Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги давлат бошқаруви академиясида бошқарув кадрларини тайёрлаш, қайта тайёрлаш ва малакасини ошириш тизимини такомиллаштиришга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2017 йил 8 августдаги “Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Давлат бошқаруви академиясида бошқарув кадрларини тайёрлаш, қайта тайёрлаш ва малакасини ошириш тизимини янада ривожлантириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги ПФ–5139-сон Фармонига мувофиқ, шунингдек, бошқарув кадрларини тайёрлаш, қайта тайёрлаш ва малакасини ошириш тизимини янада ривожлантириш, давлат ва хўжалик бошқаруви органларида кадрлар билан таъминланганлик даражасини кучайтириш мақсадида:
а) 2019/2020 ўқув йилидан бошлаб:
Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Давлат бошқаруви Академиясида (кейинги ўринларда – Академия) бошқарув кадрларини тайёрлаш давлат, хўжалик ва жамият бошқарувининг талаб этилган ва истиқболли йўналишлари бўйича грант ва тўлов-контракт асосларида, ишлаб чиқаришдан ажралган ҳолда бир йиллик ва ишлаб чиқаришдан ажралмаган ҳолда икки йиллик магистратуранинг таълим дастурлари бўйича амалга оширилади ҳамда давлат намунасидаги диплом топширилади;
Академия магистратурасига ва қайта тайёрлаш курсларига қабул қилиш фақат давлат ҳокимияти ва бошқаруви органлари, давлат ташкилотлари, хўжалик бошқаруви органлари ҳамда республика нодавлат нотижорат ташкилотлари томонидан тавсия этилган шахслар орасидан, жойларда номзодларни бирламчи саралаб олиш ва кейинчалик Академияда тест синовлари ва суҳбат ўтказиш йўли билан танлов асосида амалга оширилади;
Академия магистратураси ва қайта тайёрлаш курслари тингловчилигига номзодлар учун қўйиладиган талаблар Ўзбекистон Республикаси Президентининг қарори билан тасдиқланади;
б) Академия магистратураси ва қайта тайёрлаш курслари битирувчиларини раҳбарлик лавозимларига тақсимлаш чораларини амалга ошириш Ўзбекистон Республикаси Президенти маслаҳатчиларининг бўлинмалари томонидан Ўзбекистон Республикаси Президенти Администрацияси раҳбариятининг умумий мувофиқлаштириши остида амалга оширилади;
в) бошқарув кадрларининг малакасини ошириш курслари илғор хорижий тажрибани инобатга олган ҳолда амалга оширилади ҳамда инновацион давлат бошқаруви, стратегик режалаштириш ва прогнозлаштириш (foresight), давлат хизматларини такомиллаштириш, ақлли бошқарув ва рақамлаштириш соҳасидаги ўқув дастурларини ўз ичига олади.
2. Академия томонидан давлат ҳокимияти ва бошқаруви органлари, давлат ташкилотлари, хўжалик бошқаруви органлари ҳамда республика нодавлат нотижорат ташкилотларининг бошқарув кадрларига бўлган жорий ва истиқболдаги эҳтиёжлари асосида Академияга 2019/2020 ўқув йили учун қабул квоталари шакллантирилганлиги маълумот учун қабул қилинсин.
3. 2019/2020 ўқув йили учун қабул квоталари:
1-иловага мувофиқ, ишлаб чиқаришдан ажралган ҳолда “Давлат бошқаруви” мутахассислиги бўйича Академия магистратураси учун 90 нафар, шу жумладан, давлат грантлари асосида – 36 нафар ва тўлов-контракт асосида – 54 нафар;
2-иловага мувофиқ, ишлаб чиқаришдан ажралмаган ҳолда “Давлат бошқаруви” мутахассислиги бўйича Академия магистратураси учун 30 нафар, шу жумладан, давлат грантлари асосида – 12 нафар ва тўлов-контракт асосида – 18 нафар;
3-иловага мувофиқ, ишлаб чиқаришдан ажралган ҳолда “Давлат бошқаруви” мутахассислиги бўйича Академия бошқарув кадрларини қайта тайёрлаш курслари учун 60 нафар, шу жумладан, давлат грантлари асосида – 24 нафар ва тўлов-контракт асосида – 36 нафар;
4-иловага мувофиқ, ишлаб чиқаришдан ажралмаган ҳолда “Давлат бошқаруви” мутахассислиги бўйича Академия бошқарув кадрларини қайта тайёрлаш курслари учун 90 нафар, шу жумладан, давлат грантлари асосида – 36 нафар ва тўлов-контракт асосида – 54 нафар этиб белгилансин.
4. Академия ректорига номзодларнинг якуний баҳосини ҳисобга олган ҳолда Академияга қабул қилиш параметрларига белгиланган умумий квоталар доирасида ўзгартириш киритиш ҳуқуқи берилсин.
5. Академиянинг магистратураси ва бошқарув кадрларини қайта тайёрлаш курсларига давлат грантлари асосида қабул қилинган шахсларнинг таҳсил олиши Ўзбекистон Республикаси Давлат бюджети маблағлари ҳисобидан амалга оширилиши белгилансин.
6. Академия манфаатдор вазирлик ва идоралар билан биргаликда икки ой муддатда Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасига:
а) қуйидагиларни назарда тутувчи норматив-ҳуқуқий ҳужжат лойиҳасини:
бошқарув кадрларининг малакасини ошириш тизимини янада такомиллаштириш;
вазирлик ва идоралар хусусиятидан келиб чиққан ҳолда малака ошириш курсларининг камида 30 та ўқув дастурларини ишлаб чиқиш;
Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Мутахассисларни хорижда тайёрлаш ва ватандошлар билан мулоқот қилиш бўйича “Эл-юрт умиди” жамғармасида давлат органлари эҳтиёжлари асосида хорижий мамлакатларда ўқитиш учун истиқболли кадрлар маълумотлар базасини яратиш;
б) қонун ҳужжатларига ушбу қарордан келиб чиқадиган ўзгартиш ва қўшимчалар тўғрисидаги таклифларни киритсин.
7. Мазкур қарорнинг ижросини назорат қилиш Ўзбекистон Республикасининг Бош вазири А.Н.Арипов ва Ўзбекистон Республикаси Президентининг маслаҳатчилари Р.С.Қосимов ва У.С.Исмоилов зиммасига юклансин.

О дополнительных мерах по совершенствованию системы подготовки, переподготовки и повышения квалификации управленческих кадров в академии государственного управления при Президенте Республики Узбекистан
В соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан от 8 августа 2017 года № УП–5139 «О мерах по дальнейшему развитию системы подготовки, переподготовки и повышения квалификации управленческих кадров в Академии государственного управления при Президенте Республики Узбекистан», а также в целях дальнейшего развития системы подготовки, переподготовки и повышения квалификации управленческих кадров, усиления уровня кадровой обеспеченности в органах государственного и хозяйственного управления:
а) начиная с 2019/2020 учебного года:
подготовка управленческих кадров в Академии государственного управления при Президенте Республики Узбекистан (далее – Академия) осуществляется по востребованным и перспективным направлениям государственного, хозяйственного и общественного управления на грантовой и платно-контрактной основах с отрывом от производства по одногодичной и без отрыва от производства по двухгодичной образовательным программам магистратуры с выдачей диплома государственного образца;
прием в магистратуру и на курсы переподготовки Академии осуществляется на основе конкурса исключительно из числа лиц, рекомендованных органами государственной власти и управления, государственными организациями, органами хозяйственного управления, а также республиканскими негосударственными некоммерческими организациями, путем организации первичного отбора кандидатов на местах и последующего проведения тестирования и собеседования в Академии;
требования, предъявляемые к кандидатам в слушатели магистратуры и курсов переподготовки Академии, утверждаются решением Президента Республики Узбекистан;
б) реализация мер по распределению выпускников магистратуры и курсов переподготовки Академии на руководящие должности осуществляется подразделениями советников Президента Республики Узбекистан под общей координацией руководства Администрации Президента Республики Узбекистан;
в) курсы повышения квалификации управленческих кадров осуществляются с учетом передового зарубежного опыта и включают учебные программы в сфере инновационного государственного управления, стратегического планирования и прогнозирования (foresight), совершенствования государственных услуг, умного управления и цифровизации.
2. Принять к сведению, что Академией на основе текущих и перспективных потребностей в управленческих кадрах органов государственной власти и управления, государственных организаций, органов хозяйственного управления, а также республиканских негосударственных некоммерческих организаций сформированы квоты приема в Академию на 2019/2020 учебный год.
3. Установить квоты приема на 2019/2020 учебный год:
в магистратуру Академии по специальности «Государственное управление» с отрывом от производства в количестве 90 человек, в том числе по государственным грантам – 36 человек и на платно-контрактной основе – 54 человек, согласно приложению № 1;
в магистратуру Академии по специальности «Государственное управление» без отрыва от производства в количестве 30 человек, в том числе по государственным грантам – 12 человек и на платно-контрактной основе – 18 человек, согласно приложению № 2;
на курсы переподготовки управленческих кадров Академии
по специальности «Государственное управление» с отрывом от производства в количестве 60 человек, в том числе по государственным грантам – 24 человек и на платно-контрактной основе – 36 человек, согласно приложению № 3;
на курсы переподготовки управленческих кадров Академии по специальности «Государственное управление» без отрыва от производства в количестве 90 человек, в том числе по государственным грантам – 36 человек и на платно-контрактной основе – 54 человек, согласно приложению № 4.
4. Предоставить право ректору Академии вносить изменения в параметры приема в Академию в пределах установленных общих квот с учетом итоговой оценки кандидатов.
5. Установить, что обучение лиц, принятых в магистратуру и на курсы переподготовки управленческих кадров Академии на основе государственных грантов, осуществляется за счет средств Государственного бюджета Республики Узбекистан.
6. Академии совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами в двухмесячный срок внести в Кабинет Министров Республики Узбекистан:
а) проект нормативно-правового акта, предусматривающий:
дальнейшее совершенствование системы повышения квалификации управленческих кадров;
разработку не менее 30 учебных программ курсов повышения квалификации с учетом особенностей министерств и ведомств;
создание в Фонде «Эл-юрт умиди» по подготовке специалистов
за рубежом и диалогу с соотечественниками при Кабинете Министров Республики Узбекистан базы данных перспективных кадров для обучения в зарубежных странах на основе потребностей государственных органов;
б) предложения об изменениях и дополнениях в законодательство, вытекающих из настоящего постановления.
7. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан Арипова А.Н. и советников Президента Республики Узбекистан Касимова Р.С. и Исмаилова У.С.