Қурилиш материаллари саноатини тубдан такомиллаштириш ва комплекс ривожлантириш чора-тадбирлари тўғрисида
Давлатнинг иқтисодиётдаги иштирокини янада қисқартириш, қурилиш материаллари саноатини бошқариш тизимининг самарадорлигини ошириш, маҳаллий хомашёни чуқур қайта ишлашни ташкил этишни рағбатлантириш, илғор технологияларни жорий этиш, ишлаб чиқарилаётган маҳсулотлар турларини диверсификация қилиш ва экспорт ҳажмини кенгайтириш, тармоққа инвестицияларни жалб қилиш, шунингдек, 2017-2021 йилларда Ўзбекистон Республикасини ривожлантиришнинг бешта устувор йўналиши бўйича Ҳаракатлар стратегияси ва Ўзбекистон Республикасида Маъмурий ислоҳотлар концепциясида белгиланган вазифаларни изчиллик билан амалга ошириш мақсадида:
1. Қурилиш материаллари саноати корхоналари, “Ўзқурилишматериаллари” АЖ, Ўзбекистон Республикаси Иқтисодиёт ва саноат вазирлиги, Молия вазирлиги ҳамда Давлат активларини бошқариш агентлигининг:
Ўзбекистон қурилиш материаллари саноати корхоналари уюшмасини (кейинги ўринларда – “Ўзсаноатқурилишматериаллари” уюшмаси) ташкил этиш;
“Ўзқурилишматериаллари” АЖнинг бошқарув органлари йиғилишларида унинг хўжалик жамиятлари устав капиталларидаги акциялари (улушлари) пакетларини 1-иловага мувофиқ Ўзбекистон Республикаси Давлат активларини бошқариш агентлигига ўтказиш орқали жамиятни тугатиш масалаларини кўриб чиқиш ташаббуси билан чиқиш тўғрисидаги таклифларига розилик берилсин.
2. Маълумот учун қабул қилинсинки:
а) қурилиш материаллари саноатининг ихтиёрий асосда кирувчи корхоналари “Ўзсаноатқурилишматериаллари” уюшмасининг аъзолари ҳисобланади;
б) “Ўзсаноатқурилишматериаллари” уюшмаси ижро этувчи аппаратининг тузилмаси уюшма таъсисчиларининг умумий йиғилиши қарори билан тасдиқланади;
в) “Ўзсаноатқурилишматериаллари” уюшмасининг раиси ва унинг ўринбосарлари Ўзбекистон Республикаси Иқтисодиёт ва саноат вазирлиги тақдимномаси бўйича уюшма таъсисчиларининг умумий йиғилиши қарори билан сайланади;
г) “Ўзсаноатқурилишматериаллари” уюшмасини жорий таъминлаш
ва унинг фаолиятини молиялаштириш уюшма аъзоларининг бадаллари ва ажратмалари ҳамда қонун ҳужжатларида тақиқланмаган бошқа манбалар ҳисобидан амалга оширилади;
д) қуйидагилар “Ўзсаноатқурилишматериаллари” уюшмасининг асосий вазифалари ва фаолият йўналишлари этиб белгилансин:
давлат ҳокимияти ва бошқаруви органларида “Ўзсаноатқурилишматериаллари” уюшмаси аъзолари манфаатларини ифода этиш ва ҳимоя қилишни таъминлаш, шунингдек, қурилиш материаллари саноатини ривожлантириш бўйича уларга таклифлар киритиш;
юқори қўшилган қийматли қурилиш маҳсулотларини ишлаб чиқариш, корхоналарни модернизация қилиш, техник ва технологик қайта жиҳозлаш, шунингдек, ихтисослашган етакчи хорижий компаниялар билан қўшма ишлаб чиқаришларни ташкил этиш бўйича юқори технологияли ишлаб чиқаришларни ўзлаштириш учун инвестициялар, биринчи навбатда, тўғридан-тўғри хорижий инвестицияларни кенг жалб этишда Ўзбекистон Республикаси Иқтисодиёт ва саноат вазирлиги, Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги билан ҳамкорлик қилиш;
талаб этилаётган сифатли маҳсулот ишлаб чиқариш турларини кенгайтириш, ички бозорни импорт ўрнини босувчи ва рақобатбардош қурилиш материаллари ҳамда маҳаллий ишлаб чиқарилган буюмлар билан тўлдириш, шунингдек, тармоқнинг экспорт салоҳиятини ошириш бўйича “Ўзсаноатқурилишматериаллари” уюшмаси аъзолари фаолиятини қўллаб-қувватлаш;
ҳудудларнинг салоҳиятини янада ривожлантириш истиқболларидан, хомашё базаси, инфратузилмалар, меҳнат ва бошқа ресурслар ҳамда бозорларнинг мавжудлигидан келиб чиққан ҳолда корхоналарни жойлаштиришга кўмаклашиш.
3. Белгилансинки, 2022 йил 1 январга қадар корхоналарнинг шартномалар бўйича “Ўзсаноатқурилишматериаллари” уюшмасига тўланадиган ажратмалари юридик шахслардан олинадиган фойда солиғи бўйича солиқ солинадиган базадан чиқариб ташланади.
4. 2019 йил 1 апрелдан бошлаб шундай тартиб жорий этилсинки, унга мувофиқноруда фойдали қазилмалар мавжуд бўлган ер қаъри участкасидан геологик ўрганиш учун фойдаланиш ҳуқуқини берувчи лицензия ариза келиб тушган кундан бошлаб ўн кундан ошмаган муддатда берилади.
5. Саноат кўламида ўзлаштириш учун инвестициялар, шу жумладан, хорижий инвестициялар жалб этиладиган норуда фойдали қазилмалар конлари (участкалари)нинг рўйхати 2-иловага мувофиқ тасдиқлансин.
6. Ўзбекистон Республикаси Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги Геология ва минерал ресурслар давлат қўмитаси билан биргаликда салоҳиятли, шу жумладан, хорижий инвесторларни мазкур қарорнинг 5-банди билан тасдиқланган рўйхатга киритилган норуда фойдали қазилмалар конлари (участкалари)ни ўзлаштиришга жалб қилиш бўйича зарур чораларни кўрсин.
7. “Ўзқурилишматериаллари” АЖ томонидан Ўзбекистон Республикаси Иқтисодиёт ва саноат вазирлиги, Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги, Қурилиш вазирлиги билан биргаликда Қурилиш материаллари саноатидаги инвестиция лойиҳалари рўйхатиишлаб чиқилганлиги ва унда қуйидагилар назарда тутилганлиги маълумот учун қабул қилинсин:
2019-2021 йилларда умумий қиймати 1,3 миллиард АҚШ доллари, шу жумладан, тўғридан-тўғри хорижий инвестициялар ҳисобига 692 миллион АҚШ доллари миқдорида амалдаги корхоналарни техник ва технологик янгилаш ҳамда янги корхоналар барпо этиш бўйича 67 та инвестиция лойиҳасини амалга ошириш;
2021 йилга цемент ишлаб чиқариш қувватлари ҳажмларини 17 миллион тоннага, архитектура-қурилиш ойнасини – 32 миллион квадрат метрга, ёғоч-қипиқ плитаси (ДСП)ни – 380 минг куб метрга, газ-бетон блокларини – 700 минг куб метрга, гулқоғозларни – 4,5 миллион рулонга, кўп қаватли уйлар қурилиши учун йирик панелли темир-бетон буюмларини – 180 минг квадрат метрга етказган ҳолда қурилиш материаллари ишлаб чиқаришни кўпайтириш.
Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси 2019 йил 1 апрелга қадар ушбу бандда белгиланган Қурилиш материаллари саноатидаги инвестиция лойиҳалари рўйхатини, шунингдек, уларни амалга ошириш бўйича комплекс чора-тадбирлар режасини (“йўл харитаси”ни) тасдиқласин.
8. Ўзбекистон Республикаси Иқтисодиёт ва саноат вазирлиги икки ой муддатда ички ва ташқи бозорларда қурилиш материалларига бўлган талаб конъюнктурасини, шунингдек, чет эл бозорларининг ривожланиш тенденцияларини ўрганиш асосида янги маҳсулот турларини ўзлаштириш, ички бозорни маҳаллий қурилиш материаллари билан тўлдириш ва уларнинг экспорт географиясини кенгайтириш бўйича комплекс чора-тадбирларни ишлаб чиқсин ва жорий қилсин.
9. Ўзбекистон Республикаси Қурилиш вазирлиги, Иқтисодиёт ва саноат вазирлиги, “Ўзқурилишматериаллари” АЖ ва қурилиш материаллари саноати корхоналарининг “ҚурилишматериаллариЛИТИ” МЧЖ ихтисослаштирилган лойиҳа илмий-тадқиқот институтини “Ўзсаноатқурилишматериаллари” уюшмаси таркибига кирувчи “ЎзқурилишматериалЛИТИ” МЧЖ илмий-тадқиқот ва инжиниринг маркази этиб қайта номлаш тўғрисидаги таклифи қабул қилинсин, қуйидагилар марказнинг асосий вазифалари ва фаолият йўналишлари этиб белгилансин:
Ўзбекистон Республикаси Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги ҳузуридаги Технологик ривожланиш агентлиги, “Ўзстандарт” агентлиги ҳамда қурилиш саноатининг илмий-тадқиқот ташкилотлари билан биргаликда илғор хорижий тажриба ва республиканинг хомашё салоҳиятини инобатга олган ҳолда янги қурилиш материаллари ва улардан фойдаланиш технологиялари ишланмаларини ташкиллаштириш;
қурилиш материалларининг янги стандартларини фаоллаштириш ва ишлаб чиқиш, шунингдек, қурилиш тармоғида фойдаланиладиган қоидалар тўпламини ишлаб чиқишда қатнашиш;
ишлаб чиқариладиган қурилиш материаллари ва буюмларнинг барча турларини сертификатлаштириш;
Ўзбекистон Республикаси Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги билан биргаликда қурилиш материаллари саноатининг талаб юқори бўлган йўналишлари бўйича мутахассисларга таълим бериш юзасидан ўқув режалари ва инновацион ўқув курсларини ишлаб чиқиш, шунингдек, замонавий ўқув-методик адабиётлар ва қўлланмаларни тайёрлаш;
кадрларни тайёрлаш, қайта тайёрлаш ва аттестациядан ўтказиш, мутахассисларнинг стажировкасини, шу жумладан, хориждаги илмий-тадқиқот марказларида стажировкасини ўтказишни ташкиллаштириш;
ишлаб чиқаришга мўлжалланган машиналар, асбоб-ускуналар ва техник тизимлар, саноат объектлари, шунингдек, энергетика ва муҳандислик инфратузилмаси объектларининг техник аудити, энергия аудити, диагностикаси ва экспертизасини ўтказиш.
10. Ўзбекистон Республикаси Давлат активларини бошқариш агентлиги:
2018 йил якунига кўра “Ўзқурилишматериаллари” АЖнинг соф фойдасини унинг 20 фоизини Ўзбекистон Республикасининг Давлат бюджетига дивидендларни тўлашга йўналтирган ҳолда тақсимланишини;
тугатилаётган “Ўзқурилишматериаллари” АЖнинг асосий воситалари, унинг таркибига кирувчи корхоналар ажратмалари бўйича юзага келган дебитор қарздорлик, жамиятнинг “ЎзқурилишматериалЛИТИ” МЧЖ ҳамда “Тоғ геология жамлама экспедицияси” МЧЖ устав капиталларидаги улушлари, шунингдек, акциядорларга берилиши керак бўлган ҳамда тугатиш жараёни якунланганидан кейин қоладиган жамиятнинг пул маблағларини “Ўзсаноатқурилишматериаллари” уюшмасига беғараз ўтказишни;
“УКМ Транс авто” МЧЖни кейинчалик унинг автотранспорт воситаларини беғараз “Ўзсаноатқурилишматериаллари” уюшмасига топширган ҳолда тугатишни таъминласин.
иқтисодиёт ва саноат вазири Б.А.Ходжаевга – инвестиция лойиҳаларини амалга ошириш жараёнини мувофиқлаштириш ва қурилиш материаллари саноатини ривожлантириш;
инвестициялар ва ташқи савдо вазири С.У.Умурзоқовга – қурилиш материаллари саноатида инвестиция лойиҳаларини амалга оширишга кўмаклашиш, тармоққа инвестицияларни, биринчи навбатда, тўғридан-тўғри хорижий инвестицияларни жалб этиш, шунингдек, экспортга мўлжалланган маҳсулот чиқаришни кенгайтириш мақсадида янги ишлаб чиқариш қувватларини жорий этиш;
Ўзбекистон Республикаси Давлат активларини бошқариш агентлиги директори Н.С.Жўраевга – хўжалик жамиятларининг устав капиталларидаги, шу жумладан, ушбу қарорга мувофиқ “Ўзқурилишматериаллари” АЖдан қабул қилинадиган давлат акциялари (улушлари) пакетларини самарали бошқариш юзасидан шахсий жавобгарлик юклансин.
12. “Ўзсаноатқурилишматериаллари” уюшмаси Тошкент шаҳар, Яккасарой тумани, Тафаккур кўчаси, 68-А уй манзили бўйича бепул фойдаланиш ҳуқуқи асосида жойлаштирилсин.
13. Ўзбекистон Республикаси Президентининг айрим қарорлари 3-иловага мувофиқ ўз кучини йўқотган деб ҳисоблансин.
14. Ўзбекистон Республикаси Иқтисодиёт ва саноат вазирлиги бошқа манфаатдор идоралар билан биргаликда икки ой муддатда қонун ҳужжатларига ушбу қарордан келиб чиқадиган ўзгартириш ва қўшимчалар тўғрисида Вазирлар Маҳкамасига таклифлар киритсин.
15. Мазкур қарорнинг ижросини назорат қилиш Ўзбекистон Республикасининг Бош вазири А.Н.Арипов ва Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари Э.М.Ғаниев зиммасига юклансин.

О мерах по коренному совершенствованию и комплексному развитию промышленности строительных материалов
В целях дальнейшего сокращения участия государства в экономике, повышения эффективности системы управления промышленностью строительных материалов, стимулирования организации углубленной переработки местного сырья, внедрения передовых технологий, диверсификации номенклатуры производимой продукции и расширения объема экспорта, привлечения в отрасль инвестиций, а также последовательной реализации задач, определенных Стратегией действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах и Концепцией административной реформы в Республике Узбекистан:
1. Согласиться с предложениями предприятий промышленности строительных материалов, АО «Узстройматериалы», Министерства экономики и промышленности, Министерства финансов и Агентства по управлению государственными активами Республики Узбекистан о:
создании Ассоциации предприятий промышленности строительных материалов Узбекистана (далее – Ассоциация «Узпромстройматериалы»);
инициировании рассмотрения на заседаниях органов управления АО «Узстройматериалы» вопроса ликвидации общества с передачей Агентству по управлению государственными активами Республики Узбекистан его пакетов акций (доли) в уставных капиталах хозяйственных обществ согласно приложению № 1.
а) членами Ассоциации «Узпромстройматериалы» являются предприятия промышленности строительных материалов, вступающие на добровольной основе;
б) структура исполнительного аппарата Ассоциации «Узпромстройматериалы» утверждается решением общего собрания ее учредителей;
в) председатель Ассоциации «Узпромстройматериалы» и его заместители избираются решением общего собрания ее учредителей по представлению Министерства экономики и промышленности Республики Узбекистан;
г) текущее содержание и финансирование деятельности Ассоциации «Узпромстройматериалы» осуществляются за счет взносов и отчислений ее членов и иных источников, не запрещенных законодательством;
д) основными задачами и направлениями деятельности Ассоциации «Узпромстройматериалы» являются:
обеспечение представления и защиты интересов членов Ассоциации «Узпромстройматериалы» в государственных органах и организациях, а также внесение им предложений по развитию промышленности строительных материалов;
взаимодействие с Министерством экономики и промышленности, Министерством инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан в широком привлечении инвестиций, в первую очередь прямых иностранных, для создания высокотехнологичных производств по выпуску строительной продукции с высокой добавленной стоимостью, модернизации, технического и технологического переоснащения предприятий, а также организации совместных производств с ведущими профильными зарубежными компаниями;
поддержка деятельности членов Ассоциации «Узпромстройматериалы» по расширению ассортимента производства востребованной качественной продукции, насыщению внутреннего рынка импортозамещающими и конкурентоспособными строительными материалами и изделиями отечественного производства, а также наращиванию экспортного потенциала отрасли;
содействие в размещении предприятий исходя из перспектив дальнейшего развития потенциала территорий, наличия сырьевой базы, инфраструктуры, трудовых и иных ресурсов, а также рынков сбыта.
3. Установить, что сроком до 1 января 2022 года отчисления предприятий по договорам в Ассоциацию «Узпромстройматериалы» исключаются из налогооблагаемой базы по налогу на прибыль юридических лиц.
4. Ввести с 1 апреля 2019 года порядок, в соответствии с которым лицензия на право пользования участком недр, содержащим нерудные полезные ископаемые, для геологического изучения выдается в срок не более десяти дней со дня поступления заявления.
5. Утвердить Перечень месторождений (участков) нерудных полезных ископаемых, для промышленного освоения которых привлекаются инвестиции, в том числе иностранные, согласно приложению № 2.
6. Министерству инвестиций и внешней торговли совместно с Государственным комитетом Республики Узбекистан по геологии и минеральным ресурсам принять необходимые меры по привлечению потенциальных инвесторов, в том числе иностранных, к освоению месторождений (участков) нерудных полезных ископаемых, включенных в перечень, утвержденный пунктом 5 настоящего постановления.
7. Принять к сведению, что АО «Узстройматериалы» совместно с Министерством экономики и промышленности, Министерством инвестиций и внешней торговли, Министерством строительства Республики Узбекистан разработан Перечень инвестиционных проектов в промышленности строительных материалов, предусматривающий:
реализацию 2019-2021 годах 67 инвестиционных проектов по техническому и технологическому обновлению действующих и созданию новых производств общей стоимостью 1,3 миллиарда долларов США, в том числе за счет прямых иностранных инвестиций в объеме 692 миллиона долларов США;
увеличение производства строительных материалов с доведением к 2021 году объемов производственных мощностей цемента до 17 миллионов тонн, архитектурно-строительного стекла – 32 миллионов кв. м, древесно-стружечной плиты – 380 тысячкуб. м, газобетонных блоков – 700 тысяч куб. м, обоев – 4,5 миллиона рулонов, крупнопанельных железобетонных изделий для строительства многоэтажных домов – 180 тысяч кв. м.
Кабинету Министров Республики Узбекистан в срок до 1 апреля 2019 года утвердить Перечень инвестиционных проектов в промышленности строительных материалов, указанный в настоящем пункте, а также план комплексных мер («Дорожная карта») по их реализации.
8. Министерству экономики и промышленности Республики Узбекистан в двухмесячный срок на основе изучения конъюнктуры спроса на строительные материалы на внутреннем и внешних рынках сбыта, а также тенденций развития зарубежных рынков разработать и внедрить комплексные меры по освоению новых видов продукции, насыщению внутреннего рынка отечественными строительными материалами и расширению географии их экспорта.
9. Принять предложение Министерства строительства, Министерства экономики и промышленности Республики Узбекистан, АО «Узстройматериалы» и предприятий промышленности строительных материалов о переименовании Специализированного проектного научно-изыскательского института ООО «СтройматериалЛИТИ» в Научно-исследовательский и инжиниринговый центрООО «УзстройматериалЛИТИ», входящий в состав Ассоциации «Узпромстройматериалы», определив его основными задачами и направлениями деятельности:
организацию совместно с Агентством технологического развития при Министерстве инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан, Агентством «Узстандарт», а также научно-исследовательскими организациями строительной индустрии разработок новых строительных материалов и технологий их использования с учетом передовой зарубежной практики и сырьевого потенциала республики;
актуализацию и разработку новых стандартов строительных материалов, а также участие в разработке сводов правил, используемых в строительной отрасли;
сертификацию всей номенклатуры производимых строительных материалов и изделий;
разработку совместно с Министерством высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан учебных планов и инновационных учебных курсов по обучению специалистов по востребованным направлениям промышленности строительных материалов, а также подготовку современной учебно-методической литературы и пособий;
подготовку, переподготовку и аттестацию кадров, организацию стажировки специалистов, в том числе в зарубежных научно-исследовательских центрах;
проведение технического аудита, энергоаудита, диагностирования и экспертизы машин, оборудования и технических систем производственного назначения, промышленных объектов, а также объектов энергетической и инженерной инфраструктуры.
10. Агентству по управлению государственными активами Республики Узбекистан обеспечить:
распределение чистой прибыли АО «Узстройматериалы» по итогам 2018 года с направлением 20 процентов на выплату дивидендов в Государственный бюджет Республики Узбекистан;
безвозмездную передачу Ассоциации «Узпромстройматериалы» основных средств ликвидируемого АО «Узстройматериалы», дебиторской задолженности, возникшей по отчислениям предприятий, входящих в его состав, долей общества в уставных капиталах ООО «УзстройматериалЛИТИ» и ООО «Тог геология жамлама экспедицияси», а также денежных средств общества, оставшихся после завершения процедуры ликвидации, подлежащих передаче акционеру;
ликвидацию ООО «УКМ Транс авто» с последующей безвозмездной передачей его автотранспортных средств Ассоциации «Узпромстройматериалы».
министра экономики и промышленности Ходжаева Б.А. – за координацию процесса реализации инвестиционных проектов и развитие промышленности строительных материалов;
министра инвестиций и внешней торговли Умурзакова С.У. – за оказание содействия в реализации инвестиционных проектов в промышленности строительных материалов, привлечение в отрасль инвестиций, в первую очередь прямых иностранных, а также создание новых производственных мощностей в целях расширения выпуска экспортоориентированной продукции;
директора Агентства по управлению государственными активами Республики Узбекистан Жураева Н.С. – за эффективное управление пакетами акций (долей) государства в уставных капиталах хозяйственных обществ, в том числе принимаемыми от АО «Узстройматериалы» в соответствии с настоящим постановлением.
12. Разместить Ассоциацию «Узпромстройматериалы» по адресу: город Ташкент, Яккасарайский район, улица Тафаккур, дом 68-А на праве безвозмездного пользования.
14. Министерству экономики и промышленности совместно с другими заинтересованными ведомствами в двухмесячный срок внести в Кабинет Министров Республики Узбекистан предложения об изменениях и дополнениях в законодательство, вытекающих из настоящего постановления.
15. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан Арипова А.Н. и заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан Ганиева Э.М.