Аҳоли бандлиги ва даромадларини оширишга ҳар томонлама кўмаклашиш, ишсизлар, айниқса, ёшлар ва хотин-қизлар, меҳнат бозорига илк бор кириб келаётган битирувчилар бандлигини таъминлаш бўйича янги таъсирчан механизмларни жорий этиш, эҳтиёжманд аҳолини меҳнат фаолиятига жалб қилишда қулай шарт-шароитлар яратиш, шунингдек, янги иш ўринларини ташкил этган тадбиркорлик субъектлари фаолиятини янада рағбатлантириш мақсадида:
1. Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазирлиги томонидан Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазирлиги, Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги, Молия вазирлиги, Давлат солиқ қўмитаси, Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳокимликлари билан биргаликда ишлаб чиқилган, қуйидагиларни ўз ичига олувчи 2021 йилда янги иш ўринларини ташкил этиш ва аҳоли бандлигига кўмаклашиш бўйича давлат дастури (кейинги ўринларда – Давлат дастури) маъқуллансин:
а) 2021 йилда 457 127 та доимий янги иш ўринларини ташкил этиш бўйича прогноз кўрсаткичлари, шу жумладан:
2021 йилда доимий янги иш ўринларини ташкил этишнинг йиғма прогноз кўрсаткичлари 1-иловага мувофиқ;
2021 йилда тармоқ инвестиция лойиҳаларини амалга ошириш ва ижтимоий инфратузилмани ривожлантириш ҳисобига яратиладиган иш ўринларининг прогноз кўрсаткичлари 1.1-иловага мувофиқ;
2021 йилда ҳудудий инвестиция лойиҳаларини амалга ошириш ва янги кичик корхона, микрофирмалар ташкил этиш ҳисобига яратиладиган иш ўринларининг прогноз кўрсаткичлари 1.2-иловага мувофиқ;
2021 йилда якка тартибдаги тадбиркорликни ҳамда ҳунармандчиликни ривожлантириш ҳисобига яратиладиган
иш ўринларининг прогноз кўрсаткичлари 1.3-иловага мувофиқ;
б) 2021 йилда меҳнат органлари томонидан 513 575 нафар фуқаро бандлигига кўмаклашиш ва иш берувчиларни рағбатлантириш бўйича кўрсатиладиган хизматларнинг прогноз кўрсаткичлари, шу жумладан:
2021 йилда аҳоли бандлигига кўмаклашиш ва иш берувчиларни рағбатлантириш бўйича кўрсатиладиган хизматларнинг умумий прогноз кўрсаткичлари 2-иловага мувофиқ;
2021 йилда ишсизларни бўш ва захира иш ўринларига ишга жойлаштириш прогноз кўрсаткичлари 2.1-иловага мувофиқ.
2. Бандликка кўмаклашиш давлат жамғармаси маблағлари ҳисобидан 2021 йилда аҳоли бандлигига кўмаклашиш учун қуйидаги миқдорларда субсидия, нафақалар ва микрокредитлар ажратиш прогноз кўрсаткичлари 3-иловага мувофиқ тасдиқлансин:
субсидиялар ажратиш учун – 92,3 миллиард сўм;
ишсизлик нафақалари тўлаб бериш учун – 65,1 миллиард сўм;
касбга тайёрлаш, қайта тайёрлаш ва малака ошириш харажатларини қоплаш учун – 40,6 миллиард сўм;
янги иш ўринлари ташкил этишни назарда тутувчи кичик лойиҳаларни амалга ошириш учун тижорат банкларига ажратиладиган ресурслар учун – 125 миллиард сўм.
3. Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши, вилоятлар
ва Тошкент шаҳар ҳокимликлари икки ҳафта муддатда:
Давлат дастури доирасидаги прогноз кўрсаткичларини туман (шаҳар)лар ва секторлар бўйича ойлар ва чораклар кесимида ишлаб чиқиб, уларнинг халқ депутатлари вилоят, туман (шаҳар) Кенгашларида муҳокамадан ўтказилишини;
Давлат дастури доирасидаги 2021 йилга мўлжалланган лойиҳаларнинг тармоқ жадвалларини ишлаб чиқиб, ҳудудий мутасадди ташкилот ва идоралар томонидан тасдиқланишини;
2021 йилда янги иш ўринларини ташкил этиш ва аҳоли бандлигига кўмаклашиш тўғрисидаги ҳудудий (манзилли) дастур тўғрисида қарор қабул қилинишини таъминласин.
4. Давлат дастурини ўз вақтида ва сифатли бажариш юзасидан қуйидаги идоралар раҳбарлари тегишли йўналишлар бўйича масъул эканлиги белгилаб қўйилсин:
Бош вазир ўринбосари С.У. Умурзаков, Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги (А.В. Воитов), Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазирлиги (Б.К. Абдиназаров) – тармоқ инвестиция лойиҳаларини амалга ошириш ва 34 881 та иш ўрни яратишга;
Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги (О.Б. Рустамов), Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазирлиги (С.М. Холхўжаев), Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши Раиси, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳокимларининг биринчи ўринбосарлари – ҳудудий инвестиция лойиҳаларини амалга ошириш ва 206 098 та иш ўрни яратишга;
Бош вазир ўринбосари Б.М. Мусаев, Мактабгача таълим вазирлиги (А.В. Шин), Халқ таълими вазирлиги (Ш.Х. Шерматов), Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги (А.Ҳ. Тошқулов), Соғлиқни сақлаш вазирлиги (А.М. Хаджибаев), Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазирлиги (А.М. Бобоев), Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши Раиси, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳокимларининг биринчи ўринбосарлари – ижтимоий соҳа объектларини ишга тушириш ва 6 641 та иш ўрни яратишга;
Бош вазир ўринбосари Ж.А. Қўчқоров, Иқтисодий тараққиёт
ва камбағалликни қисқартириш вазирлиги (С.М. Холхўжаев), Давлат солиқ қўмитаси (Ш.Д. Кудбиев), Савдо-саноат палатаси (А.И. Икрамов), Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши Раиси, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳокимларининг биринчи ўринбосарлари – юридик шахс ташкил этган ҳолда кичик бизнес ва хусусий тадбиркорликни ривожлантириш ҳисобига иш ўринларини ташкил этиш ва 121 038 та иш ўрни яратишга;
Давлат солиқ қўмитаси (Ш.Д. Кудбиев), Савдо-саноат палатаси (А.И. Икрамов), Давлат хизматлари агентлиги (У.И. Муҳаммадиев), Молия вазирлиги (Д.Ш. Султонов), Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши Раиси, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳокимларининг биринчи ўринбосарлари – юридик шахс ташкил этмаган ҳолда якка тартибдаги тадбиркорликни, шу жумладан, ҳунармандчиликни ривожлантириш ҳисобига иш ўринларини ташкил этиш ва 88 469 та иш ўрни яратишга;
Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазирлиги (Н.Б. Ҳусанов) – меҳнат органлари томонидан 513 575 нафар фуқаро бандлигига кўмаклашишга;
Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазирлиги (Н.Б. Ҳусанов), Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазирлиги (С.М. Холхўжаев) – масъул давлат органлари ва ташкилотлари томонидан Давлат дастури ўз вақтида бажарилишини мувофиқлаштиришга.
Давлат дастури юзасидан ушбу бандда кўрсатилган масъул вазирлик, идора ҳамда Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳокимликлари ҳар ой якунига кўра кейинги ойнинг бешинчи санасига қадар тегишли маълумотларни умумлаштириш учун Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазирлигига тақдим этиб борсин.
5. Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазирлиги бир ой муддатда “Ягона миллий меҳнат тизими” идоралараро дастурий-аппарат комплексининг Молия вазирлиги, Давлат солиқ қўмитаси ва Давлат статистика қўмитаси ахборот тизимлари билан интеграция қилинишини таъминласин. Бунда, қуйидагилар “Ягона миллий меҳнат тизими” идоралараро дастурий-аппарат комплексида акс эттирилади:
меҳнат стажи учун ижтимоий солиқ тўлаган шахслар тўғрисидаги маълумотлар ҳар ой якуни бўйича ҳисобот ойидан кейинги ойнинг бешинчи санасига қадар;
ташкил этилган иш ўрнида банд бўлган жисмоний шахслардан (якка тартибдаги тадбиркорлардан) олинадиган даромад солиғи ёки ижтимоий солиқ ҳамда норасмий фаолият кўрсатаётган яширин иш ўринларини расмийлаштириш, шунингдек, ўзини ўзи банд қилган шахслар тўғрисидаги маълумотлар ҳар ой якунига қадар;
юридик шахслар томонидан янги ташкил этилган ва қисқартирилган иш ўринлари сони тўғрисидаги ойлик, чораклик, йиллик маълумотлар (кичик корхона ва микрофирмалардан ташқари) ҳисобот ойидан кейинги ойнинг бешинчи санасига қадар.
Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазирлиги ҳар ой якуни бўйича:
Давлат дастури ижроси юзасидан умумлашган таҳлилий маълумотларни Ўзбекистон Республикаси Президенти Администрацияси ва Вазирлар Маҳкамасига киритиб борсин;
Давлат дастури бўйича амалга оширилаётган ишлар юзасидан Вазирлар Маҳкамаси Раёсатида ҳисобот бериб борсин.
6. Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазирлиги, Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳокимликларининг вақтинча, мавсумий ва бир марталик ишларда (кейинги ўринларда – вақтинча ишлар) банд бўлган фуқароларнинг меҳнат фаолиятини самарали ташкил этиш бўйича қуйидагилардан иборат янги тизимни яратиш ҳақидаги таклифи маъқуллансин:
вақтинча ишларда банд бўлган фуқароларга кўрсатилаётган хизматлар кўламини кенгайтириш, шу жумладан, уларга вақтинча
иш жойлари ва иш берувчиларни қидиришда кўмаклашиш, ўзини ўзи банд қилиб ишлаш учун зарур шароитлар яратиб бериш;
иш берувчи жисмоний ва юридик шахсларга вақтинча ишларда банд бўлган фуқароларни ёллаш бўйича хизматлар кўрсатиш, меҳнат ва меҳнатни муҳофаза қилиш тўғрисидаги қонунчилик ҳужжатларига риоя этиш масалалари бўйича маслаҳат ва услубий ёрдам бериш;
вақтинча ишларда банд бўлган фуқароларнинг меҳнат ҳуқуқларини ҳимоя қилиш ва меҳнатини муҳофаза қилиш, уларга меҳнат қуроллари, шахсий ҳимоя воситалари ва махсус кийимлар билан таъминлаш хизматларини кўрсатиш;
“барча учун иш” тамойили асосида вақтинча ишларни ташкил этишда замонавий ахборот технологияларидан кенг фойдаланиш, иш берувчилар ва ишловчиларга масофадан туриб хизматлар кўрсатишни кенг жорий этиш;
вақтинча ишларни ташкил этиш ва мувофиқлаштириш жараёнларига давлат-хусусий шериклик шартлари асосида тадбиркорлик субъектларини кенг жалб этиш, бунда иш изловчиларни ётоқхона
ва транспорт билан таъминлаш, тезкор буюртмалар олиш ва бошқа қўшимча хизматлар кўрсатишни йўлга қўйиш.
7. Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазирлигининг туман (шаҳар) аҳоли бандлигига кўмаклашиш марказлари ҳузурида фаолият юритаётган вақтинча бир марталик иш билан таъминлаш бюролари Кунлик меҳнат марказлари (кейинги ўринларда – Марказ) сифатида қайта ташкил этилсин ҳамда қуйидагилар уларнинг асосий вазифалари этиб белгилансин:
иш изловчиларни рўйхатга олиш, улар тўғрисида маълумотлар базасини юритиш, иш берувчи жисмоний ва юридик шахслардан фуқароларни вақтинча ишларга ёллаш бўйича буюртмалар олиш;
вақтинча ишларни бажарувчи шахсларнинг ўзини ўзи банд қилган сифатида рўйхатдан ўтиши ва электрон (қоғоз) шаклдаги маълумотнома олишига шарт-шароит яратиш;
иш изловчиларни корхона ва ташкилотлардаги бўш (вакант) иш ўринлари билан мунтазам таништириб бориш ҳамда доимий ишга жойлашишларига кўмаклашиш;
вақтинча ишлар билан шуғулланувчи шахсларни ҳақ тўланадиган жамоат ишларига жалб этиш, касбга тайёрлаш (қайта тайёрлаш ва малакасини ошириш)ни ташкил этиш бўйича хизматлар кўрсатиш;
манфаатдор иш берувчилар ва иш изловчилар иштирокида бўш иш ўринлари ярмаркаларини ташкил қилиш;
вақтинча ишлар билан шуғулланувчи шахсларга меҳнат қуроллари, шахсий ҳимоя воситалари ва махсус кийимларни ижарага бериш.
Марказда вақтинча ишларни бажарувчи шахсларга уларнинг доимий яшаш жойидан қатъи назар (экстерриториаллик тамойили бўйича)иш қидираётган шахс сифатида рўйхатга олинган ҳолда бандлик хизматлари кўрсатилади;
Марказда туман (шаҳар) аҳоли бандлигига кўмаклашиш маркази директори томонидан тайинланадиган ишга жойлаштириш мутахассислари фаолият юритади;
туман (шаҳар) аҳоли бандлигига кўмаклашиш маркази директорининг ўринбосари бир вақтнинг ўзида ушбу ҳудуддаги Марказнинг раҳбари ҳисобланади;
жамоат тартибини сақлаш учун Марказга тегишли туман (шаҳар) ички ишлар бўлимининг масъул ходими доимий равишда бириктирилади;
Марказ ходимларининг ва унга доимий равишда бириктирилган туман (шаҳар) ички ишлар бўлимининг масъул ходими меҳнатига ҳақ тўлаш тегишли равишда туман (шаҳар) аҳоли бандлигига кўмаклашиш маркази ҳамда ички ишлар бўлими томонидан амалга оширилади.
9. Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазирлиги Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги билан биргаликда олти ой муддатда “барча учун иш” тамойили асосида қуйидагиларни назарда тутувчи “Mening ishim” буюртмалар биржаси онлайн-майдонини ишга туширсин:
ишсизлар, айниқса, аёллар, ёшлар, талабалар, ногиронлиги бўлган шахслар учун ишлар, масофадан туриб бажариладиган ишлар, уйда бажариладиган ишлар, касаначилик ишлари, фрилансерлик фаолияти,
иш графиклари, талаб этиладиган малака даражаси, иш ҳақи миқдори ва бошқаларни акс эттириш;
ўзини ўзи банд қилган шахсларнинг фаолият турлари (хизматлари, ишлари) ҳамда уларга эҳтиёжи бор бўлган иш берувчилар тўғрисида маълумотларни олиш;
ўзини ўзи банд қилган шахсларнинг фаолият турлари (хизматлари, ишлари)ни реклама қилиш;
ўзини ўзи банд қилган шахслар ва уларнинг хизматига эҳтиёжи бор иш берувчилар ўртасида кунлик ва узоқ муддатли оферта шартномаси тузиш.
“Mening ishim” буюртмалар биржаси онлайн-майдонини ишга туширишни молиялаштириш Бандликка кўмаклашиш давлат жамғармаси маблағлари ҳисобидан амалга оширилади;
вақтинча бир марталик ишлар тўғрисидаги кунлик маълумотлар ва ўзини ўзи банд қилган шахсларнинг фаолият турлари (хизматлари, ишлари) тўғрисидаги эълонлар “Mening ishim” буюртмалар биржаси онлайн-майдони орқали бепул тақдим этиб борилади;
хусусий бандлик агентликларига кунлик ишлар ҳақидаги ахборотни ва иш изловчиларнинг резюмеларини эълон қилиш учун “Mening ishim” буюртмалар биржаси онлайн-майдонида шахсий кабинет очишига Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазирлиги томонидан рухсат берилади;
туман (шаҳар) аҳоли бандлигига кўмаклашиш марказлари ҳузурида эҳтиёждан келиб чиқиб, филиал шаклида Марказларни ташкил этиш, Марказ тўғрисидаги намунавий низомни тасдиқлаш ҳамда штат бирликлари ажратиш меҳнат бозорининг конъюнктураси ва кунлик ишларга бўлган талабдан келиб чиққан ҳолда, Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазирлиги томонидан амалга оширилади;
Марказларни ташкил этиш, сақлаш ва моддий-техник таъминлаш харажатлари Бандликка кўмаклашиш давлат жамғармаси маблағлари ҳисобидан, уларда видеокузатув ва огоҳлантирувчи алоқа тизимларини ўрнатиш Қорақалпоғистон Республикаси бюджети, вилоятлар ва Тошкент шаҳар маҳаллий бюджетлари маблағлари ҳисобидан ҳамда қонунчиликда тақиқланмаган бошқа манбалар ҳисобидан амалга оширилади.
Вазирлар Маҳкамаси бир ой муддатда вақтинча, мавсумий ва бир марталик ишларда банд бўлган фуқароларнинг меҳнат
фаолиятини тартибга солиш ҳамда Кунлик меҳнат марказлари фаолиятини самарали ташкил этиш бўйича Ҳукумат қарори қабул қилинишини таъминласин.
11. Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазирлиги, Давлат солиқ қўмитаси, Давлат статистика қўмитаси, Ахборот технологиялари
ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги:
2021 йил 1 июлга қадар янги иш ўринларини ташкил этиш ва аҳоли бандлигига кўмаклашиш бўйича ҳисоботларни юритиш, уларни реал вақт режимида Давлат солиқ қўмитасининг ягона интеграциялашган ахборот-ресурс базаси билан мониторинг қилишга мўлжалланган электрон дастур ишлаб чиқилишини;
уч ой муддатда аҳолининг ижтимоий эҳтиёжманд тоифаларини, жумладан, ногиронлиги бўлган шахсларни ишга жойлаштириш учун туманлар (шаҳарлар) ҳокимларининг қарори билан белгиланган иш ўринларининг энг кам сони ва иш берувчилар томонидан иш ўринлари захирага қўйилганлиги тўғрисидаги маълумотларни “Ягона миллий меҳнат тизими” идоралараро дастурий-аппарат комплексида акс эттирилишини;
икки ой муддатда ногиронлиги бўлган шахслар ҳамда тадбиркорлик субъектлари учун бандлик соҳасида интерактив хизматлар доираси кенгайтирилишини таъминласин.
12. Мазкур қарор ижросини самарали ташкил этишга масъул ва шахсий жавобгар этиб бандлик ва меҳнат муносабатлари вазири Н.Б. Ҳусанов белгилансин.
Қарор ижросини муҳокама қилиб бориш, ижро учун масъул идоралар фаолиятини мувофиқлаштириш ва назорат қилиш Бош вазир ўринбосари Ж.А. Қўчқоров зиммасига юклансин.
Амалга оширилаётган чора-тадбирлар натижадорлиги юзасидан Ўзбекистон Республикаси Президентига 2021 йил 1 декабрга қадар ахборот берилсин.

В целях внедрения новых действенных механизмов всестороннего содействия повышению занятости и увеличению доходов населения, обеспечению занятости безработных, особенно молодежи и женщин, выпускников, впервые вступающих на рынок труда, создания благоприятных условий для привлечения к трудовой деятельности уязвимых слоев населения, а также дальнейшего стимулирования деятельности субъектов предпринимательства, создающих новые рабочие места:
1. Одобрить разработанную Министерством занятости и трудовых отношений совместно с Министерством экономического развития и сокращения бедности, Министерством инвестиций и внешней торговли, Министерством финансов, Государственным налоговым комитетом, Советом Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятами областей и города Ташкента Государственную программу создания новых рабочих мест и содействия занятости населения на 2021 год (далее – Государственная программа), включающую:
а) прогнозные показатели создания постоянных 457 127 новых рабочих мест в 2021 году, включающие:
Сводные прогнозные показатели создания постоянных новых рабочих мест в 2021 году согласно приложению № 1;
Прогнозные показатели рабочих мест, создаваемых за счет реализации отраслевых инвестиционных проектов и развития социальной инфраструктуры в 2021 году, согласно приложению № 1.1;
Прогнозные показатели рабочих мест, создаваемых за счет реализации региональных инвестиционных проектов и создания новых малых предприятий и микрофирм в 2021 году, согласно приложению № 1.2;
Прогнозные показатели рабочих мест, создаваемых за счет развития индивидуального предпринимательства и ремесленничества в 2021 году, согласно приложению № 1.3;
б) прогнозные показатели услуг, оказываемых органами по труду, по содействию занятости 513 575 гражданам и стимулированию работодателей в 2021 году, включающие:
Общие прогнозные показатели оказываемых услуг по содействию занятости населения и стимулированию работодателей в 2021 году согласно приложению № 2;
Прогнозные показатели трудоустройства безработных на вакантные и резервные рабочие места в 2021 году согласно приложению № 2.1.
2. Утвердить Прогнозные показатели выделения субсидий, пособий и микрокредитов для содействия занятости населения за счет средств Государственного фонда содействия занятости в 2021 году в размерах согласно приложению № 3, в том числе на:
выделение субсидий – 92,3 млрд сумов;
выплату пособий по безработице – 65,1 млрд сумов;
покрытие расходов на профессиональную подготовку, переподготовку и повышение квалификации – 40,6 млрд сумов;
ресурсы, выделяемые коммерческим банкам для реализации малых проектов, предусматривающих создание новых рабочих мест, – 125 млрд сумов.
3. Совету Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятам областей и города Ташкента в двухнедельный срок обеспечить:
разработку и проведение обсуждений на заседаниях областных, районных (городских) Кенгашей народных депутатов прогнозных показателей по районам (городам) и секторам в разрезе месяцев
и кварталов в рамках Государственной программы;
разработку и утверждение ответственными территориальными организациями и ведомствами отраслевых графиков проектов на 2021 год в рамках Государственной программы;
принятие решения о территориальной (адресной) программе создания новых рабочих мест и содействия занятости населения на 2021 год.
4. Возложить на руководителей нижеследующих ведомств ответственность за своевременную и качественную реализацию Государственной программы по соответствующим направлениям:
заместителя Премьер-министра Умурзакова С.У., Министерство инвестиций и внешней торговли (Воитов А.В.), Министерство экономического развития и сокращения бедности (Абдиназаров Б.К.) –
за реализацию отраслевых инвестиционных проектов и создание 34 881 рабочего места;
Министерство инвестиций и внешней торговли (Рустамов О.Б.), Министерство экономического развития и сокращения бедности
(Холхужаев С.М.), первых заместителей Председателя Совета Министров Республики Каракалпакстан, хокимов областей и города Ташкента –
за реализацию региональных инвестиционных проектов и создание 206 098 рабочих мест;
заместителя Премьер-министра Мусаева Б.М., Министерство дошкольного образования (Шин А.В.), Министерство народного образования (Шерматов Ш.Х.), Министерство высшего и среднего специального образования (Тошкулов А.Х.), Министерство здравоохранения (Хаджибаев А.М.), Министерство экономического развития и сокращения бедности (Бобоев А.М.), первых заместителей Председателя Совета Министров Республики Каракалпакстан, хокимов областей и города Ташкента – за ввод в эксплуатацию объектов социальной сферы и создание 6 641 рабочего места;
заместителя Премьер-министра Кучкарова Д.А., Министерство экономического развития и сокращения бедности (Холхужаев С.М.), Государственный налоговый комитет (Кудбиев Ш.Д.), Торгово-промышленную палату (Икрамов А.И.), первых заместителей Председателя Совета Министров Республики Каракалпакстан, хокимов областей и города Ташкента – за организацию рабочих мест путем развития малого бизнеса и частного предпринимательства
с образованием юридического лица и создание 121 038 рабочих мест;
Государственный налоговый комитет (Кудбиев Ш.Д.), Торгово-промышленную палату (Икрамов А.И.), Агентство государственных услуг (Мухаммадиев У.И.), Министерство финансов (Султанов Д.Ш.), первых заместителей Председателя Совета Министров Республики Каракалпакстан, хокимов областей и города Ташкента – за организацию рабочих мест путем развития индивидуального предпринимательства, включая ремесленничество, без образования юридического лица
и создание 88 469 рабочих мест;
Министерство занятости и трудовых отношений (Хусанов Н.Б.) – за оказание содействия органами по труду в занятости 513 575 граждан;
Министерство занятости и трудовых отношений (Хусанов Н.Б.), Министерство экономического развития и сокращения бедности (Холхужаев С.М.) – за осуществление координации своевременного исполнения Государственной программы ответственными государственными органами и организациями.
Министерствам и ведомствам, на которых в соответствии с данным пунктом возложена ответственность за реализацию Государственной программы, а также Совету Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятам областей и города Ташкента по итогам каждого месяца
до 5-го числа месяца, следующего за отчетным, вносить в Министерство занятости и трудовых отношений соответствующую информацию для последующего обобщения.
5. Министерству занятости и трудовых отношений в месячный срок обеспечить интеграцию межведомственного программно-аппаратного комплекса «Единая национальная система труда» с информационными системами Министерства финансов, Государственного налогового комитета и Государственного комитета по статистике. При этом
в межведомственном программно-аппаратном комплексе «Единая национальная система труда» отображать данные по:
лицам, оплатившим социальный налог за трудовой стаж, – по итогам каждого месяца до 5-го числа месяца, следующего за отчетным;
оплате подоходного или социального налога, взимаемых
с физических лиц (индивидуальных предпринимателей), занятых на созданных рабочих местах, оформлению неофициальных рабочих мест и самозанятым лицам – до конца каждого месяца;
количеству созданных юридическими лицами (за исключением малых предприятий и микрофирм) новых и сокращенных рабочих мест
за месяц, квартал и год  до 5-го числа месяца, следующего за отчетным.
Министерству занятости и трудовых отношений по итогам каждого месяца:
вносить в Администрацию Президента Республики Узбекистан и Кабинет Министров обобщенную аналитическую информацию
по исполнению Государственной программы;
отчитываться на заседаниях Президиума Кабинета Министров о проводимой работе по исполнению Государственной программы.
6. Одобрить предложение Министерства занятости и трудовых отношений, Совета Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятов областей и города Ташкента о создании новой системы эффективной организации трудовой деятельности граждан, занятых на временных, сезонных и разовых работах (далее – временные работы), включающей:
расширение масштабов услуг, оказываемых гражданам, занятым на временных работах, включая содействие в поиске рабочих мест
и работодателей, создание необходимых условий для самозанятости;
оказание услуг работодателям – физическим и юридическим лицам по найму граждан, занятых на временных работах, а также предоставление консультаций и оказание методической помощи
по вопросам соблюдения актов законодательства о труде и охране труда;
защиту трудовых прав и охрану труда граждан, занятых
на временных работах, оказание им услуг по обеспечению орудиями труда, средствами индивидуальной защиты и специальной одеждой;
широкое использование современных информационных технологий при организации временных работ на основе принципа «работа для всех», широкое внедрение оказания работодателям и работникам дистанционных услуг;
широкое привлечение субъектов предпринимательства к процессам организации и координации временных работ на основе государственно-частного партнерства, организацию обеспечения общежитием и транспортом, оперативного приема заявок и оказания лицам, ищущим работу, иных дополнительных услуг.
7. Реорганизовать бюро обеспечения временной разовой работой, действующие при районных (городских) центрах содействия занятости населения Министерства занятости и трудовых отношений, в центры разового труда (далее – Центр) и определить их основными задачами:
регистрацию и ведение базы данных о лицах, ищущих работуприем заявок от работодателей – физических и юридических лиц о найме граждан на временные работы;
создание условий для регистрации в качестве самозанятых и получения справки в электронной (бумажной) форме лицами, выполняющими временные разовые работы;
ознакомление лиц, ищущих работу, со сведениями о свободных (вакантных) рабочих местах на предприятиях и в организациях, а также содействие их трудоустройству на постоянной основе;
привлечение лиц, занимающихся временной работой,
к оплачиваемым общественным работам, а также оказание услуг по организации профессиональной подготовки (переподготовки и повышения квалификации);
организацию ярмарок свободных рабочих мест с участием заинтересованных работодателей и лиц, ищущих работу;
предоставление в аренду орудий труда, средств индивидуальной защиты и специальной одежды лицам, выполняющим временные работы.
Центр оказывает услуги по занятости лицам, выполняющим временные работы, независимо от места постоянного проживания
(по экстерриториальному принципу) с регистрацией их в качестве лиц, ищущих работу;
в Центре ведут деятельность специалисты по трудоустройству, назначаемые директором районного (городского) Центра содействия занятости населения;
заместитель директора районного (городского) Центра содействия занятости населения одновременно является руководителем центра разового труда соответствующей территории;
для обеспечения общественного порядка за Центром на постоянной основе закрепляется ответственный сотрудник соответствующего районного (городского) отдела внутренних дел;
оплата труда работников Центра и закрепленного за ним
на постоянной основе ответственного сотрудника районного (городского) отдела внутренних дел осуществляется соответственно районным (городским) Центром содействия занятости населения и отделом внутренних дел.
9. Министерству занятости и трудовых отношений совместно с Министерством по развитию информационных технологий и коммуникаций в шестимесячный срок запустить онлайн-площадку биржи заявок «Mening ishim» на основе принципа «работа для всех», предусматривающую:
отображение работ, в том числе выполняемых дистанционно, из дома, надомного труда, фрилансерской деятельности, графиков работ, требуемого уровня квалификации, размера оплаты труда и иных сведений для безработных, особенно женщин, молодежи, студентов и лиц с инвалидностью;
получение сведений о видах деятельности (услуг, работ) самозанятых лиц, а также работодателях, заинтересованных в них;
рекламу видов деятельности (услуг, работ) самозанятых лиц;
заключение разовых и долгосрочных договоров оферты между самозанятыми лицами и работодателями, заинтересованными в их услугах.
финансирование запуска онлайн-площадки биржи заявок «Mening ishim» осуществляется за счет средств Государственного фонда содействия занятости;
ежедневная информация о временных разовых работах и объявления о видах деятельности (услуг, работ) самозанятых лиц размещаются на онлайн-площадке биржи заявок «Mening ishim» безвозмездно;
разрешения частным агентствам занятости на открытие личных кабинетов на онлайн-площадке биржи заявок «Mening ishim» в целях опубликования сведений об однодневных работах и резюме соискателей предоставляются Министерством занятости и трудовых отношений;
создание центров в форме филиала при районных (городских) центрах содействия занятости населения, исходя из потребности в них,
а также утверждение типового положения о Центре и выделение штатных единиц осуществляются Министерством занятости и трудовых отношений с учетом конъюнктуры рынка труда и спроса на однодневные работы;
расходы на создание, содержание и материально-техническое обеспечение центров осуществляются за счет средств Государственного фонда содействия занятости, на установку в них видеонаблюдения
и систем оповестительной связи – за счет средств бюджета Республики Каракалпакстан, местных бюджетов областей и города Ташкента, а также иных источников, не запрещенных законодательством.
Кабинету Министров в месячный срок обеспечить принятие правительственного решения по регулированию трудовой деятельности граждан, занятых на временных, сезонных и разовых работах, а также эффективной организации деятельности центров разового труда.
11. Министерству занятости и трудовых отношений, Государственному налоговому комитету, Государственному комитету по статистике, Министерству по развитию информационных технологий и коммуникаций обеспечить:
в срок до 1 июля 2021 года – разработку электронной программы, предназначенной для ведения отчетности о создании новых рабочих мест и содействии занятости населения, а также осуществления их мониторинга посредством Единой интегрированной информационной ресурсной базы Государственного налогового комитета в режиме реального времени;
в трехмесячный срок – отображение в межведомственном программно-аппаратном комплексе «Единая национальная система труда» сведений о минимальном количестве рабочих мест, установленных решением хокимов районов (городов), и резервировании работодателями рабочих мест для трудоустройства социально уязвимых категорий населения, включая лиц с инвалидностью;
в двухмесячный срок – расширение спектра интерактивных услуг в сфере занятости для лиц с инвалидностью и субъектов предпринимательства.
12. Возложить на министра занятости и трудовых отношений Хусанова Н.Б. персональную ответственность за организацию эффективного исполнения настоящего постановления.
Обсуждение хода исполнения настоящего постановления, а также осуществление координации и контроля за деятельностью ведомств, ответственных за его исполнение, возложить на заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан Кучкарова Д.А.
О результативности осуществляемых мер информировать Президента Республики Узбекистан до 1 декабря 2021 года.