Маърифатпарвар олим, шарқ ва ғарб тилларининг билимдони Исҳоқхон Ибратнинг ёрқин хотираси ҳамда номини абадийлаштириш, Наманган вилоятида хорижий тилларни мукаммал эгаллаган, чуқур билимга эга бўлган рақобатбардош кадрларни тайёрлаш мақсадида, шунингдек, 2022-2026 йилларга мўлжалланган Янги Ўзбекистоннинг тараққиёт стратегиясини “Инсон қадрини улуғлаш ва фаол маҳалла йили”да амалга оширишга оид Давлат дастурига мувофиқ:
1. Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги, Хорижий тилларни ўрганишни оммалаштириш агентлиги, Президент таълим муассасалари агентлиги ҳамда Наманган вилояти ҳокимлигининг Наманган шаҳрида Исҳоқхон Ибрат номидаги Наманган давлат чет тиллари институтини (кейинги ўринларда – Институт) ташкил этиш тўғрисидаги таклифи маъқуллансин.
Белгилансинки, Институт юридик шахс мақомига эга бўлган давлат олий таълим муассасаси ҳисобланади ҳамда Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги тизимида фаолият юритади.
халқаро баҳолаш дастурларидан (PISA, TALIS, PIRLS) фойдаланган ҳолда ўқитишнинг замонавий шакллари ҳамда методларини жорий этиш, ушбу билим ва кўникмаларга эга бўлган олий маълумотли мутахассислар ва илмий-педагогик кадрларни тайёрлаш;
ўз таълим дастурларини халқаро тан олинган ташкилотларнинг олий таълим муассасалари рейтингида биринчи 1000 талик рўйхатга кирган хорижий олий таълим муассасаларининг дастурлари асосида шакллантириш;
чет тилларини ўқитишнинг интерфаол воситаларини ишлаб чиқиш ва жорий этиш ҳамда аҳолининг кенг қатламлари ўртасида чет тилларини ўрганишни оммавийлаштиришга кўмаклашиш;
таълимни замонавий педагогик технологиялар асосида ташкил этиш, ўқув жараёнига рақамли технологияларни татбиқ қилиш, талабаларда синхрон, бадиий, кетма-кет ҳамда илмий-техник таржима кўникмаларини шакллантириш;
чет тиллар бўйича маҳаллий ва хорижий профессор-ўқитувчилар билан ҳамкорликда янги авлод ўқув адабиётларини яратиш, ахборот-ресурс марказларни замонавий ўқув, ўқув-методик ва илмий адабиётлар билан таъминлаш ҳамда уларни мунтазам янгилаб бориш;
Институтнинг илмий-педагогик салоҳиятини ошириб бориш, жумладан, профессор-ўқитувчилар стажировкаси ва малака оширишини нуфузли республика ва хорижий олий таълим ҳамда илмий-тадқиқот муассасаларида ташкил этиш;
таълим ва илм-фан соҳаларида хорижий мамлакатларнинг етакчи таълим муассасалари, илмий-тадқиқот марказлари билан узоқ муддатли алоқаларни ривожлантириш ва мустаҳкамлаш, қўшма таълим дастурлари ҳамда илмий лойиҳаларни амалга ошириш.
Исҳоқхон Ибрат номидаги Наманган давлат чет тиллари институти фаолиятини ташкил этиш бўйича чора-тадбирлар дастури 1-иловага мувофиқ;
Исҳоқхон Ибрат номидаги Наманган давлат чет тиллари институтини 2026 йилга қадар ривожлантиришнинг мақсадли кўрсаткичлари 2-иловага мувофиқ;
Исҳоқхон Ибрат номидаги Наманган давлат чет тиллари институтида ташкил этиладиган бакалавриат таълим йўналишлари ва магистратура мутахассисликлари рўйхати 3-иловага мувофиқ тасдиқлансин.
а) Институтда ўқув жараёни 2022/2023 ўқув йилидан бошланади;
б) Институтга қабул параметрлари белгиланган тартибда ҳар йили тасдиқланадиган республика олий таълим муассасаларига ўқишга қабул қилишнинг давлат буюртмаси ва қўшимча қабул параметрларидан келиб чиққан ҳолда шакллантирилади;
в) 2023/2024 ўқув йилидан бошлаб Институтнинг бакалавриат таълим йўналишларига кириш имтиҳонларида фанлар мажмуасидаги чет тили фанидан 4 та кўникмани (тинглаб тушуниш, ўқиш, ёзиш ва гапириш) баҳолашга қаратилган касбий (ижодий) имтиҳон ўтказилади. Бунда:
чет тили фанидан касбий (ижодий) имтиҳон Давлат тест маркази томонидан амалга оширилади;
чет тили бўйича B2 ва ундан юқори даражадаги миллий ёки унга тенглаштирилган халқаро тан олинган сертификатга эга бўлган абитуриентларга ушбу фандан ўқишга кириш синовларида касбий (ижодий) имтиҳонсиз максимал балл берилади;
г) Институтда талабаларга иккита хорижий тил бўйича квалификация бериш амалиёти йўлга қўйилади;
д) Институтнинг хорижий тилда мутахассислик фанларидан дарс берадиган С1 даражадан кам бўлмаган миллий ёки унга тенглаштирилган халқаро тан олинган сертификатга эга ўқитувчиларига уларнинг базавий лавозим маошига нисбатан ҳар ойлик 50 фоиз миқдорида қўшимча устама ҳақи тўлаб борилади.
5. Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги (А.Тошкулов):
а) 2022 йил 1 августга қадар Институтни танлов асосида амалий тажриба ва (ёки) илмий даражага эга бўлган юқори малакали профессор-ўқитувчилар билан тўлдириш чораларини кўрсин;
б) 2023/2024 ўқув йилидан бошлаб Институтнинг хорижий тиллар ўқитувчилари С1 даражадан кам бўлмаган миллий ёки унга тенглаштирилган халқаро тан олинган сертификатга эга бўлишини таъминласин;
в) 2024/2025 ўқув йилидан бошлаб:
Институтнинг ўқув жараёнига тил эгаси бўлган малакали хорижий мутахассислар жалб қилинишини ташкиллаштирсин. Бунда, хорижий мутахассисларнинг ойлик иш ҳақи Институт томонидан бозор конъюнктураси асосида белгиланади ҳамда Институтнинг бюджетдан ташқари маблағлари ва Олий таълим муассасаларини ривожлантириш жамғармаси ҳисобидан тўланади;
Институтнинг мутахассислик фанлари (хорижий тилдан ташқари) ўқитувчиларининг B2 даражадан кам бўлмаган миллий ёки унга тенглаштирилган халқаро тан олинган сертификатга эга бўлишини таъминласин;
г) Институт талабаларининг ўқув ва илмий амалиётларини хорижий давлатларда ташкил этишга кўмаклашсин.
6. Хорижий тилларни ўрганишни оммалаштириш агентлиги (С.Обидов) қуйидаги йўналишларда Институтга яқиндан кўмаклашсин:
хорижлик экспертларни жалб этган ҳолда Институтнинг профессор-ўқитувчилари ва мутахассислари учун малака ошириш, жумладан, бадиий ва синхрон таржима қилиш кўникмаларини шакллантириш бўйича курсларни ташкил қилишда;
Институт профессор-ўқитувчиларида замонавий ўқитиш кўникмаларини шакллантиришда ва уларни чет тилини билиш даражасини аниқлаш бўйича имтиҳонларга тайёрлашда;
Институтнинг бўш аудиторияларида хорижий тилларни ўқитиш курсларини ташкил этиш орқали талабаларга қўшимча даромад топишлари учун зарур шароит яратишда;
аҳоли ва таълим муассасалари учун чет тилларини ўрганишда кўмак берувчи контентларни шартнома асосида яратишда.
7. Институт Президент таълим муассасалари агентлиги ҳузуридаги Исҳоқхон Ибрат номидаги ижод мактабининг (кейинги ўринларда – Ижод мактаби) таълим ҳамкори этиб белгилансин.
Институт зиммасига қуйидаги вазифалар юклансин:
2023 йил 1 январга қадар Институтда Ижод мактаби ўқувчилари учун “Таржимонлар клуби”ни ташкил этиш;
Институтнинг профессор-ўқитувчилари ва иқтидорли талабаларини Ижод мактабининг таълим жараёнига кенг жалб қилиш;
Ижод мактаби учун малакали ва чет тилларни мукаммал эгаллаган кадрларни тайёрлаш;
Ижод мактаби ўқитувчиларини Институтга стажировка ўташга жалб қилиш;
Ижод мактаби ўқув жараёнига чет тиллари бўйича замонавий таълим технологиялари, илғор ва инновацион тажрибаларни жорий этиш;
Ижод мактабини чет тилларидаги ўқув ва илмий адабиётлар ҳамда электрон ўқув ресурслари билан таъминлаш.
8. Олий ва ўрта махсус таълим вазирлигининг:
Наманган муҳандислик-қурилиш институтининг Наманган вилояти, Тўрақўрғон тумани, “Янгиобод” МФЙ, Саодат кўчаси, 28-уй манзилида жойлашган бино ва иншоотларини тегишли ҳудуди билан биргаликда Институтга оператив бошқарув ҳуқуқи асосида бепул бериш;
Наманган вилояти, Тўрақўрғон тумани, Тўрақўрғон кўчаси, 22-уй манзилида жойлашган Наманган давлат университети тизимидаги “Исҳоқхон Ибрат – Қатағон қурбонлари хотираси” музейини Институт тизимига ўтказиш тўғрисидаги таклифлари маъқуллансин.
9. Наманган вилояти ҳокимлиги (Ш.Абдуразаков):
2023 йил 1 январга қадар Институтга 1 000 ўринли янги ўқув биноси ва 400 ўринли талабалар турар жойини қуриш учун доимий фойдаланиш ҳуқуқи билан зарур ер участкаси ажратилишини таъминласин;
Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги (А.Тошкулов) билан биргаликда Институт талабаларининг амалиётини ҳудуддаги корхоналар, туризм ва маданий мерос объектлари, таълим ва бошқа ташкилотларда ўтказиш ҳамда юқори курс талабаларини иш ҳақи тўланадиган тизим орқали банд қилиш чораларини кўрсин;
маҳаллий бюджет маблағлари ҳисобидан Институтнинг ахборот-ресурс базасини хорижий ўқув, бадиий ва илмий адабиётлар билан бойитиб боришга кўмаклашсин;
олис ҳудудлардан ва хорижий мамлакатлардан келиб дарс берадиган профессор-ўқитувчиларни иш даври давомида уй-жой билан таъминлаш мақсадида Институтга яқин ҳудудда жойлашган кўп қаватли уй-жойлардан хизмат уйларини Институтга текин фойдаланиш ҳуқуқи асосида ажратсин.
10. Институтга бюджетдан ташқари маблағлар ҳисобидан бошқа ҳудудлардан жалб этилган профессор-ўқитувчилар учун қулай шарт-шароит яратиш ва ижтимоий қўллаб-қувватлаш, хусусан, уй-жой ижараси учун тўловни компенсация қилишга рухсат этилсин.
11. Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазирлиги (А.Бобоев) Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги (А.Тошкулов) билан биргаликда тасдиқланган лойиҳа-смета ҳужжатларига асосан:
Институтнинг Наманган вилояти ҳокимлиги томонидан ажратиладиган ер майдонида 1 000 ўринли ўқув биносини қуриш ва жиҳозлаш;
Институтга берилаётган Наманган вилояти, Тўрақўрғон тумани, “Янгиобод” МФЙ, Саодат кўчаси, 28-уй манзилида жойлашган бино ва иншоотларни реконструкция қилиш ва жиҳозлаш лойиҳалари Ўзбекистон Республикасининг 2023-2025 йилларга мўлжалланган ижтимоий ва ишлаб чиқариш инфратузилмасини ривожлантириш дастурига белгиланган тартибда киритилишини таъминласин.
Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги (А.Тошкулов) Молия вазирлиги (Т.Ишметов) билан биргаликда 2025 йил 1 январга қадар Институтнинг 400 ўринли талабалар турар жойини давлат-хусусий шериклик шартлари асосида қурилишини таъминласин.
12. Белгилаб қўйилсинки:
Институт фаолияти Давлат бюджети маблағлари, тўлов-контракт асосида ўқитишдан тушадиган маблағлар, Институтнинг бюджетдан ташқари маблағлари, халқаро грантлар, хўжалик фаолиятидан ва шартнома асосида хизматлар кўрсатишдан тушадиган тушумлар, жисмоний ва юридик шахсларнинг ҳомийлик хайриялари, қонунчилик ҳужжатлари билан тақиқланмаган бошқа манбалар ҳисобидан молиялаштирилади;
Институтнинг дастлабки фаолиятини йўлга қўйишда унга ажратилган бино ва иншоотларни жорий таъмирлаш ва жиҳозлаш (мебель, компьютер техникаси, ўқув адабиётлари ва бошқа моддий-техника воситаларини харид қилиш, интернет тармоғига улаш) ишлари Наманган вилоятининг маҳаллий бюджети ҳамда Олий ва ўрта махсус таълим вазирлигининг Олий таълим муассасаларини ривожлантириш жамғармаси маблағлари ҳисобидан тенг улушда амалга оширилади;
мазкур қарорни амалга ошириш билан боғлиқ харажатларни молиялаштириш 2022 йилда Ўзбекистон Республикасининг республика бюджетидан биринчи даражали бюджет маблағларини тақсимловчи сифатида Олий ва ўрта махсус таълим вазирлигига ажратилган маблағлар доирасида амалга оширилади, 2023 йилдан бошлаб – Давлат бюджети параметрларида назарда тутилади.
13. Инновацион ривожланиш вазирлиги филология фанлари тармоғининг тегишли ихтисосликлари бўйича юқори малакали илмий ва илмий-педагог кадрларга бўлган эҳтиёждан келиб чиқиб, 2023 йилдан бошлаб Институтга докторантура бўйича қабул квоталари ажратилишини таъминласин.
14. Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги манфаатдор вазирлик ва идоралар билан биргаликда икки ой муддатда қонунчилик ҳужжатларига ушбу қарордан келиб чиқадиган ўзгартириш ва қўшимчалар тўғрисида Вазирлар Маҳкамасига таклифлар киритсин.
15. Мазкур қарорнинг ижросини самарали ташкил қилишга масъул ва шахсий жавобгар этиб олий ва ўрта махсус таълим вазири А.Х.Тошкулов ҳамда Наманган вилояти ҳокими Ш.Ш.Абдуразаков белгилансин.
Қарор ижросини муҳокама қилиб бориш, ижро учун масъул ташкилотлар фаолиятини мувофиқлаштириш ва назорат қилиш Ўзбекистон Республикасининг Бош вазири А.Н.Арипов ҳамда Ўзбекистон Республикаси Президентининг маслаҳатчиси А.А. Абдувахитов зиммасига юклансин.

В целях увековечения светлой памяти и имени ученого-просветителя, знатока восточных и западных языков Исхокхона Ибрата, подготовки в Наманганской области конкурентоспособных кадров, в совершенстве владеющих иностранными языками и обладающих глубокими знаниями, а также в соответствии с Государственной программой по реализации Стратегии развития Нового Узбекистана на 2022–2026 годы в «Год обеспечения интересов человека и развития махалли»:
1. Одобрить предложение Министерства высшего и среднего специального образования, Агентства по популяризации изучения иностранных языков, Агентства Президентских образовательных учреждений и хокимията Наманганской области об образовании Наманганского государственного института иностранных языков имени Исхокхона Ибрата (далее – Институт) в городе Намангане.
Установить, что Институт является государственным высшим образовательным учреждением со статусом юридического лица и осуществляет деятельность в системе Министерства высшего и среднего специального образования.
внедрение современных форм и методов обучения с использованием международных программ оценки (PISA, TALIS, PIRLS), подготовку специалистов с высшим образованием и научно-педагогических кадров, обладающих данными знаниями и навыками;
формирование собственных образовательных программ на основе программ зарубежных высших образовательных учреждений, вошедших в топ-1000 высших образовательных учреждений в рейтинге международно признанных организаций;
разработку и внедрение интерактивных средств обучения иностранным языкам, содействие популяризации изучения иностранных языков среди широких слоев населения;
организацию образования на основе современных педагогических технологий, внедрение в учебный процесс цифровых технологий, формирование у студентов навыков синхронного, художественного, последовательного и научно-технического перевода;
создание совместно с отечественными и зарубежными профессорами-преподавателями нового поколения учебной литературы по иностранным языкам, обеспечение информационно-ресурсных центров современной учебной, учебно-методической и научной литературой и ее регулярное обновление;
повышение научно-педагогического потенциала Института, в частности организацию стажировок и повышения квалификации профессоров-преподавателей в престижных республиканских и зарубежных высших образовательных и научно-исследовательских учреждениях;
развитие и укрепление долгосрочных связей с ведущими образовательными учреждениями, научно-исследовательскими центрами зарубежных стран в сфере образования и науки, реализацию совместных образовательных программ и научных проектов.
Программу мер по организации деятельности Наманганского государственного института иностранных языков имени Исхокхона Ибрата согласно приложению № 1;
Целевые показатели развития Наманганского государственного института иностранных языков имени Исхокхона Ибрата до 2026 года согласно приложению № 2;
Перечень направлений образования бакалавриата и специальностей магистратуры, организуемых в Наманганском государственном институте иностранных языков имени Исхокхона Ибрата, согласно приложению № 3.
а) учебный процесс в Институте начинается с 2022/2023 учебного года;
б) параметры приема в Институт формируются исходя из ежегодно утверждаемого государственного заказа по приему на учебу в высшие образовательные учреждения республики и дополнительных параметров приема в установленном порядке;
в) начиная с 2023/2024 учебного года во вступительных экзаменах на направления образования бакалавриата Института по иностранному языку, входящему в блок предметов, проводится профессиональный (творческий) экзамен, направленный на оценку 4 навыков (слушать и понимать, читать, писать и говорить). При этом:
профессиональный (творческий) экзамен по иностранному языку проводится Государственным центром тестирования;
абитуриентам, имеющим по иностранному языку национальный или соответствующий ему международно признанный сертификат уровня B2 и выше, во вступительных экзаменах по данному предмету начисляется максимальный балл без проведения профессионального (творческого) экзамена;
г) в Институте вводится практика присвоения студентам квалификации по двум иностранным языкам;
д) преподавателям Института, ведущим занятия по предметам специальности на иностранном языке и имеющим национальный или соответствующий ему международно признанный сертификат уровня не ниже С1, выплачивается дополнительная ежемесячная надбавка в размере 50 процентов к их базовому должностному окладу.
5. Министерству высшего и среднего специального образования (Тошкулов А.):
а) в срок до 1 августа 2022 года принять меры по укомплектованию Института на конкурсной основе высококвалифицированными профессорами-преподавателями, имеющими практический опыт и (или) ученую степень;
б) начиная с 2023/2024 учебного года обеспечить наличие у преподавателей иностранных языков Института национального или соответствующего ему международно признанного сертификата уровня не ниже С1;
в) начиная с 2024/2025 учебного года:
организовать привлечение в учебный процесс Института квалифицированных зарубежных специалистов, являющихся носителями языка. При этом месячная заработная плата зарубежных специалистов определяется Институтом на основе рыночной конъюнктуры и финансируется за счет внебюджетных средств Института и Фонда развития высших образовательных учреждений;
обеспечить наличие у преподавателей Института по предметам специальности (кроме иностранного языка) национального или соответствующего ему международно признанного сертификата уровня не ниже B2;
г) оказать содействие в организации учебной и научной практики студентов Института в зарубежных государствах.
6. Агентству по популяризации изучения иностранных языков (Обидов С.) оказать непосредственное содействие Институту в направлениях:
организации для профессоров-преподавателей и специалистов Института курсов повышения квалификации, в частности по формированию у них навыков художественного и синхронного перевода, с привлечением зарубежных экспертов;
формирования у профессоров-преподавателей Института навыков современного преподавания и подготовки их к экзаменам по определению уровня знания иностранного языка;
создания необходимых условий для получения студентами дополнительного дохода посредством организации курсов обучения иностранным языкам в пустующих аудиториях Института;
создания для населения и образовательных учреждений на договорной основе контентов, направленных на оказание содействия в изучении иностранных языков.
7. Определить Институт образовательным партнером творческой школы имени Исхокхона Ибрата при Агентстве Президентских образовательных учреждений (далее – Творческая школа).
Возложить на Институт следующие задачи:
в срок до 1 января 2023 года организацию в Институте «Клуба переводчиков» для учащихся Творческой школы;
широкое привлечение профессоров-преподавателей и одаренных студентов Института в образовательный процесс Творческой школы;
подготовку для Творческой школы квалифицированных кадров, в совершенстве владеющих иностранными языками;
привлечение преподавателей Творческой школы для прохождения стажировки в Институте;
внедрение в учебный процесс Творческой школы современных образовательных технологий, передового и инновационного опыта по иностранным языкам;
обеспечение Творческой школы учебной и научной литературой, электронными учебными ресурсами на иностранных языках.
8. Одобрить предложения Министерства высшего и среднего специального образования:
о безвозмездной передаче Институту на основе права оперативного управления зданий и сооружений Наманганского инженерно-строительного института с соответствующей территорией, расположенных по адресу: Наманганская область, Туракурганский район, СГМ «Янгиобод», улица Саодат, 28;
о передаче в систему Института музея «Исхокхон Ибрат – Катагон курбонлари хотираси», находящегося в системе Наманганского государственного университета, расположенного по адресу: Наманганская область, Туракурганский район, улица Туракурган, 22.
9. Хокимияту Наманганской области (Абдуразаков Ш.):
в срок до 1 января 2023 года обеспечить выделение Институту необходимого земельного участка с правом постоянного пользования для строительства нового учебного здания на 1 000 мест и места проживания студентов на 400 мест;
совместно с Министерством высшего и среднего специального образования (Тошкулов А.) принять меры по прохождению практики студентами Института на близлежащих предприятиях, объектах туризма и культурного наследия, в образовательных и иных организациях, а также обеспечению занятости студентов старших курсов на оплачиваемых рабочих местах;
оказать содействие в пополнении информационно-ресурсной базы Института зарубежной учебной, художественной и научной литературой за счет средств местного бюджета;
в целях обеспечения профессоров-преподавателей, привлеченных для преподавания из отдаленных регионов и зарубежных стран, в период их трудовой деятельности жильем выделить Институту на основе права безвозмездного пользования служебные квартиры в многоэтажных домах, расположенных на близлежащей к Институту территории.
10. Разрешить Институту за счет собственных внебюджетных средств создать благоприятные условия для привлеченных из других регионов профессоров-преподавателей, оказывать им меры социальной поддержки, в том числе компенсировать их арендную плату за жилье.
11. Министерству экономического развития и сокращения бедности (Бобоев А.) совместно с Министерством высшего и среднего специального образования (Тошкулов А.) на основании утвержденной проектно-сметной документации обеспечить включение в установленном порядке в Программу развития социальной и производственной инфраструктуры Республики Узбекистан на 2023–2025 годы проектов:
строительства и оснащения учебного здания Института на 1 000 мест на земельной площади, выделенной хокимиятом Наманганской области;
реконструкции и оснащения передаваемых Институту зданий и сооружений, расположенных по адресу: Наманганская область, Туракурганский район, СГМ «Янгиобод», улица Саодат, 28.
Министерству высшего и среднего специального образования (Тошкулов А.) совместно с Министерством финансов (Ишметов Т.) в срок до 1 января 2025 года обеспечить строительство места проживания студентов Института на 400 мест на основе государственно-частного партнерства.
деятельность Института финансируется за счет средств Государственного бюджета, средств, поступающих от обучения на платно-контрактной основе, внебюджетных средств Института, международных грантов, поступлений от хозяйственной деятельности и услуг, оказываемых на договорной основе, благотворительных пожертвований физических и юридических лиц, а также иных источников, не запрещенных актами законодательства;
работы по текущему ремонту и оснащению (закупка мебели, компьютерной техники, учебной литературы и других материально-технических средств, подключение к сети Интернет) зданий и сооружений Института, выделенных для организации его первоначальной деятельности, осуществляются за счет средств местного бюджета Наманганской области и Фонда развития высших образовательных учреждений Министерства высшего и среднего специального образования в равных долях;
финансирование расходов, связанных с реализацией настоящего постановления, в 2022 году осуществляется в рамках средств, выделенных из республиканского бюджета Республики Узбекистан Министерству высшего и среднего специального образования в качестве распределителя бюджетных средств первого уровня, начиная с 2023 года – предусматривается в параметрах Государственного бюджета.
13. Министерству инновационного развития исходя из потребности в высококвалифицированных научных и научно-педагогических кадрах по соответствующим специализациям блока филологических наук обеспечить начиная с 2023 года выделение Институту квот приема по докторантуре.
14. Министерству высшего и среднего специального образования совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами в двухмесячный срок внести в Кабинет Министров предложения об изменениях и дополнениях в акты законодательства, вытекающих из настоящего постановления.
15. Возложить на министра высшего и среднего специального образования Тошкулова А.Х. и хокима Наманганской области Абдуразакова Ш.Ш. персональную ответственность за эффективную организацию исполнения настоящего постановления.