Тошкент шаҳрида “МЭИ” миллий тадқиқот университети” федерал давлат бюджети олий таълим муассасаси филиалини ташкил этиш тўғрисида
Республиканинг энергетика тармоғи учун юқори малакали муҳандис-техник кадрлар тайёрлаш тизимини янада такомиллаштириш, олий таълим соҳасида халқаро ҳамкорликни кенгайтириш, шунингдек, 2018-2019 йилларда Ўзбекистон Республикаси ва Россия Федерацияси ўртасида сиёсий, савдо-иқтисодий, инвестициявий, транспорт-коммуникациявий ва маданий-гуманитар ҳамкорликни янада кенгайтириш бўйича келишувларни амалга ошириш юзасидан амалий тадбирлар режаси (“Йўл харитаси”)ни ижро этиш мақсадида:
1. Ўзбекистон Республикаси Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги, Ташқи ишлар вазирлиги, Энергетика вазирлиги, Энергетика вазирлиги ҳузуридаги Атом энергетикасини ривожлантириш агентлиги, “Ўзбекгидроэнерго” АЖ, “МЭИ” миллий тадқиқот университети” Федерал давлат бюджети олий таълим муассасасининг (Россия Федерацияси) (кейинги ўринларда – Университет) Тошкент шаҳрида “МЭИ” миллий тадқиқот университети” Федерал давлат бюджети олий таълим муассасаси филиалини (кейинги ўринларда – Филиал) ташкил этиш тўғрисидаги таклифига розилик берилсин.
мамлакатимиз энергетика тармоғи учун таълим дастурлари ва олий таълим сифатига қўйиладиган халқаро талабларга мувофиқ юқори малакали муҳандис-техник кадрларни тайёрлаш;
замонавий таълим дастурлари ва ўқитиш шаклларини ишлаб чиқиш ва жорий этиш, ўқув жараёнига илғор педагогик ва ахборот технологияларини, илм-фан ва техниканинг энг сўнгги ютуқларини татбиқ этиш, ўқув-педагогик салоҳиятни ривожлантиришни қўллаб-қувватлаш;
энергетика, электротехника, иссиқлик техникаси соҳасида фундаментал, амалий илмий ва инновацион тадқиқотлар олиб бориш, электр жиҳозлари ва тизимларидан фойдаланиш самарадорлигини ошириш, электр энергетикаси тизимларининг тежамкорлиги, ишончлилиги ва барқарорлигини оширишга йўналтирилган инновацион лойиҳаларни ишлаб чиқиш ва амалга ошириш;
илм-фан ва таълим сифатини, узлуксизлиги ва узвийлигини ошириш, жаҳон таълими ва илмий ҳамжамиятига мақсадли интеграциялашув орқали мутахассислар ва илмий-педагогик кадрлар тайёрлаш тизимини такомиллаштириш, таълим, илмий-тадқиқот ва саноат ишлаб чиқариш фаолиятининг узвий интеграцияси учун шарт-шароитлар яратиш;
таълим ва илмий-техник соҳаларда хорижий давлатларнинг етакчи таълим муассасалари, илмий-тадқиқот марказлари билан узоқ муддатли муносабатларни ривожлантириш ва мустаҳкамлаш;
шартнома асосида энергетика тармоғи ташкилотларнинг эҳтиёжларини ҳисобга олган ва келишилган ҳолда талаб юқори бўлган бакалавриат таълими йўналишлари (магистратура мутахассисликлари) бўйича мутахассисларнинг малакасини ошириш ва уларни қайта тайёрлаш.
Филиал Университетнинг алоҳида таркибий бўлинмаси – олий таълим муассасаси ҳисобланади;
Филиал кадрларга бўлган эҳтиёжни ҳисобга олган ва келишилган ҳолда бакалавриат таълимининг асосий йўналишлари (магистратура мутахассисликлари) бўйича барча даражадаги мутахассисларни тайёрлаш, қайта тайёрлаш ва уларнинг малакасини оширишни, шу жумладан, илмий-педагогик кадрлар тайёрлашни амалга оширади;
Филиалда таълим Ўзбекистон Республикаси Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги билан келишилган ҳолда Университет томонидан тасдиқланадиган ўқув режалари ва таълим дастурлари асосида Россия Федерациясининг федерал таълим стандартларига мувофиқ рус тилида, кейинчалик бошқа тилларда ҳам амалга оширилади;
Филиалнинг таълим фаолияти 2019/2020 ўқув йилидан бошланади;
Филиалга абитуриентларни қабул қилиш ва битирувчиларни аттестациядан ўтказиш Ўзбекистон Республикаси Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги билан келишилган ҳолда Университет томонидан белгиланадиган талаблар, тартиб ва муддатларга мувофиқ амалга оширилади;
Филиал битирувчиларига Ўзбекистон Республикасида олий маълумот тўғрисидаги ҳужжат сифатида тан олинадиган Университетнинг белгиланган намунадаги дипломи берилади;
Филиал фаолияти Ўзбекистон Республикаси ва Россия Федерацияси қонунчилигига мувофиқ амалга оширилади.
4. Университет:
ўқув жараёнига илғор педагогик ҳамда ахборот технологияларини, фан ва техниканинг энг янги ютуқларини жорий этиш;
Филиал мутахассисларининг малакасини ошириш ва профессор-ўқитувчилари таркибини қайта тайёрлаш;
Филиалнинг кутубхона фондини шакллантириш ҳамда уни замонавий ўқув, ўқув-методик ва илмий-техник адабиётлар билан тўлдиришга кўмаклашиши маълумот учун қабул қилинсин.
Тошкент шаҳридаги “МЭИ” миллий тадқиқот университети” Федерал давлат бюджети олий таълим муассасаси филиалида кадрлар тайёрлаш бўйича бакалавриат таълимининг асосий йўналишлари ва магистратура мутахассисликлари 1-иловага мувофиқ;
Тошкент шаҳридаги “МЭИ” миллий тадқиқот университети” Федерал давлат бюджети олий таълим муассасаси филиалининг Васийлик кенгаши (кейинги ўринларда – Васийлик кенгаши) таркиби 2-иловага мувофиқ;
Тошкент шаҳридаги “МЭИ” миллий тадқиқот университети” Федерал давлат бюджети олий таълим муассасаси филиалини ташкил этиш бўйича Ташкилий комиссия(кейинги ўринларда – Ташкилий комиссия)таркиби 3-иловага мувофиқ тасдиқлансин.
а) Филиалга қабул квоталари Университет, Ўзбекистон Республикаси Иқтисодиёт ва саноат вазирлиги, Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги билан келишилган ҳолда Энергетика вазирлиги ташкилотлари, “Иссиқлик электр станциялари” АЖ, “Ўзбекистон миллий электр тармоқлари” АЖ, “Ҳудудий электр тармоқлари” АЖ, “Ўзбекгидроэнерго” АЖ, бошқа манфаатдор вазирлик ва идораларнинг мутахассисларга нисбатан реал эҳтиёжини инобатга олган ҳолда, Васийлик кенгаши қарорига биноан тасдиқланади;
б) давлат гранти асосида таълим олган Филиал битирувчилари Васийлик кенгаши томонидан беш йилдан кам бўлмаган муддатга мажбурий ишлаб бериш учун республика энергетика тармоғи ташкилотларига тақсимланади;
в) Филиал фаолиятини молиялаштириш қуйидагилар ҳисобидан амалга оширилади:
талабаларни давлат грантлари бўйича ўқитиш учун Ўзбекистон Республикаси Олий ва ўрта махсус таълим вазирлигига ажратиладиган Ўзбекистон Республикаси Давлат бюджети маблағлари ҳисобидан, бироқ Филиалга ўқишга қабул қилинадиган талабалар умумий сонининг 30 фоизидан ортиқ бўлмаган миқдорда;
Васийлик кенгаши қарорлари асосида шакллантириладиган пул маблағлари, юридик ва жисмоний шахсларнинг ҳомийлик хайриялари ҳамда мақсадли бадаллари;
халқаро молия институтлари, хорижий ташкилотларнинг грантлари, шунингдек, қонун ҳужжатлари билан тақиқланмаган бошқа манбалар;
г) Университет мутахассисларини жалб қилиш билан боғлиқ хизмат сафари харажатлари, Филиалдаги маҳаллий ўқитувчиларнинг стажировка ўташ ва малакасини ошириш харажатларини молиялаштириш “Иссиқлик электр станциялари” АЖ, “Ўзбекистон миллий электр тармоқлари” АЖ, “Ҳудудий электр тармоқлари” АЖ, “Ўзбекгидроэнерго” АЖ, Филиалнинг бюджетдан ташқари маблағлари, юридик ва жисмоний шахсларнинг ҳомийлик хайриялари ҳамда мақсадли бадаллари ҳисобидан амалга оширилади;
д) Университетдан жалб қилинадиган профессор-ўқитувчиларнинг хизмат сафари харажатлари учун тўлов:
30 кунгача бўлган қисқа муддатли хизмат сафарлари бўйича – Россия Федерациясининг қонун ҳужжатларида олий таълим муассасалари ходимлари учун белгиланган нормаларга мувофиқ;
узоқ муддатли хизмат сафарлари бўйича – ўқув жараёни эҳтиёжларидан келиб чиққан ҳолда, тузиладиган шартномаларга мувофиқ амалга оширилади;
е) Васийлик кенгашининг қарорига биноан Филиал ходимларига Васийлик кенгаши томонидан шакллантириладиган маблағлар ва Филиалнинг бюджетдан ташқари маблағлари ҳисобидан махсус ускуналар билан ишлаш кўникмасига эга, юқори малакали ходимлар учун шахсий устамалар белгиланиши мумкин;
ж) Филиал таъминоти учун бюджет ажратмалари 2019 йилда Ўзбекистон Республикаси Давлат бюджетининг ижтимоий соҳа бўйича тасдиқланган харажатлар параметрлари доирасида ажратилади, 2020 йилдан бошлаб эса мазкур соҳанинг йиллик харажатлар параметрларида назарда тутилади.
7. “Иссиқлик электр станциялари” АЖ, “Ўзбекистон миллий электр тармоқлари” АЖ, “Ҳудудий электр тармоқлари” АЖ ва “Ўзбекгидроэнерго” АЖнинг Филиални ташкил этиш, унинг моддий-техник ва ўқув базасини шакллантириш, шу жумладан, Филиал учун ажратилган бино ва иншоотларни қуриш, реконструкция қилиш, капитал таъмирлаш, уларни замонавий ўқув-лаборатория ускуналари, компьютер ва оргтехника, адабиётлар ва кутубхона фонди, инвентарь, мебель ва бошқа моддий-техник воситалар билан жиҳозлаш бўйича ташкилий чора-тадбирларни қуйидаги нисбатларда ўз маблағлари ҳисобидан молиялаштириш тўғрисидаги таклифларига розилик берилсин:
“Иссиқлик электр станциялари” АЖ, “Ўзбекистон миллий электр тармоқлари” АЖ, “Ҳудудий электр тармоқлари” АЖ – 50 фоиз; “Ўзбекгидроэнерго” АЖ – 50 фоиз.
8. Қуйидагилар оператив бошқарув ҳуқуқи асосида:
Тошкент шаҳри, Олмазор тумани, Мирзо Ғолиб кўчаси, 1-уй манзилида жойлашган Олмазор политехника ва стандартлаштириш касб-ҳунар коллежининг бино ва иншоотлари туташ ҳудуди билан бирга Ўзбекистон Республикаси Инновацион ривожланиш вазирлиги ҳузуридаги Абу Али ибн Сино номидаги ёш биологлар ва кимёгарлар ихтисослаштирилган мактаб-интернатига берилсин;
Тошкент шаҳри, Олмазор тумани, Қорақамиш-3 манзилида жойлашган Ўзбекистон Республикаси Инновацион ривожланиш вазирлиги ҳузуридаги Абу Али ибн Сино номидаги ёш биологлар ва кимёгарлар ихтисослаштирилган мактаб-интернатининг бино ва иншоотлари туташ ҳудуди билан бирга Ислом Каримов номидаги Тошкент давлат техника университетига берилсин ва кейинчалик ушбу жойда Филиал бепул фойдаланиш ҳуқуқи асосида жойлаштирилсин.
Белгилансинки, ҳозирги кунда Абу Али ибн Сино номидаги ёш биологлар ва кимёгарлар ихтисослаштирилган мактаб-интернати биноларида таҳсил олаётган Тошкент банк коллежи ўқувчилари ўқиш тугагунга қадар таълим жараёнини Ислом Каримов номидаги Тошкент давлат техника университетига берилаётган бино ва иншоотларда, Олмазор политехника ва стандартлаштириш касб-ҳунар коллежи ўқувчилари эса Абу Али ибн Сино номидаги ёш биологлар ва кимёгарлар ихтисослаштирилган мактаб-интернатига берилаётган бино
ва иншоотларда давом эттиради.
9. Ташкилий комиссия (А.Султонов):
2019 йил 1 июлга қадар Филиалга тақдим этилаётган бино ва иншоотлар, шу жумладан, ўқув-лаборатория корпуси ва спорт иншоотларининг реконструкция қилиниши, шунингдек, Филиал талабалари ва ўқитувчилари яшашлари учун ётоқхоналар тайёрланиши;
2019 йил 20 августга қадар Филиал жойлаштирилиши, Филиалга тақдим этилаётган бино ва иншоотларнинг замонавий ўқув-лаборатория ускуналари, компьютер ва оргтехника, адабиётлар ва кутубхона фонди, инвентарь, мебель ва бошқа моддий-техник воситалар билан жиҳозланишини таъминласин.
10. Филиалга ўқитувчилик ва илмий ишлар учун таклиф қилинадиган хорижлик профессор-ўқитувчиларнинг яшаш ҳамда транспорт харажатларини тузиладиган шартномалар асосида Ўзбекистон Республикаси фуқаролари учун белгиланган тарифларда тўлашга рухсат берилсин.
11. Ўзбекистон Республикаси Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги Университет, “Иссиқлик электр станциялари” АЖ, “Ўзбекистон миллий электр тармоқлари” АЖ, “Ҳудудий электр тармоқлари” АЖ ва “Ўзбекгидроэнерго” АЖ билан ўзаро ҳамкорликда:
бир ой муддатда таъсис ҳужжатлари ишлаб чиқилиши ва келишилиши, шунингдек, белгиланган тартибда Филиал давлат рўйхатидан ўтказилиши;
икки ой муддатда Филиал тузилмаси тасдиқланиши;
2019 йил 1 августга қадар Филиалнинг танлов асосида малакали профессор-ўқитувчилар таркиби билан тўлдирилишини таъминласин.
12. Филиалга тақдим қилинаётган бино ва иншоотларни реконструкция қилиш, қуриш, капитал таъмирлаш ва жиҳозлаш билан боғлиқ ишларнинг бажарилиши бўйича қуйидагилар:
“4-сон қурилиш дирекцияси” МЧЖ – буюртмачи;
“Гидролойиҳа” АЖ – бош лойиҳа ташкилоти;
“Tupalang HPD Building” УК – бош пудратчи ташкилот этиб белгилансин.
13. Филиалга иккита енгил автотранспорт, жумладан, битта хизмат ва битта навбатчи автотранспорт воситасини сақлашга лимит ажратилсин.
14. Ўзбекистон Республикаси Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги Иқтисодиёт ва саноат вазирлиги билан биргаликда 2020 йил ва кейинги йилларга мўлжалланган Инвестиция дастурини шакллантиришда тасдиқланган лойиҳа-смета ҳужжатларига мувофиқ “Иссиқлик электр станциялари” АЖ, “Ўзбекистон миллий электр тармоқлари” АЖ, “Ҳудудий электр тармоқлари” АЖ ва “Ўзбекгидроэнерго” АЖ маблағлари ҳисобига молиялаштириладиган, Филиалга тақдим қилинаётган бино ва иншоотларни қуриш, реконструкция қилиш, капитал таъмирлаш ва жиҳозлаш бўйича лойиҳалар белгиланган тартибда киритилишини таъминлансин.
15. Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазирлиги Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги ҳамда Филиал буюртманомаларига биноан мазкур қарорни амалга ошириш доирасида жалб қилинадиган хорижий профессор-ўқитувчилар таркиби ва маъмурий ходимлар ҳамда уларнинг оила аъзолари учун кириш визалари консуллик ҳамда бошқа йиғимлар ундирилмасдан, белгиланган тартибда расмийлаштирилишини таъминласин.
16. Ўзбекистон Республикаси Ички ишлар вазирлиги Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги ҳамда Филиал буюртманомаларига биноан мазкур қарорни амалга ошириш доирасида жалб қилинадиган хорижий профессор-ўқитувчилар таркиби ва маъмурий ходимлар ҳамда уларнинг оила аъзолари учун давлат божи ундирилмасдан белгиланган тартибда кўп марталик визалар берилиши ва узайтирилишини, шунингдек, уларнинг яшаш жойида вақтинчалик рўйхатдан ўтказилиши ҳамда унинг муддати узайтирилишини таъминласин.
17. Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазирлиги Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги ҳамда Филиал буюртманомаларига биноан Филиал фаолиятини ташкил қилишда иштирок этадиган малакали хорижий мутахассисларни республикага жалб этиш учун белгиланган тартибда рухсатномалар берилишини (муддати узайтирилишини), шунингдек, кўрсатиб ўтилган фуқароларнинг Ўзбекистон Республикаси ҳудудида меҳнат фаолияти ҳуқуқига тасдиқномалар берилишини (муддати узайтирилишини) таъминласин.
18. 2022 йил 1 январга қадар Филиални реконструкция қилиш, капитал таъмирлаш, жиҳозлаш ва унинг фаолиятини таъминлаш учун белгиланган тартибда шакллантириладиган рўйхатлар бўйича олиб кириладиган, Ўзбекистон Республикасида ишлаб чиқарилмайдиган ўқув ва илмий лаборатория жиҳозлари, компьютер техникаси, дастурий маҳсулотлар, ўқув ва илмий-услубий адабиётлар, инвентарь, қурилиш материаллари ва моддий-техник ресурслар божхона тўловларидан (божхона расмийлаштируви учун йиғимлардан ташқари) озод этилсин.
19. Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2018 йил 19 июлдаги “Абу Али ибн Сино номидаги ёш биологлар ва кимёгарлар ихтисослаштирилган мактаб-интернатини ташкил этиш тўғрисида”ги 557-сон қарорининг 4-банди ўз кучини йўқотган деб ҳисоблансин.
20. Ўзбекистон Республикаси Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги, Энергетика вазирлиги манфаатдор вазирлик ва идоралар билан биргаликда бир ой муддатда қонун ҳужжатларига мазкур қарордан келиб чиқадиган ўзгартириш ва қўшимчалар тўғрисида Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасига таклифлар киритсин.
21. Мазкур қарорнинг ижросини назорат қилиш Ўзбекистон Республикаси Президенти маслаҳатчиси А.А.Абдувахитов ва Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари А.А.Абдуҳакимов зиммасига юклансин.

О создании филиала Федерального государственного бюджетного образовательного учреждения высшего образования «Национальный исследовательский университет «МЭИ» в городе Ташкенте
В целях дальнейшего совершенствования системы подготовки высококвалифицированных инженерно-технических кадров для энергетической отрасли республики, расширения международного сотрудничества в области высшего образования, а также во исполнение Плана практических мероприятий («Дорожной карты») по реализации договоренностей по дальнейшему расширению политического, торгово-экономического, инвестиционного, транспортно-коммуникационного и культурно-гуманитарного сотрудничества между Республикой Узбекистан и Российской Федерацией на 2018–2019 годы:
1. Согласиться с предложением Министерства высшего и среднего специального образования, Министерства иностранных дел, Министерства энергетики, Агентства по развитию атомной энергетики при Министерстве энергетики Республики Узбекистан, АО «Узбекгидроэнерго», Федерального государственного бюджетного образовательного учреждения высшего образования «Национальный исследовательский университет «МЭИ» (Российская Федерация) (далее – Университет) о создании в городе Ташкенте филиала Федерального государственного бюджетного образовательного учреждения высшего образования «Национальный исследовательский университет «МЭИ» (далее – Филиал).
подготовку высококвалифицированных инженерно-технических кадров для энергетической отрасли страны в соответствии с образовательными программами и международными требованиями, предъявляемыми к качеству высшего образования;
разработку и внедрение современных образовательных программ и форм обучения, внедрение в учебный процесс передовых педагогических и информационных технологий, новейших достижений науки и техники, поддержку развития учебно-педагогического потенциала;
проведение фундаментальных, прикладных научных и инновационных исследований в области энергетики, электротехники, теплотехники, повышение эффективности эксплуатации электротехнического оборудования и систем, разработку и реализацию инновационных проектов, направленных
на повышение экономичности, надежности и устойчивости функционирования электроэнергетических систем;
совершенствование системы подготовки специалистов и научно-педагогических кадров за счет повышения качества, непрерывности и преемственности образования и науки, целенаправленной интеграции в мировое образовательное и научное сообщество, создание условий для тесной интеграции образовательной, научно-исследовательской и производственно-промышленной деятельности;
развитие и укрепление долгосрочных отношений с ведущими образовательными учреждениями, научно-исследовательскими центрами зарубежных стран в образовательной и научно-технической сферах;
осуществление на договорной основе повышения квалификации и переподготовки специалистов по согласованным востребованным направлениям образования бакалавриата (специальностям магистратуры) с учетом потребностей организаций энергетической отрасли.
Филиал осуществляет подготовку, переподготовку и повышение квалификации специалистов всех уровней, включая подготовку научно-педагогических кадров, по согласованным основным направлениям образования бакалавриата (специальностям магистратуры) с учетом потребности в кадрах;
обучение в Филиале осуществляется на русском, а в последующем и на других языках в соответствии с федеральными образовательными стандартами Российской Федерации на основе учебных планов и образовательных программ, утверждаемых Университетом по согласованию с Министерством высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан;
прием абитуриентов и проведение аттестации выпускников Филиала осуществляется в соответствии с требованиями, порядком и сроками, определяемыми Университетом по согласованию с Министерством высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан;
выпускникам Филиала выдается диплом Университета установленного образца, который признается документом о высшем образовании в Республике Узбекистан;
деятельность Филиала осуществляется в соответствии с законодательством Республики Узбекистан и Российской Федерации.
4. Принять к сведению, что Университет содействует:
основные направления образования бакалавриата и специальности магистратуры по подготовке кадров в филиале Федерального государственного бюджетного образовательного учреждения высшего образования «Национальный исследовательский университет «МЭИ» в городе Ташкенте согласно приложению № 1;
состав Попечительского совета филиала Федерального государственного бюджетного образовательного учреждения высшего образования «Национальный исследовательский университет «МЭИ» в городе Ташкенте (далее – Попечительский совет) согласно приложению № 2;
состав Организационной комиссии по созданию филиала Федерального государственного бюджетного образовательного учреждения высшего образования «Национальный исследовательский университет «МЭИ» в городе Ташкенте (далее – Организационная комиссия) согласно приложению № 3.
а) квоты приема в Филиал утверждаются решением Попечительского совета по согласованию с Университетом, Министерством экономики и промышленности, Министерством высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан, с учетом реальной потребности в специалистах организаций Министерства энергетики Республики Узбекистан, АО «Тепловые электрические станции», АО «Национальные электрические сети Узбекистана», АО «Региональные электрические сети», АО «Узбекгидроэнерго», других заинтересованных министерств и ведомств;
б) выпускники Филиала, прошедшие обучение на основе государственных грантов, подлежат распределению Попечительским советом на работу в организациях энергетической отрасли республики для последующей обязательной отработки сроком не менее пяти лет;
в) финансирование деятельности Филиала осуществляется за счет:
средств Государственного бюджета Республики Узбекистан, выделяемых Министерству высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан на обучение студентов по государственным грантам, но не более 30 процентов от общего числа студентов, принимаемых на обучение в Филиал;
грантов международных финансовых институтов, зарубежных организаций, а также иных источников, не запрещенных законодательством;
г) финансирование командировочных расходов, связанных с привлечением специалистов Университета, расходов на стажировку и повышение квалификации местных преподавателей Филиала осуществляется за счет средств АО «Тепловые электрические станции», АО «Национальные электрические сети Узбекистана», АО «Региональные электрические сети», АО «Узбекгидроэнерго», внебюджетных средств Филиала, благотворительных пожертвований и целевых взносов юридических и физических лиц;
д) оплата командировочных расходов профессорско-преподавательского состава, привлекаемого из Университета, осуществляется:
при краткосрочных командировках сроком до 30 суток – по нормам, предусмотренным законодательством Российской Федерации для работников высших образовательных учреждений;
при длительных командировках, исходя из потребностей учебного процесса, – в соответствии с заключаемыми договорами;
е) по решению Попечительского совета работникам Филиала могут устанавливаться персональные надбавки за высокую квалификацию, владение навыками работы со специализированным оборудованием за счет средств, формируемых Попечительским советом, и внебюджетных средств Филиала;
ж) бюджетные ассигнования на содержание Филиала в 2019 году выделяются в пределах утвержденных параметров расходов Государственного бюджета Республики Узбекистан на социальную сферу, а с 2020 года предусматриваются в ежегодных параметрах расходов на данную сферу.
7. Одобрить предложения предприятий АО «Тепловые электрические станции», АО «Национальные электрические сети Узбекистана», АО «Региональные электрические сети» и АО «Узбекгидроэнерго» о финансировании за счет их средств организационных мероприятий по созданию Филиала, формированию его материально-технической и учебной базы, включая проведение строительства, реконструкции, капитального ремонта и оснащения зданий и сооружений, предоставляемых Филиалу, современным учебно-лабораторным оборудованием, компьютерной и организационной техникой, литературой и библиотечным фондом, инвентарем, мебелью и другими материально-техническими средствами, в следующей пропорции:
АО «Тепловые электрические станции», АО «Национальные электрические сети Узбекистана», АО «Региональные электрические сети» – 50 процентов; АО «Узбекгидроэнерго» – 50 процентов.
8. Передать на праве оперативного управления:
здания и сооружения Алмазарского профессионального колледжа политехники и стандартизации с прилегающей территорией, расположенные по адресу: город Ташкент, Алмазарский район, улица Мирзо Голиб, 1, Специализированной школе-интернату молодых биологов и химиков имени Абу Али ибн Сино при Министерстве инновационного развития Республики Узбекистан;
здания и сооружения Специализированной школы-интерната молодых биологов и химиков имени Абу Али ибн Сино при Министерстве инновационного развития Республики Узбекистан с прилегающей территорией, расположенные по адресу: город Ташкент, Алмазарский район, улица Коракамиш-3, Ташкентскому государственному техническому университету имени Ислама Каримова, с последующим размещением в нем Филиала на праве безвозмездного пользования.
Установить, что учащиеся Ташкентского банковского колледжа, обучающиеся в настоящее время в зданиях Специализированной школы-интерната молодых биологов и химиков имени Абу Али ибн Сино, продолжают образовательный процесс до окончания ими обучения в зданиях и сооружениях, передаваемых Ташкентскому государственному техническому университету имени Ислама Каримова, а учащиеся Алмазарского профессионального колледжа политехники и стандартизации – в зданиях и сооружениях, передаваемых Специализированной школе-интернату молодых биологов и химиков имени Абу Али ибн Сино.
9. Организационной комиссии (Султанов А.) обеспечить:
в срок до 1 июля 2019 года осуществление реконструкции зданий и сооружений, предоставляемых Филиалу, включая учебно-лабораторный корпус и спортивные сооружения, а также подготовку общежития для проживания студентов и преподавателей Филиала;
в срок до 20 августа 2019 года размещение Филиала, оснащение зданий и сооружений, предоставляемых Филиалу, современным учебно-лабораторным оборудованием, компьютерной и организационной техникой, литературой и библиотечным фондом, инвентарем, мебелью и другими материально-техническими средствами.
10. Разрешить Филиалу осуществлять оплату проживания и транспортных расходов зарубежных профессоров и преподавателей, приглашаемых для преподавательской и научной работы, по тарифам, установленным для граждан Республики Узбекистан, на основании заключаемых договоров.
11. Министерству высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан во взаимодействии с Университетом, АО «Тепловые электрические станции», АО «Национальные электрические сети Узбекистана», АО «Региональные электрические сети» и АО «Узбекгидроэнерго» обеспечить:
в месячный срок разработку и согласование учредительных документов, а также государственную регистрацию Филиала в установленном порядке;
в двухмесячный срок утверждение структуры Филиала;
12. Определить по работам, связанным с проведением реконструкции, строительства, капитального ремонта и оснащения зданий и сооружений, предоставляемых Филиалу:
заказчиком – ООО «Дирекция по строительству № 4»;
генеральной проектной организацией – АО «Гидропроект»;
генеральной подрядной организацией – УП «Tupalang HPD Building».
13. Выделить Филиалу лимит на содержание двух легковых автотранспортных средств, в том числе одного персонального и одного дежурного.
14. Министерству инвестиций и внешней торговли совместно
с Министерством экономики и промышленности Республики Узбекистан при формировании Инвестиционной программы на 2020 год и в последующие годы обеспечить в установленном порядке включение в них проектов по строительству, реконструкции, капитальному ремонту и оснащению зданий и сооружений, предоставляемых Филиалу, финансируемых за счет средств АО «Тепловые электрические станции», АО «Национальные электрические сети Узбекистана», АО «Региональные электрические сети» и АО «Узбекгидроэнерго», в соответствии с утвержденной проектно-сметной документацией.
15. Министерству иностранных дел по заявкам Министерства высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан и Филиала обеспечить в установленном порядке оформление въездных виз для иностранного профессорско-преподавательского состава и административного персонала, привлекаемого в рамках реализации настоящего постановления, а также членов их семей без взимания консульских и иных сборов.
16. Министерству внутренних дел по заявкам Министерства высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан и Филиала обеспечить в установленном порядке выдачу и продление многократных виз и временной прописки по месту проживания в Республике Узбекистан иностранного профессорско-преподавательского состава и административного персонала Филиала, а также членов их семей без взимания государственной пошлины.
17. Министерству занятости и трудовых отношений по заявкам Министерства высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан и Филиала обеспечить выдачу (продление) в установленном порядке разрешений на привлечение в республику иностранных специалистов, участвующих в организации деятельности Филиала, а также выдачу (продление) указанным иностранным гражданам подтверждений на право трудовой деятельности на территории Республики Узбекистан.
18. Освободить сроком до 1 января 2022 года от таможенных платежей (за исключением сборов за таможенное оформление) учебное и научное лабораторное оборудование, компьютерную технику, программные продукты, учебную и научно-методическую литературу, инвентарь, строительные материалы и материально-технические ресурсы, не производимые в Республике Узбекистан, ввозимые для реконструкции, капитального ремонта, оснащения и обеспечения деятельности Филиала по перечням, формируемым в установленном порядке.
19. Признать утратившим силу пункт 4 постановления Кабинета Министров Республики Узбекистан от 19 июля 2018 года № 557 «О создании Специализированной школы-интерната молодых биологов и химиков имени Абу Али ибн Сино».
20. Министерству высшего и среднего специального образования, Министерству энергетики Республики Узбекистан совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами в месячный срок внести в Кабинет Министров Республики Узбекистан предложения об изменениях и дополнениях в законодательство, вытекающих из настоящего постановления.
21. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на советника Президента Республики Узбекистан Абдувахитова А.А. и заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан Абдухакимова А.А.