Ўзбекистон Республикасида космик фаолиятни ривожлантириш тўғрисида
Мамлакатда амалга оширилаётган мавжуд илмий-технологик йўналишларни кенгайтириш ва талаб юқори бўлган янги йўналишларни яратишга қаратилган фаол инвестиция сиёсати, шунингдек, аҳолининг турмуш даражаси ва сифатини яхшилаш бўйича амалга оширилаётган дастурий чора-тадбирлар инновациялар, нано-технологиялар, атом энергетикаси, космик саноат каби ҳали фойдаланилмаган юқори илмий ҳажмдор, технологик ва кенг кўламли фаолият йўналишларидан фойдаланишни талаб этади.
Ўзбекистон Республикасида машинасозлик соҳасида космик тадқиқотлар ва технологияларни ривожлантириш учун зарур бўлган муҳим илмий-техник, синов-ишлаб чиқариш, тажриба-изланиш салоҳияти, етарли интеллектуал ва касбга доир ресурслар, муайян базавий космик инфратузилма мавжуд.
Шу билан бирга, мамлакатда қишлоқ ва сув хўжалиги, экология, телекоммуникация, геология-қидирув, картография, метеорология, сейсмология ва шаҳарсозлик соҳаларининг самарадорлигини ошириш имконига эга бўлган ерни масофадан туриб зондлаш, йўлдош алоқа, навигация тизимлари каби космик тадқиқотлар ва технологиялар соҳасида фаолият деярли амалга оширилмаяпти.
Мамлакатнинг янада барқарор ривожланиши, жумладан, иқтисодиётнинг турли соҳаларида инновацион космик технологиялардан фойдаланиш орқали мавжуд илмий-техник салоҳиятни самарали амалга ошириш, шунингдек, Ўзбекистон Республикаси хавфсизлигини таъминлаш мақсадида:
1. Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси ҳузурида Космик тадқиқотлар ва технологиялар агентлиги (кейинги ўринларда – “Ўзбеккосмос” агентлиги) ташкил этилсин.
2. Ўзбекистон Республикаси Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги Телекоммуникация инфратузилмасини ривожлантириш бош бошқармасининг Йўлдош алоқа технологиялари бошқармаси тугатилсин ва унинг бўшайдиган 5 та штат бирлиги “Ўзбеккосмос” агентлигига ўтказилсин.
“Ўзбеккосмос” агентлиги космик тадқиқотлар ва технологиялар соҳасида ягона давлат сиёсати ва стратегик йўналишларни ишлаб чиқиш ва амалга ошириш учун масъул бўлган давлат бошқаруви органи ҳисобланади;
“Ўзбеккосмос” агентлиги ходимларининг чекланган сони 37 та штат бирлигини ташкил этади;
“Ўзбеккосмос” агентлиги бош директори, бош директор ўринбосарлари Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг қарори билан лавозимга тайинланади ва лавозимдан озод этилади;
“Ўзбеккосмос” агентлиги бош директори мақоми, меҳнатга ҳақ тўлаш, тиббий ва транспорт хизмати кўрсатиш шартларига кўра вазирнинг биринчи ўринбосарига, бош директор ўринбосарлари эса вазир ўринбосарларига тенглаштирилади;
“Ўзбеккосмос” агентлиги Ўзбекистон Республикаси Давлат бюджети маблағлари ва қонунчиликда тақиқланмаган бошқа манбалар ҳисобидан молиялаштирилади.
3. Қуйидагилар “Ўзбеккосмос” агентлигининг асосий вазифалари этиб белгилансин:
космик тадқиқотлар ва технологиялар соҳасида ягона давлат сиёсати ва стратегик йўналишларни ишлаб чиқиш ва амалга ошириш;
Ўзбекистон Республикасида космик тармоқни ривожлантиришнинг давлат дастурларини ишлаб чиқиш ва амалга ошириш;
космик фаолият, космик тадқиқотлар ва технологиялар соҳасида қонун ҳужжатларини такомиллаштириш бўйича таклифлар тайёрлаш, шу жумладан, норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар лойиҳаларини ишлаб чиқиш;
космик фаолият соҳасининг лозим даражада ривожланиши, соҳага тегишли ва у билан боғлиқ ишлар, хизмат кўрсатишнинг бажарилишини таъминлаш мақсадида космик фаолият соҳасидаги қонун ҳужжатларига риоя этилиши устидан давлат назоратини амалга ошириш;
космик тармоқ инфратузилмаси, космик тадқиқотлар ва технологиялар, илмий-изланиш, тажриба-конструкторлик ва инновацион ишларни ривожлантириш бўйичакомплекс чора-тадбирларни ишлаб чиқиш ва амалга ошириш;
космик фаолиятнинг барча йўналишлари бўйича кадрларни, жумладан, етакчи хорижий олий таълим муассасаларида тайёрлаш, қайта тайёрлаш ва малакасини оширишни ташкил этиш;
стратосфера ва бошқа учувчисиз учиш аппаратлари, шунингдек, ерни масофадан туриб зондлаш ва йўлдошли алоқа космик аппаратларини қўллаган ҳолда давлат органларига масалаларни ҳал этиш самарадорлигини оширишда кўмаклашиш;
космик тадқиқотлар ва технологиялар соҳасида халқаро ҳамкорликни амалга ошириш;
хорижий инвестициялар ва илғор технологияларни космик фаолият соҳасига, шу жумладан, давлат-хусусий шериклик шартлари асосида жалб қилиш мақсадида манфаатдор вазирликлар ва идоралар билан биргаликда халқаро молия институтлари, донор-мамлакатлар, компаниялар ва банклар билан ҳамкорликни ривожлантириш;
космик ва йўлдош технологияларни жорий этиш бўйича лойиҳаларни амалга ошириш учун маҳаллий тижорат тузилмалари, ишлаб чиқарувчилар ва молия ресурсларининг кенг жалб этилишини таъминлаш;
космик фаолиятнинг айрим йўналишлари тижоратлаштирилишини рағбатлантириш.
4. “Ўзбеккосмос” агентлиги ҳузурида Ўзбекистон Республикаси Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги, Мудофаа вазирлиги, Инновацион ривожланиш вазирлиги, Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги, Ер ресурслари, геодезия, картография ва давлат кадастри давлат қўмитаси, Давлат геология ва минерал ресурслар қўмитаси, Фанлар академияси, бошқа манфаатдор вазирлик ва идоралар вакиллари, шунингдек, космик тадқиқотлар ва технологиялар соҳасидаги халқаро экспертларни ўз таркибига киритган Илмий-техник ва эксперт кенгашиташкил этилсин.
Белгилансинки, космик тармоқни ривожлантиришнинг стратегик масалалари бўйича қарорлар қабул қилиш “Ўзбеккосмос” агентлигининг Илмий-техник ва эксперт кенгаши хулосалари асосида амалга оширилади.
5. 2019-2020 йилларда Ўзбекистон Республикасида космик тармоқни ривожлантириш бўйича “Йўл харитаси” иловага мувофиқ тасдиқлансин.
6. Вазирлар Маҳкамаси бир ҳафта муддатда Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Космик тадқиқотлар ва технологиялар агентлиги фаолиятини ташкил этиш бўйича Ҳукумат қарорини қабул қилсин.
7. “Ўзбеккосмос” агентлиги манфаатдор вазирлик ва идоралар билан биргаликда:
2019 йил 1 ноябрга қадар Ўзбекистон Республикасининг Космик фаолият тўғрисида”ги қонуни лойиҳасини ишлаб чиқсин ва белгиланган тартибда Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатасига киритсин.
2020 йил 1 июлга қадар 2020-2030 йиллар давомида Ўзбекистон Республикасида космик тармоқни ривожлантириш давлат дастури (кейинги ўринларда – Дастур) лойиҳасини ишлаб чиқсин ва тасдиқлаш учун Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасига киритсин.
Дастур лойиҳасини ишлаб чиқишда қуйидаги масалаларни ҳал этишга алоҳида эътибор қаратилсин:
Ўзбекистон Республикасида космик тармоқни ривожлантиришнинг устувор йўналишларини амалга ошириш бўйича яхлит кўришни ишлаб чиқиш ва стратегик вазифаларни самарали ҳал қилиш;
саноат ва экологик хавфсизликнинг юқори даражасини таъминловчи замонавий илғор технологияларни қўллаган ҳолда космик тармоқ ва тегишли инфратузилма объектларини қуриш;
олий таълим муассасаларида ҳамда ўқув марказларида космик тадқиқотлар ва технологиялар соҳаси мутахассисларини тайёрлашни ташкил этиш.
8. “Ўзбеккосмос” агентлиги Ўзбекистон Республикаси Молия вазирлиги, Иқтисодиёт ва саноат вазирлиги, бошқа манфаатдор вазирлик ва идоралар билан биргаликда космик фаолиятни ривожлантириш учун имтиёзли кредитлар ва грантларни жалб қилиш мақсадида Дастур доирасидаги лойиҳа таклифлари паспортини Ўзбекистон Республикаси Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлигига келгусида халқаро молия институтлари ва бошқа хорижий донорлар билан кўриб чиқиш учун тақдим этсин.
9. Ўзбекистон Республикаси Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги бошқа манфаатдор вазирлик ва идоралар билан биргаликда икки ой муддатда қонун ҳужжатларига ушбу Фармондан келиб чиқадиган ўзгартириш ва қўшимчалар тўғрисидаги таклифларни Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасига киритсин.
10. Мазкур Фармоннинг ижросини назорат қилиш Ўзбекистон Республикасининг Бош вазири А.Н.Арипов зиммасига юклансин.

О развитии космической деятельности в Республике Узбекистан
Проводимая в стране активная инвестиционная политика, ориентированная на расширение существующих и создание новых, востребованных научно-технологических направлений, а также осуществляемые программные меры по повышению уровня и качества жизни населения требуют задействования неиспользованных возможностей наукоемких, технологичных и масштабных направлений деятельности, таких как инновации, нанотехнологии, атомная энергетика, космическая промышленность.
В республике имеются существенный научно-технический, экспериментально-производственный и опытно-изыскательский потенциал в сфере машиностроения, достаточные интеллектуальные и профессиональные ресурсы, определенная базовая инфраструктура, необходимые для развития космических исследований и технологий.
Вместе с тем в стране практически не осуществляется деятельность в области космических исследований и технологий, таких как дистанционное зондирование земли, спутниковая связь, навигационные системы, которые способны повысить эффективность в таких сферах, как сельское и водное хозяйство, экология, телекоммуникации, геологоразведка, картография, метеорология, сейсмология и градостроительство.
В целях эффективной реализации имеющегося научно-технического потенциала для дальнейшего устойчивого развития страны, в том числе путем использования инновационных космических технологий в различных сферах экономики, а также обеспечения безопасности Республики Узбекистан:
1. Создать Агентство космических исследований и технологий при Кабинете Министров Республики Узбекистан (далее – Агентство «Узбеккосмос»).
2. Упразднить Управление технологий спутниковой связи Главного управления развития инфраструктуры телекоммуникаций Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций с передачей высвобождаемых 5 штатных единиц Агентству «Узбеккосмос».
Агентство «Узбеккосмос» является органом государственного управления, ответственным за выработку и реализацию единой государственной политики и стратегических направлений в сфере космических исследований и технологий;
предельная численность персонала Агентства «Узбеккосмос» составляет 37 штатных единиц;
генеральный директор, заместители генерального директора Агентства «Узбеккосмос» назначаются и освобождаются от должности решением Кабинета Министров Республики Узбекистан;
генеральный директор Агентства «Узбеккосмос» по статусу, условиям оплаты труда, медицинского и транспортного обслуживания приравнивается к первому заместителю министра, заместители генерального директора – к заместителям министра;
Агентство «Узбеккосмос» финансируется за счет средств Государственного бюджета Республики Узбекистан и иных источников, не запрещенных законодательством.
3. Определить основными задачами Агентства «Узбеккосмос»:
выработку и реализацию единой государственной политики
и стратегических направлений в сфере космических исследований и технологий;
разработку и реализацию государственных программ развитиякосмической отрасли в Республике Узбекистан;
подготовку предложений по совершенствованию законодательства в области космической деятельности, космических исследований и технологий, включая разработку проектов нормативно-правовых актов;
осуществление государственного контроля за соблюдением законодательства в области космической деятельности с целью обеспечения требуемого уровня ее развития, организации выполнения профильных и сопутствующих работ, оказания услуг;
подготовку и реализацию комплексных мер по развитию инфраструктуры космической отрасли, космических исследований и технологий, научно-изыскательских, опытно-конструкторских и инновационных работ;
организацию подготовки, переподготовки и повышения квалификации кадров по всем направлениям космической деятельности, в том числе в ведущих зарубежных высших образовательных учреждениях;
содействие государственным органам в повышении эффективности решения задач путем применения стратосферных и других беспилотных летательных аппаратов, а также космических аппаратов дистанционного зондирования земли и спутниковой связи;
осуществление международного сотрудничества в области космических исследований и технологий;
развитие совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами сотрудничества с международными финансовыми институтами, странами-донорами, компаниями и банками в целях привлечения иностранных инвестиций и передовых технологий в сферу космической деятельности, в том числе на условиях государственно-частного партнерства;
обеспечение широкого привлечения отечественных коммерческих структур, производителей и финансовых ресурсов для реализации проектов по внедрению космических и спутниковых технологий;
стимулирование коммерциализации отдельных направлений космической деятельности.
4. Образовать при Агентстве «Узбеккосмос» Научно-технический и экспертный совет с включением в его состав представителей Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций, Министерства обороны, Министерства инновационного развития, Министерства высшего и среднего специального образования, Государственного комитета по земельным ресурсам, геодезии, картографии и государственному кадастру, Государственного комитета по геологии и минеральным ресурсам, Академии наук Республики Узбекистан, других заинтересованных министерств и ведомств, а также международных экспертов в сфере космических исследований и технологий.
Определить, что принятие решений по стратегическим вопросам развития космической отрасли осуществляется на основе заключений Научно-технического и экспертного совета Агентства «Узбеккосмос».
5. Утвердить «Дорожную карту» по развитию космической отрасли в Республике Узбекистан на 2019 – 2020 годы согласно приложению.
6. Кабинету Министров в недельный срок принять правительственное решение по организации деятельности Агентства космических исследований и технологий при Кабинете Министров Республики Узбекистан.
7. Агентству «Узбеккосмос» совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами в срок до:
1 ноября 2019 года разработать и внести в установленном порядке в Законодательную палату Олий Мажлиса Республики Узбекистан проект Закона Республики Узбекистан «О космической деятельности»;
1 июля 2020 года разработать и внести в Кабинет Министров Республики Узбекистан для утверждения проект Государственной программы развития космической отрасли в Республике Узбекистан на период 2020–2030 годов(далее – Программа).
При разработке проекта Программы обратить особое внимание на обеспечение комплексного подхода к:
выработке целостного видения и эффективному решению стратегических задач по реализации приоритетных направлений развития космической отрасли в Республике Узбекистан;
организации строительства объектов космической отрасли и соответствующей инфраструктуры с применением современных передовых технологий, обеспечивающих высокий уровень промышленной и экологической безопасности;
организации подготовки специалистов в высших образовательных учреждениях и учебных центрах в сфере космических исследований и технологий.
8. Агентству «Узбеккосмос» совместно с Министерством финансов, Министерством экономики и промышленности, другими заинтересованными министерствами и ведомствами представить паспорта проектных предложений в рамках Программы в Министерство инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан для дальнейшей проработки с международными финансовыми институтами и другими иностранными донорами с целью привлечения льготных кредитов и грантов на развитие космической деятельности.
9. Министерству по развитию информационных технологий и коммуникаций совместно с другими заинтересованными министерствами и ведомствами в двухмесячный срок внести в Кабинет Министров Республики Узбекистан предложения об изменениях и дополнениях в законодательство, вытекающих из настоящего Указа.