Маданият ва санъат соҳасининг жамият ҳаётидаги ўрни ва таъсирини янада ошириш чора-тадбирлари тўғрисида
935
Сўнгги йилларда Ўзбекистон Республикасида миллий маданиятни янада ривожлантириш, янги Ўзбекистоннинг янги тарихини яратиш, моддий ва номоддий маданий мерос дурдоналарини сақлаш ва тарғиб этиш, халқ оғзаки ижодиёти ва ҳаваскорлик санъатини янада оммалаштириш, юртимизнинг жаҳон маданий маконига фаол интеграциялашувини таъминлаш, маданият ва санъат соҳасини инновацион ривожлантиришга қаратилган тизимли чора-тадбирлар амалга оширилди. Хусусан:
биринчиданЎзбекистон Республикаси Президентининг 2018 йил 28 ноябрдаги ПҚ–4038-сон қарори билан Ўзбекистон Республикасида миллий маданиятни янада ривожлантириш концепцияси (кейинги ўринларда – Концепция) ва уни амалга ошириш бўйича “йўл харитаси” тасдиқланди;
иккинчидан, маданият ва санъат ташкилотларининг “дўстлар клублари” фаолиятини йўлга қўйиш орқали уларни ҳар томонлама қўллаб-қувватлаш, моддий-техника базасини мустаҳкамлаш бўйича мутлақо янгича самарали тизим яратилди;
учинчидан, музейлар реновация дастури қабул қилинди, ўзбек халқининг кўҳна ва бетакрор санъати намунаси бўлган “Хоразм лазгиси” ЮНЕСКОнинг Инсоният номоддий маданий меросининг репрезентатив рўйхатига киритилди;
тўртинчидан, маданий мерос объектлари ва санъат ашёларини реставрация қилиш бўйича миллий мактаб, шунингдек, халқ чолғулари, миллий рақс, мақом йўналишларида республика кўрик-танловлари қайта тикланди;
бешинчидан, мамлакатимизда мунтазам равишда ўтказиладиган Халқаро мақом санъати анжумани, Халқаро бахшичилик санъати фестивали, “Шарқ тароналари” халқаро мусиқа фестивали, “Буюк ипак йўли” халқаро фольклор санъати фестивали ҳамда “Рақс сеҳри” халқаро фестивали ташкил этилиб, ўзбек мумтоз ва фольклор санъатининг ноёб намуналари ва анъаналарини ҳамда маданий мулоқотни янада ривожлантириш бўйича самарали тизим йўлга қўйилди.
Шу билан бирга, Концепцияни амалга ошириш, соҳада замонавий ахборот-коммуникация технологияларини жорий этиш, юқори малакали кадрларни тайёрлаш, истеъдодли ёш ижодкорларни излаб топиш ва қўллаб-қувватлаш, таълим муассасаларини мусиқа дарсликлари, ноталар тўпламлари ва ўқув-методик адабиётлар билан таъминлашнинг яхлит тизими яратилмаган.
Аҳоли, айниқса, олис ҳудудларда истиқомат қиладиган фуқароларга маданий дам олиш хизматлари кўрсатиш даражасини ошириш, бунинг учун республиканинг барча ҳудудларида театр, музей, кўчма цирк ваҳайвонот боғлари фаолиятини доимий равишда йўлга қўйиш долзарб вазифа бўлиб қолмоқда.
Юқоридаги вазифаларни самарали амалга ошириш, маданият
ва санъат соҳасидаги ислоҳотларни жадал давом эттириш, маданият органлари ва муассасалари фаолиятини янада такомиллаштириш, шунингдек, 2017–2021 йилларда Ўзбекистон Республикасини ривожлантиришнинг бешта устувор йўналиши бўйича Ҳаракатлар стратегиясининг ижросини таъминлаш мақсадида:
2020–2021 йилларда Ўзбекистон Республикасида маданият ва санъатни янада ривожлантиришга доир қўшимча чора-тадбирлар дастури 1-иловага мувофиқ;
Ўзбекистон Республикасида миллий маданиятни янада ривожлантириш концепциясининг 2021–2025 йилларга мўлжалланган мақсадли кўрсаткичлари 2-иловага мувофиқ тасдиқлансин.
Вазирлар Маҳкамаси Концепцияни амалга ошириш бўйича “йўл хариталари” ва чора-тадбирлар дастурларини қабул қилишда мазкур бандга мувофиқ тасдиқланаётган мақсадли кўрсаткичларнинг бажарилишини таъминлаш бўйича тадбирларни назарда тутсин.
2. Белгилансинки, 2021 йил 1 январдан бошлаб:
концерт-томоша фаолиятини лицензиялаш, лицензиатларнинг давлат реестрини юритиш, уларнинг фаолияти ва эришган натижалари ҳақидаги ахборотларни киритиб бориш Концерт-томоша фаолияти иштирокчиларининг ягона онлайн портали орқали амалга оширилади;
концерт-томоша тадбирига бир марталик рухсатнома бериш учун ундириладиган йиғим бекор қилинади;
давлат органлари ва ташкилотларининг асосий вазифа ва функцияларидан келиб чиқиб, уларнинг ташаббуслари билан ўтказиладиган оммавий-маданий ва концерт-томоша тадбирлари ҳар йили тасдиқланадиган оммавий-маданий ва концерт-томоша тадбирларинингкалендарь режалари (кейинги ўринларда – календарь режалар) асосида ўтказилади;
Ўзбекистон Республикаси Президенти, Вазирлар Маҳкамаси ҳамда маҳаллий давлат ҳокимияти органларининг календарь режаларда назарда тутилмаган давлат тадбирларини ўтказишни назарда тутувчи қарорларида ушбу тадбирларни ташкил этиш бўйича кўрсатиладиган хизматлар бўйича буюртмачилар ҳамда уларни молиялаштириш манбалари кўрсатилади;
концерт-томоша фаолиятини амалга оширувчи шахслар томонидан давлат органлари ва бошқа ташкилотларнинг буюртмаларига асосан кўрсатиладиган барча хизматлар ёзма ва ҳақ эвазига тузиладиган шартнома асосида тақдим этилади, концерт-томоша фаолиятини амалга оширувчи давлат муассасалари ходимлари билан тузилган меҳнат шартномаларидан келиб чиқадиган мажбуриятлар бундан мустасно.
3. Ўзбекистон Республикаси Маданият вазирлиги (кейинги ўринларда – Маданият вазирлиги) ва бошқа давлат органлари томонидан давлат тадбирлари ва бошқа тадбирларга ижодкорлар ва ижрочиларнинг жамоатчилик асосида жалб қилинишига йўл қўйилмаслиги белгилансин.
4. Маданият вазирлиги, Молия вазирлиги, Ўзбекистон композиторлари ва бастакорлари уюшмаси, Мактабгача таълим вазирлиги ва Халқ таълими вазирлиги 2020/2021 ўқув йилидан бошлаб ноталар тўпламлари ва махсус мусиқий адабиётларни Ўзбекистон Республикасининг Давлат бюджети маблағлари ҳисобидан чоп этилишини ва уларнинг таълим муассасаларига тўлиқ етказилишини таъминласин.
5. 2020 йил 1 сентябрдан бошлаб давлат органлари ва ташкилотлари тизимидаги концерт, маданият саройлари ва бошқа муассасаларда тўлиқ жонли ижро асосида ўтказилган концерт дастурлари учун ижара тўловидан 50 фоиз чегирма бериш тартиби жорий этилсин.
6. Маданият ва санъат соҳаси вакилларининг Санъаткор, ижодкор ва ижрочиларнинг муаллифлик ҳуқуқларини ҳимоя қилиш палатасини (кейинги ўринларда – Палата) ташкил этиш тўғрисидаги ташаббуслари қўллаб-қувватлансин.
Белгилансинки, Палата мулкий ҳуқуқларни жамоавий асосда бошқарадиган ташкилот ҳисобланади.
Маданият вазирлиги Палата фаолиятининг дастлабки босқичларида уни қўллаб-қувватлаш учун Маданият вазирлиги ҳузуридаги Маданият ва санъатни ривожлантириш жамғармаси маблағлари ҳисобидан 1 миллиард сўм ажратилишини таъминласин.
Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари Б.А.Мусаев, маданият вазири О.А.Назарбеков Палата ҳамда мулкий ҳуқуқларни жамоавий асосда бошқарадиган бошқа ташкилотлар фаолиятини ташкил этишга ҳар томонлама кўмаклашсин.
7. Белгилансинки, мулкий ҳуқуқларни жамоавий асосда бошқарувчи ташкилотлар уларга бевосита ҳуқуқ эгалари ёки уларнинг меросхўрлари томонидан берилган ваколатлар доирасида даъво билан судга мурожаат қилган тақдирда давлат божини тўлаш муддати кечиктирилиб, бу бож кейинчалик айбдор тарафдан ундириб олинади.
8. Маданият вазирлиги томонидан харид қилинган, оммавий ижрога мўлжалланган драматик, мусиқали ва мусиқали-драматик асарларни 2020 йил 1 сентябрдан бошлаб хусусий театрларда ҳам саҳналаштириш ва ижро этишга рухсат берилсин.
Бунда, хусусий театрларда саҳналаштирилган ҳамда ижро этилган асарлар учун муаллифлик ҳақи тўлаш Маданият вазирлиги ҳузуридаги Маданият ва санъатни ривожлантириш жамғармасига ҳар йили Ўзбекистон Республикасининг Давлат бюджетидан ажратиладиган маблағлар ва ушбу жамғарманинг бошқа даромадлари доирасида амалга оширилиши белгилансин.
9. Бой тарихи, ўзбек миллий қўғирчоқ театри мактабининг шаклланиши ва ривожидаги беқиёс ҳиссасини инобатга олиб, Республика қўғирчоқ театрига Ўзбек Миллий қўғирчоқ театри номи берилсин.
Маданият вазирлиги ва Молия вазирлиги Навоий, Наманган, Сирдарё ва Тошкент вилоятлари ҳокимликлари билан биргаликда икки ой муддатда ушбу вилоятларда қўғирчоқ театрларини ташкил этиш тўғрисидаги Ҳукумат қарори лойиҳасини Вазирлар Маҳкамасига киритсин.
10. Ўзбекистон Республикаси Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазирлиги, Молия вазирлиги, Маданият вазирлиги, Қурилиш вазирлиги:
Ўзбекистон Республикасининг 2021–2023 йилларга мўлжалланган ижтимоий ва ишлаб чиқариш инфратузилмасини ривожлантириш дастурларида 2021 йилда Навоий, Наманган, Сирдарё, Қашқадарё, Хоразм ва Тошкент вилоятлари қўғирчоқ театрлари биноларини қуриш, уларга ажратилган биноларни реконструкция қилиш, замонавий ускуналар билан жиҳозлаш ишларини назарда тутсин;
2020 йилга мўлжалланган ижтимоий ва ишлаб чиқариш инфратузилмасини ривожлантириш дастури доирасида мақбуллаштирилган маблағлар ҳисобидан “Ўзбек давлат цирки” давлат муассасасининг бино ва иншоотларини реконструкция қилиш, қўшимча равишда ҳайвонларни сақлаш хоналарини қуриш ҳамда замонавий ускуналар билан жиҳозлаш ишларининг тўлиқ молиялаштирилишини, шунингдек, қурилиш, реконструкция ва жиҳозлаш ишларини жорий йил охирига қадар тўлиқ якунига етказиб, фойдаланишга топширилишини таъминласин.
11. Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши ва вилоятлар ҳокимликлари Маданият вазирлиги ва Молия вазирлиги билан биргаликда 2020–2021 йиллар давомида Қорақалпоғистон Республикаси республика бюджети, вилоятлар бюджетлари маблағлари ҳисобидан ҳар бир ҳудудда кўчма цирклар (шапито, дорбозлар гуруҳлари) ҳамда ҳайвонот боғлари ташкил этилиши ва доимий фаолият юритишини таъминласин.
12. 2020 йил 1 сентябрдан бошлаб шундай тартиб жорий этилсинки, унга мувофиқ:
кўчма цирклар (шапито, дорбозлар гуруҳлари) томонидан ўтказиладиган томоша тадбирларига оммавий тадбир ўтказиш учун рухсатнома ва рухсат бериш хусусиятига эга бошқа ҳужжатларни олиш талаб этилмайди, бунда тадбир ташкилотчилари уни ўтказиш жойи ва вақти тўғрисида ички ишлар органларини камида 10 кун олдин ёзма равишда хабардор қилади;
ички ишлар органлари, Миллий гвардия ва Фавқулодда вазиятлар вазирлиги органлари кўчма цирклар (шапито, дорбозлар гуруҳлари) томонидан ўтказиладиган томоша тадбирларида жамоат тартиби ва ёнғин хавфсизлигини тўлов ундирилмаган ҳолда таъминлайди;
давлат органлари ва ташкилотлари тизимидаги маданият ва истироҳат боғлари, спорт иншоотлари, сайилгоҳлар ва бошқа очиқ ҳудудларда кўчма цирклар (шапито, дорбозлар гуруҳлари) томонидан томоша тадбирлари ўтказиш учун ижара ва бошқа турдаги тўловлар ундирилмайди;
номоддий маданий мерос объектларини (дорбоз, аския ва лапар) асраш ва улардан фойдаланиш фаолияти Ўзини ўзи банд қилган фуқароларга вақтинчалик меҳнат гувоҳномалари бериладиган фаолият (хизматлар, ишлар) турлари рўйхатига киради (маданият марказлари таркибида фаолият юритаётган шахслар бундан мустасно) ва уларнинг ушбу фаолиятдан олинган даромадларига жисмоний шахслардан олинадиган даромад солиғи татбиқ этилмайди.
13. Маданият вазирлиги тизимида:
Маданият вазирлиги марказий аппарати тузилмасида маданият муассасалари ва ҳаваскорлик санъатини ривожлантириш, соҳада ахборот технологияларини кенг жорий этиш ва рақамлаштириш масалаларига масъул вазир ўринбосари лавозими жорий этилсин;
Ўзбекистон давлат консерваториясининг “Ўзбек мақом санъати факультети” ҳамда Ўзбекистон давлат санъат ва маданият институтининг тегишли таълим йўналишлари ва мутахассисликлари негизида мақом ижрочилиги, бахшичилик ва катта ашула йўналишлари бўйича кадрлар тайёрловчи таянч олий таълим муассасаси – Юнус Ражабий номидаги Ўзбек миллий мусиқа санъати институти ташкил этилсин;
давлат муассасаси шаклидаги Маданий мерос илмий-тадқиқот институти ташкил этилсин;
Республика ихтисослаштирилган эстрада ва цирк мактаби Карим Зарипов номидаги Республика эстрада ва цирк коллежи этиб қайта ташкил этилсин;
В.Успенский ва Р.Глиэр номидаги Республика ихтисослаштирилган мусиқа академик лицейлари мактаб-интернатлар учун белгиланган имтиёзларни татбиқ қилган ҳолда тегишлича В.Успенский ва Р.Глиэр номидаги Республика ихтисослаштирилган мусиқа мактабларига айлантирилсин.
Ўзбекистон давлат консерваторияси ҳузуридаги Иқтидорли болалар академик лицейи ҳамда Тошкент ихтисослаштирилган маданият мактаби негизида Маданият вазирлиги тизимида Республика мусиқа ва санъат коллежи ташкил этилсин;
14. 2020 йил сентябрь ойидан бошлаб давлат музейларида
ҳар ойнинг биринчи якшанбаси “очиқ эшиклар куни” деб эълон қилинсин.
Белгилансинки, “очиқ эшиклар куни”да фуқаролар музей ашёлари ва музей коллекцияларини кириб кўриш учун давлат музейларига бепул киритилади.
15. Маданият вазирлиги, Молия вазирлиги, Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши ва вилоятлар ҳокимликлари 2020–2025 йиллар давомида босқичма-босқич ҳар бир туман ва шаҳарда тарих ва маданият давлат музейларининг филиаллари шаклида ўлкашунослик музейлари ташкил этилиши ва Ўзбекистон Республикаси Давлат бюджети ҳисобидан молиялаштириладиган музейлар, уларнинг филиал ва бўлимлари рўйхатига киритилишини таъминласин.
16. Ўзбекистон давлат санъат музейига – санъат соҳасидаги, Ўзбекистон тарихи давлат музейига – маданият ва тарих соҳасидаги барча музейлар фаолиятини илмий-тадқиқот ва методик жиҳатдан мувофиқлаштириш, уларнинг ушбу йўналишлардаги ўзаро ҳамкорлигини таъминлаш, кадрларнинг илмий салоҳиятини ошириш вазифаси юклансин.
Маданият вазирлиги ва Фанлар академияси 2021 йил 1 январга қадар Ўзбекистон давлат санъат музейи ва Ўзбекистон тарихи давлат музейида музейшунослик, санъатшунослик, маданиятшунослик йўналишларида қонун ҳужжатларида белгиланган тартибда ихтисослаштирилган илмий кенгашлар ва илмий-методик кенгашлар ташкил этиш чораларини кўрсин.
Маданият вазирлиги Молия вазирлиги ҳамда Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазирлиги билан биргаликда икки ой муддатда 2021 йил 1 январдан бошлаб музейларнинг илмий даражага эга бўлган ходимларининг базавий лавозим маошларини ошириш бўйича Вазирлар Маҳкамасига таклиф киритсин.
17. Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси бир ой муддатда етакчи ижодий ташкилотларнинг “дўстлар клублари”ни ташкил этиш бўйича ижобий тажрибасини музейлар соҳасига татбиқ этилишини таъминласин.
18. Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси палаталари, Маданият вазирлиги, “Ўзбеккино” миллий агентлиги, Ўзбекистон Бадиий академияси, Ўзбекистон Ёзувчилар уюшмаси, Ўзбекистон композиторлари ва бастакорлари уюшмаси, Ўзбекистон театр арбоблари уюшмаси, Республика Маънавият ва маърифат маркази ҳамда кенг жамоатчиликнинг маданият ва санъатнинг жамиятимиз ижтимоий-маънавий ҳаётида тутган ўрнини ҳисобга олиб, соҳа ходимларини қўллаб-қувватлаш мақсадида 15 апрель санасини “Ўзбекистон Республикаси маданият ва санъат ходимлари куни” деб эълон қилиш тўғрисидаги таклифи маъқуллансин.
Маданият вазирлиги ўн кун муддатда “Ўзбекистон Республикаси маданият ва санъат ходимлари куни”ни белгилаш бўйича қонун лойиҳасини белгиланган тартибда Вазирлар Маҳкамасига киритсин.
19. Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2019 йил 14 январдаги “Давлат активларини бошқариш, монополияга қарши курашишни тартибга солиш тизимини ва капитал бозорини тубдан такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги ПФ–5630-сон Фармони 6-бандининг “а” кичик банди биринчи хатбошиси “давлат мулки ҳисобланган моддий маданий мероснинг кўчмас мулк объектлари бундан мустасно” сўзлари билан тўлдирилсин.
20. Маданият вазирлиги манфаатдор вазирлик ва идоралар билан биргаликда:
икки ҳафта муддатда Ўзбекистон Республикаси Президентининг “Ўзбекистон Республикаси Маданият вазирлиги фаолиятини такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарори лойиҳасини;
икки ой муддатда қонун ҳужжатларига ушбу Фармондан келиб чиқадиган ўзгартириш ва қўшимчалар тўғрисидаги таклифларни Вазирлар Маҳкамасига киритсин.
21. Мазкур Фармоннинг ижросини назорат қилиш Ўзбекистон Республикаси Президентининг маслаҳатчиси А.А.Абдувахитов ва Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари Б.А.Мусаев зиммасига юклансин.

О мерах по дальнейшему повышению роли и значения сферы культуры и искусства в жизни общества
За последние годы в Республике Узбекистан реализованы системные меры, направленные на дальнейшее развитие национальной культуры, создание новой истории нового Узбекистана, сохранение и пропаганду жемчужин материального
и нематериального культурного наследия, дальнейшую популяризацию устного народного творчества и любительского искусства, обеспечение активной интеграции нашей страны
в мировое культурное пространство, а также инновационное развитие сферы культуры и искусства. В частности:
первое, постановлением Президента Республики Узбекистан
от 28 ноября 2018 года № ПП–4038 утверждены Концепция дальнейшего развития национальной культуры в Республике Узбекистан (далее – Концепция) и «Дорожная карта» по ее реализации;
второе, создана совершенно новая эффективная система всесторонней поддержки и укрепления материально-технической базы учреждений культуры и искусства путем организации
«клубов друзей»;
третье, принята программа реновации музеев, а «Хорезмский танец – лазги», являющийся образцом древнего и неповторимого искусства узбекского народа, внесен в Репрезентативный список ЮНЕСКО нематериального культурного наследия человечества;
четвертое, восстановлены национальная школа реставрации объектов культурного наследия и предметов искусства, а также республиканские конкурсы по направлениям «народные инструменты», «национальный танец», «искусство макома»;
пятое, в стране налажена эффективная система дальнейшего развития уникальных образцов и традиций узбекского классического и фольклорного искусства, а также культурного диалога путем организации и регулярного проведения Международного форума искусства макома, Международного фестиваля искусства бахши, Международного музыкального фестиваля «Шарк тароналари», Международного фестиваля фольклорного искусства «Буюк ипак йули», а также Международного фестиваля «Ракс сехри».
Вместе с тем отсутствует целостная система реализации Концепции, внедрения в данную сферу современных информационно-коммуникационных технологий, подготовки высококвалифицированных кадров, поиска и поддержки талантливых молодых творческих деятелей, обеспечения образовательных учреждений учебниками музыки, сборниками нот, учебно-методической литературой.
Повышение уровня оказания населению, в особенности гражданам, проживающим в отдаленных местностях
республики, услуг культурного отдыха и налаживание для этого
на постоянной основе деятельности театров, музеев, передвижных цирков и зоопарков во всех регионах республики остается актуальной задачей.
В целях эффективной реализации вышеперечисленных задач, ускоренного продолжения реформ в сфере культуры и искусства, дальнейшего совершенствования деятельности органов
и учреждений культуры, а также обеспечения реализации
Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017–2021 годах:
Программу дополнительных мер по дальнейшему развитию сферы культуры и искусства в Республике Узбекистан в 2020–2021 годах согласно приложению № 1;
Целевые показатели реализации Концепции дальнейшего развития национальной культуры в Республике Узбекистан
в 2021–2025 годах согласно приложению № 2.
Кабинету Министров при принятии «дорожных карт»
и программ мер по реализации Концепции принять во внимание мероприятия по обеспечению выполнения целевых показателей, утвержденных в соответствии с настоящим пунктом.
2. Установить, что начиная с 1 января 2021 года:
лицензирование концертно-зрелищной деятельности, ведение государственного реестра лицензиатов, внесение сведений об их деятельности и достижениях осуществляются посредством Единого онлайн-портала участников концертно-зрелищной деятельности;
отменяются сборы, взыскиваемые за выдачу разового разрешения на проведение концертно-зрелищного мероприятия;
исходя из основных функций и задач государственных органов
и организаций, массовые культурные и концертно-зрелищные мероприятия, проводимые по их инициативе, проводятся на основе ежегодно утверждаемых календарных планов массовых культурных и концертно-зрелищных мероприятий (далее – календарные планы);
в решениях Президента Республики Узбекистан, Кабинета Министров и органов государственной власти на местах, предусматривающих проведение государственных мероприятий,
не предусмотренных в календарных планах, указываются заказчики и источники финансирования услуг по организации данных мероприятий;
все услуги, оказываемые лицами, осуществляющими концертно-зрелищную деятельность по заказу государственных органов и других организаций, предоставляются на основе заключаемых письменных и возмездных договоров, за исключением обязательств, вытекающих из трудовых договоров, заключенных
с работниками государственных учреждений, осуществляющих концертно-зрелищную деятельность.
3. Установить, что недопускается привлечение на общественных началах творческих деятелей и исполнителей на государственные и иные мероприятия, проводимые Министерством культуры Республики Узбекистан (далее – Министерство культуры) и другими государственными органами.
4. Министерству культуры, Министерству финансов, Союзу композиторов и бастакоров Узбекистана, Министерству дошкольного образования и Министерству народного образования Республики Узбекистан обеспечить начиная с 2020/2021 учебного года издание и полную доставку образовательным учреждениям сборников нот и специальной музыкальной литературы за счет средств Государственного бюджета Республики Узбекистан.
5. Внедрить начиная с 1 сентября 2020 года порядок предоставления 50-процентной скидки по арендной плате
за концертные программы, проведенные в концертных организациях, дворцах культуры, других учреждениях системы государственных органов и организаций на основе полного живого исполнения.
6. Поддержать инициативы представителей сферы культуры
и искусства о создании Палаты по защите авторских прав работников искусства, творческих деятелей и исполнителей (далее – Палата).
Установить, что Палата является организацией, управляющей имущественными правами на коллективной основе.
Министерству культуры обеспечить выделение 1 миллиарда сумов за счет средств Фонда развития культуры и искусства
при Министерстве культуры для поддержки деятельности Палаты
на первоначальном этапе.
Заместителю Премьер-министра Республики Узбекистан Мусаеву Б.А. и министру культуры Назарбекову О.А. оказывать всестороннее содействие в организации деятельности Палаты
и других организаций, управляющих имущественными правами
на коллективной основе.
7. Установить, что при обращении организаций, управляющих имущественными правами на коллективной основе, в суд с иском
в рамках полномочий, предоставленных непосредственно правообладателями либо их правопреемниками, данным организациям предоставляется отсрочка по уплате государственной пошлины с последующим ее взысканием с виновной стороны.
8. Разрешить начиная с 1 сентября 2020 года постановку
и исполнение драматических, музыкальных и музыкально-драматических произведений, приобретенных Министерством культуры и предназначенных для публичного исполнения, также
в частных театрах.
При этом определить, что выплата авторских гонораров
за постановку и исполнение в частных театрах произведений производится за счет средств, ежегодно выделяемых Фонду развития культуры и искусства при Министерстве культуры
из Государственного бюджета Республики Узбекистан, а также
в рамках иных доходов данного Фонда.
9. Принимая во внимание богатую историю, неоценимый вклад
в дело формирования и развития школы узбекского национального кукольного театра, присвоить Республиканскому кукольному театру наименование Узбекский национальный кукольный театр.
Министерству культуры, Министерству финансов совместно
с хокимиятами Навоийской, Наманганской, Сырдарьинской
и Ташкентской областей в двухмесячный срок внести в Кабинет Министров проект правительственного решения об образовании
в данных областях кукольных театров.
10. Министерству экономического развития и сокращения бедности, Министерству финансов, Министерству культуры
и Министерству строительства Республики Узбекистан:
в программах развития социальной и производственной инфраструктуры Республики Узбекистан на 2021–2023 годы предусмотреть строительство в 2021 году в Навоийской, Наманганской, Сырдарьинской, Кашкадарьинской, Хорезмской
и Ташкентской областях зданий кукольных театров, реконструкцию и оснащение современным оборудованием отведенных зданий;
обеспечить полное финансирование работ по реконструкции зданий и сооружений Государственного учреждения «Узбекский государственный цирк», строительству дополнительных помещений для содержания животных и оснащению их современным оборудованием, а также полному завершению и сдаче в эксплуатацию до конца текущего года работ по строительству, реконструкции и оснащению за счет оптимизированных средств в рамках программы развития социальной и производственной инфраструктуры в 2020 году.
11. Совету Министров Республики Каракалпакстан
и хокимиятам областей совместно с Министерством культуры
и Министерством финансов за счет средств республиканского бюджета Республики Каракалпакстан и бюджетов областей обеспечить в течение 2020–2021 годов создание и постоянную деятельность в каждом регионе передвижных цирков (шапито, групп канатоходцев) и зоопарков.
12. Установить с 1 сентября 2020 года порядок, в соответствии
не требуется получение разрешения на проведение массового мероприятия и других документов разрешительного характера
для зрелищных мероприятий, проводимых передвижными цирками (шапито, группами канатоходцев), при этом организаторы мероприятия не менее чем за 10 дней в письменной форме уведомляют органы внутренних дел о месте и времени их проведения;
органы внутренних дел, Национальная гвардия и органы Министерства по чрезвычайным ситуациям обеспечивают общественный порядок и пожарную безопасность на зрелищных мероприятиях, проводимых передвижными цирками (шапито, группами канатоходцев) без взимания платы;
за мероприятия, проводимые передвижными цирками (шапито, группами канатоходцев) в парках культуры и отдыха и спортивных сооружениях системы государственных органов и организаций,
а также скверах и на других открытых пространствах, арендная плата и другие виды платежей не взимаются;
деятельность по сохранению и использованию объектов нематериального культурного наследия (дорбоз, аския и лапар) входит в Перечень видов деятельности (услуг, работ), по которым выдаются временные трудовые удостоверения самозанятым гражданам (за исключением лиц, осуществляющих деятельность
в структуре центров культуры), на их доходы, получаемые от данной деятельности, не применяется подоходный налог, взимаемый с физических лиц.
13. В системе Министерства культуры:
ввести в структуру центрального аппарата Министерства культуры должность заместителя министра, ответственного
по вопросам развития учреждений культуры и любительского искусства, широкого внедрения информационных технологий
и цифровизации сферы;
образовать на базе факультета «Узбекское искусство макома» Государственной консерватории Узбекистана и соответствующих направлений образования и специальностей Узбекского государственного института искусств и культуры базовое высшее образовательное учреждение по подготовке кадров по направлениям «искусство исполнения макома», «искусство бахши» и «катта ашула» – Узбекский национальный институт музыкального искусства имени Юнуса Раджаби;
образовать Научно-исследовательский институт культурного наследия в форме государственного учреждения;
преобразовать Республиканскую специализированную школу эстрады и цирка в Республиканский колледж эстрады и цирка имени Карима Зарипова;
преобразовать республиканские специализированные музыкальные академические лицеи имени В.Успенского и Р.Глиэра в соответственно республиканские специализированные музыкальные школы имени В.Успенского и Р.Глиэра
с распространением на них льгот, установленных для школ-интернатов;
образовать на базе Академического лицея одаренных детей при Государственной консерватории Узбекистана и Ташкентской специализированной школы культуры Республиканский колледж музыки и искусства в системе Министерства культуры.
14. Начиная с сентября 2020 года в государственных музеях первое воскресенье каждого месяца объявить «днем открытых дверей».
Установить, что в «день открытых дверей» граждане бесплатно допускаются в государственные музеи к музейным предметам и музейным коллекциям.
15. Министерству культуры, Министерству финансов, Совету Министров Республики Каракалпакстан и хокимиятам областей обеспечить создание краеведческих музеев в каждом районе
и городе в форме филиалов государственных музеев истории
и культуры на протяжении 2020–2025 годов с включением их
в перечень музеев, филиалов и отделов музеев, финансируемых
за счет Государственного бюджета Республики Узбекистан.
16. Возложить задачи по координации научно-исследовательской и методической деятельности всех музеев, обеспечению их взаимодействия в данных направлениях, повышению научного потенциала кадров в сфере искусства – на Государственный музей искусств Узбекистана, в сфере культуры и истории – на Государственный музей истории Узбекистана.
Министерству культуры и Академии наук в срок до 1 января 2021 года принять меры по созданию в Государственном музее искусств Узбекистана и Государственном музее истории Узбекистана специализированных научных советов и научно-методических советов по направлениям «музееведение», «искусствоведение», «культурология» в порядке, установленном законодательством.
Министерству культуры совместно с Министерством финансов и Министерством занятости и трудовых отношений в двухмесячный срок внести в Кабинет Министров предложение об увеличении с 1 января 2021 года базового должностного оклада работников музеев, имеющих ученую степень.
17.Кабинету Министров Республики Узбекистан в месячный срок обеспечить распространение на сферу музеев положительного опыта создания «клубов друзей» передовых творческих организаций.
18. Принимая во внимание роль культуры и искусства
в социально-духовной жизни общества, а также в целях поддержки работников данной сферы одобрить предложение палат Олий Мажлиса Республики Узбекистан, Министерства культуры, Национального агентства «Узбеккино», Академии художеств Узбекистана, Союза писателей Узбекистана, Союза композиторов
и бастакоров Узбекистана, Союза театральных деятелей Узбекистана, Республиканского центра духовности и просветительства и широкой общественности об объявлении 15 апреля Днем работников культуры и искусства Республики Узбекистан.
Министерству культуры в десятидневный срок внести
в установленном порядке в Кабинет Министров проект закона
«Об учреждении Дня работников культуры и искусства Республики Узбекистан».
19. Абзац первый подпункта «а» пункта 6 Указа Президента Республики Узбекистан от 14 января 2019 года №УП–5630 «О мерах по коренному совершенствованию системы управления государственными активами, антимонопольного регулирования и рынка капитала» дополнить словами «за исключением объектов недвижимого имущества материального культурного наследия, относящихся к государственному имуществу».
20. Министерству культуры совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами:
в двухнедельный срок внести в Кабинет Министров проект постановления Президента Республики Узбекистан «О мерах
по совершенствованию деятельности Министерства культуры Республики Узбекистан»;
21.Контроль за исполнением настоящего Указа возложить
на советника Президента Республики Узбекистан Абдувахитова А.А. и заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан