Мамлакатда озиқ-овқат хавфсизлигини ва ички бозорларда нархлар барқарорлигини таъминлаш ҳамда аграр соҳада аҳолининг ташаббусларини қўллаб-қувватлаш орқали уларнинг даромадларини ошириш, шунингдек, “Бир ҳудуд – бир маҳсулот” тамойили асосида қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари етиштиришни кенгайтириш ҳамда экспорт салоҳиятини ошириш мақсадида:
1. Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2021 йил 23 ноябрдаги “Мева-сабзавотчилик ва узумчиликда оилавий тадбиркорликни ривожлантириш, қишлоқ хўжалиги ишлаб чиқаришида деҳқон хўжаликларининг улушини ошириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги ПҚ–20-сон қарорига мувофиқ, фермер хўжаликлари ва кластерлар фойдаланишидаги паст ҳосилли пахта ва ғалладан қисқартирилган ва аҳолига узоқ бўлмаган ҳудудлардан:
2022 йилда 80 минг гектар экин майдонларини;
2023-2025 йилларда 120 минг гектар экин майдонларини аҳолига очиқ электрон танлов орқали ижарага бериш белгиланганлиги маълумот учун қабул қилинсин.
2. Белгилансинки, Қорақалпоғистон Республикаси ва вилоятларда фермер хўжаликлари ҳамда кластерлар фойдаланишидаги пахта ва ғалладан қисқартирилган ҳамда аҳоли пунктларига яқин ва сув таъминоти яхши бўлган ерлардан 2022 йил якунига қадар қўшимча 20 минг гектар – умумий 100 минг гектар экин майдонлари, 2023 йилда 95 169 гектар экин майдонлари 1 – 1.13-иловаларга мувофиқ аҳолига очиқ электрон танлов орқали ижарага берилади.
а) экин майдонлари фуқароларга 30 йил муддатга:
сув таъминоти яхши бўлган ерлардан – Андижон, Наманган ва Фарғона вилоятларида 0,15 гектардан 1 гектаргача, бошқа вилоятларда 0,30 гектардан 1 гектаргача ҳамда Қорақалпоғистон Республикасида 0,30 гектардан 2 гектаргача бўлган ўлчамларда;
кам сувли ерлардан – вилоятларда 0,50 гектардан 1 гектаргача ҳамда Қорақалпоғистон Республикасида 0,50 гектардан 2 гектаргача бўлган ўлчамларда ижарага берилади;
б) 2022-2023 йилларда деҳқон хўжалиги юритиш мақсадида экин майдонларини аҳолига бериш учун ташкил этиладиган очиқ электрон танловда 1 нафар талабгор иштирок этган тақдирда, истисно тариқасида, танлов ўтказилган ҳисобланади;
в) иссиқхона тармоғи кенг ривожланган туманларда деҳқон хўжаликларига ажратиб берилган экин майдонларида иситиш тизимларини ўрнатмаган ҳолда енгил конструкцияли иссиқхоналар қурилишига рухсат берилади.
3. Шундай тартиб жорий этилсинки, унга мувофиқ:
Темир дафтар”, “Аёллар дафтари” ва “Ёшлар дафтари”га киритилган аҳолига деҳқон хўжалигини юритиш учун ер участкалари очиқ электрон танлов орқали ижарага берилганда, мазкур хатбошида назарда тутилаётган шахслар юқоридаги дафтарлардан чиқарилмайди ва улар учун қонунчиликда белгиланган барча имтиёз ва преференциялар бир йил муддатга сақлаб қолинади;
имтиёз ва преференцияларнинг бир йиллик амал қилиш муддати деҳқон хўжалигини юритиш учун ер участкасига бўлган ижара ҳуқуқи давлат рўйхатидан ўтказилган кундан бошлаб ҳисобланади.
4. Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши, вилоятлар, туманлар (шаҳарлар) ҳокимликлари Қишлоқ хўжалиги вазирлиги (А.Воитов, Х.Каримов) ва Кадастр агентлиги (Ф.Пулатов) билан биргаликда:
а) бир ой муддатда 2022 йилда аҳолига қўшимча тарзда очиқ электрон танлов орқали ижарага бериладиган 20 минг гектар экин майдонларининг, 2023 йил 1 январга қадар 2023 йилда аҳолига очиқ электрон танлов орқали ижарага бериладиган 95 169 гектар экин майдонларининг аҳоли пунктларига яқин, сув таъминоти яхши бўлган ерлардан танланиши ва туман (шаҳар) ҳокимликларининг захирасига белгиланган тартибда қайтарилиши ва давлат мулки сифатида давлат рўйхатидан ўтказилишини;
Бунда, ер участкаларига эгалик қилиш ҳуқуқи ёхуд ундан доимий ёки муддатли фойдаланиш ҳуқуқининг бекор қилиниши Ер кодексининг 36-моддасида белгиланган ҳолларда, жумладан, ер участкасидан оқилона фойдаланилмаганда, ушбу қишлоқ хўжалигига мўлжалланган ерлар учун ҳосилдорлик даражаси уч йил мобайнида нормативдан (кадастр баҳосига кўра) паст бўлишида ифодаланганда, ер участкасидан тупроқ унумдорлиги пасайишига, унинг кимёвий ва радиоактив моддалар билан ифлосланишига, экологик вазиятнинг ёмонлашувига олиб келадиган усуллар билан фойдаланилган тақдирда, амалга оширилади;
б) захирага олинган ер участкаларини давлат мулки сифатида давлат рўйхатидан ўтказиш ишлари туман (шаҳар) ҳокимликлари буюртмасига асосан амалга оширилишини, бунда давлат рўйхатидан ўтказиш ишлари Қорақалпоғистон Республикаси бюджети ва вилоятлар маҳаллий бюджет маблағлари ҳисобидан молиялаштирилишини;
в) давлат мулки сифатида давлат рўйхатидан ўтказилган экин майдонларининг сув таъминоти яхши бўлган ерларда – Андижон, Наманган ва Фарғона вилоятларида камида 0,15 гектарга, бошқа ҳудудларда камида 0,30 гектарга ҳамда кам сувли ерларда камида 0,5 гектарга тенг бўлган ҳажмларда лотларга ажратилиб, бир ой ичида очиқ электрон танловга қўйилишини;
г) экин майдонларини танлаш ва лотларга ажратиш ишларида маҳаллада тадбиркорликни ривожлантириш, аҳоли бандлигини таъминлаш ва камбағалликни қисқартириш масалалари бўйича туман (шаҳар) ҳокимлари ёрдамчиларининг иштирокини ҳамда улар томонидан билдирилган таклифлар инобатга олинишини;
д) ер тўғрисидаги қонунчилик ва ижара шартномаси талаблари бажарилмаганда, жумладан, ижарага берилган ер участкасидан оқилона фойдаланилмаганда, талабгор томонидан очиқ электрон танлов орқали ернинг ижара ҳуқуқини ютиб олиш учун олинган қўшимча мажбуриятлар бажарилмаганда, ерга бўлган ҳуқуқ Ер кодекси ва “Деҳқон хўжалиги тўғрисида”ги Қонунга асосан бекор қилиниши ҳақида деҳқон хўжаликлари аъзолари орасида тушунтириш ишлари олиб борилишини таъминласин.
Мазкур бандда белгиланаётган топшириқлар ижросини ўз вақтида таъминламаган Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши Раиси, вилоятлар ва туманлар (шаҳарлар) ҳокимлари қонунчиликда белгиланган тартибда жавобгарликка тортилиши ҳақида огоҳлантирилсин.
5. Бош вазир ўринбосари Ш.М.Ғаниев, Қишлоқ хўжалиги вазирлиги (А.Воитов, Х.Каримов), Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши Раиси, вилоятлар ва туманлар (шаҳарлар) ҳокимлари:
2022 йил якунига қадар қўшимча 20 минг гектар, 2023 йилда 95 169 гектар экин майдонларини очиқ ва шаффофликни таъминлаган ҳолда деҳқончилик кўникмаларига эга бўлган, шу жумладан, Темир дафтар”, “Аёллар дафтари” ва “Ёшлар дафтари”га киритилган аҳолига ажратсин;
мазкур майдонларга Боғдорчилик ва иссиқхона хўжалигини ривожлантириш агентлиги тавсиясига асосан, ҳудудлар эҳтиёжлари учун зарур бўлган ва экспортбоп қишлоқ хўжалиги экинлари экилишини таъминласин. Бунда, сабзавотполиздуккаклимойли ва картошка экинларини интенсив усулда экишга алоҳида эътибор қаратилсин;
маҳсулот етиштирувчиларга қишлоқ хўжалиги экинларини етиштириш учун зарур бўлган моддийтехник ресурслар, шу жумладан, уруғликкўчатминерал ўғит ва кимёвий воситалар етказиб бериш, шунингдек, зарурий агротехник хизматлар кўрсатиш ишларини ташкил этсин;
агросаноат кластерлари, тайёрлов, қайта ишлаш ва экспорт қилувчи корхоналарни жалб қилган ҳолда етиштирилган тайёр маҳсулотни харид қилиш, уни қайта ишлашсақлашички ва ташқи бозорларга йўналтириш чораларини кўрсин;
Ўсимликлар карантини ва ҳимояси агентлиги (И.Эргашев) билан биргаликда экин майдонларида зараркунандалар ҳамда касалликлар тарқалишининг олдини олиш мақсадида тизимли кузатувларни ташкил этиб, деҳқон хўжаликларига экинларни ҳимоя қилиш хизматлари ўз вақтида кўрсатилишини таъминласин;
қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини йиғиш, ташиш, сақлаш, қайта ишлаш ва сотишнинг барча босқичларини қамраб олган кичик агрологистика марказлари фаолиятини йўлга қўйиш чораларини кўрсин.
Бош вазир ўринбосари Ш.М.Ғаниев, қишлоқ хўжалиги вазири А.Б.Воитов, Боғдорчилик ва иссиқхона хўжалигини ривожлантириш агентлиги директори Х.М.Каримов мазкур чора-тадбирларни ўз вақтида ва самарали ташкил этиш устидан доимий мониторинг ўрнатиб, амалга оширилган ишлар ҳақида ҳар ойда Ўзбекистон Республикаси Президенти Администрациясига ахборот киритиб борсин.
6. Ахборот ва оммавий коммуникациялар агентлиги (А.Ходжаев), Ўзбекистон Миллий телерадиокомпанияси (А.Хаджаев), Ўзбекистон Миллий ахборот агентлиги (А.Кўчимов) Қишлоқ хўжалиги вазирлиги (А.Воитов) билан биргаликда мазкур қарорнинг мазмун-моҳияти ҳамда мақсад ва вазифаларининг оммавий ахборот воситаларида кенг ёритилишини таъминласин.
7. Ўзбекистон Республикаси Президентининг ва Ўзбекистон Республикаси Ҳукуматининг айрим қарорларига 2-иловага мувофиқ ўзгартириш ва қўшимчалар киритилсин.
8. Қишлоқ хўжалиги вазирлиги манфаатдор вазирлик ва идоралар билан биргаликда икки ой муддатда қонунчилик ҳужжатларига мазкур қарордан келиб чиқадиган ўзгартириш ва қўшимчалар тўғрисида Вазирлар Маҳкамасига таклифлар киритсин.
9. Ушбу қарорнинг ижросини самарали ташкил қилишга масъул ва шахсий жавобгар этиб қишлоқ хўжалиги вазири А.Б.Воитов, Маҳаллабай ишлаш ва тадбиркорликни ривожлантириш агентлиги директори М.М.Убайдуллаев ҳамда Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши Раиси ва вилоятлар ҳокимлари белгилансин.
Қарор ижросини муҳокама қилиб бориш, ижро учун масъул идоралар фаолиятини мувофиқлаштириш ва назорат қилиш Бош вазир ўринбосари Ш.М.Ғаниев зиммасига юклансин.

В стране в целях обеспечения продовольственной безопасности и стабильности цен на внутренних рынках, увеличения доходов населения путем поддержки его инициатив в аграрном секторе, а также расширения выращивания сельскохозяйственной продукции по принципу «Один район – одна продукция» и наращивания экспортного потенциала:
1. Принять к сведению, что в соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан от 23 ноября 2021 года № ПП–20 «О мерах по развитию семейного предпринимательства в плодоовощеводстве и виноградарстве, увеличению доли дехканских хозяйств в сельскохозяйственном производстве» определена передача населению в аренду на близлежащей к населенным пунктам территории:
в 2022 году – 80 тысяч гектаров посевной площади;
в 2023–2025 годах – 120 тысяч гектаров посевной площади за счет низкорентабельных земель, высвобожденных из-под хлопка и зерна, находящихся в пользовании фермерских хозяйств и кластеров, посредством открытого электронного конкурса.
2. Установить, что в Республике Каракалпакстан и областях на территориях с хорошим водоснабжением, близлежащих к населенным пунктам, высвобожденных из-под хлопка и зерна, находящихся в пользовании фермерских хозяйств и кластеров, передаются населению в аренду посредством открытого электронного конкурса до конца 2022 года – дополнительно 20 тысяч гектаров, в общей сложности 100 тысяч гектаров посевной площади, в 2023 году – 95 169 гектаров посевной площади согласно приложениям №№ 1 – 1.13.
а) посевные площади передаются гражданам в аренду сроком
на 30 лет, в частности:
на землях с хорошим водоснабжением в Андижанской, Наманганской и Ферганской областях – от 0,15 гектара до 1 гектара,
в других областях – от 0,30 гектара до 1 гектарав Республике Каракалпакстан – от 0,30 гектара до 2 гектаров;
на маловодных землях в областях – от 0,50 гектара до 1 гектара,
в Республике Каракалпакстан – от 0,50 гектара до 2 гектаров;
б) если в открытом электронном конкурсе по передаче населению посевных площадей для ведения дехканского хозяйства в 2022–2023 годах участвовал один претендент, такой конкурс в порядке исключения считается состоявшимся;
в) разрешается сооружение теплиц из легких конструкций без установки систем отопления на земельных площадях, выделенных для ведения дехканских хозяйств, в районах с широко развитой сетью теплиц.
при передаче в аренду земельных участков для ведения дехканского хозяйства посредством открытого электронного конкурса гражданам, включенным в «железную тетрадь», «женскую тетрадь»
и «молодежную тетрадь», они не исключаются из вышеуказанных тетрадей, все льготы и преференции, установленные законодательством для лиц, указанных в настоящем подпункте, сохраняются за ними в течение одного года;
одногодичный срок действия льгот и преференций исчисляется со дня государственной регистрации права на аренду земельного участка для ведения дехканского хозяйства.
4. Совету Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятам областей, районов (городов) совместно с Министерством сельского хозяйства (А. Воитов, Х. Каримов) и Агентством по кадастру (Ф. Пулатов) обеспечить:
а) выбор дополнительных 20 тысяч гектаров посевной площади, передаваемой в аренду населению посредством открытого электронного конкурса в 2022 году, – в месячный срок95 169 гектаров посевной площади, передаваемой в аренду населению посредством открытого электронного конкурса в 2023 году, – в срок до 1 января 2023 года на землях, близлежащих к населенным пунктам и имеющих хорошее водоснабжение, а также их возврат в запас хокимиятов районов (городов) и государственную регистрацию в качестве государственной собственности;
при этом право владения или право постоянного либо срочного пользования земельным участком прекращается в случаях, определенных статьей 36 Земельного кодекса, при нерациональном использовании земельного участка, выражающегося для земель сельскохозяйственного назначения в уровне урожайности ниже нормативного в течение трех лет (по кадастровой оценке), использовании земельного участка способами, приводящими к снижению плодородия почв, их химическому и радиоактивному загрязнению, ухудшению экологической обстановки;
б) осуществление работ по государственной регистрации земельных участков, переведенных в запас, в качестве государственной собственности по заявкам хокимиятов районов (городов), финансирование этих работ – за счет средств бюджета Республики Каракалпакстан и местных бюджетов областей;
в) разделение по лотам и выставление на открытый электронный конкурс в месячный срок земель с хорошим водоснабжением на земельных площадях, прошедших государственную регистрацию в качестве государственной собственности, в Андижанской, Наманганской и Ферганской областях – минимум по 0,15 гектара, в других регионах – минимум по 0,30 гектара, на маловодных землях – минимум по 0,50 гектара;
г) участие и принятие во внимание мнения помощников хокимов районов (городов) по вопросам развития предпринимательства, обеспечения занятости населения и сокращения бедности в махаллях в работе по выбору и разделению на лоты земельных площадей;
д) ведение разъяснительной работы среди членов дехканских хозяйств об отмене права на землю на основании Земельного кодекса и Закона «О дехканском хозяйстве» при невыполнении требований земельного законодательства и договора аренды, включая нерациональное использование предоставленного в аренду земельного участка, а также неисполнении претендентом дополнительных обязательств, взятых им для приобретения права на аренду земли посредством открытого электронного конкурса.
Предупредить Председателя Совета Министров Республики Каракалпакстан, хокимов областей, районов (городов) о привлечении к ответственности в установленном законодательством порядке за необеспечение своевременного исполнения поручений, определенных настоящим пунктом.
5. Заместителю Премьер-министра Ганиеву Ш.М., Министерству сельского хозяйства (А. Воитов, Х. Каримов), Председателю Совета Министров Республики Каракалпакстан, хокимам областей и районов (городов):
выделить гражданам, имеющим навыки земледелия, в том числе включенным в «железную тетрадь», «женскую тетрадь» и «молодежную тетрадь»дополнительные 20 тысяч гектаров посевной площади – до конца 2022 года95 169 гектаров посевной площади – в 2023 году с обеспечением открытости и прозрачности;
обеспечить посадку на данных площадях экспортоориентированных сельскохозяйственных культур, необходимых для нужд регионов, по рекомендации Агентства по развитию садоводства и тепличного хозяйства. При этом особое внимание уделять посадке овощных, бахчевых, бобовых, масличных культур и картофеля интенсивным методом;
организовать работу по поставке материально-технических ресурсов, необходимых для выращивания сельскохозяйственных культур, включая семенасаженцыминеральные удобрения и химические средства, а также оказанию необходимых агротехнических услуг производителям продукции;
принять меры по закупкепереработкехранениюнаправлению
на внутренние и внешние рынки выращенной готовой продукции с привлечением агропромышленных кластеров и предприятий, занимающихся заготовкой, переработкой и экспортом;
совместно с Агентством по карантину и защите растений (И. Эргашев) организовать системное наблюдение и обеспечить своевременное оказание дехканским хозяйствам услуг по защите посевов в целях предупреждения распространения вредителей и болезней на посевных площадях;
принять меры по организации деятельности малых центров агрологистики, охватывающих все этапы сбора, транспортировки, хранения, переработки и реализации сельскохозяйственной продукции.
Заместителю Премьер-министра Ганиеву Ш.М., министру сельского хозяйства Воитову А.Б., директору Агентства по развитию садоводства и тепличного хозяйства Каримову Х.М. установить регулярный мониторинг своевременной и эффективной организации установленных мер, ежемесячно вносить в Администрацию Президента Республики Узбекистан информацию о проведенной работе.
6. Агентству информации и массовых коммуникации (А. Ходжаев), Национальной телерадиокомпании Узбекистана (А. Хаджаев) и Национальному информационному агентству Узбекистана (А. Кучимов) совместно с Министерством сельского хозяйства (А. Воитов) обеспечить широкое освещение в средствах массовой информации сути и содержания, а также целей и задач настоящего постановления.
7. Внести изменения и дополнения в некоторые решения Президента Республики Узбекистан и правительства Республики Узбекистан согласно приложению № 2.
8. Министерству сельского хозяйства совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами в двухмесячный срок внести в Кабинет Министров предложения об изменениях и дополнениях в акты законодательства, вытекающих из настоящего постановления.
9. Возложить на министра сельского хозяйства Воитова А.Б., директора Агентства по работе махаллабай и развитию предпринимательства Убайдуллаева М.М., Председателя Совета Министров Республики Каракалпакстан и хокимов областей персональную ответственность за эффективную организацию исполнения настоящего постановления.
Обсуждение хода исполнения настоящего постановления, осуществление координации и контроля за деятельностью ведомств, ответственных за его исполнение, возложить на заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан Ганиева Ш.М.