Ветеринария соҳасида давлат бошқаруви тизимини тубдан такомиллаштириш, ҳайвонларнинг соғлиғини сақлаш бўйича самарали ишларни ташкил этиш, давлат ветеринария назоратини кучайтириш ва ветеринария сервис сифатини ошириш, эпизоотик барқарорликни ва озиқ-овқат маҳсулотлари хавфсизлигини таъминлаш, ички ва ташқи бозорларда талаб юқори бўлган, ҳайвонлардан олинадиган рақобатдош маҳсулот ва хомашё ишлаб чиқариш учун қулай шарт-шароитлар яратиш, ветеринария хизмати тизимини янада ривожлантириш мақсадида:
1. Ўзбекистон Республикаси Қишлоқ ва сув хўжалиги вазирлиги ҳузуридаги Давлат ветеринария бош бошқармаси негизида Ўзбекистон Республикаси Давлат ветеринария қўмитаси ташкил этилсин.
Белгилаб қўйилсинки, Ўзбекистон Республикаси Давлат ветеринария қўмитаси Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг Қишлоқ ва сув хўжалиги, қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини қайта ишлаш ҳамда истеъмол товарлари масалалари комплекси таркибига киради.
2. Ўзбекистон Республикаси Давлат ветеринария қўмитасининг асосий вазифалари ва фаолият йўналишлари этиб қуйидагилар белгилансин:
ветеринария соҳасида ягона давлат сиёсатини амалга ошириш, меъёрий-ҳуқуқий тартибга солишни таъминлаш, ушбу соҳада давлат ва хўжалик бошқаруви органлари ҳамда маҳаллий давлат ҳокимияти органларининг ўзаро ҳамкорлигини мувофиқлаштириш, ветеринария фаолиятини лицензиялашни амалга ошириш;
ветеринария хизматини янада ривожлантириш бўйича давлат дастурларини ишлаб чиқиш, мамлакатимиз ҳудудларига ҳайвонларнинг юқумли касалликлари кириб келишидан ҳимоя қилишни таъминлаш, амалиётга ҳайвонларни даволашнинг ва профилактикасининг замонавий усулларини жорий этиш, маҳаллий ва хорижий фан ютуқларини татбиқ этиш асосида ветеринария дори воситаларининг янги турлари ва шаклларини ишлаб чиқариш;
эпизоотик барқарорликни таъминлашда ҳайвонларнинг юқумли касалликларини ўз вақтида аниқлаш, ташхис қўйиш ва тарқалишининг олдини олишга доир профилактик ишларнинг самарадорлигини мониторинг қилиш;
ветеринария тўғрисидаги қонун ҳужжатларига риоя этилишида давлат назоратини таъминлаш, ветеринария соҳасидаги ҳуқуқбузарликларнинг олдини олиш ишларини сифатли ва тизимли равишда ташкил этиш бўйича чора-тадбирларни ўз вақтида ишлаб чиқиш ва амалга ошириш;
ҳайвонларни касалликлардан ҳимоя қилиш, ҳайвонлардан олинадиган маҳсулот ва хомашё хавфсизлигини таъминлашда идоравий ҳамда ишлаб чиқариш ветеринария хизматлари фаолиятини мувофиқлаштириш;
ветеринария дори воситалари ва озуқабоп қўшимчаларнинг сифати ҳамда муомаласи юзасидан назоратни амалга ошириш;
кадрларни тизимли қайта тайёрлаш ва малакасини оширишни ташкил этиш, раҳбар ва мутахассисларнинг иш услуби ва шаклларини такомиллаштириш, шу жумладан, тизимга қарашли идоралар, юклатилган вазифаларни ўз вақтида ва сифатли ижроси бўйича уларнинг масъулиятини ошириш;
ветеринария соҳасида илмий, услубий ва таълим салоҳиятини ҳар томонлама ривожлантириш, илмий тадқиқотлар йўналишларини белгилаш, фундаментал ва амалий тадқиқотлар, инновация ишланмалари натижаларини ветеринария амалиётига жорий этилишини мувофиқлаштириш;
халқаро ҳамкорликни кенгайтириш ҳамда ветеринария хизмати фаолиятига илғор технологиялар ва иш услубларини жорий этиш.
3. Ўзбекистон Республикаси Давлат ветеринария қўмитаси тизимида қуйидагилар ташкил этилсин:
ҳудудий давлат ветеринария бошқармалари негизида Қорақалпоғистон Республикаси ветеринария қўмитаси, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ветеринария бошқармалари;
ҳудудий давлат ветеринария бўлимлари базасида туманлар (шаҳарлар) ветеринария бўлимлари.
Қорақалпоғистон Республикаси ветеринария қўмитаси, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ветеринария бошқармалари Ўзбекистон Республикаси Давлат ветеринария қўмитасига ва тегишли равишда Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгашига, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳокимликларига ҳисобот берадилар.
Ўзбекистон Республикаси Давлат ветеринария қўмитасининг раиси Ўзбекистон Республикаси Президенти томонидан Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг тақдимномасига биноан лавозимга тайинланади ва лавозимдан озод этилади;
Ўзбекистон Республикаси Давлат ветеринария қўмитаси раисининг ўринбосарлари Ўзбекистон Республикаси Президенти томонидан лавозимга тайинланади ва лавозимдан озод этилади;
Қорақалпоғистон Республикаси ветеринария қўмитаси раиси Ўзбекистон Республикаси Давлат ветеринария қўмитаси раиси билан келишилган ҳолда Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгеси томонидан лавозимга тайинланади ва лавозимдан озод этилади;
вилоятлар ва Тошкент шаҳар ветеринария бошқармаларининг бошлиқлари Ўзбекистон Республикаси Давлат ветеринария қўмитаси раиси томонидан вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳокимларининг тақдимномасига биноан лавозимга тайинланади ва лавозимдан озод этилади;
туманлар (шаҳарлар) ветеринария бўлимлари бошлиқлари Қорақалпоғистон Республикаси ветеринария қўмитаси раиси, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ветеринария бошқармаларининг бошлиқлари томонидан туман (шаҳар) ҳокимларининг тақдимномасига биноан лавозимга тайинланади ва лавозимдан озод этилади;
Ўзбекистон Республикаси Давлат ветеринария қўмитасининг раиси Ўзбекистон Республикасининг Бош давлат ветеринария инспектори, унинг ўринбосарлари Ўзбекистон Республикасининг Бош давлат ветеринария инспекторининг ўринбосарлари, Ўзбекистон Республикаси Давлат ветеринария қўмитасининг Давлат ветеринария назорати бошқармаси ветеринар мутахассислари ўз ваколатлари доирасида давлат ветеринария инспекторлари ҳисобланади;
Давлат чегарасидаги ва транспортдаги давлат ветеринария назорати бошқармаси бошлиғи давлат чегарасидаги ва транспортдаги бош давлат ветеринария инспектори, унинг ўринбосарлари эса давлат чегарасидаги ва транспортдаги бош давлат ветеринария инспекторининг ўринбосарлари ҳисобланади;
Қорақалпоғистон Республикаси ветеринария қўмитаси раиси, вилоятлар, Тошкент шаҳар ветеринария бошқармаларининг бошлиқлари Қорақалпоғистон Республикаси, вилоятлар, Тошкент шаҳар ва туманлар (шаҳарлар) бош давлат ветеринария инспекторлари, уларнинг ўринбосарлари эса тегишли равишда Қорақалпоғистон Республикаси, вилоятлар ва Тошкент шаҳар бош давлат ветеринария инспекторларининг ўринбосарлари ҳисобланади;
туманлар (шаҳарлар) ветеринария бўлимларининг бошлиқлари тегишли равишда туманлар (шаҳарлар) бош давлат ветеринария инспекторлари ҳисобланади;
ветеринария участкалари ва бозорлар ветеринария-санитария экспертиза лабораториясининг мудирлари тегишли равишда участка ва бозорларда давлат ветеринария инспекторлари ҳисобланади;
чегарадаги ва транспортдаги ветеринария пунктларининг (участкаларнинг) бошлиқлари ва ветеринар врачлари тегишли равишда чегарадаги ва транспортдаги ветеринария пунктларининг (участкаларнинг) давлат ветеринария инспекторлари ҳисобланади.
Ўзбекистон Республикаси Давлат ветеринария қўмитаси Ўзбекистон Республикаси Қишлоқ ва сув хўжалиги вазирлиги ҳузуридаги Давлат ветеринария бош бошқармасининг ҳуқуқлари ва мажбуриятлари бўйича ҳуқуқий вориси ҳисобланади;
Ўзбекистон Республикаси Давлат ветеринария қўмитасининг ўз ваколатлари доирасида қабул қилган қарорлари вазирликлар, идоралар, маҳаллий давлат ҳокимияти органлари, бошқа ташкилотлар, мансабдор шахслар ва фуқаролар томонидан ижро этилиши мажбурий ҳисобланади;
Давлат ветеринария хизмати Ўзбекистон Республикаси Давлат бюджетининг маблағлари ва қонун ҳужжатларида тақиқланмаган бошқа манбалар ҳисобидан таъминланади.
6. Ўзбекистон Республикаси Қишлоқ ва сув хўжалиги вазирлигининг:
Ўзбекистон Республикаси Қишлоқ ва сув хўжалиги вазирлиги ҳузуридаги Ўзбекистон Қишлоқ хўжалиги илмий-ишлаб чиқариш маркази тасарруфидаги Ветеринария илмий-тадқиқот институтини Ўзбекистон Республикаси Давлат ветеринария қўмитаси тузилмасига бериш тўғрисидаги;
Эпизоотияга қарши курашиш республика экспедицияси ва Ҳайвонларнинг оқсил касаллигига қарши курашиш отряди тугатилиб, уларнинг функцияларини Ўзбекистон Республикаси Давлат ветеринария қўмитасининг Ҳайвонлар соғлиғини сақлаш бошқармаси зиммасига юклаш тўғрисидаги;
Ҳайвонларнинг ўта хавфли касалликлари бўйича давлат лабораторияси, Парранда касалликлари бўйича давлат ветеринария лабораторияси ва Республика давлат ветеринария лабораторияси негизида Республика ҳайвонлар касалликлари ва озиқ-овқат маҳсулотлари хавфсизлиги ташхис марказини ташкил этиш тўғрисидаги;
Ветеринария дори воситалари ва озуқабоп қўшимчаларнинг сифатини назорат қилиш давлат лабораториясини Ветеринария дори воситалари ва озуқабоп қўшимчалари сифати ва муомаласини назорат қилиш давлат илмий марказига айлантириш тўғрисидаги таклифларига розилик берилсин.
7. Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси бир ҳафта муддатда Ўзбекистон Республикаси Давлат ветеринария қўмитаси фаолиятини ташкил этиш чора-тадбирлари тўғрисидаги Ўзбекистон Республикаси Президенти қарори лойиҳасини белгиланган тартибда киритсин.
8. Ўзбекистон Республикаси Давлат ветеринария қўмитаси Адлия вазирлиги ҳамда бошқа манфаатдор вазирликлар ва идоралар билан биргаликда икки ой муддатда қонун ҳужжатларига ушбу фармондан келиб чиқадиган ўзгартиш ва қўшимчалар тўғрисида Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасига таклифлар киритсин.
«Давлат ветеринария хизмати бошқаруви тизимини тубдан
такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида»ги фармонига
Кейинги йилларда мамлакатимизда чорвачиликни янада ривожлантириш, қорамол ва паррандалар бош сонини барқарор оширишни таъминлашда давлат ветеринария хизмати тизимини такомиллаштиришга алоҳида эътибор қаратилмоқда. Давлат ветеринария хизмати бошқарув тузилмасини оқилона ташкил этиш, илмий-лаборатория, моддий-техник база ва кадрлар салоҳиятидан самарали фойдаланиш ҳайвонларни касалликлардан сақлаш, республикамизга ўта хавфли юқумли касалликлар кириб келиши ва тарқалишининг олдини олишда, аҳолини одамлар ва ҳайвонлар учун умумий бўлган касалликлардан ҳимоя қилишда ҳамда озиқ-овқат маҳсулотлари хавфсизлигини таъминлашда муҳим институтга айланади.
Мамлакатимизда мустақиллик йилларида олиб борилган режали ишлар натижасида қорамоллар сони 2,4 баробарга, қўй ва эчкилар сони 2 каррага, паррандалар сони 1,9 мартага ўсишига ҳамда гўшт маҳсулотлари ҳажми 2,8 баробарга, сут 2,7 мартага, тухум 3,3 баробарга ошди.
Шу билан бирга, давлат ветеринария хизмати амалдаги тизимининг таҳлили соҳада бир қатор муаммо ва камчиликлар мавжудлигини кўрсатмоқда, хусусан:
давлат ветеринария хизмати соҳасида ишларнинг умумий ҳолати мамлакатимизнинг жадал суръатларда ижтимоий-иқтисодий ривожланиш суръатларидан ва ҳозирги замоннинг ҳайвонлар соғлиғи профилактикаси ҳамда ўз вақтида ва сифатли даволашни таъминлашга қаратилган замонавий талаблардан сезиларли даражада ортда қолмоқда;
тармоқда ягона вертикал бошқарув тизими яратилмаган, унинг моддий-техника базаси маънавий ва жисмоний жиҳатдан эскирган;
ҳайвонлар касалликларини профилактика қилиш ва даволашга илмий ишланмалар ва замонавий ветеринария дори воситаларини ишлаб чиқаришни йўлга қўйиш, инновацион усулларни амалиётга жорий қилиш бўйича тизимли ишлар амалга оширилмаяпти;
соҳада кадрлар тайёрлаш ва қайта тайёрлаш, уларнинг малакасини ошириш борасида илмий-тадқиқот ва олий ўқув юртлари билан ўзаро ҳамкорлик йўлга қўйилмаган.
Ветеринария соҳасида давлат бошқарувини тубдан такомиллаштириш, эпизоотик барқарорлик ва озиқ-овқат маҳсулотлари хавфсизлигини таъминлаш, ветеринария сервис хизматлари сифатини ошириш ва давлат ветеринария хизматини янада такомиллаштириш, шунингдек, 2017-2021 йилларда Ўзбекистон Республикасини ривожлантиришнинг бешта устувор йўналиши бўйича Ҳаракатлар стратегияси доирасида қабул қилинган “Халқ билан мулоқот ва инсон манфаатлари йили” Давлат дастурида назарда тутилган вазифаларни ҳал қилиш мақсадида Ўзбекистон Республикаси Президентининг “Давлат ветеринария хизмати бошқаруви тизимини тубдан такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги фармони ҳамда “Ўзбекистон Республикаси Давлат ветеринария қўмитаси фаолиятини ташкил этиш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарори қабул қилинди.
Фармон билан Ўзбекистон Республикаси Қишлоқ ва сув хўжалиги вазирлиги ҳузуридаги Давлат ветеринария бош бошқармаси негизида Ўзбекистон Республикаси Давлат ветеринария қўмитаси ташкил этилиб, унинг қуйидаги асосий вазифа ва йўналишлари белгиланди:
ветеринария соҳасида ягона давлат сиёсатини амалга ошириш ва давлат дастурларини ишлаб чиқиш, меъёрий-ҳуқуқий тартибга солишни таъминлаш, мазкур соҳада давлат ва хўжалик бошқаруви органлари ҳамда маҳаллий давлат ҳокимияти органларининг ўзаро самарали ҳамкорлигини мувофиқлаштириш;
ҳайвонлар юқумли касалликлари тарқалишининг олдини олиш, тезкор аниқлаш, ташхис қўйиш ва эпизоотик барқарорликни таъминлаш борасидаги амалга оширилаётган ишлар самарадорлигини мониторинг қилиш;
ҳайвонларни турли касалликлардан сақлаш, ҳайвонлардан олинадиган маҳсулот ва хомашёлар хавфсизлигини таъминлаш соҳасида идоравий ва ишлаб чиқариш хизматлари, шунингдек, хусусий ветеринария фаолиятини мувофиқлаштириш;
илмий-тадқиқот ишлари йўналишларини белгилаш, фундаментал, амалий ва инновацион ишланмаларни ветеринария амалиётига жорий этилишини мувофиқлаштириш ва бу мақсадларда халқаро ҳамкорликни кенгайтириш ҳамда илғор технология ва тажрибаларни ветеринария соҳасига жорий қилиш ва бошқалар.
Давлат ветеринария қўмитаси зиммасига юклатилган вазифа ва функцияларни бажариш учун давлат ва хўжалик бошқаруви органлари ҳамда фуқароларнинг ўзини ўзи бошқариш органлари билан ҳамкорлик қилиш механизмлари, шунингдек, ҳайвонларни идентификация қилиш ва рўйхатга олишнинг такомиллаштирилган тизими ишлаб чиқилади ва амалиётга жорий этилади.
Ветеринария соҳасида илмий-тадқиқотлар ҳажми, кўлами ва сифатини ошириш мақсадида мазкур фармонга мувофиқ:
Ўзбекистон Республикаси Қишлоқ ва сув хўжалиги вазирлиги ҳузуридаги Ўзбекистон Қишлоқ хўжалиги илмий-ишлаб чиқариш маркази тасарруфидаги Ветеринария илмий-тадқиқот институти Давлат ветеринария қўмитаси тизимига ўтказилди;
Республика давлат ветеринария лабораторияси, Ҳайвонларнинг ўта хавфли касалликлари давлат лабораторияси ва Парранда касалликлари бўйича давлат ветеринария лабораторияси тугатилиб, уларнинг негизида Республика ҳайвонлар касалликлари диагностикаси ва озиқ-овқат маҳсулотлари хавфсизлиги маркази ташкил этилди;
Ветеринария дори воситалари ва озуқабоп қўшимчаларнинг сифатини назорат қилиш давлат лабораторияси Ветеринария дори воситалари ва озуқабоп қўшимчалари сифати ва муомаласи назорати бўйича давлат илмий марказига айлантирилди;
Ўзбекистон Республикаси Президентининг қарори билан Ўзбекистон Республикаси Давлат ветеринария қўмитаси ва бўлинмаларининг тузилмаси, шунингдек, 2017-2021 йилларда Ўзбекистон Республикаси давлат ветеринария хизмати фаолиятини такомиллаштириш бўйича чора-тадбирлар дастури тасдиқланди, дастурда қуйидаги вазифалар:
ветеринария қонунчилигини такомиллаштириш ва унга амал қилиниши устидан назорат ўрнатиш бўйича таклифлар ишлаб чиқиш;
Давлат ветеринария хизматининг моддий-техник базасини мустаҳкамлаш;
ветеринария соҳасида қўлланиладиган асбоб-ускуналар ва ветеринария дори воситалари ишлаб чиқариш бўйича мавжуд қувватларни модернизация қилиш ва янгиларини жорий этиш;
амалдаги диагностика усуллари ва воситаларини, ҳайвонларни даволаш ва профилактика қилишни такомиллаштириш ҳамда аҳолини хавфсиз ва сифатли озиқ-овқат маҳсулотлари билан таъминлашни амалга ошириш назарда тутилган.
Ўзбекистон Республикаси Президенти фармони ва қарорининг амалиётга татбиқ этилиши:
биринчидан, ветеринария соҳасида ягона давлат сиёсатини юритишга;
иккинчидан, ветеринария амалиётининг фан билан ўзаро самарали ва фаол ҳамкорлигини таъминлашга;
учинчидан, мавжуд кадрлар салоҳиятининг мустаҳкамланиши ва юқори малакали кадрлар захирасини яратишга;
тўртинчидан, ҳайвонлар соғлиғи ва озиқ-овқат маҳсулотлари хавфсизлигини таъминлашда соҳа фаолиятини сифат жиҳатдан янги босқичга кўтаришга мустаҳкам замин яратади.

В целях кардинального совершенствования системы государственного управления в области ветеринарии, эффективной организации работы по защите здоровья животных, усиления государственного ветеринарного надзора и повышения качества ветеринарного сервиса, обеспечения эпизоотического благополучия и безопасности продовольствия, создания благоприятных условий для производства продукции и сырья животного происхождения, востребованных и конкурентоспособных на внутреннем и внешнем рынках, дальнейшего развития системы ветеринарной службы:
1. Образовать Государственный комитет ветеринарии Республики Узбекистан на базе Главного государственного управления ветеринарии при Министерстве сельского и водного хозяйства Республики Узбекистан.
Установить, что Государственный комитет ветеринарии Республики Узбекистан входит в состав Комплекса Кабинета Министров Республики Узбекистан по вопросам сельского и водного хозяйства, переработки сельскохозяйственной продукции и потребительских товаров.
2. Определить основными задачами и направлениями деятельности Государственного комитета ветеринарии Республики Узбекистан:
проведение единой государственной политики, обеспечение реализации нормативно-правового регулирования в области ветеринарии, координацию взаимодействия органов государственного и хозяйственного управления, органов государственной власти на местах в данной области, осуществление лицензирования ветеринарной деятельности;
разработку государственных программ по дальнейшему развитию ветеринарной службы, обеспечению охраны территории страны от заноса заразных болезней животных, внедрению современных методов профилактики здоровья и лечения животных, производству новых видов и форм ветеринарных лекарственных средств, основанных на внедрении достижений отечественной и зарубежной науки;
осуществление мониторинга за эффективностью проводимых работ в части обеспечения эпизоотического благополучия, раннего выявления, диагностики и профилактики распространения заразных болезней животных;
обеспечение государственного надзора за соблюдением законодательства о ветеринарии, организации своевременной разработки и качественной реализации на системной основе мер по профилактике правонарушений в области ветеринарии;
координацию деятельности ведомственной и производственной служб в сфере защиты здоровья животных от болезней и обеспечения безопасности продукции и сырья животного происхождения;
осуществление контроля за качеством и оборотом ветеринарных лекарственных средств и кормовых добавок;
организацию системной переподготовки и повышения квалификации кадров, совершенствование форм и методов работы руководителей и специалистов, в том числе подведомственных структур, повышение их ответственности за своевременное и качественное исполнение возложенных задач;
всестороннее развитие научного, методологического и образовательного потенциала в сфере ветеринарии, определение направлений научных исследований, координацию внедрения в ветеринарную практику результатов фундаментальных и прикладных исследований, инновационных разработок;
расширение международного сотрудничества и внедрения передовых технологий и методов работы в деятельность отечественных служб ветеринарии.
3. Образовать в системе Государственного комитета ветеринарии Республики Узбекистан:
Комитет ветеринарии Республики Каракалпакстан, управления ветеринарии областей и города Ташкента на базе территориальных государственных ветеринарных управлений;
отделы ветеринарии районов (городов) на базе территориальных государственных ветеринарных отделов.
Комитет ветеринарии Республики Каракалпакстан, управления ветеринарии областей и города Ташкента подотчетны Государственному комитету ветеринарии Республики Узбекистан и, соответственно, Совету Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятам областей и города Ташкента.
председатель Государственного комитета ветеринарии Республики Узбекистан назначается на должность и освобождается от должности Президентом Республики Узбекистан по представлению Премьер-министра Республики Узбекистан;
заместители председателя Государственного комитета ветеринарии Республики Узбекистан назначаются на должность и освобождаются от должности Президентом Республики Узбекистан;
председатель Комитета ветеринарии Республики Каракалпакстан назначается и освобождается от должности Жокаргы Кенесом Республики Каракалпакстан по согласованию с Государственным комитетом ветеринарии Республики Узбекистан;
начальники управлений ветеринарии областей и города Ташкента назначаются и освобождаются от должности председателем Государственного комитета ветеринарии Республики Узбекистан по представлению хокимов областей и города Ташкента;
начальники отделов ветеринарии районов (городов) назначаются и освобождаются от должности председателем Комитета ветеринарии Республики Каракалпакстан, начальниками управлений ветеринарии областей и города Ташкента по представлению хокимов районов (городов);
председатель Государственного комитета ветеринарии Республики Узбекистан является Главным государственным ветеринарным инспектором Республики Узбекистан, его заместители – заместителями Главного государственного ветеринарного инспектора Республики Узбекистан, ветеринарные специалисты Управления государственного ветеринарного надзора Государственного комитета ветеринарии Республики Узбекистан являются государственными ветеринарными инспекторами в пределах своих полномочий;
начальник Управления государственного ветеринарного надзора на государственной границе и на транспорте является главным государственным ветеринарным инспектором на государственной границе и на транспорте, а его заместители – заместителями главного государственного ветеринарного инспектора на государственной границе и на транспорте;
председатель Комитета ветеринарии Республики Каракалпакстан, начальники управлений ветеринарии областей и города Ташкента являются главными государственными ветеринарными инспекторами Республики Каракалпакстан, областей и города Ташкента, а их заместители – соответственно заместителями главных государственных ветеринарных инспекторов Республики Каракалпакстан, областей и города Ташкента;
начальники отделов ветеринарии районов (городов) являются главными государственными ветеринарными инспекторами соответственно районов (городов);
заведующие ветеринарными участками и лабораториями ветеринарно-санитарной экспертизы на рынках являются государственными ветеринарными инспекторами на соответствующих участках и рынках;
начальники и ветеринарные врачи пограничных и транспортных ветеринарных пунктов (участков) являются государственными ветеринарными инспекторами соответственно пограничных и транспортных ветеринарных пунктов (участков).
Государственный комитет ветеринарии Республики Узбекистан является правопреемником по правам и обязательствам Главного государственного управления ветеринарии при Министерстве сельского и водного хозяйства Республики Узбекистан;
решения Государственного комитета ветеринарии Республики Узбекистан, принятые в пределах его полномочий и имеющие нормативно-правовой характер, являются обязательными для исполнения министерствами, ведомствами, органами государственной власти на местах, другими организациями, должностными лицами и гражданами;
государственная ветеринарная служба содержится за счет средств Государственного бюджета Республики Узбекистан и иных источников, не запрещенных законодательством.
6. Согласиться с предложениями Министерства сельского и водного хозяйства Республики Узбекистан о:
передаче Научно-исследовательского института ветеринарии из ведения Узбекского научно-производственного центра сельского хозяйства при Министерстве сельского и водного хозяйства Республики Узбекистан в структуру Государственного комитета ветеринарии Республики Узбекистан;
ликвидации Республиканской противоэпизоотической экспедиции и Отряда по борьбе с ящуром животных с возложением их функций на Управление защиты здоровья животных Государственного комитета ветеринарии Республики Узбекистан;
создании Республиканского государственного центра диагностики болезней животных и безопасности продовольствия на базе Государственной лаборатории по особо опасным болезням животных, Государственной ветеринарной лаборатории по болезням птиц и Республиканской государственной ветеринарной лаборатории;
преобразовании Государственной лаборатории по контролю качества ветеринарных лекарственных средств и кормовых добавок в Государственный научный центр по контролю качества и оборота ветеринарных лекарственных средств и кормовых добавок.
7. Кабинету Министров Республики Узбекистан в недельный срок внести в установленном порядке проект постановления Президента Республики Узбекистан о мерах по организации деятельности Государственного комитета ветеринарии Республики Узбекистан.
8. Государственному комитету ветеринарии Республики Узбекистан совместно с Министерством юстиции Республики Узбекистан, заинтересованными министерствами и ведомствами в двухмесячный срок внести в Кабинет Министров Республики Узбекистан предложения об изменениях и дополнениях в законодательство, вытекающих из настоящего Указа.
«О мерах по кардинальному совершенствованию системы
управления государственной ветеринарной службой»
За последние годы в республике в рамках мер по дальнейшему развитию животноводства и обеспечению стабильного увеличения поголовья скота и птицы важная роль отводится совершенствованию государственной ветеринарной службы, которая при рациональной организации структуры, эффективном использовании научно-лабораторного, кадрового и материально-технического потенциала способна стать мощным институтом по защите животных от болезней, предотвращению проникновения в республику и распространения инфекционных заболеваний животных, обеспечению защиты населения от общих для человека и животных болезней, обеспечению безопасности пищевых продуктов.
В результате планомерной работы за годы независимости в республике существенно возросло поголовье крупного рогатого скота – в 2,4 раза, овец и коз – в 2 раза, птицы – в 1,9 раза, увеличились объемы производства мяса – в 2,8 раза, молока – в 2,7 раза, яиц – в 3,3 раза.
Вместе с тем проведенный анализ действующей системы государственной ветеринарной службы выявил ряд недостатков и нерешенных вопросов, в частности:
государственная ветеринарная служба значительно отстает от жестких современных требований, предъявляемых к обеспечению профилактики здоровья животных, их своевременного и качественного лечения;
отсутствие единой вертикали управления, высокий уровень моральной и физической изношенности материально-технической базы отрасли;
отсутствие системной работы по внедрению в практику научных разработок и налаживанию производства современных ветеринарных лекарственных средств и препаратов, инновационных методов профилактики и лечения;
не налажено взаимодействие с научно-исследовательскими учреждениями и высшими учебными заведениями в части подготовки, переподготовки и повышения квалификации отраслевых кадров.
В целях кардинального совершенствования государственного управления в области ветеринарии, обеспечения эпизоотического благополучия и безопасности продовольствия, а также для решения других задач, предусмотренных в Государственной программе по реализации Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах в Год диалога с народом и интересов человека, повышения качества ветеринарного сервиса, дальнейшего развития государственной ветеринарной службы, как базисной составляющей ветеринарной отрасли, приняты Указ Президента Республики Узбекистан «О мерах по кардинальному совершенствованию системы управления государственной ветеринарной службой» и постановление Президента Республики Узбекистан «О мерах по организации деятельности Государственного комитета ветеринарии Республики Узбекистан».
Указом на базе Главного государственного управления ветеринарии при Министерстве сельского и водного хозяйства Республики Узбекистан образован самостоятельный Государственный комитет ветеринарии Республики Узбекистан с определением в числе его основных задач и функций:
проведение единой государственной политики и разработка государственных программ, обеспечение реализации нормативно-правового регулирования в области ветеринарии, координация взаимодействия органов государственного и хозяйственного управления, органов государственной власти на местах в данной области;
координация деятельности ведомственной и производственной служб, а также частной ветеринарной деятельности в сфере защиты здоровья животных от болезней и обеспечение безопасности продукции и сырья животного происхождения;
определение направлений научных исследований, координация внедрения в ветеринарную практику результатов фундаментальных и прикладных исследований, инновационных разработок, расширение в этих целях международного сотрудничества и внедрение передовых технологий и методов работы в деятельность отечественных служб ветеринарии.
Для выполнения возложенных задач и функций Государственным комитетом ветеринарии будут разработаны и внедрены механизмы взаимодействия с органами государственного и хозяйственного управления, органами самоуправления граждан, а также усовершенствованная система идентификации и учета животных.
В целях повышения уровня научных исследований в области ветеринарии принятым Указом:
Научно-исследовательский институт ветеринарии передан из ведения Узбекского научно-производственного центра сельского хозяйства при Министерстве сельского и водного хозяйства Республики Узбекистан в структуру Государственного комитета ветеринарии Республики Узбекистан;
на базе ликвидированных Республиканской государственной ветеринарной лаборатории, Государственной лаборатории по особо опасным болезням животных и Государственной ветеринарной лаборатории по болезням птиц создан Республиканский центр диагностики болезней животных и безопасности продовольствия;
Государственная лаборатория по контролю качества ветеринарных лекарственных средств и кормовых добавок преобразована в Государственный научный центр по контролю качества и оборота ветеринарных лекарственных средств и кормовых добавок.
Постановлением Президента Республики Узбекистан утверждены структура Государственного комитета ветеринарии Республики Узбекистан и его подразделений, а также Программа мер по совершенствованию деятельности государственной ветеринарной службы Республики Узбекистан на 2017-2021 годы, направленная на решение следующих приоритетных задач:
разработка предложений по совершенствованию ветеринарного законодательства и контроля за его соблюдением;
укрепление материально-технической базы Государственной ветеринарной службы;
модернизация имеющихся и создание новых мощностей по производству ветеринарных лекарственных средств и инструментов для применения в области ветеринарии;
совершенствование существующих методов и средств диагностики, лечения и профилактики болезней животных и обеспечение населения безопасным и доброкачественным продовольствием.
во-первых, проведению единой государственной политики в сфере ветеринарии;
во-вторых, обеспечению активной и продуктивной взаимосвязи науки с ветеринарной практикой;
в-третьих, укреплению существующего кадрового потенциала и формированию квалифицированного резерва кадров;
в-четвертых, подъему на качественно новый уровень деятельности отрасли в решении задач обеспечения здоровья животных и безопасности продовольствия.