O‘zbekiston Prezidenti Xavfsizlik kengashining kengaytirilgan yig‘ilishini o‘tkazdi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti, Qurolli Kuchlar Oliy Bosh Qo‘mondoni Shavkat Mirziyoyev raisligida 12 yanvar kuni Xavfsizlik kengashining Qurolli Kuchlar va harbiy-ma’muriy sektorlarning 2023 yildagi faoliyati yakunlari va yaqin istiqbolga mo‘ljallangan vazifalar muhokamasiga bag‘ishlangan kengaytirilgan yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi.
Majlisda Xavfsizlik kengashi a’zolari, O‘zbekiston Respublikasi Qurolli Kuchlari tarkibiga kiradigan vazirlik va idoralar rahbarlari, okruglar qo‘mondonlari, harbiy-ma’muriy sektorlar rahbarlari – Qoraqalpog‘iston Respublikasi Jo‘qorg‘i Kengesi Raisi, viloyatlar va Toshkent shahri hokimlari hamda jamoat tashkilotlari vakillari ishtirok etdi.
Yig‘ilish avvalida davlatimiz rahbari mamlakatimiz mudofaa qobiliyatini yanada mustahkamlash va Qurolli Kuchlarni rivojlantirish borasida 2023 yilda amalga oshirilgan ishlarning natijalarini tahlil qildi.
Vazirlik va idoralar, mahalliy davlat hokimiyati organlarining bu yo‘nalishdagi faoliyati tanqidiy ko‘rib chiqildi, mutasaddi rahbarlarning hisobotlari tinglandi.
Harbiy xizmatchilar va yoshlarni vatanparvarlik ruhida tarbiyalash tizimini takomillashtirish, milliy armiyamizni yanada rivojlantirish va mamlakatimiz mudofaa qobiliyatini mustahkamlash, harbiy-ma’muriy sektorlar va mudofaa sanoati faoliyati samaradorligini oshirish masalalari muhokama qilindi.
Globallashuv jarayonlari hamda odamlar, ayniqsa, yosh avlodning qalbi va ongi uchun kurash kuchayib borayotgan hozirgi o‘ta murakkab sharoitda harbiy-vatanparvarlik ruhidagi tarbiyaning o‘rni va ahamiyati tobora ortib borayotgani alohida ta’kidlandi.
– Bugungi kunda har birimiz amalda Vatan himoyachisi bo‘lishimiz, yoshlarimizni ham shu ruhda kamol toptirishimiz zarur, – dedi Prezidentimiz.
Shu munosabat bilan davlatimiz rahbari yoshlarni harbiy-vatanparvarlik ruhida tarbiyalash tizimini qayta ko‘rib chiqish yuzasidan tegishli mutasaddilarga aniq topshiriqlar berdi. Navqiron avlod vakillarining yurtimizdagi islohotlar jarayonidagi ishtirokini oshirish, ular o‘z intellektual va ijodiy salohiyatini ro‘yobga chiqarishi uchun sharoitlar yaratish muhimligiga e’tibor qaratdi.
Hozirgi kunda Qurolli Kuchlarning zamonaviy infratuzilmasi negizida va monomarkazlarda yoshlarni harbiy-vatanparvarlik ruhida tarbiyalash borasidagi ishlar yo‘lga qo‘yilgan. Davlatimiz rahbari bu yo‘nalishdagi tadbirlarni kengaytirib, yoshlarni zamonaviy kasblarga o‘qitish va mehnat faoliyatini boshlashi uchun subsidiyalar orqali qo‘llab-quvvatlash zarurligini qayd etdi.
Shuningdek, yoshlarning fuqarolik pozitsiyasini mustahkamlash maqsadida media makonda olib borilayotgan harbiy-vatanparvarlik ruhidagi ishlarni kuchaytirish vazifasi qo‘yildi.
Majlisda mamlakatimiz mudofaa qudratini mustahkamlash, qo‘shinlarning harbiy tayyorgarligini oshirish hamda  harbiy ilm-fanni rivojlantirish masalalari ham ko‘rib chiqildi. Oliy Bosh Qo‘mondon jangovar tayyorgarlik tizimini innovatsion va ilmiy yondashuvlar asosida yanada takomillashtirish, axborot almashinuvi va qarorlar qabul qilish bo‘yicha zamonaviy harbiy va ilmiy ishlanmalarni amalga keng joriy etish bo‘yicha topshiriqlar berdi.
Yig‘ilishda axborot xavfsizligi va kiberxavfsizlikni ta’minlash milliy xavfsizlik sohasidagi muhim vazifa bo‘lib qolishiga urg‘u berildi.
Bu borada Qurolli Kuchlar va huquqni muhofaza qilish organlarini raqamlashtirishni jadallashtirish, vazirlik va idoralarning barcha axborot resurslarini yagona xavfsiz axborot makoniga birlashtirish zarurligi ko‘rsatib o‘tildi.
Milliy armiyamizda va xalqimiz o‘rtasida kiberxavfsizlik borasidagi ogohlikni va raqamli madaniyatni oshirish bo‘yicha tizimli ishlarni yo‘lga qo‘yish yuzasidan eng muhim vazifalar belgilab olindi.
Xavfsizlik kengashi yig‘ilishida mamlakatimiz mudofaa sanoati majmuasini yanada rivojlantirish, davlat chegaralarini qo‘riqlash tizimini takomillashtirish, jamoat xavfsizligini ta’minlash, favqulodda vaziyatlarni prognoz va monitoring qilish, avariya va texnogen halokatlarning oldini olish borasidagi ishlar samaradorligini  oshirish bo‘yicha ham dolzarb vazifalar ko‘rsatib o‘tildi.
Prezidentimiz harbiy xizmatchilar va ularning oila a’zolarini ijtimoiy qo‘llab-quvvatlash va ularga g‘amxo‘rlik ko‘rsatish davlat siyosatining muhim yo‘nalishi bo‘lib qolishini qayd etdi.
Yig‘ilish yakunida davlatimiz rahbari barcha harbiylarni, butun xalqimizni O‘zbekiston Respublikasi Qurolli Kuchlari tashkil etilganining 32 yilligi va Vatan himoyachilari kuni bilan samimiy tabriklab, ezgu tilaklarini bildirdi.

Президент Узбекистана провел расширенное заседание Совета безопасности
Под председательством Президента Республики Узбекистан, Верховного Главнокомандующего Вооруженными Силами Шавката Мирзиёева 12 января состоялось расширенное заседание Совета безопасности, посвященное итогам деятельности Вооруженных Сил и военно-административных секторов в 2023 году и задачам на ближайшую перспективу.
В мероприятии приняли участие руководители министерств и ведомств, входящих в систему Вооруженных Сил Республики Узбекистан, командующие округами, руководители военно-административных секторов – Председатель Жокаргы Кенгеса Республики Каракалпакстан, хокимы областей и города Ташкента, а также представители общественных организаций.
В начале заседания глава государства проанализировал результаты проведенной в 2023 году работы по дальнейшему укреплению обороноспособности страны и развитию Вооруженных Сил.
Дана критическая оценка деятельности министерств и ведомств, органов государственной власти на местах в данном направлении, заслушаны доклады ответственных руководителей.
Обсуждены вопросы совершенствования системы патриотического воспитания военнослужащих и молодежи, дальнейшего развития национальной армии и укрепления обороноспособности страны, повышения эффективности работы военно-административных секторов и оборонно-промышленного комплекса.
Особо подчеркнуто, что в условиях глобализации и нарастающей борьбы за умы и сердца людей, прежде всего подрастающего поколения, возрастают роль и значение военно-патриотического воспитания.
– Сегодня каждый из нас должен быть истинным патриотом Родины и в этом духе воспитывать свою молодежь, – сказал Президент.
В связи с этим глава государства дал ответственным лицам конкретные поручения по пересмотру системы военно-патриотического воспитания. Отметил важность вовлечения юношей и девушек в процесс реформ в стране, создания условий для реализации их интеллектуального и творческого потенциала.
В настоящее время на базе современной инфраструктуры Вооруженных Сил и моноцентров организована работа по воспитанию молодежи в духе военного патриотизма. Глава государства отметил необходимость расширения этих мероприятий, наладив обучение востребованным профессиям и оказанию молодежи поддержки в виде субсидий для начала трудовой деятельности.
Также поставлена задача усилить военно-патриотические мероприятия в медиапространстве в целях укрепления гражданской позиции молодежи.
Далее были рассмотрены вопросы укрепления оборонной мощи страны, повышения боеспособности войск, а также развития военной науки. Верховный Главнокомандующий поставил задачи по дальнейшему совершенствованию системы боевой готовности на основе инновационных и научных подходов, внедрению современных военных и научных разработок по обмену информацией и принятию решений.
На заседании подчеркнуто, что информационная и кибербезопасность останутся важными задачами в сфере обеспечения национальной безопасности страны.
В данном контексте указано на необходимость ускорения цифровизации Вооружённых Сил и правоохранительных органов, объединения всех информационных ресурсов министерств и ведомств в единое безопасное информационное пространство.
Определены первостепенные задачи организации системной работы в национальной армии и среди населения по повышению бдительности и цифровой культуры в сфере кибербезопасности.
На заседании Совета безопасности также обозначены актуальные задачи по дальнейшему развитию оборонно-промышленного комплекса, совершенствованию системы охраны государственной границы, обеспечению общественной безопасности, а также повышению эффективности работы по прогнозированию и мониторингу чрезвычайных ситуаций, предупреждению аварий и техногенных катастроф.
Президент подчеркнул, что социальная поддержка и забота о военнослужащих и их семьях останется важным направлением государственной политики.
В завершение заседания Президент сердечно поздравил всех военнослужащих и народ нашей страны с 32-й годовщиной образования Вооруженных Сил Республики Узбекистан и Днем защитников Родины, а также выразил свои наилучшие пожелания.