Аҳолига тез ва шошилинч тиббий ёрдам кўрсатишни янада яхшилаш ва яқинлаштириш, шунингдек, 2022 йил 18 март куни ўтказилган Ўзбекистон Республикаси Президентининг соғлиқни сақлаш соҳаси вакиллари билан “Тиббиётдаги ислоҳотлар – инсон қадри учун” мавзусидаги очиқ мулоқоти доирасида белгиланган вазифалар ижросини таъминлаш мақсадида:
1. Республика тез тиббий ёрдам маркази (кейинги ўринларда – Марказ) ва унинг 14 та ҳудудий филиали тез тиббий ёрдам хизмати ҳамда тиббий автохўжаликлар негизида ташкил қилинсин ва тез тиббий ёрдамнинг ягона вертикал бошқарув тизими йўлга қўйилсин.
Марказ Қорақалпоғистон Республикаси, Тошкент шаҳри ва вилоятлардаги тез тиббий ёрдам фаолиятини республика бўйича мувофиқлаштиради ва назорат қилади;
тез тиббий ёрдам хизмати ходимлари ҳамда махсус автотранспорт воситалари (эҳтиёт қисмлар, ёқилғи-мойлаш материаллари ва бошқалар), дори воситалари ва сарфлаш материаллари, тиббий жиҳозлар таъминоти Марказнинг ҳудудий филиалларига ўтказилади;
Марказ ва унинг ҳудудий филиалларида ситуацион мувофиқлаштирувчи бўлимлар ташкил этилиб, туман (шаҳар) ва ҳудудлардаги тез тиббий ёрдам тизими фаолиятини таҳлиллар асосида бошқаради ва такомиллаштириш бўйича таклифлар киритади;
Соғлиқни сақлаш вазирлиги тизимидаги автохўжаликлар таркибидаги тез тиббий ёрдам автотранспорт воситалари Марказнинг ҳудудий филиаллари таркибига ўтказилади ҳамда автотранспорт воситаларига техник хизмат кўрсатиш аутсорсинг шартномалари асосида амалга оширилади;
тез тиббий ёрдам автотранспорт воситаларида ёқилғи-мойлаш материалларининг сарфи электрон дастур орқали назорат қилинади.
3. Соғлиқни сақлаш вазирлиги (Б.Мусаев) бир ой муддатда Марказ ва унинг ҳудудий филиаллари уставлари ва тузилмаларини тасдиқласин. Бунда, Марказ директорига, зарур ҳолларда, тасдиқланган тузилмаларга ходимларнинг чекланган умумий сони ва иш ҳақи фонди доирасида ўзгартиришлар киритиш ҳуқуқи берилсин.
4. Соғлиқни сақлаш вазирлиги (Б.Мусаев) Молия вазирлиги (Т.Ишметов), Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазирлиги (Н.Хусанов) билан биргаликда соғлиқни сақлаш тизими ходимларининг белгиланган умумий чекланган сони ҳамда давлат бюджетидан ажратилган маблағлар доирасида Марказ ва унинг ҳудудий филиаллари, Республика шошилинч тиббий ёрдам илмий маркази ва унинг ҳудудий филиаллари, марказий туман (шаҳар) шифохоналари ҳамда Соғлиқни сақлаш вазирлиги тизимидаги автохўжаликларнинг янгиланган штат нормативларини ишлаб чиқсин ва 2022 йил 1 сентябрга қадар тасдиқласин.
Тез тиббий ёрдам сифатини яхшилаш ва аҳолига янада яқинлаштиришга оид чора-тадбирлар дастури (кейинги ўринларда – Дастур) 1-иловага мувофиқ;
Тез тиббий ёрдам хизматини ислоҳ қилишга қаратилган чора-тадбирларни амалга ошириш бўйича ишчи гуруҳ (кейинги ўринларда – Ишчи гуруҳ) таркиби 2-иловага мувофиқ;
Тез тиббий ёрдам тизимида мавжуд автотранспорт воситалари паркини босқичма-босқич янгилаш режаси 3-иловага мувофиқ тасдиқлансин.
6. Ишчи гуруҳ (О.Фазилкаримов):
Дастурда белгиланган чора-тадбирлар ижросининг таҳлил қилинишини;
Соғлиқни сақлаш вазирлиги тизимида мақбуллаштириладиган бўлим ва ташкилотларнинг белгиланишини ҳамда мулкий, молиявий ва меҳнат муносабатлари белгиланган тартибда ҳал этилишини;
тез тиббий ёрдам хизмати бўйича аҳолига қулай ва сифатли хизмат кўрсатилиши борасида чора-тадбирларнинг амалга оширилишини таъминласин.
7. Соғлиқни сақлаш вазирлиги, Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги, Молия вазирлигининг тез тиббий ёрдам бўйича электрон автоматлаштирилган бошқарув тизимини Тошкент шаҳри тажрибаси асосида республиканинг бошқа ҳудудларида 2023 йил 1 сентябрга қадар тўлиқ жорий қилиш тўғрисидаги таклифи маъқуллансин.
Бунда, 2022 йил 1 декабрга қадар Андижон, Жиззах, Самарқанд ва Сурхондарё вилоятлари, 2023 йил 1 сентябрга қадар Қорақалпоғистон Республикаси, Бухоро, Қашқадарё, Навоий, Наманган, Сирдарё, Тошкент, Фарғона ва Хоразм вилоятлари туман (шаҳар)ларидаги диспетчерлик хизматлари тугатилиб, Тошкент шаҳри тажрибаси асосида Марказнинг ҳудудий филиалларида ягона “Call-марказ”лар фаолияти йўлга қўйилсин.
Белгилансинки, тез тиббий ёрдам бўйича электрон автоматлаштирилган бошқарув тизимини жорий этиш Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги ҳузуридаги Ахборот-коммуникация технологияларини ривожлантириш жамғармаси маблағлари ҳисобидан амалга оширилади.
Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши Раиси, Тошкент шаҳри ва вилоятлар ҳокимлари – “Call-марказ”ларни ташкил этиш, жиҳозлаш ва уларнинг инфратузилмасини яратиш (электр, сув, юқори тезликдаги Интернет, телефон, рация алоқаси ва бошқалар) ҳамда атрофни ободонлаштиришга;
соғлиқни сақлаш вазири Б.А.Мусаев – “Call-марказ”ларни жиҳозлаш талабларини белгилаш, уларнинг хизмат кўрсатиш ҳажми ва юқори сифатини таъминлашга шахсан масъул этиб белгилансин.
9. Шундай тартиб ўрнатилсинки, унга мувофиқ “Call-марказ”ларда:
чақирувларни қабул қилувчи ходимлар билан бирга шифокор ходимлардан иборат махсус тиббий маслаҳат хизмати фаолияти ташкил этилади;
раҳбар лавозимларига IT-парклардаги иқтидорли ёшлар орасидан муносиб номзодлар тайинланади;
саралаш орқали бемор аҳволи, касаллик тури ва оғирлик даражасига қараб чақирувларга тегишли тиббий бригадаларни йўналтириш тизими жорий этилади;
тез тиббий ёрдамнинг туман (шаҳар) ёки ҳудуд чегарасидан қатъи назар беморгача масофанинг яқинлигига қараб тиббий бригадани йўналтириш йўлга қўйилади.
10. Ишчи гуруҳ (О.Фазилкаримов) жойларда тез ва шошилинч тиббий ёрдам хизмати фаолиятини такомиллаштириш бўйича қуйидагиларни назарда тутувчи чора-тадбирлар дастури амалга оширилишини таъминласин:
а) Марказ ва унинг ҳудудий филиалларини 4-иловага мувофиқ жойлаштириш, уларни замонавий бино ва иншоотлар билан таъминлаш;
б) Марказнинг ҳудудий филиаллари ва “Call-марказ”ларни жиҳозлаш, инфратузилмасини яратиш (сув, электр, алоқа, Интернет, локал тармоқ ва бошқалар);
в) тез тиббий ёрдам хизмати ходимларини ҳамда автотранспорт воситалари, эҳтиёт қисмлар, ёқилғи-мойлаш ва бошқа материаллар, дори воситалари, сарфлаш материаллари ва тиббий жиҳозлар таъминотини ҳудудий филиалларга ўтказиш;
г) марказий туман (шаҳар) шифохоналари қабулхоналарини шошилинч хизмат кўрсатишга ва юқори технологик тиббий жиҳозларни ўрнатишга мослаштириш;
д) тез тиббий ёрдам автотранспорт воситаларига радиоалоқа воситалари ва GPS-трекерлар ўрнатиш;
е) тез тиббий ёрдам бригадаларини планшетлар билан таъминлаш;
ж) Марказнинг ҳудудий филиалларида электрон автоматлаштирилган бошқарув тизимини Тошкент шаҳри тажрибаси асосида жорий этиш;
з) тез тиббий ёрдам автотранспорт воситаларига техник хизмат кўрсатиш, уларни ёқилғи-мойлаш материаллари билан таъминлашни аутсорсингга ўтказиш ҳамда электрон тизим орқали назорат қилишни ташкиллаштириш.
Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгеси, халқ депутатлари вилоятлар ва Тошкент шаҳар Кенгашларига мазкур бандда назарда тутилган чора-тадбирлар натижадорлиги юзасидан 2022 йил 1 декабрга қадар ҳамда 2023 йил 1 сентябрга қадар мутасадди раҳбарлар ҳисоботини эшитиш тавсия этилсин.
11. Соғлиқни сақлаш вазирлиги ҳузуридаги Республика шошилинч тиббий ёрдам ўқув-машғулот маркази Республика тез тиббий ёрдам маркази ходимларининг малакасини ошириш ва қайта тайёрлаш мактаби (кейинги ўринларда – Мактаб) этиб қайта ташкил этилсин ва Марказ тасарруфига ўтказилсин.
Белгилансинки, Мактаб тез тиббий ёрдам хизмати ходимларининг малакасини ошириш ва қайта тайёрлаш учун ажратилган Давлат бюджети маблағлари ва қонунчилик билан тақиқланмаган бошқа манбалар ҳисобидан молиялаштирилади.
12. Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳокимликлари Кадастр агентлиги (Ф.Пулатов) билан биргаликда 2022 йил якунига қадар 10 мингта кўчага ном бериш ишларини якунласин.
13. Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги (Ш.Шерматов) тез тиббий ёрдам хизматини ташкил этиш ва рақамлаштириш учун Ахборот-коммуникация технологияларини ривожлантириш жамғармаси маблағлари ҳисобидан камида 85 миллиард сўм миқдордаги маблағларни Соғлиқни сақлаш вазирлиги ҳузуридаги Тез тиббий ёрдамни ривожлантириш жамғармасига йўналтирсин.
14. Соғлиқни сақлаш вазирлигининг Жаҳон банки шошилинч хизматларни ривожлантириш лойиҳаси доирасида 5 миллион АҚШ доллари миқдоридаги маблағларни тез ва шошилинч тиббий ёрдамни рақамлаштириш тадбирларига йўналтириш тўғрисидаги таклифига розилик берилсин.
15. Соғлиқни сақлаш муассасаларининг эскирган ва фойдаланилмаётган автотранспорт воситаларини кимошди савдоларида сотишдан тушган маблағлар тез тиббий ёрдам хизмати автопаркини янгилаш мақсадлари учун Соғлиқни сақлаш вазирлиги ҳузуридаги Тез тиббий ёрдамни ривожлантириш жамғармаси ҳисобрақамига йўналтирилсин.
16. Соғлиқни сақлаш вазирлигига тез тиббий ёрдам бўйича электрон автоматлаштирилган бошқарув ҳамда ягона қўнғироқларни қабул қилиш тизимларини республиканинг барча ҳудудларида босқичма-босқич жорий этиш учун Тошкент шаҳрида мазкур тизимларни жорий қилишга жалб қилинган тизим интегратори билан тўғридан-тўғри шартнома тузишга рухсат берилсин. Бунда, кўрсатилган хизмат тарифлари Молия вазирлиги, Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги ҳамда Монополияга қарши курашиш қўмитаси билан келишилган ҳолда Соғлиқни сақлаш вазирлиги томонидан тасдиқланади.
17. Соғлиқни сақлаш вазирлиги (Б.Мусаев) 2022 йил якунига қадар мавжуд ўринлар ва штат бирликлари доирасида:
марказий туман (шаҳар) шифохоналарининг шошилинч тиббий ёрдам бўлимларидаги ўринлари педиатрия, терапия ва хирургия бўлимлари таркибига ўтказилиб, беморларни касалликнинг оғирлик даражаси бўйича саралайдиган (триаж) туну-кун ишлайдиган шошилинч қабул бўлимларини;
Республика шошилинч тиббий ёрдам илмий маркази, унинг ҳудудий филиаллари ҳамда барча туманлараро қўшма шикастланишлар ва ўткир қон-томир касалликлари марказларида шошилинч қабул бўлимларини;
Тошкент шаҳри Шайхонтоҳур туманидаги 1-сон, Яшнобод туманидаги 4-сон, Юнусобод туманидаги 7-сон шаҳар клиник шифохоналари ҳамда Учтепа туманидаги Тошкент шаҳар тез тиббий ёрдам клиник шифохонаси таркибида алоҳида юридик мақомга эга бўлмаган туманлараро қўшма шикастланишлар ва ўткир қон-томир касалликлари марказларини ташкил этсин.
18. Марказ ва Республика шошилинч тиббий ёрдам илмий маркази, уларнинг ҳудудий филиаллари ҳамда туманлараро қўшма шикастланишлар ва ўткир қон-томир касалликлари марказларида давлат томонидан кафолатланган бепул тиббий хизмат турларидан ташқари хизматларни пуллик асосда ташкил этишга рухсат берилсин.
19. Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги (Ш.Вафаев), Молия вазирлиги (Т.Ишметов), Соғлиқни сақлаш вазирлиги (Б.Мусаев) янги ташкил этилаётган туманлараро қўшма шикастланишлар ва ўткир қон-томир касалликлари марказларини жиҳозлаш учун Жаҳон банкининг “Ўзбекистонда COVID-19 коронавируси инфекциясига қарши курашиш бўйича шошилинч чораларни кўриш” лойиҳаси доирасида иқтисод қилинган маблағларни йўналтирсин.
20. Соғлиқни сақлаш вазирлиги (Б.Мусаев):
Молия вазирлиги (Т.Ишметов), Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазирлиги (Н.Хусанов) билан биргаликда 2022 йил 1 сентябрга қадар шошилинч қабул бўлимларининг янгиланган штат нормативларини тасдиқласин;
Молия вазирлиги (Т.Ишметов) билан биргаликда 2022 йил 1 декабрга қадар марказий туман (шаҳар) шифохоналарининг ўринлар фондини аҳоли сони ва касалликлар йўналишларидан келиб чиқиб қайта кўриб чиқсин.
21. Ўзбекистон Республикаси Президентининг айрим қарорларига 5-иловага мувофиқ қўшимча ва ўзгартириш киритилсин.
22. Соғлиқни сақлаш вазирлиги манфаатдор вазирлик ва идоралар билан биргаликда икки ой муддатда қонунчилик ҳужжатларига ушбу қарордан келиб чиқадиган ўзгартириш ва қўшимчалар тўғрисида Вазирлар Маҳкамасига таклифлар киритсин.
23. Мазкур қарорнинг ижросини самарали ташкил қилишга масъул ва шахсий жавобгар этиб соғлиқни сақлаш вазири Б.А.Мусаев белгилансин.
24. Қарорнинг ўз вақтида ва самарали ижро этилишини назорат қилиш Ўзбекистон Республикасининг Бош вазири А.Н.Арипов ва Ўзбекистон Республикаси Президенти маслаҳатчисининг биринчи ўринбосари Л.Н.Тўйчиев зиммасига юклансин.

В целях дальнейшего приближения и улучшения оказания населению скорой и экстренной медицинской помощи, а также обеспечения исполнения задач, определенных в рамках проведенного 18 марта 2022 года открытого диалога Президента Республики Узбекистан с представителями сферы здравоохранения на тему «Реформы в медицине – во имя человеческого достоинства»:
1. Создать Республиканский центр скорой медицинской помощи (далее – Центр) и 14 его региональных филиалов на базе службы скорой медицинской помощи и медицинских автохозяйств и внедрить единую вертикальную систему управления скорой медицинской помощи.
Центр по республике осуществляет координацию и контроль за деятельностью скорой медицинской помощи в Республике Каракалпакстан, областях и городе Ташкенте;
работники службы скорой медицинской помощи, специальные автотранспортные средства (запасные части, горюче-смазочные материалы и другие), а также обеспечение лекарственными средствами, расходными материалами и медицинским оборудованием передаются региональным филиалам Центра;
в Центре и его региональных филиалах создаются отделы ситуационной координации, которые на основе анализа осуществляют управление деятельностью системы скорой медицинской помощи в районах (городах) и регионах и вносят предложения по ее совершенствованию;
автотранспортные средства скорой медицинской помощи в составе автохозяйств системы Министерства здравоохранения передаются в состав региональных филиалов Центра, а также техническое обслуживание данных автотранспортных средств осуществляется на основе договоров аутсорсинга;
контроль за расходом горюче-смазочных материалов автотранспортных средств скорой медицинской помощи осуществляется посредством электронной программы.
3. Министерству здравоохранения (Мусаев Б.) в месячный срок утвердить уставы и структуры Центра и его региональных филиалов. При этом предоставить директору Центра право вносить, при необходимости, изменения в утвержденные структуры в рамках общей предельной численности работников и фонда оплаты труда.
4. Министерству здравоохранения (Мусаев Б.) совместно с Министерством финансов (Ишметов Т.), Министерством занятости и трудовых отношений (Хусанов Н.) в рамках определенной общей предельной численности работников системы здравоохранения и средств, выделенных из государственного бюджета, разработать и до 1 сентября 2022 года утвердить обновленные штатные нормативы Центра и его региональных филиалов, Республиканского научного центра экстренной медицинской помощи и его региональных филиалов, центральных районных (городских) больниц и автохозяйств системы Министерства здравоохранения.
Программу мер по улучшению качества и дальнейшему приближению к населению скорой медицинской помощи (далее – Программа) согласно приложению № 1;
Состав Рабочей группы по реализации мер, направленных на реформирование службы скорой медицинской помощи (далее – Рабочая группа), согласно приложению № 2;
План поэтапного обновления действующего парка автотранспортных средств системы скорой медицинской помощи согласно приложению № 3.
6. Рабочей группе (Фазилкаримов О.) обеспечить:
проведение анализа исполнения мер, определенных Программой;
определение отделов и организаций, подлежащих оптимизации в системе Министерства здравоохранения, а также решение вопросов, связанных с имущественными, финансовыми и трудовыми отношениями, в установленном порядке;
осуществление мер по оказанию населению доступных и качественных услуг службы скорой медицинской помощи.
7. Одобрить предложение Министерства здравоохранения, Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций, Министерства финансов о полном внедрении в срок до 1 сентября 2023 года Электронной автоматизированной системы управления скорой медицинской помощи в других регионах республики на основе опыта города Ташкента.
При этом упразднить диспетчерские службы районов (городов) Андижанской, Джизакской, Самаркандской и Сурхандарьинской областей – до 1 декабря 2022 года, Республики Каракалпакстан, Бухарской, Кашкадарьинской, Навоийской, Наманганской, Сырдарьинской, Ташкентской, Ферганской и Хорезмской областей – до 1 сентября 2023 года, организовать в региональных филиалах Центра деятельность единых сall-центров на основе опыта города Ташкента.
Определить, что внедрение электронной автоматизированной системы управления скорой медицинской помощи осуществляется за счет средств Фонда развития информационно-коммуникационных технологий при Министерстве по развитию информационных технологий и коммуникаций.
Председателя Совета Министров Республики Каракалпакстан, хокимов областей и города Ташкента – за создание, оснащение и подведение инфраструктуры сall-центров (электроэнергии, питьевой воды, высокоскоростного интернета, телефонной связи, связи по рации
и других), а также благоустройство прилегающей территории;
министра здравоохранения Мусаева Б.А. – за установление требований к оснащению сall-центров, а также обеспечение ими объема и высокого качества оказания услуг.
9. Установить порядок, в соответствии с которым в сall-центрах:
наряду с операторами, принимающими вызовы, организуется деятельность службы специальных медицинских консультаций, состоящей из врачей;
на руководящие должности назначаются достойные кандидаты из числа талантливой молодежи IT-парков;
внедряется система направления по вызову соответствующих медицинских бригад посредством распределения в зависимости от состояния пациента, вида и степени тяжести болезни;
внедряется практика направления медицинских бригад независимо от границы района (города) либо области в зависимости от близости расстояния до больного.
10. Рабочей группе (Фазилкаримов О.) обеспечить реализацию Программы мер по совершенствованию деятельности службы скорой
и экстренной медицинской помощи на местах, предусматривающей:
а) размещение Центра и его региональных филиалов, обеспечение их современными зданиями и сооружениями согласно приложению
№ 4;
б) оснащение и создание инфраструктуры региональных филиалов Центра и сall-центров (вода, электроэнергия, связь, интернет, локальная сеть и другие);
в) передачу региональным филиалам работников службы скорой медицинской помощи, автотранспортных средств, запасных частей, горюче-смазочных и других материалов, а также обеспечение лекарственными средствами, расходными материалами и медицинским оборудованием;
г) профилирование приемных центральных районных (городских) больниц на оказание экстренной помощи и установку высокотехнологичного медицинского оборудования;
д) установку на автотранспортные средства скорой медицинской помощи средств радиосвязи и GPS-трекеров;
е) обеспечение бригад скорой медицинской помощи планшетами;
ж) внедрение в региональных филиалах Центра электронной автоматизированной системы управления на основе опыта города Ташкента;
з) организацию перевода на аутсорсинг технического обслуживания автотранспортных средств скорой медицинской помощи, обеспечения их горюче-смазочными материалами и контроля посредством электронной системы.
Рекомендовать Жокаргы Кенесу Республики Каракалпакстан, Кенгашам народных депутатов областей и города Ташкента в срок до 1 декабря 2022 года и 1 сентября 2023 года заслушивать отчеты ответственных руководителей о результативности мер, предусмотренных настоящим пунктом.
11. Реорганизовать Республиканский учебно-тренировочный центр неотложной медицинской помощи при Министерстве здравоохранения
в Школу повышения квалификации и переподготовки работников Республиканского центра скорой медицинской помощи (далее – Школа) и передать ее в ведение Центра.
Установить, что финансирование Школы осуществляется за счет средств государственного бюджета, выделенных для повышения квалификации и переподготовки работников службы скорой медицинской помощи, а также иных источников, не запрещенных законодательством.
12. Совету Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятам областей и города Ташкента совместно с Агентством по кадастру (Пулатов Ф.) до конца 2022 года завершить работы по присвоению наименований 10 тысячам улиц.
13. Министерству по развитию информационных технологий и коммуникаций (Шерматов Ш.) перечислить Фонду развития скорой медицинской помощи при Министерстве здравоохранения средства в размере не менее 85 миллиардов сумов в целях организации
и цифровизации службы скорой медицинской помощи за счет средств Фонда развития информационно-коммуникационных технологий.
14. Согласиться с предложением Министерства здравоохранения о направлении средств в размере 5 миллионов долларов США на мероприятия по цифровизации скорой и экстренной медицинской помощи в рамках проекта Всемирного банка по развитию экстренных служб.
15. Перечислить на расчетный счет Фонда развития скорой медицинской помощи при Министерстве здравоохранения средства, поступившие от реализации на аукционных торгах устаревших и неэксплуатируемых автотранспортных средств учреждений здравоохранения, на цели обновления автопарка службы скорой медицинской помощи.
16. Разрешить Министерству здравоохранения заключать прямые договора с интегратором системы, привлеченным к внедрению в городе Ташкенте электронной автоматизированной системы управления скорой медицинской помощи и Единой системы приема вызовов, в целях поэтапного внедрения данных систем во всех регионах республики. При этом тарифы за указанные услуги утверждаются Министерством здравоохранения по согласованию с Министерством финансов, Министерством по развитию информационных технологий и коммуникаций и Антимонопольным комитетом.
17. Министерству здравоохранения (Мусаев Б.) в рамках имеющихся койко-мест и штатных единиц в срок до конца 2022 года создать:
круглосуточные экстренные приемные отделения по распределению (триаж) больных в зависимости от степени тяжести заболевания в центральных районных (городских) больницах с передачей койко-мест в отделениях экстренной медицинской помощи в состав педиатрических, терапевтических и хирургических отделений;
экстренные приемные отделения в Республиканском научном центре экстренной медицинской помощи и его региональных филиалах, во всех межрайонных центрах сочетанных травм и острых сосудистых заболеваний;
межрайонные центры сочетанных травм и острых сосудистых заболеваний без статуса юридического лица в Городской клинической больнице № 1 Шайхантахурского района, Городской клинической больнице № 4 Яшнабадского района, Городской клинической больнице № 7 Юнусабадского района и Городской больнице скорой медицинской помощи в Учтепинском районе города Ташкента.
18. Разрешить организацию в Центре, Республиканском научном центре экстренной медицинской помощи, их региональных филиалах
и межрайонных центрах сочетанных травм и острых сосудистых заболеваний оказание услуг на платной основе за исключением гарантированных государством видов бесплатных медицинских услуг.
19. Министерству инвестиций и внешней торговли (Вафаев Ш.), Министерству финансов (Ишметов Т.), Министерству здравоохранения (Мусаев Б.) направить средства, сэкономленные в рамках проекта Всемирного банка «Принятие неотложных мер по противодействию коронавирусной инфекции COVID-19 в Узбекистане», на оснащение создаваемых новых межрайонных центров сочетанных травм и острых сосудистых заболеваний.
20. Министерству здравоохранения (Мусаев Б.):
совместно с Министерством финансов (Ишметов Т.), Министерством занятости и трудовых отношений (Хусанов Н.) в срок до 1 сентября 2022 года утвердить обновленные штатные нормативы экстренных приемных отделений;
совместно с Министерством финансов (Ишметов Т.) в срок до 1 декабря 2022 года пересмотреть фонды койко-мест центральных районных (городских) больниц исходя из численности населения и направления заболеваний.
21. Внести дополнение и изменение в некоторые постановления Президента Республики Узбекистан согласно приложению № 5.
22. Министерству здравоохранения совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами в двухмесячный срок внести в Кабинет Министров предложения об изменениях и дополнениях в акты законодательства, вытекающих из настоящего постановления.
23. Возложить на министра здравоохранения Мусаева Б.А. персональную ответственность за эффективную организацию исполнения настоящего постановления.
24. Осуществление контроля за своевременным и эффективным исполнением настоящего постановления возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан Арипова А.Н. и первого заместителя советника Президента Республики Узбекистан Туйчиева Л.Н.