Ҳунармандчиликни янада ривожлантириш ва ҳунармандларни қўллаб-қувватлаш бўйича қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида
Мамлакатимизда миллий ҳунармандчилик, халқ бадиий ва амалий санъатини ривожлантириш, бу орқали халқимизнинг бой маданий мероси ва тарихий анъаналарини тўлиқ сақлаб қолиш, банд бўлмаган аҳолини, айниқса, ёшлар, аёллар ва кам таъминланган оилаларни ҳунармандчиликка кенг жалб этиш орқали уларнинг иш билан бандлигини таъминлаш мақсадида:
1. Ўзбекистон Республикаси Савдо-саноат палатаси, “Ҳунарманд” уюшмаси, Маданият вазирлиги, Туризмни ривожлантириш давлат қўмитасининг республика ҳудудларини ҳунармандчилик фаолиятининг асосий йўналишлари бўйича ихтисослаштириш ва уларга ҳунармандчилик маҳсулотларини чет эл бозорларида намойиш этиш ва сотиш учун кўмаклашиш мақсадида Ўзбекистон Республикасининг хориждаги дипломатик ваколатхоналарини бириктириш тўғрисидаги таклифлари 1-иловага мувофиқ маъқуллансин.
Белгилаб қўйилсинки, Ўзбекистон Республикасининг хориждаги дипломатик ваколатхоналари “Ҳунарманд” уюшмаси, Савдо-саноат палатаси ҳамда Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳокимликлари мурожаатига асосан ўзига бириктирилган ҳудудлардан бошқа ҳудудларда фаолият юритувчи ҳунармандлар маҳсулотларини чет элда намойиш этиш ва сотишда ҳам ҳар томонлама амалий ёрдам кўрсатади.
2. Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазирлиги (Неъматов) Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги (Қудратов), Савдо-саноат палатаси (Икрамов), “Ҳунарманд” уюшмаси (Абдуллаев) билан биргаликда республиканинг хориждаги дипломатик ваколатхоналари орқали мазкур ваколатхоналар жойлашган ва бошқа йирик шаҳарларда ҳунармандларга ўз маҳсулотларини намойиш этиш ва сотиш учун миллий ҳунармандчилик ва халқ амалий санъати маҳсулотларини кенг тарғиб қилиш, янги бозорларни ўзлаштиришга кўмаклашувчи “савдо уйлари” ва миллий ҳунармандчилик маҳсулотлари дўконларини ташкил этиш чораларини кўрсин.
3. Ўзбекистон Республикаси Маданият вазирлиги, Бадиий академияси, Туризмни ривожлантириш давлат қўмитаси, Савдо-саноат палатаси ва “Ҳунарманд” уюшмасининг:
“Халқ амалий санъати усталарининг миллий каталоги”ни (кейинги ўринларда – Миллий каталог) жорий этиш;
“Туризм соҳасида фаолият юритаётган ҳунармандлар реестри”ни (кейинги ўринларда – Реестр) юритиш;
Халқ амалий санъати усталарининг миллий каталогига киритиладиган номзодларни танлаш бўйича кенгашни (кейинги ўринларда – Кенгаш) тузиш тўғрисидаги таклифларига розилик берилсин.
а) Миллий каталогга қуйидаги ҳунармандлар Кенгаш қарори асосида киритилади:
нуфузли халқаро кўргазма, кўрик-танлов каби тадбирларда ғолиб
ёки лауреат сифатида эътироф этилганлар;
тегишли соҳада санъат ва фан арбоби ҳамда академикларнинг тавсиясига эгалар;
“Ўзбекистон Республикаси халқ устаси” фахрий унвонига эгалар;
б) Реестрга Туризмни ривожлантириш давлат қўмитаси томонидан “Ҳунарманд” уюшмасининг қуйидаги аъзолари киритилади:
туристик маршрутдаги манзил бўйича ўз устахонасида ёки ижара асосида фаолият юритувчилар;
ўзи ишлаб чиқарган маҳсулотларни галереялар, ҳунармандчилик маҳсулотлари дўконлари, маҳаллий ва хорижий савдо уйларига шартнома асосида намойиш ва сотиш учун қўяётганлар;
Миллий каталогга киритилганлар;
“Ҳунарманд” уюшмасининг Бадиий кенгаши томонидан тавсия этилганлар.
5. Ўзбекистон Республикаси Савдо-саноат палатаси, Маданият вазирлиги, Бадиий академияси ва “Ҳунарманд” уюшмаси:
икки ҳафта муддатда “Ҳунарманд” уюшмаси раиси раҳбарлигида Ўзбекистон Республикаси Маданият вазирлиги, Бадиий академияси раҳбарлари ва масъул ходимларидан иборат бўлган Кенгаш таркибини тасдиқласин;
бир ой муддатда ҳунармандларни Халқ амалий санъати усталарининг миллий каталогига киритиш тартиби тўғрисидаги низомни ишлаб чиқиб, тасдиқласин.
“Ҳунарманд” уюшмаси 2020 йил 1 январдан бошлаб Миллий каталогни очиқ ва умум фойдаланиладиган веб-сайт кўринишида ишга тушириш чораларини кўрсин ва доимий равишда янгилаб борсин.
6. Ўзбекистон Республикаси Туризмни ривожлантириш давлат қўмитаси “Ҳунарманд” уюшмаси билан биргаликда:
бир ой муддатда туризм соҳасида фаолият юритаётган ҳунармандлар реестрини тузиш ва юритиш тартиби тўғрисидаги низомни ишлаб чиқиб, тасдиқласин;
2020 йил 1 январга қадар Реестрнинг шакллантирилишини таъминласин;
2020 йил 1 мартдан бошлаб Реестрни онлайн тарзда реал вақт режимида янгиланувчи очиқ ва умум фойдаланиладиган веб-сайт кўринишида ишга тушириш чораларини кўрсин ва доимий равишда янгилаб борсин.
7. 2020 йил 1 январдан бошлаб:
2023 йил 1 январга қадар Миллий каталог ва Реестрга киритилган ҳунармандлар учун календарь йили давомида ҳунармандчилик маҳсулотларини (ишлар, хизматлар) сотишдан тушган тушуми 100 млн сўмдан ошган, бироқ 1 млрд сўмдан кўп бўлмаган миқдори учун якка тартибдаги тадбиркорлар томонидан ягона солиқ тўлов ставкаси 2 фоиз миқдорида тўланади;
ҳунармандчилик фаолиятининг асосий йўналишлари бўйича янгидан давлат рўйхатидан ўтишда тўланадиган давлат божи якка тартибдаги тадбиркорлик фаолиятини амалга ошириш учун амалда белгиланган давлат божи миқдорининг 50 фоизи миқдорида ўрнатилсин;
Миллий каталогга киритилган ҳунармандларга шогирдлар сони бўйича чекловлар бекор қилинсин;
кўргазма заллари, галереялар, павильонлар, бозор ва ярмарка расталарида намойиш қилиш ва сотиш учун жойлар, фаолиятини кенгайтириш учун ихтисослаштирилган ҳунармандчилик мажмуаларида ер участкалари ажратилишида Миллий каталогга киритилган ҳунармандлар учун устуворлик қўлланилсин.
8. Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2017 йил 17 ноябрдаги “Ҳунармандчиликни янада ривожлантириш ва ҳунармандларни ҳар томонлама қўллаб-қувватлаш чора-тадбирлари тўғрисида”ги ПФ-5242-сон Фармони билан қишлоқ жойларда рўйхатдан ўтган ва фаолиятини амалга ошираётган ҳунармандлар ўз фаолиятининг дастлабки икки йили мобайнида Молия вазирлиги ҳузуридаги бюджетдан ташқари Пенсия жамғармасига белгиланган ягона ижтимоий тўловнинг 50 фоизини тўлаш тартиби ўрнатилганлиги маълумот учун қабул қилинсин.
Мазкур тартиб 2020 йил 1 январдан бошлаб шаҳарларда рўйхатдан ўтган ва айнан халқ амалий санъати маҳсулотлари ишлаб чиқариш фаолияти билан шуғулланувчи “Ҳунарманд” уюшмаси аъзоларига татбиқ этилсин.
Бунда, халқ бадиий ҳунармандчилиги ва амалий санъати билан боғлиқ билимлар ва кўникмалар, анъанавий асбоб-анжомлардан фойдаланган ҳолда, асосан қўл меҳнати усулида яратилган ва қоида тариқасида миллий нақшлар билан безатилган буюм ва асарлар халқ амалий санъати маҳсулотлари ҳисобланиши белгилаб қўйилсин.
9. Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2019 йил 24 октябрдаги “Оилавий тадбиркорликни ривожлантириш давлат дастурлари доирасида амалга оширилаётган лойиҳаларни кредитлаш тартибини такомиллаштиришнинг қўшимча чора-тадбирлари тўғрисида”ги ПҚ-4498-сон қарорига мувофиқ 2020 йил давомида ҳунармандчиликни ривожлантириш дастури учун 589,3 млрд сўм миқдорида (шундан, 470 млрд сўм (50 млн АҚШ доллари) Ўзбекистон Республикаси Тикланиш ва тараққиёт жамғармаси ҳисобидан) кредитлар ажратилиши маълумот учун қабул қилинсин.
Ўзбекистон Республикаси Тикланиш ва тараққиёт жамғармаси маблағларни юқоридаги қарорнинг 2-банди тўртинчи хатбошисида белгиланган шартларда ажратсин.
АТ Халқ банки, “Микрокредитбанк” АТБ ва “Агробанк” АТБ ушбу манбалар ҳисобидан “Ҳунарманд” уюшмаси аъзоларига ишлаб чиқариш эҳтиёжлари учун асбоб-ускуна, эҳтиёт қисмлар ва хомашё материалларини харид қилиш, ҳунармандчиликни ривожлантириш марказлари, “уста-шогирд” мактабларини ташкил этиш, уй-музей ва устахоналар қуриш ёки шу мақсадларда бино ва иншоотлар сотиб олиш, айланма маблағларини тўлдириш учун Ўзбекистон Республикаси Марказий банкининг қайта молиялаш ставкасидан ошмаган ҳолда 18 ой муддатгабазавий ҳисоблаш миқдорининг 250 бараваридан ошмаган миқдорда кредитлар ажратсин.
Бунда “Ҳунарманд” уюшмаси аъзоларига тадбиркорлик лойиҳаларига тижорат банклари томонидан Ўзбекистон Республикаси Марказий банкининг қайта молиялаш ставкасидан ошмаган ҳолда ажратиладиган кредитлар фоиз ставкаларининг тўртдан бир қисми Тадбиркорлик фаолиятини қўллаб-қувватлаш давлат жамғармаси маблағлари ҳисобидан қоплаб берилсин.
10. “Ҳунарманд” уюшмаси Ўзбекистон Республикаси Маданият вазирлиги, Халқ таълими вазирлиги ҳамда Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазирлиги билан биргаликда 2020/2021 ўқув йилидан бошлаб ҳунармандчиликка ихтисослашган ҳудудларда ҳунармандчилик ва халқ амалий санъати йўналишлари бўйича болалар мусиқа ва санъат мактаблари, “Баркамол авлод” болалар марказлари ҳамда Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазирлиги тизимидаги касб-ҳунарга ўқитиш марказларида ўқув курсларини ташкил этсин.
Ўзбекистон Республикаси Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги “Ҳунарманд” уюшмаси ҳамда Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазирлиги билан биргаликда 2020 йил 1 майга қадар ҳунармандчилик йўналишида касб-ҳунар таълими муассасаларида кадрлар тайёрлашнинг намунавий ўқув режа ва дастурларини тасдиқласин.
11. Ўзбекистон Республикаси Иқтисодиёт ва саноат вазирлиги, Ўрмон хўжалиги давлат қўмитаси, Савдо-саноат палатаси, “Ҳунарманд” уюшмаси икки ой муддатда ҳунармандларни маҳсулот ишлаб чиқариш учун хомашё (шу жумладан, мис, қора металл, ипак ва ёғоч) билан таъминлашнинг қулай тизимини жорий этиш ҳамда қайта тикланадиган хомашё (тутзорлар, қаттиқ турдаги дарахтлар) базасини яратиш бўйича Вазирлар Маҳкамасига таклифлар киритсин.
12. Ўзбекистон Республикаси Савдо-саноат палатаси Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги, Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Лойиҳа бошқаруви миллий агентлиги, Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги билан биргаликда Миллий каталогга киритилган ҳунармандларга маркетинг соҳасида доимий амалий ёрдам кўрсатсин ва уларнинг маҳсулотлари электрон тижорат (E-commerce) йўналишида кенг қўлланиладиган Интернет жаҳон ахборот тармоғи веб-сайтлари орқали сотилишида зарур ташкилий ишларни йўлга қўйиш чораларини кўрсин.
13. Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳокимликлари:
икки ой муддатда йирик савдо мажмуалари ва деҳқон бозорлари ҳудудларида алоҳида “ҳунармандлар расталари”ни ташкил этсин;
“Ҳунарманд” уюшмасига аъзо бўлган ҳунармандларни доимий равишда “ҳунармандлар расталари”га жойлаштириб борсин;
2020 йил якунига қадар ташаббускорларни жалб қилган ҳолда Қорақалпоғистон Республикаси, вилоятлар ва Тошкент шаҳрининг 2-иловага мувофиқ туман ва шаҳарларида миллий ҳунармандчиликнинг барча йўналишларини ўзида мужассам этадиган замонавий “ҳунармандлар бозори”ни ташкил этсин;
ҳунармандларни ижтимоий қўллаб-қувватлаш мақсадида “Сузук ота” мажмуаси мисолида ихтисослаштирилган ҳунармандчилик мажмуаларини ташкил этиш чораларини кўрсин;
2020 йил якунига қадар Ўзбекистон Бадиий академияси, Ўзбекистон Республикаси Маданият вазирлиги, Давлат активларини бошқариш агентлиги ва “Ҳунарманд” уюшмаси билан биргаликда Қорақалпоғистон Республикаси ва вилоятлар марказларида ҳамда Тошкент шаҳрида халқ амалий санъати ва ҳунармандчилик маҳсулотлари кўргазма заллари ва галереяларини ташкил этсин.
14. Ўзбекистон Республикаси Савдо-саноат палатаси “Ҳунарманд” уюшмаси, Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги ҳамда Ташқи ишлар вазирлиги билан биргаликда икки ой муддатда “World craft council” халқаро ҳунармандчилик кенгаши томонидан ташкил этиладиган тадбирларда “Ҳунарманд” уюшмасининг доимий иштирокини таъминлаш ҳамда ушбу халқаро ташкилот билан ҳунармандчиликни ривожлантириш борасидаги тадбирлар учун халқаро ташкилотларнинг техник кўмагини жалб қилишга қаратилган аниқ тадбирларни ишлаб чиқсин.
Ўзбекистон Республикаси Савдо-саноат палатаси ва “Ҳунарманд” уюшмаси ҳунармандчиликни қўллаб-қувватлаш борасидаги халқаро тажрибани мунтазам ўрганиб бориш ва умумлаштириш, шу асосда илғор хорижий тажрибаларни Ўзбекистон Республикасида жорий этишга қаратилган ишларни тизимли йўлга қўйиш чораларини кўрсин.
15. “Uzbekistan airways” АЖ ва “Ўзбекистон темир йўллари” АЖга ҳунармандчилик соҳасидаги нуфузли халқаро фестиваль ва кўргазмаларда қатнашадиган Миллий каталогга киритилган ҳунармандлар учун йўл чипталарига имтиёзлар қўллаш тавсия этилсин.
Бунда хорижий давлатларда анъанавий тарзда ўтказиладиган ҳунармандчилик соҳасидаги нуфузли халқаро фестиваль ва кўргазмаларнинг рўйхати Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси томонидан тасдиқланади.
Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазирлиги хориждаги дипломатик ваколатхоналари орқали хорижий давлатларда анъанавий тарзда ўтказиладиган ҳунармандчилик соҳасидаги нуфузли халқаро фестиваль ва кўргазмаларда ҳунармандлар иштирок этишлари учун зарурий ташкилий кўмак кўрсатилишини таъминласин.
16. Ҳунармандчилик соҳасини янада ривожлантириш бўйича “Йўл харитаси” (кейинги ўринларда – “Йўл харитаси”) 3-иловага мувофиқ тасдиқлансин.
“Йўл харитаси”да назарда тутилган чора-тадбирларнинг ўз вақтида,
тўлиқ ва сифатли амалга оширилиши юзасидан масъул вазирлик ва идоралар раҳбарларига шахсий жавобгарлик юклансин.
Ўзбекистон Республикаси Савдо-саноат палатаси “Ҳунарманд” уюшмаси билан биргаликда “Йўл харитаси”да назарда тутилган чора-тадбирларнинг бажарилиши бўйича маълумотларни ҳар ойда Вазирлар Маҳкамасига киритиб борсин.
Ўзбекистон Республикаси Иқтисодиёт ва саноат вазирлиги республикада ҳунармандчилик соҳасининг ривожланишини баҳолаш учун тегишли индикаторларни Давлат статистика қўмитаси, Савдо-саноат палатаси ва “Ҳунарманд” уюшмаси билан биргаликда икки ой муддатда ишлаб чиқсин ва уларнинг 2020 йилдан бошлаб ҳар чоракда оммавий ахборот воситаларида чоп этиб борилишини таъминласин.
17. Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши Раиси, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳокимлари бир ой муддатда:
мазкур қарорда белгиланган чора-тадбирлар ҳамда туман ва шаҳарларнинг ҳунармандчилик йўналишлари бўйича ихтисослашувидан келиб чиққан ҳолда Қорақалпоғистон Республикаси, вилоятлар ва Тошкент шаҳрида 2020-2021 йилларда ҳунармандчиликни ривожлантириш стратегияларини ишлаб чиқсин;
ишлаб чиқилган стратегиялар бўйича Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасида тақдимот ўтказсин ва тегишли тартибда тасдиқласин.
18. Ўзбекистон Республикаси Маданият вазирлиги Давлат божхона қўмитаси, Фанлар академияси, Бадиий академияси, Савдо-саноат палатаси, “Ҳунарманд” уюшмаси ҳамда бошқа манфаатдор вазирлик ва идоралар билан биргаликда бир ой муддатда анъанавий халқ бадиий ҳунармандчилиги буюмлари турларини қайта кўриб чиққан ҳолда маданий бойликларга тааллуқли ашёлар тоифаси таркибига ўзгартиришлар киритиш юзасидан Вазирлар Маҳкамасига таклиф киритсин.
19. Ўзбекистон Миллий телерадиокомпанияси:
“Ҳунарманд” уюшмаси билан биргаликда оммавий ахборот воситаларида ҳунармандчилик ва халқ амалий санъати тарихи ҳамда бугунги ривожини кенг тарғиб қилиб бориш мақсадида “Маданият ва маърифат” телеканалида мунтазам намойиш этиладиган ҳунармандчиликка оид телекўрсатувларни ташкил этсин;
Ўзбекистон электрон оммавий ахборот воситалари миллий ассоциацияси ва “Ҳунарманд” уюшмаси билан биргаликда мазкур қарорнинг мазмун-моҳияти оммавий ахборот воситаларида кенг ёритилишини таъминласин.
20. Ўзбекистон Республикаси Савдо-саноат палатаси бошқа манфаатдор вазирлик ва идоралар билан биргаликда икки ой муддатда қонун ҳужжатларига ушбу қарордан келиб чиқадиган ўзгартириш ва қўшимчалар киритиш тўғрисида Вазирлар Маҳкамасига таклифлар киритсин.
21. Мазкур қарорнинг ижросини назорат қилиш Ўзбекистон Республикасининг Бош вазири А.Н.Арипов ва Ўзбекистон Республикаси Президентининг маслаҳатчиси Р.А.Гулямов зиммасига юклансин.

О дополнительных мерах по дальнейшему развитию ремесленничества и поддержке ремесленников
В целях наиболее полного сохранения богатого культурного наследия и исторических традиций нашего народа путем развития в стране национального ремесленничества, народных художественных промыслов и прикладного искусства, обеспечения занятости населения, особенно молодежи, женщин и малообеспеченных семей посредством их широкого привлечения к ремесленничеству:
1. Одобрить предложения Торгово-промышленной палаты, Ассоциации «Хунарманд», Министерства культуры и Государственного комитета Республики Узбекистан по развитию туризма о специализации регионов республики по основным направлениям ремесленничества и закреплении за ними дипломатических представительств Республики Узбекистан за рубежом для содействия презентации и реализации продукции ремесленничества на зарубежных рынках согласно приложению № 1.
Установить, что дипломатические представительства Республики Узбекистан за рубежом оказывают всестороннее практическое содействие в презентации и реализации за рубежом продукции ремесленников, независимо от закрепления за ними регионов республики по основным направлениям ремесленничества на основе обращений Ассоциации «Хунарманд», Торгово-промышленной палаты Республики Узбекистан, Совета Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятов областей и города Ташкента.
2. Министерству иностранных дел (Неъматов) совместно с Министерством инвестиций и внешней торговли (Кудратов), Торгово-промышленной палатой Республики Узбекистан (Икрамов) и Ассоциацией «Хунарманд» принять меры по созданию при содействии дипломатических представительств республики за рубежом в городах дислокации дипломатических представительств и других крупных городах торговых домов и магазинов изделий национального ремесленничества для содействия ремесленникам в широкой пропаганде продукции национального ремесленничества и народно-прикладного искусства с целью презентации и реализации их изделий и освоения новых рынков.
3. Согласиться с предложениями Министерства культуры, Академии художеств, Государственного комитета по развитию туризма, Торгово-промышленной палаты Республики Узбекистан и Ассоциации «Хунарманд» о:
внедрении Национального каталога мастеров народно-прикладного искусства (далее – Национальный каталог);
ведении Реестра ремесленников, ведущих деятельность в сфере туризма (далее – Реестр);
образовании Совета по отбору кандидатов для включения в Национальный каталог мастеров народно-прикладного искусства (далее – Совет).
а) в Национальный каталог на основе решений Совета включаются ремесленники:
победители либо лауреаты международных выставок, смотров-конкурсов и других авторитетных мероприятий;
имеющие рекомендации деятелей искусств, науки и академиков соответствующей отрасли;
удостоенные почетного звания «Ўзбекистон Республикаси халқ устаси»;
б) в Реестр Государственным комитетом Республики Узбекистан
по развитию туризма включаются члены Ассоциации «Хунарманд»:
ведущие деятельность на условиях аренды либо в собственных мастерских по адресу туристического маршрута;
выставляющие свою продукцию в галереях, магазинах изделий ремесленничества, отечественных и зарубежных торговых домах на договорной основе с целью ее презентации и реализации;
внесенные в Национальный каталог;
рекомендованные художественным советом Ассоциации «Хунарманд».
5. Торгово-промышленной палате, Министерству культуры, Академии художеств Узбекистана и Ассоциации «Хунарманд»:
в двухнедельный срок утвердить состав Совета во главе с председателем Ассоциации «Хунарманд», включающий руководителей и ответственных работников Министерства культуры и Академии художеств Узбекистана;
в месячный срок разработать и утвердить Положение о порядке включения ремесленников в Национальный каталог мастеров народно-прикладного искусства.
Ассоциации «Хунарманд» принять меры по запуску с 1 января 2020 года Национального каталога в виде открытого и общедоступного веб-сайта, обеспечив его регулярное обновление.
6. Государственному комитету Республики Узбекистан по развитию туризма совместно с Ассоциацией «Хунарманд»:
в месячный срок разработать и утвердить Положение о порядке составления и ведения Реестра ремесленников, ведущих деятельность в сфере туризма;
до 1 января 2020 года обеспечить формирование Реестра;
до 1 марта 2020 года принять меры по запуску Реестра в режиме онлайн в виде открытого и общедоступного веб-сайта, обеспечив его регулярное обновление в режиме реального времени.
7. С 1 января 2020 года:
ремесленники, включенные в Национальный каталог и Реестр,
до 1 января 2023 года оплачивают единый налоговый платеж по ставке 2 процента как индивидуальные предприниматели при условии, что размер их выручки, поступившей от реализации продукции (работ, услуг) в течение календарного года составляет более 100 млн сумов и не превышает 1 млрд сумов;
установить размер государственной пошлины для вновь проходящих государственную регистрацию по основным направлениям ремесленнической деятельности 50 процентов размера государственной пошлины, установленного для ведения индивидуальной предпринимательской деятельности;
отменить ограничения по количеству учеников по отношению
к ремесленникам, включенным в Национальный каталог;
установить приоритет для ремесленниковвключенных в Национальный каталог, при выделении мест для проведения презентаций и реализации продукции ремесленничества в выставочных залах, галереях, павильонах, торговых рядах на рынках и ярмарках, а также земельных участков в специализированных ремесленнических комплексах для расширения их деятельности.
8. Принять к сведению, что Указом Президента Республики Узбекистан от 17 ноября 2017 года № УП–5242 «О мерах по дальнейшему развитию ремесленничества и всесторонней поддержке ремесленников» установлен порядок оплаты ремесленниками, зарегистрированными и осуществляющими деятельность в сельских районах, в первые два года своей деятельности страховых взносов во внебюджетный Пенсионный фонд при Министерстве финансов Республики Узбекистан в размере 50 процентов от установленной ставки.
Распространить с 1 января 2020 года данный порядок на членов Ассоциации «Хунарманд», прошедших регистрацию в городах и непосредственно занимающихся производством продукции народно-прикладного искусства.
Установить при этом, что продукцией народно-прикладного искусства являются изделия и произведения, созданные в основном методом ручного труда с использованием традиционных инструментов и приспособлений, применением знаний и навыков народных художественных промыслов и народно-прикладного искусства и, как правило, украшенные национальными узорами.
9. Принять к сведению, что в соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан от 24 октября 2019 года № ПП–4498
«О дополнительных мерах по совершенствованию порядка кредитования проектов, реализуемых в рамках государственных программ развития семейного предпринимательства» на Программу развития ремесленничества в 2020 году выделены кредиты в размере 589,3 млрд сумов (из них 470 млрд сумов (50 млн долларов США) – за счет Фонда реконструкции и развития Республики Узбекистан).
Фонду реконструкции и развития Республики Узбекистан выделить средства на условиях, определенных в абзаце четвертом пункта 2 вышеуказанного постановления.
АК «Халк банки», АКБ «Микрокредитбанк» и АКБ «Агробанк» за счет данных источников выделить кредиты членам Ассоциации «Хунарманд» по ставке, не превышающей ставку рефинансирования Центрального банка Республики Узбекистан, сроком на 18 месяцев в размере не более 250-кратной базовой расчетной величины на закупку оборудования, запасных частей и сырья для нужд производства, организации центров развития ремесленничества и школ «Уста-шогирд», строительства домов-музеев и мастерских либо приобретения на данные цели зданий и помещений и пополнения оборотных средств.
При этом одна четвертая часть процентной ставки кредитов, выделяемых коммерческими банками на реализацию предпринимательских проектов для членов Ассоциации «Хунарманд» по ставке, не превышающей ставку рефинансирования Центрального банка Республики Узбекистан, возмещается за счет средств Государственного фонда поддержки предпринимательской деятельности.
10. Ассоциации «Хунарманд» совместно с Министерством культуры, Министерством народного образования, Министерством занятости и трудовых отношений Республики Узбекистан организовать начиная с 2020/2021 учебного года в регионах, специализирующихся на ремесленничестве, в зданиях детских школ музыки и искусства, детских центров «Баркамол авлод» и центров профессионального обучения системы Министерства занятости и трудовых отношений учебные курсы по направлениям ремесленничество и народно-прикладное искусство.
Министерству высшего и среднего специального образования совместно с Ассоциацией «Хунарманд», Министерством занятости и трудовых отношений Республики Узбекистан до 1 мая 2020 года утвердить типовые учебные планы и программы подготовки кадров в учреждениях профессионального образования по направлению ремесленничество.
11. Министерству экономики и промышленности, Государственному комитету по лесному хозяйству, Торгово-промышленной палате и Ассоциации «Хунарманд» в двухмесячный срок внести в Кабинет Министров Республики Узбекистан предложения по внедрению гибкой системы обеспечения ремесленников сырьем для производства продукции (в том числе медью, черным металлом, шелком и древесиной) и созданию возобновляемой сырьевой базы (тутовников, твердых пород деревьев).
12. Торгово-промышленной палате Республики Узбекистан совместно с Министерством инвестиций и внешней торговли, Национальным агентством проектного управления при Президенте Республики Узбекистан и Министерством по развитию информационных технологий и коммуникаций постоянно оказывать практическую помощь в сфере маркетинга ремесленникам, включенным в Национальный каталог, с принятием мер по решению необходимых организационных вопросов для реализации их продукции через широко используемые в электронной коммерции (E-commerce) веб-сайты всемирной информационной сети Интернет.
в двухмесячный срок создать специальные ремесленнические ряды на территории крупных торговых комплексов и дехканских рынков;
размещать на постоянной основе ремесленников, являющихся членами Ассоциации «Хунарманд», в ремесленнических рядах;
до конца 2020 года создать современные ремесленнические рынки, включающие все направления национального ремесленничества, с привлечением инициаторов в городах и районах Республики Каракалпакстан, областях и городе Ташкенте согласно приложению № 2;
на примере комплекса «Сузук ота» принять меры по созданию специализированных ремесленнических комплексов для социальной поддержки ремесленников;
до конца 2020 года совместно с Академией художеств Узбекистана, Министерством культуры, Агентством по управлению государственными активами и Ассоциацией «Хунарманд» создать в центрах Республики Каракалпакстан и областей, а также городе Ташкенте выставочные залы и галереи изделий народно-прикладного искусства и ремесленничества.
14. Торгово-промышленной палате совместно с Ассоциацией «Хунарманд», Министерством инвестиций и внешней торговли и Министерством иностранных дел Республики Узбекистан в двухмесячный срок разработать конкретные меры по обеспечению постоянного участия Ассоциации «Хунарманд» в мероприятиях по развитию ремесленничества, организуемых Международным ремесленническим советом «World craft council», с привлечением технической помощи международных организаций для проведения данных мероприятий.
Торгово-промышленной палате Республики Узбекистан и Ассоциации «Хунарманд» принять меры по организации системной работы, направленной на постоянное изучение и обобщение международного опыта поддержки ремесленничества, внедрению на этой основе передового зарубежного опыта в Республике Узбекистан.
15. Рекомендовать АО «Uzbekistan airways» и АО «Узбекистон темир йуллари» введение льгот на проездные билеты для ремесленников, включенных в Национальный каталог, с целью обеспечения их участия в авторитетных международных фестивалях и выставках в сфере ремесленничества.
При этом перечень авторитетных международных фестивалей и выставок в сфере ремесленничества, традиционно проводимых в зарубежных государствах, утверждается Кабинетом Министров Республики Узбекистан.
Министерству иностранных дел Республики Узбекистан через зарубежные дипломатические представительства обеспечить оказание необходимого организационного содействия ремесленникам для участия
в традиционно проводимых в зарубежных государствах авторитетных международных фестивалях и выставках в сфере ремесленничества.
16. Утвердить «Дорожную карту» по дальнейшему развитию сферы ремесленничества (далее – «Дорожная карта») согласно приложению № 3.
Возложить на руководителей соответствующих министерств и ведомств персональную ответственность за своевременную, полноценную и качественную реализацию мер, предусмотренных в «Дорожной карте».
Торгово-промышленной палате Республики Узбекистан совместно
с Ассоциацией «Хунарманд» ежемесячно вносить в Кабинет Министров Республики Узбекистан информацию по исполнению мероприятий, предусмотренных в «Дорожной карте».
Министерству экономики и промышленности совместно с Государственным комитетом по статистике, Торгово-промышленной палатой Республики Узбекистан и Ассоциацией «Хунарманд» в двухмесячный срок разработать соответствующие индикаторы оценки развития сферы ремесленничества, а начиная с 2020 года обеспечить их ежеквартальное опубликование в средствах массовой информации.
17. Председателю Совета Министров Республики Каракалпакстан, хокимам областей и города Ташкента в месячный срок:
разработать стратегии развития ремесленничества в Республике Каракалпакстан, областях и городе Ташкенте в 2020-2021 годах, принимая во внимание меры, указанные в настоящем постановлении, и специализацию городов и районов по направлениям ремесленничества;
провести презентацию разработанных стратегий в Кабинете Министров Республики Узбекистан с их утверждением в установленном порядке.
18. Министерству культуры совместно с Государственным таможенным комитетом, Академией наук, Академией художеств, Торгово-промышленной палатой Республики Узбекистан, Ассоциацией «Хунарманд» и другими заинтересованными министерствами и ведомствами в месячный срок внести в Кабинет Министров Республики Узбекистан предложение о внесении изменений в состав категории предметов, имеющих отношение к культурным ценностям, с пересмотром видов изделий традиционного народного художественного промысла.
19. Национальной телерадиокомпании Узбекистана:
совместно с Ассоциацией «Хунарманд» организовать на телеканале “Маданият ва маърифат” регулярные телепередачи о ремесленничестве с целью широкой пропаганды в средствах массовой информации истории и современного развития ремесленничества и народно-прикладного искусства;
совместно с Национальной ассоциацией электронных средств массовой информации Узбекистана и Ассоциацией «Хунарманд» обеспечить широкое освещение в средствах массовой информации сути и содержания настоящего постановления.
20. Торгово-промышленной палате Республики Узбекистан совместно с другими заинтересованными министерствами и ведомствами в двухмесячный срок внести в Кабинет Министров Республики Узбекистан предложения об изменениях и дополнениях в законодательство, вытекающих из настоящего постановления.
21. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан Арипова А.Н. и советника Президента Республики Узбекистан Гулямова Р.А.