эффективности рейтинга важная роль должна принадлежать Общественному совету по поддержке предпринимательства, — сказал Шавкат Мирзиёев.
Определено, что платформа “Рейтинг устойчивости предпринимателей” должен быть запущен к 1 марта. Торгово-промышленной палатой будет проведена комплексная работа с предпринимателями для разъяснения возможностей рейтинга. Будет организована прозрачная система выделения субсидий, льгот и преференций.
Подчеркнута важность адресной работы с предпринимателями с низким рейтингом, содействия им в активизации и восстановлении своей деятельности.