Қишлоқ хўжалиги ва озиқ-овқат тармоғининг рақобатбардошлигини оширишга қаратилган ислоҳотларни янги босқичга олиб чиқиш, ички бозорда нархлар барқарорлигини таъминлаш, ғалланинг керакли бўлган ҳажмидан ташқари давлат харидларидан тўлиқ воз кечиш ҳисобига инвестициявий жозибадорликни ошириш, ғалла донини биржа савдоларида чекловларсиз сотишга имкон яратиш мақсадида:
1. Қишлоқ хўжалиги вазирлиги, Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазирлиги, Молия вазирлиги ҳамда Ўзбекистон фермер, деҳқон хўжаликлари ва томорқа ер эгалари кенгашининг ғалла етиштириш ва сотишдаги инвестициявий жозибадорликни оширишга қаратилган қуйидаги таклифларига розилик берилсин:
ички бозорни ғалла дони билан кафолатли таъминлаш мақсадида 2022 йилдан бошлаб республика ҳудудида экишга тавсия этилган буғдой навларини хўжалик юритувчи субъектлар томонидан ер-сув шароитларидан келиб чиққан ҳолда мустақил жойлаштириш;
2022 – 2024 йилларда ғаллачилик кластерлари ва фермер хўжаликлари етиштирган ҳосилнинг ғалла экилган ҳар гектар суғориладиган майдон ҳисобидан республика бўйича ўртача 2,5 тоннадан буғдойни эркин биржа савдолари орқали, қолган қисмини тўғридан-тўғри шартномалар асосида эркин сотиш;
Қишлоқ хўжалигини давлат томонидан қўллаб-қувватлаш жамғармаси (кейинги ўринларда – Жамғарма) кредит ресурслари ҳисобидан ғалла етиштириш харажатларини қоплаш учун имтиёзли кредитларни ғалла етиштирувчи фермер хўжаликлари, Қишлоқ хўжалиги вазирлиги ҳузуридаги Уруғчиликни ривожлантириш маркази таркибидаги элита уруғчилик хўжаликлари ва ғаллачилик кластерларига ажратиш;
ғалла етиштирувчи фермер хўжаликлари, Уруғчиликни ривожлантириш маркази таркибидаги элита уруғчилик хўжаликлари ва ғаллачилик кластерларига кредит маблағларидан эркин фойдаланиш, минерал ўғитлар, ўсимликларни ҳимоя қилиш воситалари, ёқилғи-мойлаш маҳсулотлари ва қишлоқ хўжалиги техникаларини тўғридан-тўғри харид қилиш ҳуқуқини бериш.
2. Қишлоқ хўжалиги вазирлиги Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазирлиги, Молия вазирлиги, Давлат статистика қўмитаси ҳамда Ўзбекистон фермер, деҳқон хўжаликлари ва томорқа ер эгалари кенгаши билан келишган ҳолда календарь йилнинг 1 августига қадар буғдойнинг келгуси йил ҳосили учун кутилаётган индикатив нархи оммавий ахборот воситалари орқали эълон қилинишини таъминласин.
3. Молия вазирлиги, Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазирлиги, Қишлоқ хўжалиги вазирлиги ҳамда Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Агросаноат мажмуи устидан назорат қилиш инспекцияси 2022 йил 1 январга қадар Жамғарма томонидан ички бозорда нарх барқарорлигини таъминлаш учун биржа савдоларидан буғдой сотиб олиш ва уни биржада сотиш тартибини ишлаб чиқиб, тасдиқлаш учун Вазирлар Маҳкамасига киритсин. Бунда:
Жамғарма номидан биржа савдоларида буғдой сотиб олувчи тижорат вакилини белгилаш ва танлаб олишнинг аниқ ва шаффоф мезонлари;
тижорат вакили танловида “Ўздонмаҳсулот” АК тизими корхоналари билан бир қаторда ҳудудларда донни қайта ишлаш фаолияти билан шуғулланаётган бошқа тадбиркорлик субъектларига тенг шароит яратилиши;
тижорат вакили Жамғарма номидан харид қилинган буғдой учун ўзининг бутун мол-мулки билан жавобгар эканлиги;
тижорат вакили Жамғарма топшириғига асосан Давлат солиқ қўмитаси ҳузуридаги Кадастр агентлигининг Миллий географик ахборот тизимида ер участкаларига бўлган ҳуқуқи давлат рўйхатидан ўтган ғаллачилик кластерлари ва фермерлардан биржа орқали буғдой сотиб олиши;
тижорат вакилининг буғдойни харид қилиш, сақлаш, табиий камайиш, ортиш, ташиш ва давлат захирасини янгилаш бўйича харажатларини қоплаб бериш;
ички бозорда дон нархлари барқарорлигини таъминлаш учун харид қилинган буғдойнинг Жамғарма томонидан биржа савдоларига чиқарилиши;
нархларни сақлаб туриш мақсадида буғдойни сотишдан олинган ижобий ва салбий фарқларни қоплаш тартиби кўзда тутилсин.
4. Қишлоқ хўжалиги вазирлиги, Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазирлиги, Молия вазирлиги, Давлат статистика қўмитаси ҳамда Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Агросаноат мажмуи устидан назорат қилиш инспекцияси календарь йилнинг:
1 апрелига қадар эркин биржа савдоларига қўйиладиган буғдойнинг фермерлар, кластерлар ва туманлар кесимидаги тақсимотини ҳамда буғдойни сақлашга мос ёпиқ сиғимларга эга дон қабул қилувчи хўжалик юритувчи субъектларнинг рўйхатини тасдиқлаш учун Вазирлар Маҳкамасига киритсин;
1 августига қадар етиштирилган буғдой миқдори ва ички бозорда буғдойга бўлган талабдан келиб чиқиб, зарур ҳолларда тендер савдолари орқали қўшимча буғдой харид қилиш тўғрисида Вазирлар Маҳкамасига таклиф киритиб борсин.
5. Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари Ш.М. Ғаниев, қишлоқ хўжалиги вазири Ж.А. Ходжаев, Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши Раиси ва вилоят ҳокимларининг календарь йилнинг май-август ойларида мулкчилик шаклидан қатъи назар, суғориладиган майдонларда ғалла етиштирувчи барча субъектлар томонидан ғалла экилган ҳар гектар майдон ҳисобига республика бўйича ўртача 2,5 тоннадан ғалланинг биржа савдоларига чиқарилишини таъминлаш учун шахсан масъуллиги белгилаб қўйилсин.
6. Давлат бошқаруви органлари, шу жумладан, барча даражадаги маҳаллий ҳокимликлар ва ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органларнинг:
а) бошоқли дон етиштиришда агротехник тадбирларни ўтказиш, моддий-техник ресурслар билан таъминлашга;
ажратилган имтиёзли кредитлардан фойдаланиш йўналишларига;
буғдойни сотиш жараёнларига, шу жумладан, шартномалар тузишга, хўжаликларни дон тайёрлаш ва қайта ишлаш билан шуғулланувчи маълум корхоналарга бириктириш, республика ҳудудлари ўртасидаги ички ташувларга ;
б) ғаллачилик кластерлари фаолиятига чорвачилик, паррандачилик, балиқчилик ва бошқа йўналишларни қўшиш тўғрисида қатъиян тақиқланади.
7. Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазирлиги, Молия вазирлиги ва Давлат активларини бошқариш агентлигининг:
2021 – 2022 йилларда “Ўздонмаҳсулот” АК тизимидаги дон корхоналарини ғаллачилик кластери ташкил этиш таклифини билдирган тадбиркорлик субъектларига сотиш учун баҳолаш ва фаолият йўналишини ўзгартирмаслик шартида очиқ савдоларга қўйиш;
“Ўздонмаҳсулот” АК тизимидаги дон корхоналарига тегишли 20 та уруғлик дон тайёрлаш цехларини ушбу корхоналарнинг солиқ ва Жамғарма олдидаги қарздорлигини (улар бўйича ҳисобланган пенялар, шунингдек, объектни ўтказиш натижасида юзага келадиган солиқларни ҳам инобатга олган ҳолда) объектнинг баҳоланган қиймати миқдорига камайтириш ҳисобига Уруғчиликни ривожлантириш марказига бериш ва тўлиқ модернизация қилиш тўғрисидаги таклифларига розилик берилсин.
Бунда, қарздорлик мавжуд бўлмаган ҳолларда объектлар “Ўздонмаҳсулот” АКдаги давлат улуши ва “Ўздонмаҳсулот” АКнинг дон  корхоналаридаги улушини тегишинча камайтириш ҳисобига берилади.
8. Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазирлиги, Молия вазирлиги “Ўздонмаҳсулот” АК тизимидаги корхоналар тадбиркорлик субъектларига сотилгандан сўнг“Ўздонмаҳсулот” АКни белгиланган тартибда тугатиш тўғрисида Вазирлар Маҳкамасига таклиф киритсин.
9. Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазирлиги Қишлоқ хўжалиги вазирлиги, Монополияга қарши курашиш қўмитаси, Давлат статистика қўмитаси ва Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги билан биргаликда 2022 йил 1 мартга қадар барча туманлар марказий деҳқон бозорларидаги буғдой ва бошқа асосий қишлоқ хўжалиги маҳсулотларининг нархларини “on-line” тарзда кузатиш имконини берувчи электрон платформани ишга туширсин.
10. Қишлоқ хўжалиги вазирлиги икки ой муддатда:
Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги билан биргаликда қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари етиштириладиган ерларни, шу жумладан, бошоқли доннинг экилиши, унинг ривожланишини учувчисиз учиш аппаратлари (дронлар) ёрдамида кузатиш ва мониторингини юритиш имконини берувчи электрон платформани ишга туширсин;
“Ўздаверлойиҳа” давлат илмий-лойиҳалаш институти ҳамда унинг ҳудудий бўлинмалари томонидан қишлоқ хўжалиги ерлари ва экинларининг вегетатив ҳолатини учувчисиз учиш аппаратлари ёрдамида кузатилишини йўлга қўйсин;
“Ўздаверлойиҳа” давлат илмий-лойиҳалаш институтининг “Ер ахборот тизими” порталида қишлоқ хўжалиги экинларининг жойлаштирилиши, шу жумладан, такрорий ва тўқсонбости усулида етиштирилаётган экинлар тўғрисида маълумот берувчи электрон базани шакллантирсин.
11. Қишлоқ хўжалиги вазирлиги Ўсимликлар карантини ва ҳимояси агентлиги билан биргаликда бошоқли дон етиштириладиган майдонларда зараркунандалар ва касалликлар тарқалишининг олдини олиш мақсадида тизимли кузатувни ташкил этсин, хўжаликлар томонидан экинларни ҳимоя қилиш ишлари ўз вақтида бажарилишини назоратга олсин.
Фавқулодда ҳолатларда ушбу мақсадлар учун кўзда тутилган маблағлар ҳисобидан экинларни ҳимоя қилиш таъминлансин.
12. Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Агросаноат мажмуи устидан назорат қилиш инспекцияси, Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши ва вилоятлар ҳокимликлари экинларни жойлаштириш бўйича белгиланган кўрсаткичларнинг хўжаликлар томонидан бажарилиши юзасидан зарур чора-тадбирларни амалга оширсин.
13. Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазирлиги, Молия вазирлиги, Қишлоқ хўжалиги вазирлиги икки ҳафта муддатда ғалла етиштириш ва сотишда бозор тамойилларини жорий этиш жараёнида амалга ошириладиган ишлар бўйича “Йўл харитасини”ни Вазирлар Маҳкамасига киритсин.
14. Бошоқли дон етиштириш, сотиш ва буғдой нархининг шаклланиши бўйича мазкур қарор билан ўрнатилган тартибни Вазирлар Маҳкамаси, маҳаллий давлат ҳокимияти органлари, шунингдек, вазирлик ва идораларнинг ҳужжатлари билан вақтинчалик тўхтатиб туриш ёки қайта кўриб чиқиш қатъиян ман этилсин.
15. Молия вазирлиги манфаатдор вазирлик ва идоралар билан биргаликда икки ой муддатда қонунчилик ҳужжатларига ушбу қарордан келиб чиқадиган ўзгартириш ва қўшимчалар тўғрисида Вазирлар Маҳкамасига таклифлар киритсин.
16. Мазкур қарорнинг ижросини самарали ташкил қилишга масъул ва шахсий жавобгар этиб қишлоқ хўжалиги вазири Ж.А. Ходжаев, молия вазири Т.А. Ишметов, Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши Раиси ва вилоят ҳокимлари белгилансин.
Қарор ижросини муҳокама қилиб бориш, ижро учун масъул идоралар фаолиятини мувофиқлаштириш ва назорат қилиш Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосарлари Ж.А. Қўчқоров ва Ш.М. Ғаниев зиммасига юклансин.

В целях поднятия на новый этап реформ, направленных на повышение конкурентоспособности сельскохозяйственной и продовольственной отраслей, обеспечения стабильности цен на внутреннем рынке, повышения инвестиционной привлекательности за счет полного отказа от государственных закупок сверх необходимого объема зерна, а также создания возможности для реализации зерна на биржевых торгах без ограничений:
1. Согласиться с предложениями Министерства сельского хозяйства, Министерства экономического развития и сокращения бедности, Министерства финансов, а также Совета фермерских, дехканских хозяйств и владельцев приусадебных земель Узбекистана, направленными на повышение инвестиционной привлекательности при производстве и реализации зерна, предусматривающими:
самостоятельное размещение хозяйствующими субъектами сортов пшеницы, рекомендованных к посеву на территории республики с 2022 года исходя из земельно-водных условий, в целях гарантированного обеспечения внутреннего рынка зерном;
в 2022–2024 годах свободную реализацию через биржевые торги в среднем по республике по 2,5 тонны зерна с каждого гектара орошаемой площади, засеянной зерном, урожай которого выращен зерновыми кластерами и фермерскими хозяйствами, остальную часть – на основе прямых договоров;
выделение льготных кредитов зерноводческим фермерским хозяйствам, элитным семеноводческим хозяйствам и зерновым кластерам в составе Центра развития семеноводства при Министерстве сельского хозяйства для покрытия расходов на производство зерна за счет кредитных ресурсов Фонда государственной поддержки сельского хозяйства (далее – Фонд);
предоставление зерноводческим фермерским хозяйствам, элитным семеноводческим хозяйствам и зерновым кластерам в составе Центра развития семеноводства права свободного использования кредитных средств, прямой закупки минеральных удобрений, средств защиты растений, горюче-смазочных материалов и сельскохозяйственной техники.
2. Министерству сельского хозяйства по согласованию с Министерством экономического развития и сокращения бедности, Министерством финансов, Государственным комитетом по статистике и Советом фермерских, дехканских хозяйств и владельцев приусадебных земель Узбекистана обеспечить в срок до 1 августа календарного года опубликование через средства массовой информации ожидаемой индикативной цены на зерно урожая следующего года.
3. Министерству финансов, Министерству экономического развития и сокращения бедности, Министерству сельского хозяйства и Инспекции по контролю за агропромышленным комплексом при Кабинете Министров в срок до 1 января 2022 года разработать и внести в Кабинет Министров на утверждение порядок закупки Фондом зерна на биржевых торгах и реализации его на бирже в целях обеспечения стабильности цен на внутреннем рынке. При этом предусмотреть:
конкретные и прозрачные критерии определения и отбора коммерческого агента для закупки зерна на биржевых торгах от имени Фонда;
создание наряду с предприятиями системы АК «Уздонмахсулот» другим субъектам предпринимательства, занимающимся переработкой зерна в регионах, равных условий при отборе коммерческого агента;
ответственность коммерческого агента всем своим имуществом за зерно, закупленное от имени Фонда;
закупку коммерческим агентом по поручению Фонда зерна через биржу у зерновых кластеров и фермеров, право на земельные участки которых прошло государственную регистрацию в Национальной географической информационной системе Агентства по кадастру при Государственном налоговом комитете;
возмещение расходов коммерческого агента по закупке, хранению, естественной убыли, приросту, транспортировке и обновлению государственного резерва зерна;
выставление Фондом на биржевые торги закупленного зерна в целях обеспечения стабильности цен на зерно на внутреннем рынке;
порядок покрытия положительного и отрицательного сальдо, полученного от реализации зерна в целях сохранения цен.
4. Министерству сельского хозяйства, Министерству экономического развития и сокращения бедности, Министерству финансов, Государственному комитету по статистике и Инспекции по контролю за агропромышленным комплексом при Кабинете Министров:
до 1 апреля календарного года внести в Кабинет Министров на утверждение распределение зерна, выставляемого на свободные биржевые торги, в разрезе фермеров, кластеров и районов, а также перечень хозяйствующих субъектов – получателей зерна, имеющих закрытые резервуары для хранения зерна;
до 1 августа календарного года внести в Кабинет Министров предложение о закупке, при необходимости, дополнительных объемов зерна посредством тендерных торгов исходя из количества выращенного зерна и спроса на зерно на внутреннем рынке.
5. Возложить на заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан Ганиева Ш.М., министра сельского хозяйства Ходжаева Ж.А., Председателя Совета Министров Республики Каракалпакстан и хокимов областей персональную ответственность за обеспечение выставления в мае – августе календарного года всеми субъектами, производящими зерно непосредственно на орошаемых площадях, независимо от формы собственности, на биржевые торги в среднем по республике по 2,5 тонны зерна с каждого гектара орошаемой площади, засеянной зерном.
6. Органам государственного управления, в том числе местным хокимиятам всех уровней и правоохранительным органам, строго запрещается:
а) вмешательство:
в проведение агротехнических мероприятий при производстве зерновых колосовых и обеспечение материально-техническими ресурсами;
в направления использования выделенных льготных кредитов;
в процесс реализации зерна, в том числе заключение договоров, прикрепление хозяйств к отдельным предприятиям, занимающимся заготовкой и переработкой зерна, во внутренние транспортировки между регионами республики;
б) направление предписаний в письменной или устной форме о включении в деятельность зерновых кластеров таких направлений, как животноводство, птицеводство, рыбоводство и другие.
7. Согласиться с предложениями Министерства экономического развития и сокращения бедности, Министерства финансов и Агентства по управлению государственными активами:
об оценке и выставлении на открытые торги в 2021–2022 годах зерновых предприятий в системе АК «Уздонмахсулот» для их реализации субъектам предпринимательства, предложившим организовать зерновой кластер, с условием неизменения направления деятельности;
о передаче Центру развития семеноводства и полной модернизации 20 цехов по заготовке семенного зерна зерновых предприятий в системе АК «Уздонмахсулот» за счет снижения налоговой задолженности и задолженности перед Фондом данных предприятий (с учетом начисленных на них пени, а также налогов, возникающих в результате передачи объекта) на размер оценочной стоимости объекта.
При этом в случае отсутствия задолженности объекты передаются за счет уменьшения доли государства в АК «Уздонмахсулот» и доли зерновых предприятий АК «Уздонмахсулот» соответственно.
8. Министерству экономического развития и сокращения бедности, Министерству финансов после реализации субъектам предпринимательства предприятий системы АК «Уздонмахсулот» внести в Кабинет Министров предложение о ликвидации АК «Уздонмахсулот» в установленном порядке.
9. Министерству экономического развития и сокращения бедности совместно с Министерством сельского хозяйства, Антимонопольным комитетом, Государственным комитетом по статистике и Министерством по развитию информационных технологий и коммуникаций в срок до 1 марта 2022 года запустить электронную платформу, предоставляющую возможность отслеживать в режиме онлайн цены на зерно и другую основную сельскохозяйственную продукцию на центральных дехканских рынках всех районов.
10. Министерству сельского хозяйства в двухмесячный срок:
совместно с Министерством по развитию информационных технологий и коммуникаций запустить электронную платформу, осуществляющую наблюдение и мониторинг земель, на которых выращивается сельскохозяйственная продукция, в том числе посева и роста зерновых колосовых с использованием беспилотных летательных аппаратов (дронов);
организовать наблюдение Государственным научно-проектным институтом «Уздаверлойиха» и его территориальными подразделениями вегетативного состояния сельскохозяйственных земель и культур с помощью беспилотных летательных аппаратов;
сформировать электронную базу данных о размещении сельскохозяйственных культур на портале «Земельно-информационная система» Государственного научно-проектного института «Уздаверлойиха», в том числе о посевах, выращиваемых повторным методом и методом «туксонбости».
11. Министерству сельского хозяйства совместно с Агентством по карантину и защите растений организовать системный мониторинг в целях предотвращения распространения вредителей и болезней на площадях, отведенных под выращивание зерновых колосовых, а также взять под контроль своевременное выполнение хозяйствами мер по защите посевов.
Обеспечить защиту посевов в экстренных случаях за счет средств, предусмотренных на эти цели.
12. Инспекции по контролю за агропромышленным комплексом при Кабинете Министров, Совету Министров Республики Каракалпакстан и хокимиятам областей осуществить необходимые меры по выполнению хозяйствами показателей, установленных по размещению посевов.
13. Министерству экономического развития и сокращения бедности, Министерству финансов, Министерству сельского хозяйства в двухнедельный срок внести в Кабинет Министров «Дорожную карту» по работе, осуществляемой в процессе внедрения рыночных принципов при производстве и реализации зерна.
14. Строго запретить временное приостановление или пересмотр на основании документов Кабинета Министров, органов государственной власти на местах, а также министерств и ведомств порядка, установленного настоящим постановлением по производству и реализации зерновых колосовых, формированию цен на зерно.
15. Министерству финансов совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами в двухмесячный срок внести в Кабинет Министров предложения об изменениях и дополнениях в акты законодательства, вытекающих из настоящего постановления.
16. Возложить на министра сельского хозяйства Ходжаева Ж.А., министра финансов Ишметова Т.А., Председателя Совета Министров Республики Каракалпакстан и хокимов областей персональную ответственность за эффективную организацию исполнения настоящего постановления.