Бугунги кунда халқ таълими тизимида жами 4916 та мактабгача таълим муассасаси, 9680 та умумий ўрта таълим мактаби, 211 та «Баркамол авлод» маркази мавжуд бўлиб, уларда жами 400 минг нафардан ортиқ педагог ходим фаолият кўрсатмоқда. Ўзбекистон Республикаси Халқ таълими вазирлиги тизимида педагог кадрларни тайёрлаш бўйича 5 та давлат педагогика институти, халқ таълими ходимларини қайта тайёрлаш ва уларнинг малакасини ошириш бўйича 14 та ҳудудий институт фаолият кўрсатмоқда.
Амалдаги тартибга асосан халқ таълими муассасалари педагоглари камида 5 йилда бир маротаба ўз малакаларини оширадилар. Ўқитувчилар малака ошириш давомида мамлакатимизда ва жаҳонда педагогика, психология ҳамда ўқув фани бўйича эришилган энг янги ютуқларни чуқур ўрганиб, замонавий ахборот ва педагогик технологияларнинг имкониятларидан хабардор бўлган ҳолда уларни амалиётга татбиқ этиб келмоқдалар.
Шу билан бирга, халқ таълими ходимларини қайта тайёрлаш ва уларнинг малакасини ошириш ҳудудий институтларида фаолият юритаётган педагог ходимларнинг илмий салоҳияти, дарс бериш сифати бугунги кун талабларига жавоб бермаяпти. Ходимлар илмий изланишлар билан шуғулланмайди, уларнинг фаолиятини ташқи баҳолаш тизими самарали йўлга қўйилмаган.
Ўтказилган таҳлиллар педагог кадрларни тайёрлаш, қайта тайёрлаш ва уларнинг малакасини ошириш жараёнларида халқ таълими ва олий таълим тизимлари ўртасида узлуксизлик ва узвийлик таъминланмаганлигини кўрсатди. Натижада умумий ўрта ва мактабдан ташқари таълим муассасалари ходимлари фаолияти давомида фанларни ўқитиш методикаси, таълим ва тарбия назарияси янгиликларидан, олий таълим тизимида амалга оширилаётган ислоҳотлардан, илғор хорижий тажрибалардан бехабар қолмоқдалар.
Педагог кадрларни тайёрлаш, халқ таълими ходимларини қайта тайёрлаш ва уларнинг малакасини ошириш тизими самарадорлигини янада такомиллаштириш, уларнинг касбий компетентлигини доимий ривожлантириш мақсадида:
1. Ўзбекистон Республикаси Халқ таълими вазирлиги, Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги, Иқтисодиёт вазирлиги ва Молия вазирлигининг:
Нукус давлат педагогика институти, Навоий давлат педагогика институти, Жиззах давлат педагогика институти, Қўқон давлат педагогика институти ва Тошкент вилояти Чирчиқ давлат педагогика институтини Ўзбекистон Республикаси Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги тасарруфига бериш;
Қорақалпоғистон Республикаси, вилоятлар ва Тошкент шаҳар халқ таълими ходимларини қайта тайёрлаш ва уларнинг малакасини ошириш институтларини тегишли ҳудуддаги олий таълим муассасалари тасарруфига бериш ҳамда улар негизида Халқ таълими ходимларини қайта тайёрлаш ва уларнинг малакасини ошириш ҳудудий марказларини (кейинги ўринларда Ҳудудий марказлар деб аталади) иловага мувофиқ ташкил этиш;
Қори Ниёзий номидаги Ўзбекистон педагогика фанлари илмий-тадқиқот институти ва Республика илмий-педагогика кутубхонасини Низомий номидаги Тошкент давлат педагогика университети тасарруфига бериш тўғрисидаги таклифларига розилик берилсин.
2. Ҳудудий марказларнинг асосий вазифалари этиб қуйидагилар белгилансин:
халқ таълими ходимларининг методик эҳтиёжларини тўлақонли қондириш мақсадида қайта тайёрлаш ва малака оширишнинг илғор шакл ва усулларини жорий этиш;
халқ таълими ходимларини қайта тайёрлаш ва уларнинг малакасини ошириш бўйича таълим дастурларини такомиллаштириш юзасидан илмий-тадқиқот ҳамда ўқув-методик ишларни олиб бориш кўникмаларини ривожлантириш;
масофадан ўқитиш усуллари асосида халқ таълими муассасалари педагоглари учун ташкил этиладиган қайта тайёрлаш ва малака ошириш курсларининг тегишли ўқув-методик ресурсларини ишлаб чиқиш, курслардаги ўқув машғулотларини онлайн ва оффлайн шаклларида ташкил этишни янада такомиллаштириш;
тегишли йўналишлар бўйича фанларнинг умумкасбий ва махсус блоклари бўйича қайта тайёрлаш ва малака оширишни ташкил этиш ҳамда улар бўйича замонавий методик, ахборот-маълумотнома базасини яратиш;
буюртмачи ташкилотлар билан ҳамкорликда халқ таълими ходимларини қайта тайёрлаш ва уларнинг малакасини ошириш бўйича таълим дастурларини узлуксиз такомиллаштириб бориш;
ўқув-тарбия жараёнининг амалиёт билан ўзаро самарали ҳамкорлигини таъминлаш, халқ таълими ходимларини қайта тайёрлаш ва уларнинг малакасини ошириш жараёнини сайёр машғулотлар орқали замонавий техника ва технологиялар билан жиҳозланган таълим муассасаларида ташкил этиш;
инновацион илмий ютуқларни, замонавий педагогик ва ахборот-коммуникация технологияларини қўллашни, масофадан ўқитишни, мустақил таълим олишни кенгайтиришни назарда тутувчи техника ва технологияларни таълим тизимига жорий этиш.
3. Белгилансинки, Ҳудудий марказлар:
Қорақалпоғистон Республикаси, вилоятлар ва Тошкент шаҳар халқ таълими ходимларини қайта тайёрлаш ва уларнинг малакасини ошириш институтларининг ҳуқуқлари ва мажбуриятлари бўйича ҳуқуқий вориси ҳисобланади;
юридик шахс мақомига эга давлат таълим муассасаси бўлиб, ўз мустақил балансига, Ўзбекистон Республикаси Молия вазирлигининг Ғазначилигида шахсий ғазна ҳисобварақаларига ҳамда Ўзбекистон Республикасининг Давлат герби тасвири туширилган ва ўз номи давлат тилида ёзиладиган муҳрига эга бўлади;
илмий-методик таъминоти олий таълим муассасаларининг тегишли кафедралари томонидан амалга оширилади;
ўқув машғулотларини олиб боришга юқори малакали мутахассислар ҳамда ўриндошлик ёки соатбай ҳақ тўлаш асосида олий таълим муассасаларининг профессор-ўқитувчилари жалб этилади;
ходимларига олий таълим муассасаларининг тегишли лавозимлари учун белгиланган меҳнатга ҳақ тўлаш миқдорлари ва шартлари татбиқ этилади. Бунда бир нафар ўқитувчи ҳисобига тўғри келадиган тингловчилар нисбатининг чекланган нормативлари олий таълим муассасалари учун белгиланган бир нафар ўқитувчи ҳисобига талабалар сони нисбатининг чекланган нормативларидан 25 фоиз паст этиб белгиланади.
4. Ўзбекистон Республикаси олий ва ўрта махсус таълим вазирининг биринчи ўринбосари Д.Набиев:
бир ой муддатда жойларга чиққан ҳолда мазкур қарорга асосан ташкил этилаётган Ҳудудий марказлар жойлашиши, фаолияти сифатли таъминланиши шароитларини таҳлил қилсин;
икки ой муддатда Ҳудудий марказларни малакали профессор-ўқитувчилар билан таъминлаш юзасидан зарурий чораларни кўрсин;
ҳар уч ойда амалга оширилган ишлар тўғрисида шахсан Ўзбекистон Республикаси Президентига ҳисобот бериб борсин.
5. Низомий номидаги Тошкент давлат педагогика университети Ҳудудий марказлар учун таянч олий таълим муассасаси ҳисоблансин ва қуйидагилар унинг асосий вазифалари этиб белгилансин:
халқ таълими тизими ходимларининг касбий билимлари ва малакаларини ошириш ишларига илмий-методик жиҳатдан раҳбарлик қилиш;
таълим дастурларининг узлуксизлиги ва изчиллигини ҳисобга олиб, ижодий тафаккурни ривожлантиришга йўналтирилган ўқитишнинг интерактив усулларидан фойдаланган ҳолда халқ таълими ходимларини қайта тайёрлаш ва уларнинг малакасини ошириш бўйича намунавий ўқув режа, дастур, ўқув-методик ва бошқа ҳужжатларни ишлаб чиқиш;
қайта тайёрлаш ва малака оширишнинг самарали шаклларини жорий этишнинг илмий-методик ва ташкилий-методик асосларини ишлаб чиқиш;
таълимнинг илғор шакл ва усуллари, замонавий таълим ва ахборот-коммуникация технологияларини қайта тайёрлаш ва малака ошириш жараёнига жорий этиш асосида раҳбар, педагог ва бошқа мутахассис кадрларнинг касбий билим, кўникма ва малакаларини ошириш чораларини кўриш;
педагог кадрларни қайта тайёрлаш ва уларнинг малакасини ошириш соҳасидаги хорижий тажрибаларни, шунингдек, энг яхши таълим муассасаларининг ютуқларини оммалаштириш асосида илмий асосланган инновацияларни жорий этиш.
6. Тасарруфида Ҳудудий марказлар ташкил этилган олий таълим муассасалари ректорлари:
бир ой муддатда Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги билан келишилган ҳолда Ҳудудий марказ фаолиятини ривожлантириш концепциясини тасдиқлаш учун Вазирлар Маҳкамасига киритсин;
икки ой муддатда Ҳудудий марказларда халқ таълими ходимларини қайта тайёрлаш ва малака оширишнинг илғор шакл ва усулларини жорий этиш, таълим дастурларини такомиллаштириш, тегишли йўналишлар бўйича фанларнинг умумкасбий ва махсус блоклари бўйича қайта тайёрлаш, жумладан, етакчи хорижий университетлар билан ҳамкорлик ўрнатиб, онлайн режимда малака ошириш тизимини ташкил этсин;
халқ таълими муассасалари педагоглари учун ташкил этиладиган қайта тайёрлаш ва малака ошириш курсларининг тегишли ўқув-методик ресурсларини ишлаб чиқиш, курслардаги ўқув машғулотларини сифатли ташкил этишга шахсан масъул этиб белгилаб қўйилсин.
7. Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси икки ой муддатда мазкур қарор ижросини таъминлаш бўйича қарор қабул қилсин ва унда қуйидагилар назарда тутилсин:
Ҳудудий марказлар фаолиятини ташкил этиш ва уларнинг намунавий ташкилий тузилмасини тасдиқлаш;
Ҳудудий марказлар намунавий ташкилий тузилмасини ҳамда халқ таълими ходимларини қайта тайёрлаш ва уларнинг малакасини ошириш бўйича таълим дастурларини ишлаб чиқишда, ўқув-услубий жараёнини ташкил этишда таълим турлари ўртасида узлуксизлик ва узвийликни таъминлаш;
ҳар бир Ҳудудий марказ фаолиятини ривожлантириш концепцияларини тасдиқлаш.
8. Ҳудудий марказларда халқ таълими ходимларини қайта тайёрлаш ва уларнинг малакасини ошириш ишларини таҳлил қилиш юзасидан Ўзбекистон Республикаси Президентининг Давлат маслаҳатчиси А.Юнусходжаев бошчилигида махсус комиссия ташкил этилсин.
9. Ўзбекистон Республикаси олий ва ўрта махсус таълим, халқ таълими вазирларига ҳар икки ойда Ҳудудий марказларда малака оширган ва қайта тайёрланган халқ таълими ходимларининг жойлардаги фаолияти самарадорлиги тўғрисидаги ҳисоботини ҳамда Ҳудудий марказлар фаолиятини такомиллаштириш чоралари бўйича таклифларини махсус комиссияга киритиб бориш вазифаси юклатилсин.
10. Ўзбекистон Республикаси Олий ва ўрта махсус таълим вазирлигининг:
Педагог кадрлар малакасини оширишни назорат қилиш бўлими негизида, Халқ таълими вазирлигининг Педагог кадрларни тайёрлаш, қайта тайёрлаш ва малакасини ошириш ҳамда илмий-тадқиқот фаолиятини мувофиқлаштириш бўлимини тугатиш ҳисобига қисқарадиган 2 та штат бирлигини ўтказишни инобатга олган ҳолда, 5 та штат бирлигидан иборат Педагог кадрларни қайта тайёрлаш, малакасини оширишни ташкил этиш ва назорат қилиш бошқармаси ташкил этилсин;
Молиялаштириш ва бухгалтерия ҳисоби бошқармасига қўшимча 1 та штат бирлиги ажратилсин.
11. Ўзбекистон Республикаси Молия вазирлиги Ҳудудий марказларни сақлаш харажатларини Ўзбекистон Республикасининг республика бюджети маблағлари ҳисобидан амалга оширилишини назарда тутган ҳолда Ўзбекистон Республикаси Давлат бюджетининг 2017 йилги параметрларига тегишли ўзгартиришлар киритсин.
12. Ўзбекистон Республикаси Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги, Халқ таълими вазирлиги бошқа манфаатдор вазирликлар ва идоралар билан биргаликда бир ой муддатда:
13. Мазкур қарорнинг ижросини назорат қилиш Ўзбекистон Республикасининг Бош вазири А.Н.Арипов ва Ўзбекистон Республикаси Президентининг Давлат маслаҳатчиси А.Н. Юнусходжаев зиммасига юклансин.
«Педагог кадрларни тайёрлаш, халқ таълими ходимларини қайта тайёрлаш
ва уларнинг малакасини ошириш тизимини янада такомиллаштириш чора-тадбирлари
тўғрисида»ги қарорига
Фан, таълим ва ишлаб чиқариш интеграцияси борасида амалга оширилаётган ишлар давомида ҳамда педагог кадрларни тайёрлаш, халқ таълими ходимларини қайта тайёрлаш ва уларнинг малакасини ошириш тизими самарадорлигини янада такомиллаштириш, уларнинг касбий компетентлигини доимий ривожлантириш мақсадида Ўзбекистон Республикаси Президентининг «Педагог кадрларни тайёрлаш, халқ таълими ходимларини қайта тайёрлаш ва уларнинг малакасини ошириш тизимини янада такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида»ги қарори қабул қилинди.
Қарорда:
Халқ таълими вазирлиги тасарруфидаги Нукус давлат педагогика институти, Навоий давлат педагогика институти, Жиззах давлат педагогика институти, Қўқон давлат педагогика институти ва Тошкент вилояти Чирчиқ давлат педагогика институтини Ўзбекистон Республикаси Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги тасарруфига бериш;
Халқ таълими вазирлиги тасарруфидаги Қорақалпоғистон Республикаси, вилоятлар ва Тошкент шаҳар халқ таълими ходимларини қайта тайёрлаш ва уларнинг малакасини ошириш институтларини тегишли ҳудуддаги олий таълим муассасалари тасарруфига бериш ҳамда улар негизида Халқ таълими ходимларини қайта тайёрлаш ва уларнинг малакасини ошириш ҳудудий марказларини ташкил этиш;
Халқ таълими вазирлиги тасарруфидаги Қори Ниёзий номидаги Ўзбекистон педагогика фанлари илмий-тадқиқот институти ва Республика илмий-педагогика кутубхонасини Низомий номидаги Тошкент давлат педагогика университети тасарруфига бериш.
Ташкил этилган Ҳудудий марказларнинг мақсад, вазифалари ҳамда юридик мақомлари белгиланган.
Қайта тайёрлаш ва малака оширишнинг самарали шаклларини жорий этишнинг илмий-методик ва ташкилий-методик норматив асосларини ишлаб чиқиш, таълим дастурларининг узлуксизлиги ва изчиллигини ҳисобга олиб, ижодий тафаккурни ривожлантиришга йўналтирилган ўқитишнинг интерактив усулларидан фойдаланган ҳолда халқ таълими ходимларини қайта тайёрлаш ва уларнинг малакасини ошириш бўйича вазифалар Ўзбекистон Республикаси Олий ва ўрта махсус таълим вазирлигига юклатилган.
Низомий номидаги Тошкент давлат педагогика университети Ҳудудий марказлар учун халқ таълими тизими ходимларининг касбий билимлари ва малакаларини ошириш ишларига илмий-методик жиҳатдан раҳбарлик қилиш, намунавий ўқув режа, дастур, ўқув-методик ва бошқа ҳужжатларни ишлаб чиқиш бўйича таянч олий таълим муассасаси этиб белгиланган.
Ҳудудий марказлар фаолиятини ташкил этиш ва уларнинг намунавий ташкилий тузилмасини тасдиқлаш ҳамда уларни малакали профессор-ўқитувчилар билан таъминлаш бўйича вазифалар ва муддатлар белгиланган.
Иш ҳажмини ҳисобга олган ҳолда Ўзбекистон Республикаси Олий ва ўрта махсус таълим вазирлигининг штатлар бирлиги янгидан тасдиқланган.
Қарор Ўзбекистон Республикасида таълим соҳасида амалга оширилаётган ишларнинг мантиқий давоми бўлиб, педагог кадрларни тайёрлаш, қайта тайёрлаш ва уларнинг малакасини ошириш сифатини кўтаришга хизмат қилади.

В настоящее время в системе народного образования функционируют 4 916 дошкольных образовательных учреждений, 9 680 общеобразовательных школ, 211 центров «Баркамол авлод», в которых ведут деятельность более 400 тысяч педагогов. В системе Министерства народного образования Республики Узбекистан функционируют 5 государственных педагогических высших образовательных учреждений и 14 региональных институтов переподготовки и повышения квалификации работников народного образования.
В соответствии с действующим порядком периодичность повышения квалификации для педагогических кадров составляет не реже одного раза в 5 лет. В процессе повышения квалификации учителя знакомятся с новейшими достижениями в области мировой и отечественной педагогики, психологии, общеобразовательных предметов и совершенствуют навыки использования современных информационных и педагогических технологий, внедряют их в собственную практику.
Вместе с тем анализ показал, что в региональных институтах переподготовки и повышения квалификации работников народного образования научно-педагогический потенциал и качество образовательного процесса не вполне соответствуют современным требованиям. Работники не занимаются научно-исследовательской деятельностью, не налажена эффективно система внешней оценки их деятельности.
Кроме того, выявлено, что в процессе подготовки, переподготовки и повышения квалификации педагогических кадров отсутствуют непрерывность и преемственность систем народного и высшего образования. В результате работники общих средних и внешкольных образовательных учреждений в период своей деятельности остаются в стороне от новшеств в области методики преподавания предметов, теории образовательного и воспитательного процессов, реформ, осуществляемых в системе высшего образования, не используют передовой зарубежный опыт.
В целях дальнейшего совершенствования системы подготовки педагогических кадров, переподготовки и повышения квалификации работников народного образования, обеспечения постоянного развития их профессиональной компетентности с активным использованием новейших достижений педагогической науки и практики:
1. Принять предложение Министерства народного образования, Министерства высшего и среднего специального образования, Министерства экономики и Министерства финансов Республики Узбекистан:
о передаче Нукусского государственного педагогического института, Навоийского государственного педагогического института, Джизакского государственного педагогического института, Кокандского государственного педагогического института и Ташкентского областного Чирчикского государственного педагогического института в ведомственное подчинение Министерству высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан;
о передаче институтов переподготовки и повышения квалификации работников народного образования Республики Каракалпакстан, областей и города Ташкента в ведомственное подчинение соответствующим региональным высшим образовательным учреждениям и создании в соответствии с приложением Региональных центров переподготовки и повышения квалификации работников народного образования (далее – Региональные центры);
о передаче Узбекского научно-исследовательского института педагогических наук имени Кары Ниязи и Республиканской научно-педагогической библиотеки в ведомственное подчинение Ташкентскому государственному педагогическому университету имени Низами.
2. Определить основными задачами Региональных центров:
внедрение инновационных форм и методов переподготовки и повышения квалификации с целью полномасштабного обеспечения методической потребности работников народного образования;
развитие навыков ведения научно-исследовательской и учебно-методической деятельности в целях совершенствования образовательных программ переподготовки и повышения квалификации работников народного образования;
разработку соответствующих учебно-методических ресурсов для организации курсов переподготовки и повышения квалификации работников народного образования на основе дистанционных методик обучения, дальнейшее совершенствование организации онлайн и оффлайн занятий;
организацию переподготовки и повышения квалификации по блокам общепрофессиональных и специальных дисциплин, а также создание методической и информационно-справочной базы соответствующих направлений;
непрерывное совершенствование образовательных программ переподготовки и повышения квалификации во взаимодействии с организациями-заказчиками;
обеспечение взаимоувязки учебно-воспитательного процесса с практикой, организацию курсов переподготовки и повышения квалификации работников народного образования путем проведения выездных занятий в образовательных учреждениях, оснащенных современной техникой и технологиями;
внедрение в систему образования техники и технологий, необходимых для расширения возможностей применения инновационных научных достижений, современных педагогических и информационно-коммуникационных технологий, предусматривающих организацию дистанционного и самостоятельного обучения.
Региональные центры являются правопреемниками по правам и обязательствам институтов переподготовки и повышения квалификации работников народного образования Республики Каракалпакстан, областей и города Ташкента;
Региональные центры являются государственными образовательными учреждениями со статусом юридического лица, имеют самостоятельный баланс, лицевые счета в Казначействе Министерства финансов Республики Узбекистан, печать с изображением Государственного герба Республики Узбекистан и со своим наименованием на государственном языке;
научно-методическое обеспечение Региональных центров осуществляется соответствующими кафедрами высших образовательных учреждений;
в образовательный процесс Региональных центров привлекаются высококвалифицированные специалисты, а также педагоги из числа профессорско-преподавательского состава высших образовательных учреждений на основе почасовой оплаты труда и по совместительству;
на работников Региональных центров распространяются условия и размеры оплаты труда, установленные для соответствующих должностей высших образовательных учреждений. При этом предельные нормативы соотношения численности слушателей Региональных центров на одного преподавателя устанавливаются на 25 процентов ниже предельных нормативов соотношения численности студентов на одного преподавателя высших образовательных учреждений.
4. Первому заместителю министра высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан Д. Набиеву:
в месячный срок с выходом на места проанализировать расположение, качественное обеспечение условий деятельности Региональных центров, создаваемых на основании данного постановления;
в двухмесячный срок принять необходимые меры по обеспечению Региональных центров квалифицированными профессорами и преподавателями;
раз в три месяца отчитываться о проделанной работе лично перед Президентом Республики Узбекистан.
5. Определить Ташкентский государственный педагогический университет имени Низами базовым высшим образовательным учреждением для Региональных центров и считать его основными задачами:
руководство научно-методической работой по повышению профессиональных знаний и квалификации работников системы народного образования;
разработку типовых учебных планов и программ, учебно-методических и других документов по переподготовке и повышению квалификации работников народного образования, направленных на развитие творческого мышления с использованием интерактивных методик обучения с учетом непрерывности и преемственности учебных программ;
разработку научно-методической и организационно-методической нормативной базы для повышения эффективности системы переподготовки и повышения квалификации;
повышение профессиональных знаний, навыков и квалификации руководящих, педагогических и других кадров на основе внедрения передовых форм и методов обучения, современных информационно-коммуникационных технологий в процесс переподготовки и повышения квалификации;
внедрение научно обоснованных инноваций путем широкого распространения зарубежного опыта, а также достижений передовых образовательных учреждений в области переподготовки и повышения квалификации педагогических кадров.
6. Ректорам высших образовательных учреждений, в ведение которых организованы Региональные центры:
в месячный срок внести в Кабинет Министров концепцию развития деятельности Региональных центров, согласованную с Министерством высшего и среднего специального образования;
в двухмесячный срок внедрить в Региональных центрах передовые формы и методы подготовки и переподготовки кадров народного образования, совершенствовать образовательные программы, переподготовки по соответствующим направлениям общепрофессиональных и специальных блоков дисциплин, в частности, организовать систему повышения квалификации в режиме онлайн путем установления сотрудничества с ведущими зарубежными университетами;
назначить лично ответственным за разработку необходимых учебно-методических ресурсов, качественную организацию учебных занятий на курсах, организованных для переподготовки и повышения квалификации кадров учреждений народного образования.
7. Кабинету Министров Республики Узбекистан в двухмесячный срок принять постановление во исполнение настоящего постановления, предусматривающее:
организацию деятельности Региональных центров и утверждение их типовой организационной структуры;
обеспечение непрерывности и преемственности видов образования при разработке типовой структуры Региональных центров, образовательных программ по переподготовке и повышению квалификации работников народного образования и организации учебно-методического процесса.
Утвердить Концепцию развития деятельности каждого Регионального центра.
8. По вопросам анализа работы Региональных центров по переподготовке и повышению квалификации кадров народного образования организовать специальную комиссию во главе с Государственным советником Президента Республики Узбекистан А.Юнусходжаевым.
9. Министерствам высшего и среднего специального образования, народного образования каждые два месяца возложить ответственность сдачи отчета об эффективности деятельности на местах сотрудников народного образования, повышавших квалификацию и прошедших переподготовку, а также внесение предложений по мерам совершенствования деятельности Региональных центров.
10. Министерству высшего и среднего специального образования Узбекистана:
организовать Управление по организации и контролю переподготовки, повышения квалификации, состоящее из пяти штатных единиц на основе отдела по контролю повышения квалификации кадров, с учетом перевода двух штатных единиц, сокращаемых за счет ликвидации отдела по подготовке, переподготовке и повышению квалификации, а также координации научно-исследовательской деятельности Министерства народного образования;
Управлению финансирования и бухгалтерского учета выделить дополнительно одну штатную единицу.
11. Министерству финансов Республики Узбекистан внести соответствующие изменения в параметры Государственного бюджета Республики Узбекистан на 2017 год с учетом содержания Региональных центров за счет Государственного бюджета Республики Узбекистан.
12. Министерству высшего и среднего специального образования, Министерству народного образования Республики Узбекистан совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами в месячный срок:
обеспечить приведение ведомственных нормативно-правовых актов в соответствие с настоящим постановлением.
Город Ташкент, 26 сентября 2017 года.
к постановлению Президента Республики Узбекистан «О мерах по дальнейшему совершенствованию системы подготовки педагогических кадров, переподготовки и повышения квалификации работников народного образования»
В настоящее время в системе народного образования функционируют 4 916 дошкольных образовательных учреждений, 9 680 общеобразовательных школ, 211 центров “Баркамол авлод”, в которых ведут педагогическую деятельность более 400 педагогических кадров. В систему Министерства народного образования Республики Узбекистан входят 5 государственных педагогических высших учебных заведений и 14 региональных институтов переподготовки и повышения квалификации работников народного образования.
В соответствии с действующим порядком периодичность повышения квалификации для педагогических кадров составляет не менее одного раза в 5 лет. В процессе повышения квалификации учителя знакомятся с современными достижениями в области мировой и отечественной педагогики, психологии, учебного предмета и совершенствуют свои навыки использования современных информационных и педагогических технологий, внедряют их в собственную практику.
Вместе с тем необходимо отметить, что в региональных институтах переподготовки и повышения квалификации работников народного образования научно-педагогический потенциал и образовательный процесс не соответствуют современным требованиям. Работники не осуществляют научно-исследовательскую деятельность, не разработана система внешней оценки их деятельности.
Анализ процесса подготовки, переподготовки и повышения квалификации педагогических кадров указывает на отсутствие непрерывности и преемственности между системами народного и высшего образования. В результате этого работники средних общеобразовательных учреждений и учреждений внешкольного образования остаются в стороне от новшеств в области теории и методики преподавания учебного предмета, реформ, осуществляемых в системе высшего образования, знакомства с передовым зарубежным опытом.
В продолжение принимаемых мер, направленных на повышение интеграции науки и производства, а также в целях дальнейшего совершенствования системы подготовки, переподготовки и повышения квалификации педагогических кадров, обеспечения постоянного развития их профессиональной компетентности принято постановление Президента Республики Узбекистан «О мерах по дальнейшему совершенствованию системы подготовки педагогических кадров, переподготовки и повышения квалификации работников народного образования».
Постановление определяет:
передачу Нукусского государственного педагогического института, Навоийского государственного педагогического института, Джизакского государственного педагогического института, Кокандского государственного педагогического института и Ташкентского областного Чирчикского государственного педагогического института, находящихся в ведомственном подчинении Министерства народного образования, под ведомственное подчинение Министерства высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан;
передачу институтов переподготовки и повышения квалификации работников народного образования Республики Каракалпакстан, областей и города Ташкента, находящихся в ведомственном подчинении Министерства народного образования, под ведомственное подчинение соответствующих территориальных высших учебных заведений и создание на их основе Региональных центров переподготовки и повышения квалификации работников народного образования;
передачу Узбекского научно-исследовательского института педагогических наук имени Кары Ниязи и Республиканской научно-педагогической библиотеки, находящихся в ведомственном подчинении Министерства народного образования, под ведомственное подчинение Ташкентского государственного педагогического университета имени Низами.
Определены основные задачи, функции и юридический статус Региональных центров.
Руководство по разработке научно-методической и организационно-методической нормативной базы по повышению профессиональных знаний и компетенции работников системы народного образования, совершенствование профессиональных знаний, умений и навыков руководящих, педагогических и других кадров на основе внедрения передовых форм и путей внедрения современных информационно-коммуникационных технологий возложено на Министерство высшего и среднего специального образования и соответствующие высшие учебные заведения.
Ташкентский государственный педагогический университет имени Низами определен как ведущее высшее учебное заведение для Региональных центров по руководству научно-методической работой, разработке типовых учебных планов, учебных программ, учебно-методических и других документов по переподготовке и повышению квалификации.
Определены сроки и задачи по организации деятельности Региональных центров и утверждению их типовой организационной структуры, а также обеспечению Региональных центров квалифицированным профессорско-преподавательским составом.
С учетом объема работы утверждены штатные единицы Министерства высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан.
Постановление является логическим продолжением комплексных мер, направленных на повышение качества подготовки педагогов для системы народного образования Республики Узбекистан.