Туркий давлатлар ташкилоти билан ҳамкорлик доирасида Ўзбекистон томонидан илгари сурилган “Табаррук зиёрат” туризм концепцияси бўйича ташаббусни юқори савияда ташкил этиш, туризм соҳасидаги тадбиркорликни қўллаб-қувватлаш орқали янги иш ўринларини яратиш ва аҳоли даромадларини ошириш, шунингдек, Қўқон шаҳри 2022 йилда “Туркий дунёнинг туризм пойтахти” деб эълон қилинганлиги муносабати билан шаҳарнинг маданий ва туризм инфратузилмасини ривожлантириш, туристлар учун қўшимча қулайликлар яратиш, кўрсатилаётган хизматлар сифатини такомиллаштириш ҳамда жозибадорлигини ошириш мақсадида:
1. Қуйидагиларни назарда тутувчи туркий дунё доирасида “Табаррук зиёрат” туризм концепцияси (кейинги ўринларда – Концепция) 1-иловага мувофиқ тасдиқлансин:
Туркий давлатлар ташкилотига аъзо мамлакатлар билан туризм соҳасидаги алоқаларни янада мустаҳкамлаш;
зиёрат ва маданий мерос объектларига турларни ташкил қилиш ва янги саёҳат маршрутларини ишлаб чиқиш;
зиёрат ва маданий-тарихий туризм доирасида мунтазам тарғибот тадбирларини ташкил этиб бориш;
Тошкент, Самарқанд, Бухоро, Хива, Шаҳрисабз, Марғилон, Қўқон, Термиз ва бошқа тарихий шаҳарларда буюк алломаларнинг илмий ва маданий мероси тўғрисида семинар, симпозиум, конференция, илмий-амалий анжуманлар ўтказиш ҳамда илмий-оммабоп нашрларда материаллар эълон қилиш орқали сайёҳларни жалб этиш;
Туркий давлатлар ташкилотига аъзо давлатлар билан ҳамкорликда илмий-таҳлилий материаллар, бадиий, театр ва кино асарлари, видеороликлар, китоблар, тарқатма материаллар ва бошқа кўринишдаги тарғибот материалларини тайёрлаш;
Туркий давлатлар ташкилоти доирасида ўзаро ҳамкорлик орқали “Табаррук зиёрат” брендини яратиш ва тарғиб қилиш;
Туркий давлатлар ташкилотига аъзо ва кузатувчи давлатлар, шунингдек, туркий халқлар диаспоралари кенг тарқалган бошқа мамлакатлардан туристларни мамлакатимизга кенг жалб қилиш;
ташкил этиладиган турли тадбирлар ва лойиҳалар орқали туркий халқлар ёш авлод вакилларининг ўзаро маданий яқинлашувига эришиш, уларда миллий урф-одатлар ва аждодларга ҳурмат каби юксак қадриятларни шакллантириш.
Туркий дунё доирасида “Табаррук зиёрат” туризм концепциясини амалга ошириш бўйича чора-тадбирлар режаси 2-иловага мувофиқ;
Қўқон шаҳрининг “Туркий дунёнинг туризм пойтахти” мақомини олганлиги муносабати билан 2022-2023 йилларда амалга ошириладиган
маданий-маърифий тадбирлар дастури 3-иловага мувофиқ;
Қўқон шаҳрида жойлашган реставрация қилинадиган ва мукаммал таъмирланадиган моддий маданий мерос объектлари рўйхати 4-иловага мувофиқ;
2022 йилда Қўқон шаҳрининг инфратузилмасини ривожлантириш бўйича амалий чора-тадбирлар дастури 5-иловага мувофиқ тасдиқлансин.
а) 2023 йилдан бошлаб, ҳар икки йилда бир маротаба:
май ойининг учинчи декадасида Марғилон шаҳрида “Марғилон ипак матоларининг халқаро бозордаги аҳамияти” мавзусида кўргазма
ва илмий-конференция;
июнь ойининг биринчи декадасида “Лаванда” фестивали;
июль ойида олий таълим муассасалари талабалари ва ёшлар учун Халқаро “Turksoy” ташкилоти билан ҳамкорликда “Туркий тилли ёшлар” халқаро фестивали;
август ойининг учинчи ҳафтасида туркий давлатларнинг тадбиркорлик субъектлари, оммавий ахборот воситалари вакиллари, журналист ва блогерлар учун “Табаррук зиёрат” халқаро медиатури
ва унинг доирасида “B2B” форматида учрашувлар ташкил этилади;
б) Туркий давлатлар ташкилотига аъзо давлатлар тилларида Давлат
буюртмасига асосан миллий кино маҳсулотларини яратиш дастури доирасида ажратиладиган маблағлар ҳисобидан маданий меросимиз, буюк аллома ва уламоларимизнинг илм-фан ривожига қўшган бебаҳо меросини оммалаштириш ва тарғиб қилишга қаратилган қисқа метражли ва ҳужжатли фильмлар яратиш тизими йўлга қўйилади.
Туризм ва маданий мерос вазирлиги, Ташқи ишлар вазирлиги, Ёшлар ишлари агентлиги – “Табаррук зиёрат” халқаро медиатури ва унинг доирасида “B2B” учрашувлар ҳамда “Туркий тилли ёшлар” халқаро фестивалини юқори савияда ташкил қилишга;
Туризм ва маданий мерос вазирлиги, Фарғона вилояти ҳокимлиги, Савдо-саноат палатаси – “Марғилон ипак матоларининг халқаро бозордаги аҳамияти” мавзусида кўргазма ва илмий-конференция ҳамда “Лаванда” фестивалини юқори савияда ташкил қилишга;
Кинематография агентлиги – қисқа метражли ва ҳужжатли фильмлар яратишга масъул ҳисобланади.
5. Туризм ва маданий мерос вазирлиги 2022 йил 1 октябрга қадар:
а) Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги билан биргаликда Туркий давлатлар ташкилотига аъзо давлатлар тилларида юритилувчи “Табаррук зиёрат” туризм платформасини (кейинги ўринларда – Платформа) ташкил қилиш;
б) Ташқи ишлар вазирлиги билан биргаликда:
Платформани Туркий давлатлар ташкилотининг расмий веб-саҳифаси билан интеграция қилиш;
Туркий давлатлар ташкилотининг ахборот ресурсларида Концепция
ва унинг доирасида амалга ошириладиган тадбирларни жойлаштириш чораларини кўрсин.
6. Транспорт-логистика масалаларини тезкор кўриб чиқиш бўйича идоралараро комиссия (А.Абдухакимов) бир ой муддатда Туркий давлатлар ташкилотига аъзо ва кузатувчи давлатлардан мунтазам ва чартер авиақатновларни йўлга қўйиш бўйича асослантирилган таклифларни Ўзбекистон Республикаси Президенти Администрациясига киритсин.
7. Туризм ва маданий мерос вазирлиги, Фарғона вилояти ҳокимлиги ҳамда Олий ва ўрта махсус таълим вазирлигининг:
Қўқон университети (кейинги ўринларда – Университет) ҳузурида Туризм факультети ва Меҳмонхона амалиёти маркази, Академик хостел, Академик туризм маркази, Университет ва аҳоли учун очиқ кутубхона
ва нашриётни ташкил этиш ҳамда уни туризм масалалари бўйича замонавий ўқув адабиётлари ва кутубхона фонди билан таъминлаш;
2022 йил 1 ноябрга қадар Маданий мерос агентлиги ҳузурида давлат муассасаси шаклида “Қўқон” арт-резиденциясини ташкил этиш;
“Golden Valley Marathon” халқаро марафонини ташкил этиш
ва ўтказиш тўғрисидаги таклифларига розилик берилсин.
Университет ҳузуридаги Туризм факультети ва Меҳмонхона амалиёти маркази, Академик хостел ҳамда Академик туризм маркази биноларини қуриш – Университет таъсисчилари маблағлари;
Университет ҳузуридаги очиқ кутубхона ва нашриётни ташкил этиш, уни асбоб-ускуналар, техника, хомашё, бутловчи буюмлар ва эҳтиёт қисмлар билан таъминлаш – Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги ҳузуридаги Олий таълим муассасаларини ривожлантириш жамғармаси маблағлари;
Университетни туризмга оид замонавий ўқув адабиётлари ва кутубхона фонди билан таъминлаш – Туризм ва маданий мерос вазирлиги ҳузуридаги бюджетдан ташқари Туризмни қўллаб-қувватлаш жамғармаси маблағлари ва халқаро молия институтларининг грантлари ҳисобидан амалга оширилади.
9. Инновацион ривожланиш вазирлиги Фарғона вилояти ҳокимлиги ва Университет билан биргаликда Илм-фанни молиялаштириш ва инновацияларни қўллаб-қувватлаш жамғармаси маблағлари ҳисобидан 2022 йил 1 сентябрга қадар ёшлар ва талабалар учун стартап лойиҳалар танловини ўтказиш чораларини кўрсин.
10. Қуйидагилар “Қўқон” арт-резиденциясини сақлаш харажатлари учун:
Туризм ва маданий мерос вазирлиги 2024 йил 1 январга қадар бюджетдан ташқари Туризмни қўллаб-қувватлаш жамғармасидан;
Молия вазирлиги 2024 йилдан бошлаб Ўзбекистон Республикаси Давлат бюджети параметрларида маблағ ажратилишини назарда тутсин.
11. Туризм ва маданий мерос вазирлиги, Экология ва атроф-муҳитни муҳофаза қилиш давлат қўмитаси, Ўрмон хўжалиги давлат қўмитаси ва Фарғона вилояти ҳокимлигининг “Яшил макон” умуммиллий лойиҳаси доирасида Фарғона вилоятида ислом дини, минтақадаги мавжуд дин намояндалари мероси ва моддий маданий мерос объектларини акс эттирувчи “Туркий дунё боғи”, “Аскиячилар боғи” ва “Шахмат боғи” номли тематик боғларни барпо этиш тўғрисидаги таклифи маъқуллансин.
а) Фарғона вилояти ҳокимлиги, Ўрмон хўжалиги давлат қўмитаси, Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги ҳамда Туризм ва маданий мерос вазирлиги томонидан “Туркий дунё боғи”, “Аскиячилар боғи” ва “Шахмат боғи” тематик боғларида:
Туркий давлатлар ташкилотига аъзо мамлакатлардан ташриф буюрган туристлар томонидан манзарали дарахт ва бута кўчатларини танлаб олиб экиши учун махсус интерактив ахборотлаштирилган электрон портал тизими яратилади;
мазкур порталда туристлар учун манзарали дарахт ва бута кўчатларини уларнинг турларидан келиб чиқиб танлаш ва харид қилиш, дарахт ва бута кўчатларини экиш жойини белгилаб олиш имконияти яратилади;
экиладиган дарахт ва бута кўчатларига туристлар тўғрисида маълумот бириктирилади;
б) 2022 йил 1 сентябрдан бошлаб:
Туризм ва маданий мерос вазирлиги ҳузуридаги “Туристларга хизмат кўрсатиш маркази” ДУКнинг туристик ахборот марказлари Ўзбекистон Республикасининг халқаро аэропортлари, чегара ўтказиш пунктларида бепул жойлаштирилади ҳамда Концепцияни амалга ошириш доирасида республиканинг туризм салоҳияти тарғиб қилиб борилади;
туристик ахборот марказлари ходимларининг чегара ўтказиш пунктлари орқали кириб-чиқиши туристик ахборот марказида фаолият олиб боришини тасдиқловчи ҳужжат асосида амалга оширилади.
13. Фарғона вилояти ҳокимлиги Туризм ва маданий мерос вазирлиги, Қурилиш вазирлиги билан биргаликда бир ой муддатда тематик боғлар ташкил қилиш учун ер участкалари танланиши ва уларнинг белгиланган тартибда ажратилишини таъминласин.
14. Озарбайжон Республикасининг Шемаха шаҳри 2023 йилда “Туркий дунёнинг туризм пойтахти” этиб белгиланганлиги маълумот учун қабул қилинсин.
Туризм ва маданий мерос вазирлиги, Ташқи ишлар вазирлиги ҳамда Фарғона вилояти ҳокимлигининг “Туркий дунёнинг туризм пойтахти” этиб белгиланадиган шаҳарлар учун рамзий калит топшириш маросимини ўтказиш тўғрисидаги таклифига розилик берилсин.
15. Туризм ва маданий мерос вазирлиги ҳамда Фарғона вилояти ҳокимлиги:
бир ой муддатда “Туркий дунёнинг туризм пойтахти” этиб белгиланадиган шаҳарлар учун рамзий калит ишлаб чиқсин;
Ташқи ишлар вазирлиги билан биргаликда 2022 йил 1 декабрга қадар Озарбайжон Республикасининг Шемаха шаҳрига рамзий калит топшириш маросимини ташкил қилиш чораларини кўрсин.
16. Ахборот ва оммавий коммуникациялар агентлиги Ташқи ишлар вазирлиги ҳамда Туризм ва маданий мерос вазирлиги билан биргаликда
бир ой муддатда Туркий давлатлар ташкилотига аъзо ва кузатувчи давлатлар ўртасида зиёрат туризми соҳасидаги ҳамкорликни ривожлантириш ва “Табаррук зиёрат” туризм концепциясини ёритишга доир тарғибот тадбирларини амалга оширсин.
17. Мазкур қарорнинг ижросини самарали ташкил қилишга масъул
ва шахсий жавобгар этиб туризм ва маданий мерос вазири ўринбосари Б.Ибрагимов ва Фарғона вилояти ҳокими Х.Бозаров белгилансин.
Қарор ижросини муҳокама қилиб бориш, ижро учун масъул идоралар фаолиятини мувофиқлаштириш ва назорат қилиш Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари А.А. Абдухакимов зиммасига юклансин.

В целях организации на высоком уровне инициативы по Концепции туризма «Благословенное паломничество», выдвинутой Узбекистаном в рамках сотрудничества с Организацией тюркских государств, создания новых рабочих мест и увеличения доходов населения путем поддержки предпринимательства в сфере туризма, а также развития туристской и культурной инфраструктуры города Коканда в связи с его объявлением «Столицей туризма тюркского мира» в 2022 году, создания дополнительных удобств для туристов, совершенствования качества и повышения привлекательности оказываемых услуг:
1. Утвердить Концепцию туризма «Благословенное паломничество» в рамках тюркского мира (далее – Концепция) согласно приложению № 1, предусматривающую:
дальнейшее укрепление связей в сфере туризма со странами-членами Организации тюркских государств;
организацию туров по объектам паломничества и культурного наследия и разработку новых маршрутов путешествий;
организацию регулярных пропагандистских мероприятий в рамках паломнического и культурно-исторического туризма;
привлечение туристов путем проведения семинаров, симпозиумов, конференций, научно-практических форумов, публикации материалов в научно-популярных изданиях о научном и культурном наследии великих мыслителей в Ташкенте, Самарканде, Бухаре, Хиве, Шахрисабзе, Маргилане, Коканде, Термезе и других исторических городах;
подготовку совместно с государствами-членами Организации тюркских государств научно-аналитического и раздаточного материала, художественных, театральных и кинопроизведений, видеороликов, книг и иных видов разъяснительного материала;
создание и продвижение бренда «Благословенное паломничество» на основе сотрудничества в рамках Организации тюркских государств;
широкое привлечение в страну туристов из государств-членов и наблюдателей Организации тюркских государств, других стран, в которых широко распространены диаспоры тюркских народов;
достижение взаимного культурного сближения представителей молодого поколения тюркских народов и формирование у них таких высоких ценностей, как почитание национальных традиций и предков путем организации различных мероприятий и проектов.
План мер по реализации Концепции туризма «Благословенное паломничество» в рамках тюркского мира согласно приложению № 2;
Программу культурно-просветительских мероприятий, осуществляемых в 2022–2023 годах в связи с присвоением городу Коканду статуса «Столица туризма тюркского мира», согласно приложению № 3;
Перечень объектов материального культурного наследия, подлежащих реставрации и капитальному ремонту, расположенных в городе Коканде, согласно приложению № 4;
Программу практических мер по развитию инфраструктуры города Коканда в 2022 году согласно приложению № 5.
а) с 2023 года раз в два года проводятся:
в третьей декаде мая в городе Маргилане выставка и научная конференция на тему «Значение маргиланских шелковых тканей на международном рынке»;
в первой декаде июня фестиваль «Лаванда»;
в июле совместно с международной организацией «Turksoy» Международный фестиваль «Тюркоязычная молодежь» для студентов высших образовательных учреждений и молодежи;
в третью неделю августа Международный медиатур «Благословенное паломничество» и в его рамках встреча формата «В2В» для субъектов предпринимательства, представителей средств массовой информации, журналистов и блогеров тюркских стран;
б) внедряется система создания на основе Государственного заказа за счет средств, выделяемых в рамках программы создания национальной кинопродукции на языках государств-членов Организации тюркских государств, короткометражных и документальных фильмов для популяризации и продвижения нашего культурного наследия, бесценного наследия наших великих мыслителей и деятелей, внесших свой вклад в развитие науки.
4. Возложить ответственность на:
Министерство туризма и культурного наследия, Министерство иностранных дел, Агентство по делам молодежи – за организацию на высоком уровне Международного медиатура «Благословенное паломничество» и в его рамках встреч «B2B», а также Международного фестиваля «Тюркоязычная молодежь»;
Министерство туризма и культурного наследия, хокимият Ферганской области и Торгово-промышленную палату – за организацию на высоком уровне выставки и научной конференции на тему «Значение маргиланских шелковых тканей на международном рынке», а также фестиваля «Лаванда»;
Агентство кинематографии – за создание короткометражных и документальных фильмов.
5. Министерству туризма и культурного наследия в срок до 1 октября 2022 года принять меры:
а) по созданию совместно с Министерством по развитию информационных технологий и коммуникаций Туристической платформы «Благословенное паломничество» (далее – Платформа), функционирующей на языках государств-членов Организации тюркских государств;
б) совместно с Министерством иностранных дел:
по интеграции Платформы с официальной веб-страницей Организации тюркских государств;
по размещению на информационных ресурсах Организации тюркских государств Концепции и мероприятий, реализуемых в ее рамках.
6. Межведомственной комиссии по оперативному рассмотрению вопросов транспорта и логистики (А. Абдухакимов) в месячный срок внести в Администрацию Президента Республики Узбекистан обоснованные предложения по налаживанию регулярных и чартерных авиасообщений из государств-членов и наблюдателей Организации тюркских государств.
7. Согласиться с предложениями Министерства туризма
и культурного наследия, хокимията Ферганской области и Министерства высшего и среднего специального образования о:
создании при Кокандском университете (далее – Университет) факультета Туризма и Центра гостиничной практики, Академического хостела, Академического центра туризма, открытой библиотеки и издательства для Университета и населения с обеспечением их современной учебной литературой и библиотечным фондом по вопросам туризма;
создании до 1 ноября 2022 года Арт-резиденции «Коканд» при Агентстве культурного наследия в форме государственного учреждения;
организации и проведении международного марафона «Golden Valley Marathon».
строительство зданий факультета Туризма и Центра гостиничной практикиАкадемического хостела и Академического центра туризма при Университете осуществляется за счет средств учредителей Университета;
создание открытой библиотеки и издательства при Университете, их обеспечение оборудованием, техникой, сырьем, комплектующими изделиями и запасными частями осуществляются за счет средств Фонда развития высших образовательных учреждений при Министерстве высшего и среднего специального образования;
обеспечение Университета современной учебной литературой и библиотечным фондом по туризму осуществляется за счет средств Внебюджетного фонда поддержки туризма при Министерстве туризма и культурного наследия и грантов международных финансовых институтов.
9. Министерству инновационного развития совместно с хокимиятом Ферганской области и Университетом принять меры по проведению в срок до 1 сентября 2022 года конкурса стартап-проектов за счет средств Фонда финансирования науки и поддержки инноваций.
10. Предусматривать регулярное выделение средств на расходы по содержанию Арт-резиденции «Коканд»:
Министерству туризма и культурного наследия – из Внебюджетного фонда поддержки туризма на срок до 1 января 2024 года;
Министерству финансов – в параметрах Государственного бюджета Республики Узбекистан начиная с 2024 года.
11. Одобрить предложение Министерства туризма и культурного наследия, Государственного комитета по экологии и охране окружающей среды, Государственного комитета по лесному хозяйству и хокимията Ферганской области о сооружении в Ферганской области в рамках Общенационального проекта «Яшил макон» тематических парков «Сад тюркского мира»«Сад острословов» и «Шахматный сад», раскрывающих суть религии ислам и наследие видных представителей религий региона, а также отображающих объекты материального культурного наследия.
a) хокимиятом Ферганской области, Государственным комитетом по лесному хозяйству, Министерством по развитию информационных технологий и коммуникаций и Министерством туризма и культурного наследия в тематических парках «Сад тюркского мира», «Сад острословов» и «Шахматный сад»:
создается специальная система интерактивного информационного электронного портала для отбора и посадки саженцев декоративных деревьев и кустарников туристами из государств-членов Организации тюркских государств;
на данном портале туристам предоставляется возможность выбора и приобретения, определения мест посадки саженцев декоративных деревьев и кустарников в зависимости от их вида;
к посаженным деревьям и кустарникам прикрепляется информация о туристах;
б) с 1 сентября 2022 года:
туристские информационные центры ГУП «Центр обслуживания туристов» при Министерстве туризма и культурного наследия безвозмездно размещаются в международных аэропортах и пограничных пунктах Республики Узбекистан и в рамках реализации Концепции продвигают туристский потенциал республики;
въезд и выезд работников туристских информационных центров через пограничные пункты осуществляются на основании документа, подтверждающего их работу в туристских информационных центрах.
13. Хокимияту Ферганской области совместно с Министерством туризма и культурного наследия и Министерством строительства в месячный срок обеспечить выбор и выделение в установленном порядке земельных участков для сооружения тематических парков.
14. Принять к сведению, что город Шемаха Азербайджанской Республики определен «Столицей туризма тюркского мира» в 2023 году.
Согласиться с предложением Министерства туризма и культурного наследия, Министерства иностранных дел и хокимията Ферганской области о проведении церемонии передачи символического ключа городам, определенным «Столицей туризма тюркского мира».
15. Министерству туризма и культурного наследия и хокимияту Ферганской области:
в месячный срок разработать символический ключ для городов, определенных «Столицей туризма тюркского мира»;
совместно с Министерством иностранных дел принять меры по организации в срок до 1 декабря 2022 года церемонии передачи символического ключа городу Шемаха Азербайджанской Республики.
16. Агентству информации и массовых коммуникаций совместно с Министерством иностранных дел и Министерством туризма и культурного наследия в месячный срок провести разъяснительные мероприятия, направленные на освещение деятельности по развитию сотрудничества в сфере паломнического туризма между государствами-членами и наблюдателями Организации тюркских государств и Концепции туризма «Благословенное паломничество».
17. Возложить на заместителя министра туризма и культурного наследия Ибрагимова Б. и хокима Ферганской области Бозарова Х. персональную ответственность за эффективную организацию исполнения настоящего постановления.
Обсуждение хода исполнения настоящего постановления, осуществление координации и контроля за деятельностью ведомств, ответственных за его исполнение, возложить на заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан Абдухакимова А.А.