Бугунги кунда жамиятимиз ҳаётида “Инсон қадри учун, инсон бахти учун”, деган эзгу ғояни чуқур қарор топтиришда барча миллий ва диний қадриятларимиз қатори инсонпарварлик, саховат, шукроналик ва бағрикенглик каби олижаноб фазилатларни ўзида мужассам этган муборак Қурбон ҳайити ҳам ғоят муҳим аҳамият касб этиб бормоқда. Айниқса, мамлакатимизда ижтимоий давлат барпо этиш, юртдошларимиз ўртасида меҳр-оқибатни кучайтириш, ёрдамга муҳтож инсонларни қўллаб-қувватлаш, ҳеч кимни меҳр ва эътибордан четда қолдирмаслик борасида бу байрамнинг безавол анъаналари биз учун куч-ғайрат ва илҳом манбаи бўлиб хизмат қилмоқда.
Қурбон ҳайитини ана шу жараёнларга мос ҳолда муносиб нишонлаш, юртимизда тинчлик-осойишталик, дўстлик ва ҳамжиҳатлик муҳитини янада мустаҳкамлаш мақсадида қарор қиламан:
1. Ўзбекистон мусулмонлари идорасининг 2026 йилда муборак Қурбон ҳайитининг биринчи куни 27 май – чоршанба кунига тўғри келиши ҳақидаги ахбороти маълумот учун қабул қилиниб, мамлакатимизда 27 май Қурбон ҳайити байрами сифатида кенг нишонлансин.
(а) Меҳнат кодексининг 208-моддасига мувофиқ, Қурбон ҳайитнинг биринчи куни ишланмайдиган байрам куни сифатида белгилангани;
(б) Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2025 йил 24 декабрдаги “2026 йилда расмий саналарни нишонлаш даврида қўшимча ишланмайдиган кунларни белгилаш ва дам олиш кунларини кўчириш тўғрисида”ги ПФ–257-сон Фармони билан қуйидагилар қўшимча дам олиш куни сифатида белгилангани:
(i) иш ҳафтасининг туридан қатъи назар барча ходимлар учун 2026 йилнинг 28 май – пайшанба, 29 май – жума кунлари;
(ii) олти кунлик иш ҳафтасида ишлайдиган ходимлар учун 30 май – шанба куни.
3. Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳокимликлари Дин ишлари бўйича қўмита, Ўзбекистон маҳаллалари уюшмаси, Ижтимоий ҳимоя миллий агентлиги ва бошқа ҳамкор ташкилотлар билан биргаликда ҳудудларда Қурбон ҳайитини халқимизнинг миллий анъана ва урф-одатларига уйғун ҳолда, кўтаринки кайфиятда ўтказиш бўйича тегишли чора-тадбирларни амалга оширсин.
6. Мазкур қарорнинг ижросини назорат қилиш Ўзбекистон Республикаси Бош вазири А.Н. Арипов ва Ўзбекистон Республикаси Президентининг маслаҳатчиси С.У. Умурзаков зиммасига юклансин.

Сегодня в глубоком утверждении в жизни нашего общества благородного принципа «Во имя чести и достоинства человека, во имя его счастья» наряду с другими национальными и религиозными ценностями возрастает значение священного Курбан хайита, воплощающего в себе такие благородные качества, как гуманизм, милосердие, умение быть благодарным и великодушие. В ходе построения в нашей стране социального государства немеркнущие традиции этого праздника, особенно доброта и взаимопонимание в отношениях между соотечественниками, поддержка нуждающихся в помощи, проявление внимания и заботы о каждом человеке, служат для нас источником силы, энергии и вдохновения.
В целях достойного празднования Курбан хайита в соответствии с этими процессами, дальнейшего укрепления в стране атмосферы мира и спокойствия, дружбы и согласия постановляю:
1. Принимая во внимание информацию Управления мусульман Узбекистана о совпадении в 2026 году первого дня священного Курбан хайита с 27 мая – средой, широко отметить в стране 27 мая как праздник Курбан хайит.
a) согласно статье 208 Трудового кодекса первый день Курбан хайита установлен нерабочим праздничным днем;
б) в соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан от 24 декабря 2025 года № УП–257 «Об установлении дополнительных нерабочих дней в период празднования официальных дат и переносе выходных дней в 2026 году» дополнительными нерабочими днями определены:
(i) для всех работников независимо от видов рабочей недели: четверг 28 мая, пятница 29 мая 2026 года;
(ii) для работников при шестидневной рабочей неделе: суббота 30 мая.
3. Совету Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятам областей и города Ташкента совместно с Комитетом по делам религий, Ассоциацией махаллей Узбекистана, Национальным агентством социальной защиты и другими организациями-партнерами принять соответствующие меры по проведению Курбан хайита в регионах в созвучии с национальными традициями и обычаями нашего народа.
6. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан А.Н. Арипова и советника Президента Республики Узбекистан С.У. Умурзакова.