Қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари ишлаб чиқарувчиларга механизация ва сервис хизматларини кўрсатиш самарадорлигини ошириш бўйича қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида
Мамлакатимизда қишлоқ хўжалигининг тезкор ривожланиши ва мамлакат озиқ-овқат хавфсизлигини таъминлаш имконини берувчи қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари ишлаб чиқарувчиларга механизация ва сервис хизматларини кўрсатиш тизимини такомиллаштириш бўйича комплекс чора-тадбирлар амалга оширилмоқда.
2016 йилда қишлоқ хўжалик техникасини ишлаб чиқариш, етказиб бериш ва сервис хизмати кўрсатиш ҳамда қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини ишлаб чиқарувчиларга механизация хизматлари кўрсатишнинг ягона ўзаро боғланган тизимининг яратилиши қишлоқ хўжалиги корхоналари, “Ўзагросервис” АЖ ташкилотларининг сервис корхоналари ва машина-трактор паркларини қайта жиҳозлашни таъминлаш имконини берди.
Шу билан бирга, мазкур соҳада ўтказилган таҳлиллар, қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари ишлаб чиқарувчиларга механизация ва сервис хизматларини кўрсатиш тизимида қатор тизимли муаммолар сақланиб қолаётганлигини кўрсатди. Улар қаторида:
биринчи, “Ўзагротехсаноатхолдинг” АЖ, “Ўзагросервис” АЖ ва улар таркибидаги корхоналарнинг, хусусан, машина-трактор паркларининг якуний молиявий кўрсаткичлари ва фаолиятининг самарасиз ташкил этилганлиги мазкур ташкилотлар фаолияти ва бошқарув тизимини такомиллаштириш бўйича кечиктириб бўлмайдиган чоралар кўрилишини талаб этмоқда;
иккинчи, тадбиркорлик субъектларининг машина-трактор парклари фаолиятига жалб этилмаганлиги уларни ривожлантириш ва модернизация қилиш самарадорлигига салбий таъсир кўрсатмоқда;
учинчи, якка тартибдаги тадбиркорларга нисбатан механизация ва сервис хизматларини кўрсатишлари борасидаги чекловлар мазкур хизматлар бозорининг тезкор ривожланишига ва қишлоқ хўжалиги ерларининг зарур техника билан кенг қамраб олинишига тўсқинлик қилмоқда;
тўртинчи, механизация ва сервис хизматлари кўрсатувчи ташкилотлар фаолиятини самарали ташкил этишда маҳаллий ижро ҳокимияти органлари манфаатдорлигининг паст даражадалиги уларнинг молиявий барқарорлигига салбий таъсир кўрсатмоқда;
бешинчи, айрим мансабдор шахсларнинг механизация ва сервис хизматлари кўрсатувчи тадбиркорлик субъектлари фаолиятига аралашишлари хусусий мулк дахлсизлигининг кафолатлари бузилишига ва мазкур фаолиятни амалга оширишнинг жозибадорлиги пасайишига олиб келмоқда;
олтинчи, агротехник ишларни ташкил этишда алоҳида ёндашувнинг мавжуд эмаслиги, жумладан, ҳудудларнинг ўзига хослигидан келиб чиқилмаслиги, шунингдек, ҳосилдорлиги паст бўлган ерларда механизация хизматлари кўрсатиш соҳасида давлат молиявий кўмагининг мавжуд эмаслиги машина-трактор паркларида сезиларли даражада қарздорликлар пайдо бўлишининг асосий сабабларидан бири бўлиб қолмоқда;
еттинчи, қишлоқ хўжалик техникаси ва унинг эҳтиёт қисмларига бўлган нархларни оптималлаштириш, шунингдек, ўзаро манфаатдорлик шартлари асосида мамлакатга янги илғор ишлаб чиқарувчиларни жалб қилиш борасидаги ишларнинг лозим даражада амалга оширилмаганлиги механизация ва сервис хизматлари бозорининг ривожланишига тўсқинлик қилмоқда, қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари ишлаб чиқарувчиларининг норозилигини келтириб чиқармоқда ва машина-трактор парклари фаолиятининг самарадорлигини пасайтирмоқда.
Қишлоқ хўжалиги техникасидан фойдаланиш самарадорлигини таъминлаш, қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари ишлаб чиқарувчиларга кўрсатилаётган механизация ва сервис хизматлари кўрсатиш даражаси ва сифатини ошириш мақсадида:
1. Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари – Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг Ташқи савдо фаолиятини, экспорт салоҳиятини, машинасозлик, автомобиль, электротехника, мудофаа, пахтани қайта ишлаш саноатини, енгил саноатни ривожлантириш, маҳсулотларни стандартлаштириш масалалари комплекси раҳбарига (Н.С.Отажонов) Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2016 йил 17 ноябрдаги ПҚ–2658-сон “Ўзагротехсаноатхолдинг” акциядорлик жамияти фаолиятини ташкил этиш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарори 7-бандининг “Автосаноат Агротехсервис” МЧЖ ва “Ўзагросервис” АЖ машина-трактор парклари тизимини оптималлаштириш қисми бажарилмаганлиги қатъий кўрсатиб ўтилсин.
“Ўзагросервис” АЖ “Ўзавтосаноат” АЖ ва “Агробанк” АТБ билан биргаликда икки ой муддатда “Автосаноат Агротехсервис” МЧЖ ва “Ўзагросервис” АЖ машина-трактор парклари тизимини оптималлаштириш бўйича ҳукумат қарори лойиҳасини Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасига киритсин ва оптималлаштиришнинг барча жараёнларини 2018 йилнинг 1 октябрига қадар якунласин.
2. Ўзбекистон Республикаси Иқтисодиёт вазирлиги, Молия вазирлиги, Қишлоқ хўжалиги вазирлиги, Хусусийлаштирилган корхоналарга кўмаклашиш ва рақобатни ривожлантириш давлат қўмитаси, “Ўзагротехсаноатхолдинг” АЖ, “Ўзавтосаноат” АЖнинг:
2018 йил 1 июлдан “Ўзагросервис” АЖни “Ўзагротехсаноатхолдинг” АЖ ташкилий тузилмасидан чиқариш;
“Ўзагросервис” АЖ устав жамғармасидаги “Ўзагротехсаноатхолдинг” АЖга тегишли бўлган улушни “Ўзагротехсаноатхолдинг” АЖ устав жамғармасини ўтказилаётган улушнинг баланс қийматига камайтирган ҳолда давлат тасарруфига ўтказиш тўғрисидаги таклифлари маъқуллансин.
3. Ўзбекистон Республикаси Хусусийлаштирилган корхоналарга кўмаклашиш ва рақобатни ривожлантириш давлат қўмитаси “Ўзагротехсаноатхолдинг” АЖ ва “Ўзагросервис” АЖ билан ҳамкорликда икки ой муддатда “Ўзагросервис” АЖни “Ўзагротехсаноатхолдинг” АЖнинг ташкилий тузилмасидан чиқиши билан боғлиқ барча ташкилий чора-тадбирлар кўрилишини таъминласин.
4. Махфий.
5. “Ўзагросервис” АЖ Кузатув кенгаши таркиби 1-иловага мувофиқ маъқуллансин.
“Ўзагросервис” АЖ Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг Ташқи савдо фаолиятини, экспорт салоҳиятини, машинасозлик, автомобиль, электротехника, мудофаа, пахтани қайта ишлаш саноатини, енгил саноатни ривожлантириш, маҳсулотларни стандартлаштириш масалалари комплекси таркибига киради;
“Ўзагросервис” АЖ бош директори жамият акциядорларининг умумий йиғилиши томонидан сайланади, Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси томонидан лавозимига тасдиқланади ва мақомига кўра вазирга тенглаштирилади;
“Ўзагросервис” АЖ бош директори ўринбосарлари жамиятнинг Кузатув кенгаши томонидан сайланади, Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси томонидан лавозимига тасдиқланади ва мақомига кўра вазир ўринбосарига тенглаштирилади.
6. “Ўзагросервис” АЖ икки ой муддатда:
Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши, вилоят ҳокимликлари ҳамда Ўзбекистон Республикаси Хусусийлаштирилган корхоналарга кўмаклашиш ва рақобатни ривожлантириш давлат қўмитаси билан биргаликда “Ўзагросервис” АЖ ташкилотларининг бўш турган ва фойдаланилмаётган бинолари ва иншоотларини тўлиқ хатловдан ўтказсин ҳамда уларни ташкилотларнинг Ўзбекистон Республикасининг Давлат бюджети ва давлат мақсадли жамғармалари олдидаги қарздорликларини тегишли равишда камайтирган ҳолда баланс қиймати бўйича маҳаллий давлат ҳокимияти органларига ўтказиш тўғрисида Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасига таклифлар киритсин;
“Ўзагротехсаноатхолдинг” АЖ, Ўзбекистон Республикаси Хусусийлаштирилган корхоналарга кўмаклашиш ва рақобатни ривожлантириш давлат қўмитаси, тижорат банклари билан ҳамкорликда Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасига машина-трактор паркларининг “Ўзагротехсаноатхолдинг” АЖ ва унинг таркибига кирувчи ташкилотлар кафиллигида тақдим этилган кредитлари бўйича мажбурият таъминотини (кафиллик, мол-мулк гарови) алмаштириш тўғрисида таклифлар киритсин.
7. Ўзбекистон Республикаси Қишлоқ хўжалиги вазирлиги, Молия вазирлиги, “Ўзагросервис” АЖ, Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши ва вилоят ҳокимликларининг 2018 йил 1 ноябрдан қуйидагилар орқали машина-трактор паркларини бошқаришнинг энг самарали шаклини танлаш бўйича эксперимент (кейинги ўринларда – эксперимент) ўтказиш тўғрисидаги таклифига розилик билдирилсин:
“Ўзагросервис” АЖнинг 2-иловага мувофиқ 26 та машина-трактор паркини тадбиркорлик субъектларига сотиш;
“Ўзагросервис” АЖнинг 3-иловага мувофиқ 3 та машина-трактор паркини давлат унитар корхоналарига (кейинги ўринларда – “Туман МТП” ДУК) айлантириш.
а) “Ўзагросервис” АЖ машина-трактор паркларини сотиш Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши, вилоят ҳокимлари томонидан 2018 йил 31 декабргача қуйидагилар орқали таъминланади:
баҳолаш бўйича ишлар харажатларини тегишли машина-трактор парклари маблағлари ҳисобидан қоплаган ҳолда машина-трактор паркларининг мулки ва мулкий ҳуқуқларни баҳолаш;
бир ёки бир нечта тадбиркорлик субъектлари томонидан тегишли машина-трактор паркларининг устав жамғармасидаги таъсисчи улушини эллик бир фоизидан юз фоизигача бозор нархида сотиб олиш бўйича энг яхши таклифлар танловини эълон қилиш ва ўтказиш;
машина-трактор паркларининг устав жамғармасидаги юз фоиз улуш сотиб олинган вақтдан бошлаб икки йил давомида ташкилий-ҳуқуқий шакл ва асосий фаолият турини (механизация ва сервис хизматлари кўрсатиш) сақлаб қолиш шарти билан “Ўзагросервис” АЖ ва тадбиркорлик субъектлари ўртасида тегишли шартнома тузиш;
машина-трактор паркларининг устав жамғармаларидаги таъсисчи улушини сотишдан келиб тушган барча маблағларни “Ўзагросервис” АЖ ташкилотларининг қарздорликларини қоплашга йўналтириш;
б) таъсисчининг тегишли машина-трактор паркларининг устав жамғармаларидаги улушини баҳолаш қиймати бўйича сотиш имкони бўлмаган тақдирда, “Ўзагросервис” АЖ сотишга қўйилган активларнинг нархларини Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2014 йил 3 июлдаги ПҚ–2200-сон “Давлат мулки объектларини кичик бизнес ва хусусий тадбиркорлик субъектларига сотиш борасидаги қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги қарорида назарда тутилган тартибда босқичма-босқич пасайтириш механизмини қўллаш тўғрисида қарор қабул қилишга ҳақли;
в) “Ўзагросервис” АЖ машина-трактор паркларини “Туман МТП” ДУКга айлантириш тегишли вилоятлар ҳокимликлари томонидан 2018 йилнинг 31 декабригача қуйидагилар орқали таъминланади:
машина-трактор паркларининг устав жамғармаларидаги улушни кейинчаликда уларни “Туман МТП” ДУКга айлантирган ҳолда тегишли туман ҳокимликларига баланс қиймати бўйича ўтказиш;
“Ўзагросервис” АЖ устав жамғармасидаги давлат улушини туман ҳокимликларига ўтказилаётган улушнинг баланс қийматига камайтириш;
тегишли туман ҳокимликлари томонидан “Туман МТП” ДУК уставларини тасдиқлаш, шунингдек, уларни малакали кадрлар билан тўлдириш;
г) тадбиркорлик субъектларига сотилган машина-трактор парклари, шунингдек, “Туман МТП” ДУК тегишлича “Ўзагросервис” АЖнинг сотиладиган ва қайта ташкил этиладиган машина-трактор паркларининг барча ҳуқуқлари ва мажбуриятлари бўйича ҳуқуқий ворислари ҳисобланади;
д) тегишли туман ҳокимлиги “Туман МТП” ДУКнинг таъсисчиси ҳисобланади ва мазкур корхонанинг мулки етарли бўлмаган ҳолларда унинг мажбуриятлари бўйича субсидиар тарзда жавобгар бўлади;
е) тадбиркорлик субъектларига сотилган машина-трактор парклари
ва “Туман МТП” ДУКларга Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2016 йил 17 ноябрдаги ПҚ–2658-сон “Ўзагротехсаноатхолдинг” акциядорлик жамияти фаолиятини ташкил этиш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарорининг 14-банди билан “Ўзагротехмаш” АЖ ва “Ўзагросервис” АЖ ташкилотлари учун белгиланган барча божхона, солиқ имтиёзлари ва преференциялар, бўшаган маблағларни қарздорликни ёпишга йўналтирган ҳолда, татбиқ этилади.
9. Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши Раиси ва вилоят ҳокимларига экспериментнинг муваффақиятли ўтказилиши учун шахсий жавобгарлик юклансин.
10. 2019 йилда “Туман МТП” ДУКларга қишлоқ хўжалиги техникасини етказиб беришнинг мақсадли параметрлари 4-иловага мувофиқ тасдиқлансин.
11. Махфий.
12. Экспериментда иштирок этувчи ташкилотларга қуйидагиларни таъминлаш тавсия этилсин:
машина-трактор парклари томонидан кўрсатиладиган механизация ва сервис хизматлари рўйхатини кенгайтириш, жумладан, юк ва енгил автотранспорт воситаларига ҳамда техниканинг бошқа турларига сервис хизматлари кўрсатишни йўлга қўйиш;
машина-трактор парклари фаолиятига инвесторларни, жумладан, уларга хоналар, бино ва иншоотларни ижарага бериш ҳамда машина-трактор парки ҳудудида биргаликда тадбиркорлик фаолиятини олиб бориш йўли билан жалб қилиш;
тегишли машина-трактор паркларининг жиҳозларини модернизация қилиш, шунингдек, механизация ва сервис хизматларини кўрсатиш учун зарур бўлган жиҳозларнинг янги замонавий турларини сотиб олиш.
13. Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси:
2020 йил 1 январга қадар ўтказилган эксперимент натижалари бўйича машина-трактор паркларини бошқаришни ташкил этишнинг энг самарали шаклини қўллаш бўйича асосланган таклиф киритсин;
2020 йилга Ўзбекистон Республикасининг Давлат бюджетини шакллантиришда ҳосилдорлиги паст ерларга хизмат кўрсатувчи “Ўзагросервис” АЖ машина-трактор парклари учун қишлоқ хўжалиги техникасини сотиб олишга субсидиялар ажратишни назарда тутсин.
14. 2018 йил 1 июлдан якка тартибдаги тадбиркорларга қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини ишлаб чиқарувчиларга механизация ва сервис хизматлари кўрсатиш фаолиятини амалга оширишга рухсат берилсин.
Ўзбекистон Республикаси Савдо-саноат палатаси ва Ўзбекистон фермер, деҳқон хўжаликлари ва томорқа ер эгалари кенгашига қишлоқ аҳолисини қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари ишлаб чиқарувчиларга механизация ва сервис хизматларини кўрсатиш бўйича фаолиятга жалб этиш бўйича кенг қамровли тушунтириш ишларини олиб бориш, шунингдек, уларга ўз фаолиятларини ташкил этишда амалий ёрдам кўрсатиш тавсия этилсин.
15. Ўзбекистон Республикаси Бош прокуратураси эксперимент ўтказишда қонунчиликка риоя этилиши ҳамда давлат органлари мансабдор шахсларининг машина-трактор парклари, фермер хўжаликлари ва тадбиркорлик субъектларининг қонуний фаолиятига аралашишларига йўл қўйилмаслиги устидан қатъий назорат ўрнатилишини таъминласин.
16. Ўзбекистон фермер, деҳқон хўжаликлари ва томорқа ер эгалари кенгашига қишлоқ хўжалиги техникасини етказиб бериш, таъмирлаш ҳамда механизация ва сервис хизматларини кўрсатиш бўйича шартнома мажбуриятларининг бажарилиши устидан тизимли мониторинг ва жамоатчилик назоратини олиб бориш, уларнинг натижалари бўйича фермер, деҳқон хўжаликлари ва томорқа ер эгалари манфаатларини кўзлаб судларга даъво аризалари киритиш тавсия этилсин.
17. Ўзбекистон Республикаси Ташқи савдо вазирлиги Иқтисодиёт вазирлиги ва Инвестициялар бўйича давлат қўмитаси билан биргаликда қишлоқ хўжалиги техникаси ва улар эҳтиёт қисмлари нархларининг жаҳон конъюнктурасини ўрганиш ва таҳлил қилиш асосида икки ой муддатда Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасига қуйидагилар бўйича аниқ таклифлар киритсин:
қишлоқ хўжалиги техникаси учун импорт қилинадиган эҳтиёт қисмларни бевосита ишлаб чиқарувчилардан харид қилиш тизимини жорий этиш;
ўзаро манфаатли шартлар асосида Ўзбекистон Республикасига қишлоқ хўжалиги техникасининг янги илғор ишлаб чиқарувчиларини жалб қилиш.
18. “Ўзагросервис” АЖ:
бир ой муддатда Ўзбекистон Республикаси Молия вазирлиги билан биргаликда “Ўзагросервис” АЖ ва унинг ташкилотлари ходимларининг иш ҳақи фонди миқдорини ошириш бўйича аниқ чоралар кўрсин;
икки ой муддатда Ўзбекистон Республикаси Қишлоқ хўжалиги вазирлиги ҳамда Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги билан биргаликда реал вақт режимида механизация хизматлари кўрсатишнинг ягона электрон ҳисобини юритиш ва мониторинг қилишни жорий этиш чораларини кўрсин, бунда ушбу тизимнинг “Ўзагросервис” АЖ учун очиқ бўлишини таъминлашни назарда тутсин;
2019 йил 1 январига қадар тегишли ҳуқуқ ва мажбуриятларни “Ўзагросервис” АЖга ўтказган ҳолда ҳудудий “Агросервис МТП” МЧЖларни “Ўзагросервис” АЖ таркибига қўшиб юборишнинг мақсадга мувофиқлиги тўғрисидаги масалани кўриб чиқсин.
19. Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2018 йил 4 январдаги ПҚ–3459-сон “Қишлоқ хўжалигининг техник жиҳозланиш даражасини янада ошириш борасидаги қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги қарорининг 12-банди ўз кучини йўқотган деб ҳисоблансин.
20. “Ўзагротехсаноатхолдинг” АЖ манфаатдор вазирликлар ва идоралар билан биргаликда икки ой муддатда Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасига:
“Ўзагротехмаш” АЖ ва “Ўзагротехсаноатхолдинг” АЖларнинг бир-бирини такрорловчи функциялари ва тузилмаларини, уларни бирлаштириш ҳамда “Ўзагролизинг” АЖни “Ўзагротехсаноатхолдинг” АЖнинг ташкилий тузилмасидан чиқариш йўли билан оптималлаштириш тўғрисида;
қонун ҳужжатларига мазкур қарордан келиб чиқувчи ўзгартириш ва қўшимчалар тўғрисида таклиф киритсин.
21. Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси, Хусусийлаштирилган корхоналарга кўмаклашиш ва рақобатни ривожлантириш давлат қўмитаси, “Ўзагротехсаноатхолдинг” АЖ, “Ўзагросервис” АЖ, Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши ва вилоят ҳокимликлари ҳар чоракда Ўзбекистон Республикаси Президенти девонининг Ислоҳотларни ҳуқуқий таъминлаш ва ҳуқуқни мухофаза қилиш фаолиятини мувофиқлаштириш хизматига мазкур қарорнинг ижро ҳолати тўғрисида ахборот киритиб борсинлар.
22. Мазкур қарорнинг ижросини назорат қилиш Ўзбекистон Республикасининг Бош вазири А.Н.Арипов, Ўзбекистон Республикаси Бош прокурори О.Б.Муродов ва Ўзбекистон Республикаси Президенти Давлат маслаҳатчисининг биринчи ўринбосари Б.М.Мавлонов зиммасига юклансин.

О дополнительных мерах по повышению эффективности оказания механизированных и сервисных услуг сельскохозяйственным товаропроизводителям
В стране принимаются комплексные меры по совершенствованию системы оказания механизированных и сервисных услуг сельскохозяйственным товаропроизводителям, способствующие ускоренному развитию сельского хозяйства и обеспечению продовольственной безопасности страны.
Создание в 2016 году единой взаимоувязанной системы производства, реализации и сервисного обслуживания сельскохозяйственной техники и оказания механизированных услуг сельскохозяйственным товаропроизводителям позволило обеспечить техническое и технологическое перевооружение предприятий сельского хозяйства, сервисных предприятий и машинно-тракторных парков организаций АО «Узагросервис».
Вместе с тем проведенный анализ в данной сфере показал, что в системе оказания механизированных и сервисных услуг сельскохозяйственным товаропроизводителям сохраняется ряд системных проблем. В их числе:
первое, итоговые финансовые показатели и неэффективная организация деятельности АО «Узагротехсаноатхолдинг», АО «Узагросервис» и их предприятий, в частности машинно-тракторных парков, требуют незамедлительного принятия мер по совершенствованию деятельности и системы управления в данных организациях;
второе, невовлеченность финансовых ресурсов субъектов предпринимательства в деятельность машинно-тракторных парков отрицательно сказывается на эффективности их развития и модернизации;
третье, ограничение в отношении индивидуальных предпринимателей на осуществление деятельности по предоставлению механизированных и сервисных услуг препятствует ускоренному развитию рынка данных услуг и широкому охвату сельскохозяйственных земель необходимой техникой;
четвертое, низкий уровень заинтересованности органов исполнительной власти на местах в эффективной деятельности организаций, оказывающих механизированные и сервисные услуги, негативно сказывается на их финансовой стабильности;
пятое, вмешательство отдельных должностных лиц в деятельность субъектов предпринимательства, оказывающих механизированные и сервисные услуги, приводит к нарушению гарантий неприкосновенности частной собственности и снижению привлекательности осуществления данной деятельности;
шестое, отсутствие индивидуального подхода при организации агротехнических работ, в том числе исходя из региональной специфики, а также государственной финансовой поддержки в сфере оказания механизированных услуг на землях с низкой урожайностью, является одной из основных причин образования значительной задолженности машинно-тракторных парков;
седьмое, невыполнение должным образом работ по оптимизации цен на сельскохозяйственную технику и запасные части к ним, а также привлечению на взаимовыгодных условиях в страну новых передовых производителей, препятствует развитию рынка механизированных и сервисных услуг, вызывает недовольство сельскохозяйственных товаропроизводителей и снижает эффективность деятельности машинно-тракторных парков.
В целях обеспечения эффективности использования сельскохозяйственной техники, повышения качества и своевременности оказания механизированных и сервисных услуг сельскохозяйственным товаропроизводителям:
1. Строго указать заместителю Премьер-министра Республики Узбекистан – руководителю Комплекса по вопросам развития внешнеторговой деятельности, экспортного потенциала, машиностроения, автомобильной, электротехнической, оборонной, хлопкоперерабатывающей и легкой промышленности, стандартизации продукции Кабинета Министров Республики Узбекистан (Отажонову Н.С.) на необеспечение выполнения пункта 7 постановления Президента Республики Узбекистан от 17 ноября 2016 года № ПП–2658 «О мерах по организации деятельности акционерного общества «Узагротехсаноатхолдинг» в части оптимизации системы машинно-тракторных парков ООО «Автосаноат Агротехсервис» и АО «Узагросервис».
АО «Узагросервис» совместно с АО «Узавтосаноат» и АКБ «Агробанк» в двухмесячный срок внести в Кабинет Министров Республики Узбекистан проект правительственного решения по оптимизации системы машинно-тракторных парков ООО «Автосаноат Агротехсервис» и АО «Узагросервис», с завершением всех процедур оптимизации в срок до 1 октября 2018 года.
2. Одобрить предложения Министерства экономики, Министерства финансов, Министерства сельского хозяйства, Государственного комитета Республики Узбекистан по содействию приватизированным предприятиям и развитию конкуренции, АО «Узагротехсаноатхолдинг» и АО«Узавтосаноат» о:
выходе с 1 июля 2018 года АО «Узагросервис» из организационной структуры АО «Узагротехсаноатхолдинг»;
передаче долей в уставном фонде АО «Узагросервис», принадлежащих АО «Узагротехсаноатхолдинг», в собственность государства с последующим уменьшением уставного фонда АО «Узагротехсаноатхолдинг» на балансовую стоимость передаваемой доли.
3. Государственному комитету Республики Узбекистан по содействию приватизированным предприятиям и развитию конкуренции совместно с АО «Узагротехсаноатхолдинг» и АО «Узагросервис» в двухмесячный срок обеспечить проведение всех организационных мероприятий, связанных с выходом АО «Узагросервис» из организационной структуры АО «Узагротехсаноатхолдинг».
4. Секретно.
5. Одобрить состав Наблюдательного совета АО «Узагросервис» согласно приложению № 1.
АО «Узагросервис» входит в состав Комплекса по вопросам развития внешнеторговой деятельности, экспортного потенциала, машиностроения, автомобильной, электротехнической, оборонной, хлопкоперерабатывающей и легкой промышленности, стандартизации продукции Кабинета Министров Республики Узбекистан;
генеральный директор АО «Узагросервис» избирается общим собранием акционеров общества, утверждается в должности Кабинетом Министров Республики Узбекистан и приравнивается по статусу к министру;
заместители генерального директора АО «Узагросервис» избираются наблюдательным советом общества, утверждаются в должности Кабинетом Министров Республики Узбекистан и приравниваются по статусу к заместителю министра.
6. АО «Узагросервис» в двухмесячный срок:
совместно с Советом Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятами областей и Государственным комитетом Республики Узбекистан по содействию приватизированным предприятиям и развитию конкуренции провести сплошную инвентаризацию пустующих и неиспользуемых зданий и сооружений организаций АО «Узагросервис» и внести в Кабинет Министров Республики Узбекистан предложения об их передаче по балансовой стоимости органам государственной власти на местах с соответствующим уменьшением налоговой задолженности организаций перед Государственным бюджетом Республики Узбекистан и государственными целевыми фондами;
совместно с АО «Узагротехсаноатхолдинг», Государственным комитетом Республики Узбекистан по содействию приватизированным предприятиям и развитию конкуренции, коммерческими банками внести в Кабинет Министров Республики Узбекистан предложения о замене обеспечения обязательств (поручительство, залог имущества), предоставленного АО «Узагротехсаноатхолдинг» и входящими в его состав организациями, по кредитам машинно-тракторных парков.
7. Согласиться с предложением Министерства сельского хозяйства, Министерства финансов Республики Узбекистан, АО «Узагросервис», Совета Министров Республики Каракалпакстан и хокимиятов областей о проведении с 1 ноября 2018 года эксперимента по выбору наиболее эффективной формы управления машинно-тракторными парками (далее – эксперимент) путем:
реализации субъектам предпринимательства 26 машинно-тракторных парков АО «Узагросервис» согласно приложению № 2;
преобразования 3 машинно-тракторных парков АО «Узагросервис» в государственные унитарные предприятия (далее – ГУП «Районный МТП») согласно приложению № 3.
а) реализация машинно-тракторных парков АО «Узагросервис» обеспечивается Советом Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятами областей в срок до 31 декабря 2018 года путем:
оценки имущества и имущественных прав машинно-тракторных парков с покрытием расходов за проведение работ по оценке за счет средств соответствующего машинно-тракторного парка;
объявления и проведения конкурсного отбора наилучших предложений о приобретении одним или несколькими субъектами предпринимательства по рыночной стоимости от пятидесяти одного до ста процентов доли учредителя в уставном фонде соответствующего машинно-тракторного парка;
заключения соответствующего договора между АО «Узагросервис» и субъектами предпринимательства с условием сохранения организационно-правовой формы и основного вида деятельности (оказание механизированных и сервисных услуг) машинно-тракторных парков в течение двух лет с момента приобретения стопроцентной доли в его уставном фонде;
направления всех поступающих средств от реализации доли учредителя в уставном фонде машинно-тракторных парков на погашение задолженности организаций АО «Узагросервис»;
б) в случае нереализации долей учредителей в уставном фонде соответствующих машинно-тракторных парков по оценочной стоимости, АО «Узагросервис» вправе принимать решение по применению механизма поэтапного снижения цен на выставленные для продажи активы в порядке, предусмотренном постановлением Президента Республики Узбекистан от 3 июля 2014 года № ПП–2200 «О дополнительных мерах по реализации объектов государственной собственности субъектам малого бизнеса и частного предпринимательства»;
в) преобразование машинно-тракторных парков АО «Узагросервис» в ГУП «Районный МТП» обеспечивается хокимиятами соответствующих областей в срок до 31 декабря 2018 года путем:
передачи по балансовой стоимости соответствующим хокимиятам районов доли в уставном фонде машинно-тракторных парков, с последующим их преобразованием в ГУП «Районный МТП»;
уменьшения доли государства в уставном фонде АО «Узагросервис» на балансовую стоимость доли, передаваемой хокимиятам районов;
утверждения уставов ГУП «Районный МТП» соответствующими хокимиятами районов, а также укомплектования их квалифицированными кадрами;
г) реализованные субъектам предпринимательства машинно-тракторные парки, а также ГУП «Районный МТП» являются соответственно правопреемниками по всем правам и обязательствам реализуемых и преобразуемых машинно-тракторных парков АО «Узагросервис»;
д) хокимият соответствующего района является учредителем ГУП «Районный МТП» и несет субсидиарную ответственность по обязательствам данного предприятия при недостаточности его имущества;
е) на реализованные субъектам предпринимательства машинно-тракторные парки и ГУП «Районный МТП» распространяются все таможенные, налоговые льготы и преференции, установленные пунктом 14 постановления Президента Республики Узбекистан от 17 ноября 2016 года № ПП–2658 «О мерах по организации деятельности акционерного общества «Узагротехсаноатхолдинг» для организаций АО «Узагротехмаш» и АО «Узагросервис», с направлением высвобождаемых средств на погашение задолженности.
9. Возложить на Председателя Совета Министров Республики Каракалпакстан и хокимов областей персональную ответственность за успешное проведение эксперимента.
10. Утвердить целевые параметры поставки сельскохозяйственной техники ГУП «Районный МТП» в 2019 году согласно приложению № 4.
11. Секретно.
12. Рекомендовать организациям, участвующим в эксперименте, обеспечить:
расширение перечня оказываемых механизированных и сервисных услуг машинно-тракторными парками, в том числе налаживание оказания сервисных услуг грузовым и легковым автотранспортным средствам, а также другим видам техники;
привлечение инвесторов в деятельность машинно-тракторных парков, в том числе путем предоставления им в аренду помещений, зданий и сооружений, а также совместного ведения предпринимательской деятельности на территории машинно-тракторного парка;
модернизацию оборудования соответствующих машинно-тракторных парков, а также приобретение новых современных видов оборудования, необходимого для оказания механизированных и сервисных услуг.
в срок до 1 января 2020 года внести по итогам проведенного эксперимента обоснованное предложение о применении наиболее эффективной формы организации управления машинно-тракторными парками;
при формировании Государственного бюджета Республики Узбекистан на 2020 год предусмотреть выделение субсидий на приобретение сельскохозяйственной техники для машинно-тракторных парков АО «Узагросервис», обслуживающих земли с низкой урожайностью.
14. Разрешить с 1 июля 2018 года индивидуальным предпринимателям осуществлять деятельность по оказанию механизированных и сервисных услуг сельскохозяйственным товаропроизводителям.
Рекомендовать Торгово-промышленной палате Республики Узбекистан и Совету фермерских, дехканских хозяйств и владельцев приусадебных земель Узбекистана провести широкие разъяснительные работы по привлечению сельского населения в деятельность по оказанию механизированных и сервисных услуг сельскохозяйственным товаропроизводителям, а также оказывать им практическое содействие в организации своей деятельности.
15. Генеральной прокуратуре Республики Узбекистан обеспечить строгий надзор за соблюдением законодательства при проведении эксперимента и недопущением вмешательства должностных лиц государственных органов в деятельность машинно-тракторных парков, фермерских хозяйств и субъектов предпринимательства.
16. Рекомендовать Совету фермерских, дехканских хозяйств и владельцев приусадебных земель Узбекистана осуществлять системный мониторинг и общественный контроль за исполнением договорных обязательств по поставке, ремонту сельскохозяйственной техники и оказанию механизированных и сервисных услуг, по результатам которых вносить в суды исковые заявления в интересах фермерских, дехканских хозяйств и владельцев приусадебных земель.
17. Министерству внешней торговли совместно с Министерством экономики, Министерством финансов и Государственным комитетом Республики Узбекистан по инвестициям на основании изучения и анализа мировой конъюнктуры цен на сельскохозяйственную технику и запасные части к ним в двухмесячный срок внести в Кабинет Министров Республики Узбекистан конкретные предложения по:
внедрению системы приобретения импортных запасных частей к сельскохозяйственной технике непосредственно у производителей;
привлечению на взаимовыгодных условиях в Республику Узбекистан новых передовых производителей сельскохозяйственной техники.
18. АО «Узагросервис»:
в месячный срок совместно с Министерством финансов Республики Узбекистан принять конкретные меры по повышению размера фонда оплаты труда работников АО «Узагросервис» и его организаций;
в двухмесячный срок совместно с Министерством сельского хозяйства и Министерством по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан принять меры по ведению единого электронного учета и мониторинга оказания механизированных услуг в режиме реального времени, предусмотрев при этом обеспечение доступа к нему АО «Узагросервис»;
в срок до 1 января 2019 года рассмотреть вопрос о целесообразности присоединения территориальных ООО «Агросервис МТП» к АО «Узагросервис» с передачей соответствующих прав и обязательств АО «Узагросервис».
19. Признать утратившим силу пункт 12 постановления Президента Республики Узбекистан от 4 января 2018 года № ПП–3459 «О дополнительных мерах по дальнейшему повышению технической оснащенности сельского хозяйства».
20. АО «Узагротехсаноатхолдинг» совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами в двухмесячный срок внести в Кабинет Министров Республики Узбекистан предложения об:
оптимизации дублирующих функций и структур АО «Узагротехмаш» и АО «Узагротехсаноатхолдинг» путем их объединения, а также выхода АО «Узагролизинг» из организационной структуры АО «Узагротехсаноатхолдинг»;
21. Кабинету Министров, Государственному комитету Республики Узбекистан по содействию приватизированным предприятиям и развитию конкуренции, АО «Узагротехсаноатхолдинг», АО «Узагросервис», Совету Министров Республики Каракалпакстан и хокимиятам областей ежеквартально вносить в Службу правового сопровождения реформ и координации правоохранительной деятельности аппарата Президента Республики Узбекистан информацию о ходе исполнения настоящего постановления.
22. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан Арипова А.Н., Генерального прокурора Республики Узбекистан Муродова О.Б. и первого заместителя Государственного советника Президента Республики Узбекистан Мавлонова Б.М.