Yoshlar va biznesni qo‘llab-quvvatlash yilida islohotlar samaradorligini oshirish masalalari ko‘rib chiqildi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 10 yanvar kuni iqtisodiy rivojlanish, samarali boshqaruv va xalqaro hamkorlik masalalari bo‘yicha maslahatchi Suma Chakrabarti bilan amaliy uchrashuv o‘tkazdi.
“O‘zbekiston – 2030” strategiyasi doirasidagi ijtimoiy-iqtisodiy islohotlarning borishi va ularning samaradorligini oshirish borasidagi navbatdagi qadamlar ko‘rib chiqildi.
Strategiyani yurtimizda Yoshlar va biznesni qo‘llab-quvvatlash yili deb e’lon qilingan 2024 yilda amalga oshirishning amaliy jihatlariga alohida e’tibor qaratildi.
Xorijiy investitsiyalarni jalb qilishni faollashtirish, tadbirkorlik va xususiy mulk uchun keng imkoniyatlarni shakllantirish, fan, innovatsiyalar va IT sohasini rivojlantirish, “yashil” va raqamli texnologiyalarni joriy qilish kabi yo‘nalishlarda ichki zaxiralarni yanada samarali ishga solish va xorijiy hamkorlar bilan sheriklikni mustahkamlash masalalari muhokama qilindi.

Рассмотрены вопросы повышения эффективности реформ в Год поддержки молодежи и бизнеса
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 10 января провел рабочую встречу с советником по вопросам экономического развития, эффективного управления и международного сотрудничества Сумой Чакрабарти.
Рассмотрены текущие мероприятия и будущие шаги для улучшения эффективности социально-экономических реформ в рамках Стратегии «Узбекистан — 2030».
Особое внимание уделено практическим аспектам реализации стратегии в 2024 году, объявленном в нашей стране Годом поддержки молодежи и бизнеса.
Обсуждены вопросы более действенного использования внутренних резервов и укрепления сотрудничества с зарубежными партнерами по таким направлениям, как активизация привлечения иностранных инвестиций, формирование широких возможностей для предпринимательства и частной собственности, развитие науки, инноваций, IТ-сферы, внедрение «зеленых» и цифровых технологий.