Мамлакатимизда пахтачилик тармоғини ривожлантириш, пахта тозалаш корхоналарини модернизациялаш ва техник қайта жиҳозлаш, ишлаб чиқариш ва пахта хом ашёсини қайта ишлаш рентабеллигини, шунингдек, ишлаб чиқариладиган маҳсулотларнинг рақобатбардошлилигини ошириш бўйича комплекс чора-тадбирлар амалга оширилмоқда.
Шу билан бирга, мазкур соҳадаги ишларнинг ҳақиқий аҳволи ишлаб чиқариш жараёнларини тезкор янгилаш ва модернизация қилиш, илғор технологиялар ва корпоратив бошқарувнинг замонавий услубларини жорий этиш, умуман тармоқнинг жадал ривожланишига тўсиқ бўлаётган тизимли муаммо ва камчиликлар мавжудлигидан далолат беради.
Замонавий ахборот-коммуникация технологиялари етарлича жорий қилинмаганлиги оқибатида хом ашёни қабул қилиш, ташиш ва қайта ишлаш, тайёр маҳсулотларни реализация қилиш жараёнлари устидан лозим даражада ҳисобот ва назорат тизими мавжуд эмас.
Пахта тозалаш корхоналарининг ресурс салоҳияти ва мавжуд ишлаб чиқариш қувватлари ўртасидаги номутаносибликнинг кўпайиши, шунингдек, уларнинг ишлаб чиқариш фаолиятини диверсификациялаш бўйича чораларнинг ўз вақтида кўрилмаганлиги ишлаб чиқариш қувватларининг анча қисми бекор туришига ва иқтисодий йўқотишларга олиб келмоқда.
Пахтачилик тармоғи корхоналарини бошқариш тизимини, шу жумладан фаолият юритаётган ташкилотлар тузилмасини оптималлаштириш орқали такомиллаштириш, қишлоқ хўжалиги ишлаб чиқарувчилари ўртасида соғлом рақобатни ҳамда уларнинг самарали фаолияти учун қулай ҳуқуқий, ташкилий шарт-шароитларни яратиш талаб этилмоқда.
Пахта хом ашёси сифат кўрсаткичларини аниқлашга нисбатан эскирган ёндашувларнинг қўлланилиши маҳсулот тайёрлаш ва ишлаб чиқариш ҳажми ҳақидаги аниқ маълумотларнинг бузиб кўрсатилишига, бунинг оқибатида қишлоқ хўжалиги ишлаб чиқарувчиларининг норозилигига, тармоқнинг инвестициявий жозибадорлиги ёмонлашишига олиб келмоқда.
Пахтачилик тармоғини бошқариш тизимини тубдан такомиллаштириш, юқори қўшилган қийматли рақобатбардош ва сифатли тайёр маҳсулот ишлаб чиқаришни кенгайтириш, уларни йирик хорижий бозорларга янада олиб чиқиш, 2017-2021 йилларда Ўзбекистон Республикасини ривожлантиришнинг бешта устувор йўналиши бўйича Ҳаракатлар стратегиясида белгиланган вазифаларни изчил амалга ошириш мақсадида, шунингдек, Ўзбекистон Республикасида Маъмурий ислоҳотлар концепциясига мувофиқ:
1. Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2017 йил 17 октябрдаги ПФ–5206-сон Фармони билан ташкил этилган “Ўзпахтасаноатэкспорт” ХКни тугатиш билан боғлиқ комплекс ташкилий чора-тадбирларни ишлаб чиқиш ва амалга ошириш бўйича комиссиянинг (кейинги ўринларда Комиссия деб юритилади):
“Ўзпахтасаноатэкспорт” ХКнинг “Ўзпахтасаноат” АЖ, “Ўзпахтаёғ” АЖ ва “Ўзпахтаэкспорт” АЖлари устав капиталидаги улушларини номинал қиймат бўйича давлат мулкига ўтказиш;
“Ўзпахтасаноатэкспорт” ХКнинг устав капиталига киритилган активларни давлат улуши сифатида “Ўзпахтасаноат” АЖнинг устав капиталига баланс қиймати бўйича ўтказиш, ушбу банднинг иккинчи хатбошисига мувофиқ давлатга ўтказиладиган акциялар пакети бундан мустасно;
мол-мулкнинг қолган қисмини баланс қиймати бўйича беғараз бериш, шунингдек, “Ўзпахтасаноатэкспорт” ХКни кейинчалик тугатиш йўли билан унинг ҳуқуқ ва мажбуриятларини “Ўзпахтасаноат” АЖга ўтказиш;
“Ўзпахтаэкспорт” АЖ, “Ўзпахтасаноат” АЖ ҳудудий филиалларининг мол-мулкини баланс қиймати бўйича ўтказган ҳолда уларни “Ўзпахтасаноат” АЖга қўшиб олиш, шунингдек, “Пахтасаноат” ҳудудий акциядорлик бирлашмаларини (кейинги ўринларда “Пахтасаноат” ҲАБ деб юритилади) қўшиб олиш жараёнини қонун ҳужжатларида белгиланган тартибда якунига етказиш орқали қайта ташкил этиш;
Ўзбекистон Республикаси Молия вазирлигининг Давлат молиявий назорати бош бошқармасига унинг тузилмасида 20 бирликдан иборат тегишли бошқарма ташкил этган ҳолда пахта тозалаш корхоналарида ҳисобга олиш ва ҳисоботнинг ҳаққонийлиги устидан назоратни амалга ошириш функциясини юклаш;
2018 йил 1 январдан бошлаб “Сифат” Ўзбекистон пахта толасини сертификатлаш марказини Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси тасарруфидан “Ўзстандарт” агентлиги тузилмасига ўтказиш ҳақидаги таклифлари маъқуллансин.
“Ўзстандарт” агентлиги Молия вазирлиги ва Иқтисодиёт вазирлиги билан биргаликда бир ой муддатда “Сифат” маркази фаолиятини, шу жумладан Ўзбекистон Республикасида Маъмурий ислоҳотлар концепцияси талабларига мувофиқ ташкил этиш тўғрисидаги норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар лойиҳаларини Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасига киритсин.
2. Қуйидагилар “Ўзпахтасаноат” АЖнинг асосий вазифалари ва фаолият йўналишлари этиб белгилансин:
пахта хом ашёсини қабул қилиш, сақлаш, ташиш ва қайта ишлаш, экиладиган уруғлик чигитни тайёрлаш бўйича ишларнинг бутун комплексини ташкил этиш ва амалга ошириш, халқаро стандартлар талабларига жавоб берадиган юқори сифатли пахта маҳсулотини тайёрлаш бўйича замонавий ишлаб чиқаришни ташкил қилиш соҳасида ягона сиёсат олиб борилишини таъминлаш;
қишлоқ хўжалиги ишлаб чиқарувчиларидан қабул қилинадиган пахта
хом ашёсининг миқдори, сифати ва навлари, пахта толаси ва уруғлик чигитнинг чиқишига оид кўрсаткичлар, пахта тозалаш корхоналари томонидан ишлаб чиқарилаётган ва сотилаётган пахта толасининг миқдори ва сифати бўйича маълумотларнинг ҳаққонийлигини замонавий ахборот-коммуникация технологияларини кенг жорий этиш орқали ҳисобга олиш ҳамда назорат қилиш ишларини ташкил этиш;
тузилган шартнома (контракт)ларга мувофиқ сотиб олинадиган пахта хом ашёси ва истеъмолчиларга жўнатиладиган пахта маҳсулоти учун ўз вақтида ва тўлиқ ҳажмда ҳисоб-китобларни амалга ошириш;
модернизацияни амалга ошириш, замонавий юқори унумли ускуналар ва илғор ишлаб чиқариш технологияларини жорий қилиш, тармоққа инвестициялар, энг аввало, тўғридан-тўғри инвестицияларни кенг жалб этишда ягона техника сиёсатини олиб бориш ҳамда пахта тозалаш корхоналари, пахта терминалларига кўмаклашиш;
хом ашёни қайта ишлашга берувчи сифатида пахта тозалаш корхоналарига улар томонидан пахта-тўқимачилик кластерлари тизимида фаолиятни амалга оширишда кўмаклашиш;
илмий-техник ва тажриба-экспериментал тадқиқотларни ривожлантириш, пахтачилик тармоғига инновацион ғоя, ишланма ва технологияларни жорий этиш;
пахтачилик тармоғи корхоналарининг кадрларини, шу жумладан хорижий таълим муассасаларини жалб этган ҳолда қайта тайёрлаш ва малакасини оширишни тизимли асосда ташкил қилиш, шунингдек, пахтачилик тармоғини ривожлантириш соҳасида чет давлатларнинг етакчи ташкилотлари билан узвий ҳамкорликни амалга ошириш.
3. “Ўзпахтасаноат” АЖнинг ташкилий тузилмаси, ижро этувчи аппарати тузилмаси, шунингдек, унинг таркибига кирувчи корхоналар рўйхати 1-3-иловаларга мувофиқ маъқуллансин.
4. “Ўзпахтасаноат” АЖ бошқарув раисига зарурат бўлганда “Ўзпахтасаноат” АЖнинг ижро этувчи аппарати тузилмасига бошқарув ходимларининг белгиланган сони доирасида ўзгартишлар киритиш ҳуқуқи берилсин.
“Ўзпахтасаноат” АЖ бошқарув раиси ва унинг ўринбосари кузатув кенгаши томонидан сайланади, Ўзбекистон Республикаси Президенти билан келишилган ҳолда Вазирлар Маҳкамаси томонидан лавозимга тасдиқланади;
“Ўзпахтасаноат” АЖнинг ижро аппарати фаолиятини жорий таъминлаш ва молиялаштириш пахта маҳсулотларини сотишдан воситачилик йиғими сифатида тушган маблағлар, дивидендлар, қонун ҳужжатларида тақиқланмаган бошқа манбалар ҳисобидан амалга оширилади.
6. “Ўзпахтасаноат” АЖ икки ой муддатда:
“Пахтасаноат илмий маркази” АЖ фаолиятини уни молиялаштириш манбаси сифатида, шу жумладан пахта толасининг прейскурант бўйича улгуржи нархига белгиланадиган устамани назарда тутган ҳолда тубдан такомиллаштириш;
пахта толасининг намлик кўрсаткичини пахта толасини сертификатлашда аниқланадиган мажбурий кўрсаткичлар рўйхатига киритиш;
сифатни баҳолашнинг инструментал тизимларида синов натижалари асосида пахта толаси тойининг сифат кўрсаткичлари бўйича пахта толасини кетма-кетликда рақамлаш ва ажратиш тизимини жорий этиш;
“Ўзстандарт” агентлиги, Ўзбекистон Республикаси Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги билан биргаликда – пахта хом ашёсини қабул қилиш, тўлдириш, сақлаш ва қайта ишлаш услубларини такомиллаштириш, “Ўзпахтасаноат” АЖнинг пахта тозалаш корхоналарини замонавий ўлчов воситалари, лаборатория ускуналари, шу жумладан видеоускуналар, назорат ва ҳисобга олишнинг автоматлаштирилган тизимларига мос келадиган электрон тарозилар билан жиҳозлашга қаратилган комплекс чора-тадбирларни амалга ошириш;
Ўзбекистон Республикаси Хусусийлаштирилган корхоналарга кўмаклашиш ва рақобатни ривожлантириш давлат қўмитаси, Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши, вилоятлар ҳокимликлари билан биргаликда – “Ўзпахтасаноат” АЖ корхоналарининг бўш турган биноларини, шу жумладан уларни потенциал инвесторларга сотиш орқали босқичма-босқич оптималлаштириш бўйича таклифларни тайёрласин ҳамда Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасига киритсин.
7. “Ўзстандарт” агентлиги “Ўзпахтасаноат” АЖ, “Ўзбекенгилсаноат” АЖ, “Сифат” маркази билан биргаликда икки ой муддатда пахта хом ашёси ва пахта толасининг сифат кўрсаткичларига (нави, тури, тоифаси ва бошқалар) бўлган амалдаги талабларни, уларни аниқлаш услублари ва тартибини танқидий ўргансин, шунингдек, уларни янада оптималлаштириш ва такомиллаштириш бўйича аниқ таклифлар киритсин.
“Ўзпахтасаноат” АЖ пахта тозалаш корхоналарининг тайёр пахта маҳсулотларини қабул қилиш, сақлаш, ташиш, қайта ишлаш ва ўз вақтида етказиб бериш бўйича ишларини мувофиқлаштириш “Ўзпахтасаноат” АЖнинг минтақавий пахта терминаллари томонидан амалга оширилади;
мазкур қарорга мувофиқ ўтказилаётган ва қабул қилинаётган мол-мулкнинг қиймати солиқ ва бошқа мажбурий тўловларни ҳисоблашда солиқ солиш объекти ҳисобланмайди;
пахта толаси, пахта линти ва техник чигитни истеъмолчиларга сотиш пахта тозалаш корхоналари билан тузиладиган воситачилик шартномалари орқали “Ўзпахтасаноат” АЖ томонидан ушбу турдаги маҳсулотларни реализация қилишнинг ўрнатилган тартибига риоя этган ҳолда биржа савдолари орқали амалга оширилади;
“Ўзпахтаэкспорт” АЖ ва “Пахтасаноат” ҲАЖ “Ўзпахтасаноат” АЖга қўшилишида уларнинг акцияларини айирбошлаш номинал қиймат бўйича амалга оширилади.
9. “Ўзпахтасаноат” АЖнинг қуйидагилар ҳақидаги таклифлари қабул қилинсин:
зарур ҳолларда, “Ўзпахтасаноат” АЖ таркибига кирувчи пахта тозалаш корхоналари ва бошқа ташкилотларнинг буюртмалари бўйича қонун ҳужжатларида белгиланган тартибда мазкур корхона ва ташкилотларнинг эҳтиёжи учун товар (иш, хизмат)ларни марказлашган тартибда сотиб олишни амалга ошириш;
пахта тозалаш корхоналари томонидан 2017-2018 йиллар якуни бўйича ҳисобланадиган дивидендларни капиталлаштириш, шунингдек, 2017-2018 йиллар якунига кўра “Ўзпахтасаноат” АЖнинг устав капиталидаги давлат улуши бўйича соф фойдадан 10 фоиз миқдорида дивиденд ҳисоблаш.
10. “Ўзпахтасаноат” АЖ Ўзбекистон Республикаси Қишлоқ ва сув хўжалиги вазирлиги, Иқтисодиёт вазирлиги, Молия вазирлиги, Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазирлиги, Хусусийлаштирилган корхоналарга кўмаклашиш ва рақобатни ривожлантириш давлат қўмитаси билан биргаликда 2018 йил 1 январга қадар муддатда:
“Ўзпахтасаноат” АЖ таркибига кирувчи пахта тозалаш корхоналари, пахта хом ашёсини қабул қилиш шохобчалари ва бошқа ташкилотларнинг бандлиги, штатлар сони, ташкилий тузилмасини танқидий ўргансин ҳамда харажатларни қисқартириш, меҳнат унумдорлиги ҳамда ишлаб чиқаришнинг рентабеллигини яхшилаш мақсадида уларни оптималлаштириш ва фаолият самарадорлигини янада ошириш бўйича Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасига таклифлар киритсин;
Пахта маҳсулотларини сотиш тартиби тўғрисидаги низом лойиҳасини Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасига киритсин.
Ўзбекистон Республикаси Қишлоқ ва сув хўжалиги вазирлиги манфаатдор идоралар билан биргаликда мазкур бандда назарда тутилган ўрганиш доирасида уруғлик чигитни тайёрлаш ҳамда ундан фойдаланишнинг ягона ва замонавий тизимини яратиш бўйича таклифларни киритсин.
14. Ўзбекистон Республикаси Ҳисоб палатаси, Молия вазирлиги Бош прокуратура ҳузуридаги Солиқ, валютага оид жиноятларга ва жиноий даромадларни легаллаштиришга қарши курашиш департаменти, Давлат солиқ қўмитаси, “Ўзстандарт” агентлиги билан биргаликда пахта маҳсулотларини қабул қилиш, сақлаш, тайёрлаш ва чиқариш жараёнлари, шунингдек, тайёрланган пахта хом ашёси ҳажмларининг статистик ҳисоботлар ва мавжуд маълумотларга мувофиқлиги устидан тизимли ҳамда таъсирчан назорат ўрнатсин.
15. “Ўзпахтасаноат” АЖ Тошкент шаҳри, Шота Руставели кўчаси, 8а-уй манзили бўйича жойлаштирилсин.
16. “Ўзпахтасаноат” АЖ бир ой муддатда “Ўзпахтасаноат” АЖ ижро аппарати ва унинг таркибига кирувчи ташкилотларнинг юқори малакали кадрлар билан тўлдирилишини таъминласин.
17. Ўзбекистон Республикаси Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазирлиги икки ой муддатда тугатилаётган “Ўзпахтасаноатэкспорт” ХК ва қайта ташкил этилаётган “Ўзпахтаэкспорт” АЖнинг бўшаётган ходимларини иш билан таъминласин.
18. “Ўзпахтасаноат” АЖ Ўзбекистон Республикаси Молия вазирлиги, Адлия вазирлиги ва бошқа манфаатдор идоралар билан биргаликда икки ой муддатда қонун ҳужжатларига мазкур қарордан келиб чиқадиган ўзгартиш ва қўшимчалар тўғрисида Вазирлар Маҳкамасига таклифлар киритсин.
19. Мазкур қарорнинг ижросини назорат қилиш Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосарлари З.Т.Мирзаев ва Н.С.Отажонов зиммасига юклансин.
Тошкент шаҳри, 2017 йил 28 ноябрь
“Пахтачилик тармоғини бошқариш тизимини тубдан
такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарорига
Пахтачилик Ўзбекистон иқтисодиётининг тизим ташкил этувчи тармоқларидан бири ҳисобланади. Мамлакатимизда пахта тозалаш корхоналарини модернизациялаш ва техник қайта жиҳозлаш, ишлаб чиқариш ва пахта хом ашёсини қайта ишлаш рентабеллигини, шунингдек, ишлаб чиқариладиган маҳсулотларнинг рақобатбардошлилигини ошириш бўйича комплекс чора-тадбирлар амалга оширилмоқда.
Шунга қарамасдан, пахтачилик тармоғининг жадал ривожланишига тўсиқ бўлаётган бир қатор муаммо ва камчиликлар сақланиб қолмоқда. Улар қаторида, биринчи навбатда, хом ашёни қабул қилиш, ташиш ва қайта ишлаш, шунингдек, тайёр маҳсулотларни реализация қилишда ҳисобга олиш ва назорат тизимининг мавжуд бўлмаслигига олиб келган замонавий технологияларнинг етарлича жорий этилмаганлигини кўрсатиб ўтиш мақсадга мувофиқ.
Ишлаб чиқаришни диверсификациялаш бўйича чораларнинг кўрилмаганлиги ишлаб чиқариш қувватларининг анча қисми бекор туришига ва иқтисодий йўқотишларга олиб келмоқда.
Пахтачилик тармоғи корхоналарини бошқариш тизимини, қишлоқ хўжалиги корхоналари билан ўзаро муносабатларнинг услубларини такомиллаштириш талаб этилмоқда.
Бугунги кунга қадар мазкур бошқарув тизими ортиқча оралиқ бўғинларни ўз ичига олиб, бошқарув жараёнларини бюрократлаштиришга шарт-шароит яратган ва бошқарув аппаратини таъминлаш учун ўзини оқламаган катта харажатларга олиб келган.
Ҳозирги вақтга қадар пахта хом ашёсини қабул қилиш ва қайта ишлашни ташкил этиш (“Ўзпахтасаноат” АЖ), пахта толаси сақланишини таъминлаш ва уни экспорт қилиш (“Ўзпахтаэкспорт” АЖ) ҳамда пахта ёғини ишлаб чиқариш (“Ўзпахтаёғ” АЖ) соҳаларидаги хўжалик бошқаруви органлари шартли равишда “Ўзпахтасаноатэкспорт” холдинг компаниясига бирлаштирилган эди. Бироқ, ишлаб чиқариш жараёнининг учта мустақил бўғинга ажратилиши ишлаб чиқариш самарадорлигини пасайтирган ва харажатларнинг ортишига олиб келган.
Тармоқ бошқариш тизимини тубдан такомиллаштириш, юқори қўшилган қийматли рақобатбардош тайёр маҳсулот ишлаб чиқаришни кенгайтириш, уларни йирик хорижий бозорларга янада олиб чиқиш заруратини ҳисобга олиб, Ўзбекистон Республикаси Президенти томонидан “Пахтачилик тармоғини бошқариш тизимини тубдан такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарор қабул қилинди.
Қарорга мувофиқ “Ўзпахтасаноат” ва “Ўзпахтаэкспорт” акциядорлик жамиятларини бирлаштириш, шунингдек, “Ўзпахтасаноатэкспорт” холдинг компаниясини тугатиш асосида пахтачилик тармоғи учун масъул бўлган ягона ташкилот – “Ўзпахтасаноат” акциядорлик жамияти ташкил этилди. Ёғ-мой тармоғини ривожлантиришнинг мақбул йўлларини белгилаб олиш мақсадида “Ўзпахтаёғ” акциядорлик жамияти ушбу тизимдан ажратиб чиқарилди.
Янги ташкил қилинган “Ўзпахтасаноат” АЖга қайта ташкил этилган компанияларнинг мол-мулклари, уларнинг давлат улушлари, ҳуқуқ ва мажбуриятлари билан бирга ўтказилди. “Ўзпахтасаноат” АЖ таркибига кирувчи корхоналарнинг миқдори ва штатлар сони оптималлаштирилди, шу билан бирга мавжуд ресурслардан янада оқилона фойдаланиш бўйича қўшимча таклифлар тайёрланади.
Қарор билан пахтачилик тармоғида ишлаб чиқариш жараёнларини янада яхшилаш бўйича чора-тадбирлар назарда тутилмоқда.
Хусусан, пахта хом ашёсини қабул қилиш, тўлдириш, сақлаш ва қайта ишлашнинг техник воситалари ва услублари яхшиланади. Пахта тозалаш корхоналари замонавий ўлчов воситалари, лаборатория ускуналари, пахта хом ашёсини қабул қилишда инсон омилининг ролини пасайтирадиган энг янги ахборот технологиялари билан жиҳозланади.
Мазкур чора-тадбирлар пахта хом ашёсини қабул қилиш, ташиш, қайта ишлаш ва тайёр маҳсулотларни реализация қилиш устидан самарали ҳисобот ва назорат тизимини жорий этишга қаратилган бўлиб, қўшиб ёзиш ва аниқ маълумотларни бошқача тарзда бузиб кўрсатиш ҳолатларини истисно қилади.
Масалан, пахта толасини пахта тозалаш корхонасидан терминалга жўнатишда уни ажратиш тизимининг мавжуд эмаслиги сифат жиҳатдан турли хил маҳсулотларнинг етказиб берилишига сабаб бўлади, бу эса истеъмолчиларнинг эътирозларини келтириб чиқаради. Шу муносабат билан, сифатни баҳолашнинг инструментал тизимларидаги синов натижалари асосида пахта толаси тойининг сифат кўрсаткичлари бўйича пахта толасини кетма-кетликда рақамлаш ва ажратиш тизими жорий этилади. Шу билан маҳсулотни ҳисобга олишнинг халқаро услублари амалга киритилади, пахта сифатини аниқлашга нисбатан субъектив, асоссиз ёндашув истисно қилинади.
Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги “Сифат” пахта толасини сертификатлаш марказининг “Ўзстандарт” агентлиги тузилмасига ўтказилганлиги бошқа муҳим ўзгаришлардан бўлди. Ҳозирги кунга қадар 1,2 минг нафардан ортиқ ходими бўлган “Сифат” маркази ва 1,5 минг нафар ходимга эга “Ўзстандарт” агентлиги ўзаро ўхшаш фаолиятни ташкилий бўйсунувсиз, мустақил равишда амалга ошириб келган. Стандартлаштириш соҳасида такрорийликнинг бартараф этилиши пахта толаси, пахта линти ва техник чигит каби маҳсулотларни ишлаб чиқариш нормативлари ва талабларига сўзсиз риоя этилишини таъминлайди.
Пахтачилик тармоғида молия интизомини мустаҳкамлаш мақсадида Ўзбекистон Республикаси Молия вазирлигининг Давлат молиявий назорати бош бошқармасига пахта тозалаш корхоналарида ҳисобга олиш ва ҳисоботнинг ҳаққонийлиги устидан назоратни амалга ошириш вазифаси юклатилди.
Бундан ташқари, Давлат раҳбари қарори билан республика пахтачилик тармоғининг барқарор ривожланишини таъминлаш имконини берадиган бошқа ташкилий-ҳуқуқий тадбирларни амалга ошириш назарда тутилди.
Умуман олганда, Ўзбекистон Республикаси Президентининг “Пахтачилик тармоғини бошқариш тизимини тубдан такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарори пахтачилик тармоғида тўпланиб қолган муаммо ва камчиликларни ҳал қилиш имконини беради, ушбу соҳадаги корхоналарни бошқариш тизимининг самарадорлигини тубдан оширади.

В стране осуществляются комплексные меры по развитию хлопковой отрасли, модернизации и техническому перевооружению хлопкоочистительных предприятий, повышению рентабельности производства и переработки хлопка-сырца, а также конкурентоспособности выпускаемой продукции.
Вместе с тем фактическое положение дел в данной отрасли свидетельствует о наличии системных проблем и недостатков, сдерживающих ускоренное обновление и модернизацию производственных процессов, внедрение передовых технологий и современных методов корпоративного управления, динамичное развитие отрасли в целом.
В результате недостаточного внедрения современных информационно-коммуникационных технологий отсутствует должный учет и контроль за процессами приемки, транспортировки и переработки сырья, реализации готовой продукции.
Увеличивающаяся диспропорция между ресурсным потенциалом и имеющимися производственными мощностями хлопкоочистительных предприятий, а также непринятие своевременных мер по диверсификации их производственной деятельности приводят к вынужденному простою значительной части производственных мощностей и экономическим потерям.
Требуется совершенствование системы управления предприятиями хлопковой отрасли, в том числе путем оптимизации структуры действующих организаций, создание здоровой конкуренции среди сельскохозяйственных производителей и благоприятных правовых, организационных условий для их эффективной деятельности.
Применение устаревших подходов к определению показателей качества хлопка-сырца приводит к искажению фактических данных об объемах заготовки и производства продукции и, как следствие, недовольству сельскохозяйственных производителей, ухудшению инвестиционной привлекательности отрасли.
В целях кардинального совершенствования системы управления хлопковой отраслью, расширения производства качественной, конкурентоспособной готовой продукции с высокой добавленной стоимостью, ее дальнейшего продвижения на крупные зарубежные рынки сбыта, последовательной реализации задач, определенных Стратегией действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах, а также в соответствии с Концепцией административной реформы в Республике Узбекистан:
1. Согласиться с предложениями Комиссии по разработке и реализации комплекса мер, связанных с упразднением ХК «Узпахтасаноатэкспорт» (далее – Комиссия), образованной Указом Президента Республики Узбекистан от 17 октября 2017 года № УП–5206, о:
передаче в собственность государства принадлежащих ХК «Узпахтасаноатэкспорт» долей в уставных капиталах АО «Узпахтасаноат», АО «Узпахтаёг» и АО «Узпахтаэкспорт» по номинальной стоимости;
передаче по балансовой стоимости в уставный капитал АО «Узпахтасаноат» в качестве вклада государства активов, внесенных в уставный капитал ХК «Узпахтасаноатэкспорт», за исключением пакетов акций, передаваемых государству в соответствии с абзацем вторым настоящего пункта;
безвозмездной передаче остальной части имущества по балансовой стоимости, а также переходе прав и обязательств ХК «Узпахтасаноатэкспорт» АО «Узпахтасаноат» с последующей ликвидацией ХК «Узпахтасаноатэкспорт»;
реорганизации АО «Узпахтаэкспорт», территориальных филиалов АО «Узпахтасаноат» путем присоединения их к АО «Узпахтасаноат» с передачей имущества данных организаций по балансовой стоимости, а также завершения процесса присоединения территориальных акционерных объединений «Пахтасаноат» (далее – ТАО «Пахтасаноат») в порядке, установленном законодательством;
возложении функций по контролю за достоверностью учета и отчетности на хлопкоочистительных предприятиях на Главное управление государственного финансового контроля Министерства финансов Республики Узбекистан с созданием в его структуре соответствующего управления численностью 20 единиц;
передаче с 1 января 2018 года Узбекского центра сертификации хлопкового волокна «Сифат» из ведения Кабинета Министров Республики Узбекистан в структуру Агентства «Узстандарт».
Агентству «Узстандарт» совместно с Министерством финансов и Министерством экономики в месячный срок внести в Кабинет Министров Республики Узбекистан проекты нормативно-правовых актов об организации деятельности Центра «Сифат», в том числе в соответствии с требованиями Концепции административной реформы в Республике Узбекистан.
2. Основными задачами и направлениями деятельности АО «Узпахтасаноат» определить:
обеспечение проведения единой политики в области организации и осуществления комплекса работ по приемке, хранению, транспортировке и переработке хлопка-сырца, подготовке посевных семян хлопчатника, создания современных производств по выпуску высококачественной хлопковой продукции, отвечающей требованиям международных стандартов;
организацию учета и контроля за достоверностью данных по количеству, качеству и сортности принимаемого от сельскохозяйственных производителей хлопка-сырца, показателям выходов хлопкового волокна и семян хлопчатника, количеству и качеству производимого и реализуемого хлопкоочистительными предприятиями хлопкового волокна путем широкого внедрения современных информационно-коммуникационных технологий;
осуществление своевременных и в полном объеме взаиморасчетов за закупаемый хлопок-сырец и отгружаемую потребителям хлопковую продукцию в соответствии с заключенными договорами (контрактами);
проведение единой технической политики и оказание содействия хлопкоочистительным предприятиям, хлопковым терминалам в осуществлении модернизации, внедрении современного высокопроизводительного оборудования и передовых производственных технологий, широком привлечении в отрасль инвестиций, прежде всего, прямых иностранных;
содействие хлопкоочистительным предприятиям в осуществлении ими деятельности в системе хлопково-текстильных кластеров в качестве переработчиков давальческого сырья;
развитие научно-технических и опытно-экспериментальных исследований, внедрение в хлопковую отрасль инновационных идей, разработок и технологий;
организацию на системной основе переподготовки и повышения квалификации кадров предприятий хлопковой отрасли, в том числе с привлечением зарубежных образовательных учреждений, а также осуществление тесного взаимодействия с ведущими организациями иностранных государств в сфере развития хлопковой отрасли.
3. Одобрить организационную структуру, структуру исполнительного аппарата АО «Узпахтасаноат», а также перечень организаций, входящих в его состав, согласно приложениям №№ 1-3.
4. Предоставить председателю правления АО «Узпахтасаноат» право вносить, при необходимости, изменения в структуру исполнительного аппарата АО «Узпахтасаноат» в пределах установленной численности управленческого персонала.
председатель правления АО «Узпахтасаноат» и его заместитель избираются наблюдательным советом, утверждаются в должности Кабинетом Министров по согласованию с Президентом Республики Узбекистан;
текущее содержание и финансирование деятельности исполнительного аппарата АО «Узпахтасаноат» осуществляются за счет средств, поступающих в качестве комиссионных от реализации хлопковой продукции, дивидендов, иных источников, не запрещенных законодательством.
6. АО «Узпахтасаноат» в двухмесячный срок подготовить и внести в Кабинет Министров Республики Узбекистан предложения по:
кардинальному совершенствованию деятельности АО «Пахтасаноат илмий маркази», предусмотрев источником его финансирования, в том числе наценку, устанавливаемую к прейскурантной оптовой цене на хлопковое волокно;
включению показателя влажности хлопкового волокна в перечень обязательных показателей, определяемых при сертификации хлопкового волокна;
внедрению системы сквозной нумерации и сепарирования хлопкового волокна по показателям качества кип хлопкового волокна на основании результатов испытаний на инструментальных системах оценки качества;
совместно с Агентством «Узстандарт», Министерством по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан – реализации комплекса мер, направленных на совершенствование методов приемки, комплектования, хранения и переработки хлопка-сырца, оснащение хлопкоочистительных предприятий АО «Узпахтасаноат» современными средствами измерений, лабораторным оборудованием, в том числе видеооборудованием, электронными весами, совместимыми с автоматизированными системами контроля и учета;
совместно с Государственным комитетом Республики Узбекистан по содействию приватизированным предприятиям и развитию конкуренции, Советом Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятами областей – поэтапной оптимизации пустующих зданий предприятий АО «Узпахтасаноат», в том числе путем их реализации потенциальным инвесторам.
7. Агентству «Узстандарт» совместно с АО «Узпахтасаноат», АО «Узбекенгилсаноат», Центром «Сифат» в двухмесячный срок критически изучить действующие требования к показателям качества хлопка-сырца и хлопкового волокна (сортность, классность, типы и другие), методы и порядок их определения, а также внести конкретные предложения по их дальнейшей оптимизации и совершенствованию.
координация работы хлопкоочистительных предприятий АО «Узпахтасаноат» по приемке, хранению, транспортировке, переработке и своевременной поставке готовой хлопковой продукции осуществляется зональными хлопковыми терминалами АО «Узпахтасаноат»;
стоимость передаваемого и принимаемого имущества в соответствии с настоящим постановлением не является объектом налогообложения при начислении налогов и других обязательных платежей;
реализация потребителям хлопкового волокна, хлопкового линта и технических семян хлопчатника осуществляется АО «Узпахтасаноат» посредством комиссионных договоров, заключаемых с хлопкоочистительными предприятиями, с соблюдением установленного порядка реализации данных видов продукции через биржевые торги;
при присоединении АО «Узпахтаэкспорт» и ТАО «Пахтасаноат» к АО «Узпахтасаноат» конвертация их акций проводится по номинальной стоимости.
9. Принять предложение АО «Узпахтасаноат»:
об осуществлении, при необходимости, по заявкам хлопкоочистительных предприятий и других организаций, входящих в состав АО «Узпахтасаноат», в централизованном порядке закупа товаров (работ, услуг) для нужд данных предприятий и организаций в порядке, установленном законодательством;
о капитализации дивидендов, начисляемых хлопкоочистительными предприятиями по итогам 2017-2018 годов, а также начислении дивидендов по государственной доле в уставном капитале АО «Узпахтасаноат» в размере 10 процентов от чистой прибыли по итогам 2017-2018 годов.
10. АО «Узпахтасаноат» совместно с Министерством сельского и водного хозяйства, Министерством экономики, Министерством финансов, Министерством занятости и трудовых отношений, Государственным комитетом Республики Узбекистан по содействию приватизированным предприятиям и развитию конкуренции в срок до 1 января 2018 года:
критически изучить загруженность, штатную численность, организационные структуры хлопкоочистительных предприятий, пунктов по приемке хлопка-сырца и иных организаций, входящих в состав АО «Узпахтасаноат», и внести в Кабинет Министров Республики Узбекистан предложения по их оптимизации и дальнейшему повышению эффективности деятельности в целях сокращения расходов, улучшения производительности труда и рентабельности производства;
внести в Кабинет Министров Республики Узбекистан проект Положения о порядке реализации хлопковой продукции.
Министерству сельского и водного хозяйства Республики Узбекистан совместно с заинтересованными ведомствами в рамках изучения, предусмотренного настоящим пунктом, внести предложения по созданию единой и современной системы подготовки и использования семян хлопчатника.
14. Счетной палате, Министерству финансов совместно с Департаментом по борьбе с налоговыми, валютными преступлениями и легализацией преступных доходов при Генеральной прокуратуре, Государственным налоговым комитетом Республики Узбекистан, Агентством «Узстандарт» установить системный и действенный контроль за процессами приемки, хранения, производства и выхода хлопковой продукции, а также соответствия объемов заготовленного хлопка-сырца статистической отчетности и фактическим данным.
15. Разместить АО «Узпахтасаноат» по адресу: г. Ташкент, улица Шота Руставели, дом 8а.
16. АО «Узпахтасаноат» в месячный срок обеспечить укомплектование высококвалифицированными кадрами исполнительного аппарата АО «Узпахтасаноат» и входящих в его состав организаций.
17. Министерству занятости и трудовых отношений Республики Узбекистан в двухмесячный срок обеспечить трудоустройство высвобождаемых работников ликвидируемой ХК «Узпахтасаноатэкспорт» и реорганизуемого АО «Узпахтаэкспорт».
18. АО «Узпахтасаноат» совместно с Министерством финансов, Министерством юстиции и другими заинтересованными ведомствами в двухмесячный срок внести в Кабинет Министров Республики Узбекистан предложения об изменениях и дополнениях в законодательство, вытекающих из настоящего постановления.
19. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителей Премьер-министра Республики Узбекистан Мирзаева З.Т. и Отажонова Н.С.
Город Ташкент, 28 ноября 2017 года.
к постановлению Президента Республики Узбекистан «О мерах по кардинальному совершенствованию
системы управления хлопковой отраслью»
Хлопковая отрасль традиционно является одной из системообразующих отраслей экономики Узбекистана. В стране принимаются комплексные меры по модернизации и техническому перевооружению хлопкоочистительных предприятий, повышению рентабельности производства и переработки хлопка-сырца, конкурентоспособности выпускаемой продукции.
Несмотря на это, в хлопковой отрасли сохраняется ряд проблем и недостатков, сдерживающих ее динамичное развитие. Среди них, в первую очередь, целесообразно отметить недостаточное внедрение современных технологий, приводящее к отсутствию должного учета и контроля при приемке, транспортировке и переработке сырья, а также реализации готовой продукции.
Непринятие мер по диверсификации производства приводит к вынужденному простою определенной части мощностей, экономическим потерям предприятий.
Требуют совершенствования система управления предприятиями хлопковой отрасли, методы взаимоотношений с сельскохозяйственными предприятиями.
До сегодняшнего дня данная система управления включала в себя излишние промежуточные звенья, что способствовало бюрократизации управленческих процессов и приводило к существенным неоправданным расходам на содержание управленческого аппарата.
До настоящего времени органы хозяйственного управления в сфере организации приемки и переработки хлопка-сырца (АО «Узпахтасаноат»), обеспечения хранения и экспорта хлопкового волокна (АО «Узпахтаэкспорт») и производства хлопкового масла (АО «Узпахтаёг») были объединены в холдинговую компанию «Узпахтасаноатэкспорт». Однако, разделение производственной цепочки на три самостоятельных звена снизило эффективность и повысило затратность производства.
Учитывая необходимость совершенствования управления отраслью, расширения производства конкурентоспособной готовой продукции с высокой добавленной стоимостью и ее продвижения на крупные зарубежные рынки Президентом Республики Узбекистан принято постановление «О мерах по кардинальному совершенствованию системы управления хлопковой отраслью».
В соответствии с постановлением создана единая организация, ответственная за хлопковую отрасль, – акционерное общество «Узпахтасаноат» на основе объединения акционерных обществ «Узпахтасаноат» и «Узпахтаэкспорт», а также ликвидации холдинговой компании «Узпахтасаноатэкспорт». Акционерное общество «Узпахтаёг» выведено из данной системы в целях определения в дальнейшем оптимальных путей развития масложировой отрасли.
Вновь образованному АО «Узпахтасаноат» передано имущество реорганизуемых компаний, включая их государственные доли, права и обязательства. Оптимизированы количество и штатная численность предприятий, включаемых в состав АО «Узпахтасаноат», причем будут подготовлены дополнительные предложения по дальнейшему рациональному использованию имеющихся ресурсов.
Постановление предусматривает меры по дальнейшему улучшению производственных процессов в хлопковой отрасли.
В частности, улучшатся технические средства и методы приемки, комплектования, хранения и пуска в переработку хлопка-сырца. Предприятия по переработке хлопка будут оснащены современными средствами измерений, лабораторным оборудованием, новейшими информационным технологиями, снижающими человеческий фактор при приемке хлопка-сырца.
Данные меры направлены на внедрение эффективной системы учета и контроля за приемкой, транспортировкой, переработкой хлопкового сырья и реализацией готовой продукции, что исключит приписки и иные искажения фактических данных.
Например, отсутствие системы сепарирования (разделения) хлопкового волокна при его отгрузке из хлопкоочистительного предприятия на терминал становится причиной поставок различной по качеству продукции, что вызывает нарекания потребителей. В связи с этим внедряется система сквозной нумерации и сепарирования хлопкового волокна по показателям качества кип на основании результатов испытаний на инструментальных системах оценки качества. Тем самым вводятся международные методы учета продукции, исключается субъективный, произвольный подход к определению качества хлопка.
Другим важным изменением стала передача Центра сертификации хлопкового волокна «Сифат» при Кабинете Министров Республики Узбекистан в структуру Агентства «Узстандарт». До настоящего времени Центр «Сифат» с более чем 1,2 тысячи работников и Агентство «Узстандарт», имеющее 1,5 тысячи работников, выполняли схожую работу самостоятельно, без организационного соподчинения. Устранение параллелизма в сфере стандартизации обеспечит неукоснительное соблюдение нормативов и требований к производству такой продукции, как хлопковое волокно, хлопковый линт и семена хлопчатника.
В целях укрепления финансовой дисциплины в хлопковой отрасли на Главное управление государственного финансового контроля Министерства финансов Республики Узбекистан возложен контроль за достоверностью учета и отчетности на хлопкоочистительных предприятиях.
Помимо этого, решением Главы государства предусмотрена реализация других организационно-правовых мероприятий, которые позволят обеспечить устойчивое развитие хлопковой отрасли республики.
В целом постановление Президента Республики Узбекистан «О мерах по кардинальному совершенствованию системы управления хлопковой отраслью» позволит решить накопившиеся в хлопковой отрасли недостатки и проблемы, коренным образом повысить эффективность системы управления предприятиями данной сферы.