Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2021 йил 3 декабрдаги “Маҳаллада тадбиркорликни ривожлантириш, аҳоли бандлигини таъминлаш ва камбағалликни қисқартириш бўйича давлат сиёсатининг устувор йўналишлари тўғрисида”ги ПФ-29-сон фармонига мувофиқ, шунингдек, маҳаллада тадбиркорликни ривожлантириш, аҳоли бандлигини таъминлаш ва камбағалликни қисқартириш масалалари бўйича туман (шаҳар) ҳокимларининг ёрдамчилари (кейинги ўринларда – ҳоким ёрдамчилари) фаолиятини самарали ташкил этиш мақсадида:
1. Ҳоким ёрдамчилари фаолиятини ташкил этиш бўйича республика комиссияси (кейинги ўринларда – Республика комиссияси) ташкил этилсин, унинг таркиби 1-иловага мувофиқ тасдиқлансин.
2. Республика комиссияси (Қўчқоров) бир ҳафта муддатда ҳоким ёрдамчилари фаолиятини самарали ташкил этиш мақсадида иқтисодиёт ва инвестиция комплексларига кирувчи вазирлик, идоралар, тижорат банкларининг масъул ходимларини (кейинги ўринларда – республика вакиллари) ҳар бир туман ва шаҳарга бириктирсин, уларнинг иш жойи, ойлик иш ҳақи ва бошқа ижтимоий тўловларини сақлаб қолган ҳолда, бириктирилган ҳудудга бир йиллик хизмат сафарига юборилишини таъминласин.
Маҳаллабай ишлаш ва тадбиркорликни ривожлантириш агентлиги, унинг Қорақалпоғистон Республикаси, вилоятлар ва Тошкент шаҳридаги ҳудудий бошқармалари ҳамда маҳаллабай ишлаш ва тадбиркорликни ривожлантириш марказлари (кейинги ўринларда – марказлар) Республика комиссияси ва республика вакилларининг ишчи органлари этиб белгилансин.
а) Республика комиссияси аъзолари:
шаҳарчалар, қишлоқлар, овулларда, шунингдек, шаҳарлар, шаҳарчалар, қишлоқлар ҳамда овуллардаги маҳаллаларда (кейинги ўринларда – маҳаллалар) тадбиркорликни ривожлантириш, аҳоли бандлигини таъминлаш ва камбағалликни қисқартириш бўйича ишларни тизимли ташкил этади;
ўзи бириктирилган ҳудуддаги республика вакиллари фаолиятига бевосита раҳбарлик қилади, мақсадли кўрсаткичларга эришилиши учун масъул ва жавобгар бўлади;
Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши Раиси, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳокимлари билан бирга ўзи бириктирилган ҳудудга ажратилган маблағларнинг туман ва шаҳарлар кесимида тақсимланишини таъминлайди;
б) республика вакиллари:
туман (шаҳар) ҳокимининг биринчи ўринбосари билан бирга марказлар ҳамда ҳоким ёрдамчилари фаолиятига кўмаклашади;
ҳар куни битта маҳаллага чиққан ҳолда камида ўнта хонадонга шахсан ташриф буюриб, мавжуд ҳолатни ҳоким ёрдамчилари билан бирга ўрганади, аҳолига амалга оширилаётган давлат сиёсати ва ислоҳотларнинг мазмун-моҳиятини тушунтиради, аниқланган муаммоларни жойида ҳал қилиш чораларини кўради;
ҳоким ёрдамчилари, ҳудудларни ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш масалалари бўйича сектор раҳбарлари билан биргаликда ҳар бир маҳаллани ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш йўналишларини белгилайди, хонадонбай рўйхат асосида ҳар бир маҳалла кесимида ҳақиқий ижтимоий вазиятни аниқлайди ҳамда ойма-ой амалга ошириладиган чора-тадбирлар режасини ишлаб чиқади;
ҳар бир маҳалланинг “ўсиш нуқтаси”дан келиб чиқиб, етакчи тадбиркорлар ва ҳоким ёрдамчилари таклиф этаётган янги лойиҳаларни амалга оширишга кўмаклашади, маҳаллаларда аҳолининг кундалик эҳтиёжлари учун зарур бўлган хизматлар турларини ривожлантиради;
аҳолини, биринчи навбатда ишсиз ёшлар ва аёлларни касб-ҳунар ва тадбиркорликка ўқитиш ҳамда уларнинг бандлигини таъминлаш ишларини ташкил қилади;
туман (шаҳар) ҳокимлари ҳамда туман фермер, деҳқон хўжаликлари
ва томорқа ер эгалари кенгаши билан ҳамкорликда аҳоли томорқаларидан самарали фойдаланиб, уй шароитида деҳқончилик, чорвачилик, паррандачилик, қуёнчилик, асаларичилик, уруғчилик, кўчатчилик, гулчилик каби фаолият турларини йўлга қўйишга кўмаклашади;
туман (шаҳар) ҳокимлари билан биргаликда ҳудудга ажратилган маблағларнинг маҳаллалар кесимида тақсимланишини таъминлайди;
в) ҳоким ёрдамчилари:
маҳалладаги ишсиз аҳолини иш билан таъминлаш, уларга доимий даромад манбаини яратишга кўмаклашиш учун устувор равишда маҳалладаги муваффақиятга эришган тадбиркорлик субъектлари билан ҳамкорликда фаолиятини олиб боради;
республика вакиллари билан биргаликда ўзига бириктирилган маҳаллани ривожлантириш бўйича 2022 йилга мўлжалланган “Йўл харитаси”ни ишлаб чиқади ва ижросини таъминлайди;
ажратилаётган ресурслардан самарали фойдаланиш юзасидан доимий мониторингни амалга оширади;
амалга оширилган ишлар натижадорлиги юзасидан туман (шаҳар) ҳокимининг молия-иқтисодиёт ва камбағалликни қисқартириш масалалари бўйича биринчи ўринбосари билан биргаликда доимий равишда ҳокимга ҳисобот бериб боради.
4. Республика комиссияси аъзолари ва республика вакилларига маҳаллий бюджет даромадларининг орттириб бажарилган қисмидан маҳаллалардаги муаммоларни ҳал этишга йўналтириш бўйича таклифлар маҳаллий вакиллик органларига киритиш ҳуқуқи берилсин.
5. Ҳоким ёрдамчилари ўз вазифаларини амалга оширишда фойдаланадиган молиявий инструментларнинг 2022 йил учун манбалари этиб қуйидагилар белгилансин:
а) оилавий тадбиркорликни ривожлантириш дастурлари доирасида ажратиладиган кредитлар – 10 триллион сўм;
б) аҳолининг бандлигини таъминлаш, уларнинг ўзини ўзи банд қилиши, шунингдек, тадбиркорлик фаолиятини йўлга қўйиши учун ажратиладиган маблағлар – 1 218 миллиард сўм, шундан:
Бандликка кўмаклашиш давлат жамғармасидан иш билан банд бўлмаган аҳолига тадбиркорлик қилиш ва ўзини ўзи банд қилиш учун субсидиялар, кредит ресурслари ва бошқа харажатлар учун – 785 миллиард сўм, иш билан банд бўлмаган аҳолини касб-ҳунарга, тадбиркорлик ва ҳунармандчиликка ўқишга йўналтириш учун – 210 миллиард сўм;
Жамоат ишлари жамғармасидан ишсиз аҳолини ҳақ тўланадиган жамоат ишларига жалб этиш харажатлари учун – 222 миллиард сўм;
в) Фермер, деҳқон хўжаликлари ва томорқа ер эгаларини қўллаб-қувватлаш жамғармаси ҳисобидан ажратиладиган субсидиялар – 50 миллиард сўм;
г) ҳоким ёрдамчилари тавсиялари асосида маҳалла инфратузилмасини яхшилаш учун кўзда тутиладиган маблағлар – 250 миллиард сўм;
д) “Саховат ва кўмак” жамғармаси, “Аёллар дафтари” жамғармаси, “Ёшлар дафтари” жамғармаси – 851 миллиард сўм миқдорида.
Мазкур банднинг “б”–“д” кичик бандларида кўрсатиб ўтилган маблағларнинг республика ҳудудлари кесимидаги тақсимоти 2-иловага мувофиқ тасдиқлансин.
6. Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳокимликлари Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазирлиги, Молия вазирлиги, Марказий банк, Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазирлиги билан келишган ҳолда бир ой муддатда мазкур қарорга 2-иловада кўрсатилган маблағларни туман (шаҳар) ва ҳар бир маҳалла кесимида маҳалланинг ижтимоий-иқтисодий ҳолати ва хонадонлар сонидан келиб чиқиб тақсимласин.
Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазирлиги, оилавий тадбиркорликни ривожлантириш дастурлари доирасида кредитлар ажратишга масъул тижорат банклари, Ўзбекистон фермер, деҳқон хўжаликлари ва томорқа ер эгалари кенгаши, маҳаллий ижро ҳокимияти органлари мазкур бандда кўрсатилган маблағларнинг ойма-ой узлуксиз молиялаштириб борилишини таъминласин.
мазкур қарорнинг 3-иловасида кўрсатилган, оилавий тадбиркорликни ривожлантириш дастурлари доирасидаги кредитлар, Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазирлигининг Бандликка кўмаклашиш давлат жамғармаси ва Жамоат ишлари жамғармаси, Фермер, деҳқон хўжаликлари ва томорқа ер эгаларини қўллаб-қувватлаш жамғармаси, “Аёллар дафтари” жамғармаси, “Ёшлар дафтари” жамғармаси ҳисобидан тадбиркорлик фаолиятини йўлга қўйиш, ўзини ўзи банд қилиш ва иш билан таъминлаш учун ажратиладиган субсидиялар ҳоким ёрдамчиларининг тавсиялари асосида ажратилади;
ҳоким ёрдамчилари юқоридаги йўналишлар бўйича кредитлар ва субсидиялар ажратиш кўзда тутилган ҳар бир лойиҳанинг самарадорлиги ва мақсадга мувофиқлигини чуқур ўрганган ҳолда уларни ажратиш учун масъул идора ва ташкилотларга ўз тавсиясини беради.
8. Ҳоким ёрдамчиларининг ойлик иш ҳақи миқдори улар бириктирилган маҳалладаги хонадонлар сонига мутаносиб равишда қуйидагича белгилансин:
хонадонлар сони 500 тагача бўлган маҳаллада – меҳнатга ҳақ тўлашнинг энг кам миқдорининг 6 баравари миқдорида;
хонадонлар сони 501 тадан 1 000 тагача бўлган маҳаллада – меҳнатга ҳақ тўлашнинг энг кам миқдорининг 6,5 баравари миқдорида;
хонадонлар сони 1 000 тадан ортиқ бўлган маҳаллада – меҳнатга ҳақ тўлашнинг энг кам миқдорининг 7 баравари миқдорида.
ҳоким ёрдамчиларига тўланадиган ўртача ойлик иш ҳақи миқдори номзоднинг ушбу лавозимга ишга қабул қилингунга қадар аввалги иш жойи бўйича ўртача ойлик иш ҳақи миқдоридан кам бўлган тақдирда етишмаган қисми Ҳоким ёрдамчилари фаолиятини қўллаб-қувватлаш жамғармаси ҳисобидан компенсация қилиб борилади;
марказлар ходимларига туман (шаҳар) иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш бўлимлари ходимлари учун белгиланган ва Давлат бюджети маблағлари ҳисобидан молиялаштириладиган меҳнатга ҳақ тўлаш шартлари татбиқ этилади.
10. Вазирлар Маҳкамаси бир ой муддатда Ҳоким ёрдамчилари фаолиятини қўллаб-қувватлаш жамғармаси тўғрисидаги низомни тасдиқласин, унда, шу жумладан, қуйидагиларни назарда тутсин:
бошқа ҳудудлардан келиб ишлаётган ҳоким ёрдамчилари ва республика вакиллари учун базавий ҳисоблаш миқдорининг икки баравари миқдорида турар жой ижараси харажатлари учун компенсация тўлаш;
иш фаолиятида яхши натижаларга эришган ҳоким ёрдамчилари ва республика вакилларини ҳар ой мукофотлаш;
ҳоким ёрдамчилари иш ҳақининг аввалги иш жойи бўйича ўртача ойлик иш ҳақи миқдоридан кам бўлган қисмини компенсация қилиб бориш;
ўз шахсий автомобилидан фойдаланаётган республика вакилларининг транспорт харажатлари, шунингдек, бир ойда бир маротаба доимий яшаш жойига темир йўл транспортида бориб келиши учун компенсация тўлаш;
йил якуни бўйича ўзига бириктирилган ҳудудда юқори натижаларга эришган республика вакилларига ва ҳоким ёрдамчиларига ипотека кредити асосида уй-жой харид қилиш учун уй-жой қийматининг 50 фоизигача субсидия тўлаш.
11. Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Давлат хизматини ривожлантириш агентлиги Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Давлат бошқаруви академияси ҳамда Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазирлиги билан биргаликда:
биринчи босқичда – 2021 йил 15 декабрга қадар республика вакиллари учун янги жорий этилаётган тизимнинг туб моҳияти ва самарали фаолият кўрсатишини таъминлаш бўйича бир ҳафталик ўқув-семинарларини ташкил этсин;
иккинчи босқичда – 2021 йил 30 декабрга қадар республика вакиллари иштирокида ҳоким ёрдамчилари ва марказлар ходимлари учун амалий машғулотларни ташкил этсин;
учинчи босқичда – 2022 йил давомида ҳар чоракда республика вакиллари, ҳоким ёрдамчилари ва марказлар ходимлари ўртасида ўзаро тажриба алмашиш курсларини ташкил этсин.
уч кун муддатда ўқув-семинарларига иқтисодий ва инвестиция комплексларига кирувчи идоралар, маҳаллий ҳокимликлар ва бошқа ташкилотларнинг етарли малака ва тажрибага эга бўлган раҳбар ходимларини жалб қилсин;
Ҳоким ёрдамчилари ва республика вакиллари фаолияти самарадорлигини баҳолаш тизимини жорий этсин ҳамда доимий равишда уларнинг фаолияти мониторингини олиб борсин.
Ўқув семинарларини ташкил этиш билан боғлиқ харажатлар Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Давлат хизматини ривожлантириш агентлиги қошидаги Давлат хизматини ривожлантиришни қўллаб-қувватлаш жамғармаси ҳисобидан қопланиши белгилансин.
Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳокимликлари зиммасига ўқув-семинарларини ўтказиш билан боғлиқ ташкилий масалаларни ҳал этиш вазифаси юклансин.
12. 2022/2023 ўқув йилидан бошлаб олий маълумотга эга бўлмаган ҳоким ёрдамчиларини давлат олий таълим муассасаларининг иқтисодий таълим йўналишларига Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши Раиси, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳокимларининг тавсиясига кўра давлат гранти асосида сиртқи таълим шаклига суҳбат асосида ўқишга қабул қилиш амалиёти жорий этилсин.
ҳоким ёрдамчиси лавозими ва марказлар фаолияти ташкил этилиши муносабати билан туман ва шаҳарлар ҳокимликларининг намунавий ташкилий тузилмаси 4-7-иловаларга мувофиқ;
Туман (шаҳар) маҳаллабай ишлаш ва тадбиркорликни ривожлантириш марказлари ходимларининг чекланган сони 8-иловага мувофиқ тасдиқлансин.
14. Белгилансинки, ҳоким ёрдамчилари ва марказлар ходимларининг штат бирликлари мос равишда маҳалла фуқаролар йиғини раисининг ободонлаштириш, томорқа ва тадбиркорлик масалалари бўйича ўринбосари, туман (шаҳар) бандликка кўмаклашиш марказларининг ишга жойлаштириш инспектори, туманлар ва шаҳарлардаги Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг Тадбиркорлар мурожаатларини кўриб чиқиш қабулхоналари штат бирликларини мақбуллаштириш ҳисобидан ташкил этилади.
Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазирлиги Ўзбекистон касаба уюшмалари Федерацияси Кенгаши билан биргаликда штат бирликлари қисқартирилган ходимларни иш билан таъминлашга кўмаклашиш чораларини кўрсин.
15. Вазирлар Маҳкамаси икки ҳафта муддатда:
Маҳаллабай ишлаш ва тадбиркорликни ривожлантириш агентлиги фаолиятини ташкил этиш чора-тадбирлари тўғрисидаги қарорни;
ҳоким ёрдамчилари ва марказларнинг асосий вазифалари, функциялари, ҳуқуқлари, ваколатлари ва жавобгарлигини белгилаш бўйича намунавий низомни тасдиқласин.
16. Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳокимликлари икки ҳафта муддатда туман (шаҳар) ҳокимлари томонидан:
Ҳоким ёрдамчилари фаолиятини ташкил этиш тартиби тўғрисидаги низомни, марказларнинг устави ва тузилмасини тасдиқланиши;
ҳоким ёрдамчилари ва марказларни тегишли бино (хона), моддий-техника ва замонавий ахборот воситалари (мебель, компьютер тўплами, алоқа, Интернет ва бошқалар) билан таъминланиши бўйича чоралар кўрсин.
17. Молия вазирлиги (Т.А.Ишметов), Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги (Ш.Х.Шерматов):
ҳоким ёрдамчилари ва республика вакилларига “Ижтимоий ҳимоя ягона реестри” ахборот тизимига уланган, масофадан туриб ҳисоботлар тақдим этиш ҳамда видео конференция алоқа шаклида йиғилишларда иштирок этиш имконини берувчи махсус планшетлар ажратилишини таъминласин.
Давлат бюджети ва давлат мақсадли жамғармалари маблағлари ҳисобидан бериладиган ижтимоий нафақалар, субсидия ва имтиёзли кредитлар учун аризаларни махсус планшетларда қабул қилиб олиш ва рўйхатдан ўтказиш кўникмалари бўйича ўқув-тренингларини ташкил этсин.
18. Бош вазир ўринбосари Ж.А.Қўчқоров:
ҳар ҳафтада Республика комиссияси, республика вакиллари, ҳудудларни ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш масалалари бўйича сектор раҳбарлари, ҳокимларнинг биринчи ўринбосарлари ва ҳоким ёрдамчилари иштирокида маҳаллаларда амалга оширилаётган ишларни муҳокама қилсин;
ҳар ҳафтада ҳудудларга чиқиб, маҳаллабай ишлаш тизими асосида амалга оширилаётган ишларни жойида ўрганиб борсин, Ҳоким ёрдамчилари ва республика вакиллари фаолиятининг самарали ташкил этилишини таъминласин;
ҳар ойда амалга оширилган ишлар натижалари тўғрисида Ўзбекистон Республикаси Президенти Администрациясига ахборот киритиб борсин.
Республика вакиллари ва ҳоким ёрдамчиларининг мазкур қарорда белгиланган вазифалардан бошқа ишларни бажаришга, шу жумладан, йиғилишларга Бош вазир ўринбосари Ж.Қўчқоров рухсатисиз жалб этиш тақиқлансин.
19. Ўзбекистон Республикаси Президентининг маслаҳатчиси Т.А.Худайбергенов ҳар ойда бир маротаба Ўзбекистон Республикаси Президентининг Халқ қабулхоналарига маҳаллаларда тадбиркорликни ривожлантириш, аҳоли бандлигини таъминлаш ва камбағалликни қисқартириш бўйича келиб тушаётган мурожаатларни таҳлил қилган ҳолда, ҳоким ёрдамчилари фаолиятининг натижадорлигини ўрганиш, ўрганиш натижаларини халқ депутатлари вилоят, туман ва шаҳар Кенгашларида муҳокама қилиб бориш амалиётини йўлга қўйсин.
20. Ўзбекистон Миллий телерадиокомпанияси, Ўзбекистон Миллий ахборот агентлиги ва бошқа оммавий ахборот воситаларига маҳаллий давлат ҳокимияти органлари ташкилий тузилмасини ислоҳ қилиш бўйича амалга оширилаётган ишларни кенг ёритиб бориш тавсия этилсин.
21. Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазирлиги Адлия вазирлиги ҳамда манфаатдор вазирлик ва идоралар билан биргаликда икки ой муддатда қонунчилик ҳужжатларига мазкур қарордан келиб чиқадиган ўзгартириш ва қўшимчалар тўғрисида Вазирлар Маҳкамасига таклифлар киритсин.
22. Мазкур қарор ижросини самарали ташкил қилишга масъул ва шахсий жавобгар этиб иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазирининг биринчи ўринбосари С.М.Холхўжаев ҳамда Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши Раиси, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳокимлари белгилансин.
Бош вазир ўринбосари Ж.А.Қўчқоров зиммасига мазкур қарор ижроси учун масъул идоралар фаолиятини мувофиқлаштириш, ҳоким ёрдамчиси фаолиятини жойларда ташкил этиш ҳамда мазкур тизимни амалиётга тўлиқ татбиқ қилиш юзасидан кунлик назоратни амалга ошириш юклансин.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Администрацияси (Р.А.Гулямов, Б.М.Мавлонов) амалга оширилаётган чора-тадбирлар натижадорлиги юзасидан Ўзбекистон Республикаси Президентига ҳар ой якуни бўйича ахборот киритиб борсин.

В соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан от «_3__» декабря 2021 года № УП–29 «О приоритетных направлениях государственной политики по развитию предпринимательства, обеспечению занятости населения и сокращению бедности в махалле», а также в целях эффективной организации деятельности помощников хокимов районов (городов) по вопросам развития предпринимательства, обеспечения занятости населения и сокращения бедности в махаллях (далее – помощники хокимов):
1. Создать Республиканскую комиссию по организации деятельности помощников хокимов (далее – Республиканская комиссия) и утвердить ее состав согласно приложению № 1.
2. Республиканской комиссии (Кучкаров) в недельный срок в целях эффективной организации деятельности помощников хокимов закрепить за каждым районом и городом ответственных работников министерств, ведомств и коммерческих банков, входящих в экономический и инвестиционный комплексы (далее – республиканские представители) и обеспечить их направление в служебную командировку в закрепленные районы сроком на один год с сохранением рабочего места, заработной платы и иных социальных выплат.
Определить Агентство по работе махаллабай и развитию предпринимательства, его территориальные управления в Республике Каракалпакстан, областях и городе Ташкенте, а также центры по работе махаллабай и развитию предпринимательства (далее – центры) рабочими органами Республиканской комиссии и республиканских представителей.
а) члены Республиканской комиссии:
организуют системную работу по развитию предпринимательства, обеспечению занятости населения и сокращению бедности в поселках, селах, аулах, а также махаллях городов, поселков, сел и аулов (далее – махалли);
непосредственно руководят деятельностью республиканских представителей на закрепленной за ними территории, несут ответственность за достижение целевых показателей;
совместно с Председателем Совета Министров Республики Каракалпакстан, хокимами областей и города Ташкента обеспечивают распределение средств, выделенных для закрепленной за ними территории, в разрезе районов и городов;
б) республиканские представители:
совместно с первыми заместителями хокимов районов (городов) оказывают содействие деятельности центров и помощников хокимов;
ежедневно выезжают в одну из махаллей и лично посещают не менее десяти домов (квартир), изучают совместно с помощниками хокимов фактическое состояние дел, разъясняют населению суть и содержание проводимых государственной политики и реформ, принимают меры по решению выявленных проблем на месте;
совместно с помощниками хокимов и руководителями секторов по вопросам социально-экономического развития территорий определяют направления социально-экономического развития каждой махалли, выявляют фактическую социальную обстановку в разрезе каждой махалли на основе подворного списка, разрабатывают помесячно реализуемый план мер;
оказывают содействие в реализации новых проектов, предлагаемых успешными предпринимателями и помощниками хокимов исходя из «точек роста» каждой махалли, развивают виды услуг, необходимых для удовлетворения повседневных потребностей населения махаллей;
организуют работу по обеспечению обучения населения, в первую очередь безработной молодежи и женщин, профессиям и предпринимательству, а также их занятости;
совместно с хокимами районов (городов) и районными Советами фермерских, дехканских хозяйств и владельцев приусадебных земель оказывают содействие эффективному использованию приусадебных земель населения, налаживанию таких видов деятельности, как земледелие, животноводство, птицеводство, кролиководство, пчеловодство, семеноводство, питомничество и цветоводство, в домашних условиях;
совместно с хокимами районов (городов) обеспечивают распределение средств, выделенных территориям, в разрезе махаллей;
в) помощники хокимов:
осуществляют деятельность в приоритетном порядке совместно с успешными субъектами предпринимательства в махаллях в целях обеспечения занятости безработного населения махаллей и оказания содействия в создании для него постоянного источника дохода;
совместно с республиканскими представителями разрабатывают и обеспечивают исполнение «Дорожной карты» по развитию закрепленных за ними махаллей на 2022 год;
ведут постоянный мониторинг эффективного использования выделяемых ресурсов;
совместно с первыми заместителями хокимов районов (городов) по финансово-экономическим вопросам и сокращению бедности представляют хокимам отчеты о результативности проведенной работы на постоянной основе.
4. Предоставить членам Республиканской комиссии и республиканским представителям право на внесение в местные представительные органы предложений о направлении перевыполненной части плана доходов местных бюджетов на решение проблем махаллей.
5. Определить источниками финансовых инструментов, используемых помощниками хокимов при выполнении своих задач на 2022 год:
а) кредиты, выделяемые в рамках программ развития семейного предпринимательства – 10 триллионов сумов;
б) средства, выделяемые для обеспечения занятости, самозанятости и налаживания предпринимательской деятельности населения, –1 218 миллиардов сумов, из них на:
субсидии, кредитные ресурсы и прочие расходы на осуществление предпринимательской деятельности и самозанятость безработного населения из Государственного фонда содействия занятости – 785 миллиардов сумов, привлечение безработного населения к обучению профессиям, предпринимательству и ремесленничеству – 210 миллиардов сумов;
расходы по привлечению безработного населения к оплачиваемым общественным работам из Фонда общественных работ – 222 миллиарда сумов;
в) субсидии, выделяемые за счет Фонда поддержки фермерских, дехканских хозяйств и владельцев приусадебных земель, – 50 миллиардов сумов;
г) средства, предусматриваемые на улучшение инфраструктуры махаллей, на основании рекомендаций помощников хокимов – 250 миллиардов сумов;
д) средства фондов «Саховат ва кўмак»«Аёллар дафтари» и «Ёшлар дафтари» – 851 миллиард сумов.
Утвердить распределение средств, указанных в подпунктах «б» – «д» настоящего пункта, в разрезе регионов республики согласно приложению № 2.
6. Совету Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятам областей и города Ташкента по согласованию с Министерством экономического развития и сокращения бедности, Министерством финансов, Центральным банком, Министерством занятости и трудовых отношений в месячный срок распределить средства, указанные в приложении № 2 к настоящему постановлению, в разрезе районов (городов) и каждой махалли, исходя из социально-экономического положения махаллей и количества домов (квартир).
Министерству занятости и трудовых отношений, коммерческим банкам, ответственным за выделение кредитов в рамках программ развития семейного предпринимательства, Совету фермерских, дехканских хозяйств и владельцев приусадебных земель Узбекистана и органам исполнительной власти на местах обеспечить ежемесячное бесперебойное финансирование расходов, указанных в настоящем пункте.
кредиты, указанные в приложении № 3 к настоящему постановлению, в рамках программ развития семейного предпринимательства, и субсидии за счет Государственного фонда содействия занятости и Фонда общественных работ при Министерстве занятости и трудовых отношений, Фонда поддержки фермерских, дехканских хозяйств и владельцев приусадебных земель, фондов «Аёллардафтари» и «Ёшлардафтари», предоставляемые в целях налаживания предпринимательской деятельности, самозанятости и обеспечения занятости, выделяются на основании рекомендаций помощников хокимов;
помощники хокимов проводят углубленное изучение эффективности и целесообразности каждого проекта по вышеуказанным направлениям, для которых предусматривается выделение кредитов и субсидий, а также предоставляют свои рекомендации ведомствам и организациям, ответственным за их выделение.
8. Установить ежемесячную заработную плату помощников хокимов соразмерно количеству домов (квартир) в закрепленных за ними махаллях, в частности:
в махаллях с количеством домов (квартир) от 501 до 1 000 – в 6,5-кратном размере минимальной оплаты труда;
в махаллях с количеством домов (квартир) более 1 000 – в 7-кратном размере минимальной оплаты труда.
в случаях, когда размер среднемесячной заработной платы помощников хокимов меньше размера среднемесячной заработной платы по их предыдущему месту работы, недостающая часть компенсируется за счет Фонда по поддержке деятельности помощников хокимов;
на работников центров распространяются условия оплаты труда, установленные для работников районных (городских) отделов экономического развития и сокращения бедности и финансируемые за счет средств государственного бюджета.
10. Кабинету Министров в месячный срок утвердить Положение о Фонде по поддержке деятельности помощников хокимов, в котором предусмотреть в том числе:
выплату компенсации в двукратном размере базовой расчетной величины на расходы по аренде жилья помощникам хокимов и республиканским представителям, прибывшим из других регионов;
ежемесячное премирование помощников хокимов и республиканских представителей, достигших положительных результатов в своей деятельности;
компенсацию части заработной платы помощников хокимов менее среднемесячной заработной платы по их предыдущему месту работы;
выплату компенсации на транспортные расходы республиканским представителям, пользующимся личным автомобилем, а также их проезд на железнодорожном транспорте до места постоянного проживания и обратно один раз в месяц;
выплату по итогам года субсидии на приобретение жилья в размере до 50 процентов его стоимости на основе ипотечного кредитования республиканским представителям и помощникам хокимов, достигшим высоких результатов на закрепленной за ними территории.
11. Агентству развития государственной службы при Президенте Республики Узбекистан совместно с Академией государственного управления при Президенте Республики Узбекистан и Министерством экономического развития и сокращения бедности организовать:
на первом этапе в срок до 15 декабря 2021 года – недельные учебные семинары для республиканских представителей, посвященные коренному содержанию и обеспечению эффективного функционирования внедряемой новой системы;
на втором этапе в срок до 30 декабря 2021 года – практические занятия для помощников хокимов и работников центров с участием республиканских представителей;
на третьем этапе в течение 2022 года ежеквартально – курсы по взаимному обмену опытом республиканских представителей, помощников хокимов и работников центров.
Заместителю Премьер-министра Кучкарову Д.А.:
в трехдневный срок привлечь к учебным семинарам руководящих работников ведомств, входящих в экономический и инвестиционный комплексы, местных хокимиятов и иных организаций, обладающих достаточной квалификацией и опытом работы;
внедрить систему оценки эффективности деятельности помощников хокимов и республиканских представителей, а также вести мониторинг их деятельности на постоянной основе.
Определить, что расходы, связанные с организацией учебных семинаров, возмещаются за счет Фонда поддержки развития государственной службы при Агентстве развития государственной службы при Президенте Республики Узбекистан.
Возложить на Совет Министров Республики Каракалпакстан, хокимияты областей и города Ташкента задачу по решению организационных вопросов, связанных с проведением учебных семинаров.
12. Внедрить с 2022/2023 учебного года практику приема на учебу помощников хокимов, не имеющих высшего образования, на направления образования экономического профиля государственных высших образовательных учреждений в заочной форме обучения на основе государственного гранта по рекомендации Председателя Совета Министров Республики Каракалпакстан, хокимов областей и города Ташкента на основе собеседования.
типовую организационную структуру хокимиятов районов и городов в связи с введением должности помощника хокима и организацией деятельности центров согласно приложениям №№ 4–7;
предельную численность работников районных (городских) центров по работе махаллабай и развитию предпринимательства согласно приложению № 8.
14. Установить, что штатные единицы помощников хокимов и работников центров формируются за счет оптимизации штатных единиц заместителя председателя схода граждан махалли по вопросам благоустройства, приусадебных земель и предпринимательства, инспектора по трудоустройству центров содействия занятости населения районов (городов), приемных Премьер-министра Республики Узбекистан по рассмотрению обращений предпринимателей в районах и городах.
Министерству занятости и трудовых отношений совместно с Советом Федерации профсоюзов Узбекистана принять меры по оказанию содействия обеспечению занятости работников, штатные единицы которых сокращены.
15. Кабинету Министров в двухнедельный срок утвердить:
постановление «О мерах по организации деятельности Агентства по работе махаллабай и развитию предпринимательства»;
типовое положение об определении основных задач, функций, прав, полномочий и ответственности помощников хокимов и центров.
16. Совету Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятам областей и города Ташкента в двухнедельный срок принять меры по:
утверждению хокимами районов (городов) положений о порядке организации деятельности помощников хокимов, уставов и структур центров;
обеспечению помощников хокимов и центров соответствующими зданиями (помещениями), материально-техническими и современными информационными средствами (мебелью, компьютерными наборами, связью, интернетом и другими) со стороны хокимов районов (городов).
17. Министерству финансов (Ишметов Т.А.) и Министерству по развитию информационных технологий и коммуникаций (Шерматов Ш.Х.):
обеспечить выделение помощникам хокимов и республиканским представителям специальных планшетов, подключенных к информационной системе «Единый регистр социальной защиты», предоставляющих возможность дистанционного направления отчетов и участия в собраниях, проводимых в форме видеоконференции;
организовать учебные тренинги по выработке навыков приема и регистрации на специальных планшетах заявлений для получения социальных пособий, субсидий и льготных кредитов за счет средств государственного бюджета и государственных целевых фондов.
18. Заместителю Премьер-министра Кучкарову Д.А.:
еженедельно проводить обсуждения работы, осуществляемой в махаллях, с участием членов Республиканской комиссии, республиканских представителей, руководителей секторов по вопросам социально-экономического развития территорий, первых заместителей и помощников хокимов;
еженедельно выезжать в регионы, изучать на местах работу, проводимую на основе системы работы махаллабай, обеспечить эффективную организацию деятельности помощников хокимов и республиканских представителей;
ежемесячно вносить в Администрацию Президента Республики Узбекистан информацию о результатах проведенных работ.
Запретить привлечение республиканских представителей и помощников хокимов к выполнению других работ, включая участие в собраниях, не связанных с задачами, определенными настоящим постановлением, без разрешения заместителя Премьер-министра Кучкарова Д.А.
19. Советнику Президента Республики Узбекистан Худайбергенову Т.А. наладить практику изучения и последующего обсуждения на заседаниях Кенгашей народных депутатов областей, районов и городов результативности деятельности помощников хокимов с проведением ежемесячного анализа обращений по развитию предпринимательства, обеспечению занятости населения и сокращению бедности в махаллях, поступающих в Народные приемные Президента Республики Узбекистан.
20. Рекомендовать Национальной телерадиокомпании Узбекистана, Национальному информационному агентству Узбекистана и иным средствам массовой информации широко освещать проводимую работу по реформированию организационной структуры органов государственной власти на местах.
21. Министерству экономического развития и сокращения бедности совместно с Министерством юстиции, а также заинтересованными министерствами и ведомствами в двухмесячный срок внести в Кабинет Министров предложения об изменениях и дополнениях в акты законодательства, вытекающих из настоящего постановления.
22. Возложить на первого заместителя министра экономического развития и сокращения бедности Холхужаева С.М., Председателя Совета Министров Республики Каракалпакстан, хокимов областей и города Ташкента персональную ответственность за эффективную организацию исполнения настоящего постановления.
Осуществление координации деятельности ведомств, ответственных за исполнение настоящего постановления, организацию деятельности помощников хокимов на местах, а также ведение ежедневного контроля за полным внедрением на практике новой системы возложить на заместителя Премьер-министра Кучкарова Д.А.
Администрации Президента Республики Узбекистан (Гулямов Р.А., Мавлонов Б.М.) регулярно представлять Президенту Республики Узбекистан информацию о результативности осуществляемых мер по итогам каждого месяца.