Ўзбекистон Республикаси давлат мустақиллигининг 35 йиллигини кенг нишонлашга тайёргарлик кўриш ва уни ўтказиш тўғрисида
150
Миллий суверенитет ва давлат мустақиллиги ҳар қайси мамлакатнинг сиёсий, ижтимоий, иқтисодий, маданий тараққиётининг энг асосий шарти ва гаровидир. Бу ҳал қилувчи омиллар давлатнинг халқаро ҳуқуқ субъекти сифатида дунё ҳамжамиятида муносиб ўрин эгаллаши, халқнинг тинч ва фаровон ҳаётини таъминлаш, унинг барча манфаатларини ҳимоя қилишга хизмат қилади.
Бизнинг миллий мустақиллигимиз мард ва матонатли халқимизнинг қатъий иродаси, истиқлол йўлида курашган фидойи аждодларимиз орзу-умидларининг рўёби бўлиб, Янги Ўзбекистонни барпо этишга қаратилган эзгу ишларимизнинг мустаҳкам асоси, келажак авлодларимиз учун безавол етказишимиз шарт бўлган буюк ва муқаддас қадриятдир.
Мамлакатимизнинг миллий суверенитети ва давлат мустақиллиги ғояларининг сиёсий-ҳуқуқий кафолатларини ўзида мужассам этган янги таҳрирдаги Конституциямиз ҳамда “Ўзбекистон – 2030” стратегияси асосидаги тараққиёт йўлимиз инсон қадр-қимматини юксалтириш, кўп миллатли жамиятимизда дўстлик ва ҳамжиҳатлик муҳитини мустаҳкамлаш, миллий урф-одат ва анъаналарни асраб-авайлаш, юртимизда тинчлик ва барқарорликни таъминлаш, унинг мудофаа қобилиятини кучайтириш, минтақада яхши қўшничиликни ривожлантириш ҳамда Ватанимизнинг халқаро обрў-эътиборини оширишда мустаҳкам таянч бўлиб келмоқда.
Миллий истиқлолимизнинг давлатчилигимиз тарихи, ҳозирги ва келажак ҳаётимиз учун беқиёс аҳамиятини ҳисобга олиб, Ўзбекистон Республикаси давлат мустақиллигининг 35 йиллигини Янги Ўзбекистоннинг бугунги улкан салоҳияти ва жаҳон майдонидаги нуфузига мувофиқ юксак даражада, муносиб нишонлаш мақсадида қарор қиламан:
(а) “Ягона Ватан, ягона халқ бўлиб, янги ҳаёт ва келажак яратамиз!” деган бош ғояни ўзида мужассам этган ғоявий-бадиий концепция ва дастур 1- ва 2-иловаларга мувофиқ;
(б) Ўзбекистон Республикаси давлат мустақиллигининг 35 йиллигини нишонлашга тайёргарлик кўриш ва ўтказиш бўйича республика комиссияси таркиби 3-иловага мувофиқ тасдиқлансин.
2. Республика комиссияси (А. Арипов):
(а) мустақилликнинг 35 йиллигини Қорақалпоғистон Республикаси, Тошкент шаҳри, вилоят ва туман (шаҳар) марказларида, барча маҳаллалар, қишлоқ ва овулларда, шунингдек, вазирлик ва идоралар тизимида муносиб нишонлаш мақсадида концепциянинг мазмуни
ва асосий йўналишларига мувофиқ чора-тадбирлар дастурларини ишлаб чиқиш ва ижро этишни таъминлаш.
Бунда қуйидаги устувор йўналишларга алоҳида эътибор қаратиш:
(i) Янги Ўзбекистондаги амалга оширилаётган ислоҳотлар натижасида юзага келган улкан имконият ва ютуқларни кенг ёритиш;
(ii) мамлакатимиз иқтисодиёти барқарор суръатларда жадал ривожланиб бораётганлиги натижасида фуқароларимизнинг турмуш фаровонлиги ортиб бораётганлигини кўрсатиб бериш;
(iii) юртимизнинг тинчлиги ва чегаралар дахлсизлигини таъминлашга хизмат қилувчи мудофаа салоҳиятини мустаҳкамлаш борасидаги ислоҳотларни ёритиш;
(iv) истиқлол туфайли миллий қадриятлар, давлатчилик, фуқаролик жамияти институтлари, жумладан, маҳалла тизимини ривожлантириш бўйича эришилган ютуқ ва натижалар аҳамиятини таъкидлаш;
(v) нуронийлар, хотин-қизлар ва ижтимоий ҳимояга муҳтож қатлам манфаатларини таъминлашга, ёшларнинг “Янги Ўзбекистоннинг бунёдкорлари” сифатида билим ва касб эгаллашлари, тадбиркорлик ташаббуслари ва истеъдодларини рўёбга чиқаришга зарур шароитлар яратилганлигига урғу қаратиш;
(vi) миллатлараро дўстлик ва динлараро бағрикенглик муҳитини сақлаш ва кучайтиришни барча фуқароларнинг муқаддас бурчи сифатида тарғиб қилиш;
(vii) байрам тадбирларига барча ёшлар, ижтимоий ва этник гуруҳлар ҳамда ватандошларнинг фаол жалб этилишини таъминлаш;
(б) илм-фан, таълим, маданият, адабиёт ва санъат намояндалари, спортчилар, жамоатчилик вакилларидан иборат бадиий-ижодий гуруҳлар тузиш ҳамда улар иштирокида апрель – сентябрь ойлари давомида республика бўйлаб кенг кўламдаги маънавий-маърифий тадбирлар ва ижтимоий лойиҳаларни ўз ичига олган “Мустақиллик тўйи” (фестивали) тадбирларини ўтказиш;
(в) Тошкент шаҳрида ўтказиладиган асосий байрам тадбирига тайёргарлик кўришда таниқли сценарист ва режиссёрлар, шоир ва ёзувчилар, хонанда ва бастакорлар, балетмейстерлар, саҳна рассомлари, истеъдодли ёш ижрочиларни жалб этиш;
(г) мустақилликнинг 35 йиллиги арафасида мамлакатимизнинг йирик саноат, маданият, таълим ва спорт муассасаларининг тантанали очилиш маросимларини юқори савияда ташкил этиш чораларини кўрсин.
3. Белгилансинки, Маданият вазирлиги Тошкент шаҳрида бўлиб ўтадиган асосий байрам тадбирига тайёргарлик кўриш ва уни ўтказиш бўйича масъул ташкилот ҳисобланади.
4. Бадиий академия, Маданият вазирлиги, Ёзувчилар уюшмаси, Республика Маънавият ва маърифат маркази 2026 йил 1 июнга қадар миллий мустақиллик ва суверенитет ғояларини, Янги Ўзбекистон бунёдкорлари қиёфасини ўзида акс эттирган “Ватан фидойилари” рамзий монументининг эскиз лойиҳасини ишлаб чиқсин ва Вазирлар Маҳкамасига киритсин.
Ушбу монумент Қорақалпоғистон Республикаси, вилоятлар, туман ва шаҳарларда 2026–2030 йилларда барпо этилаётган умуммиллий бирдамлик боғларининг марказий қисмида ўрнатилиши ҳисобга олинсин.
5. Республика Маънавият ва маърифат маркази Янги Ўзбекистон тараққиёти тадқиқотлари институти, “Юксалиш” умуммиллий ҳаракати, “Тараққиёт стратегияси” маркази билан биргаликда 2026 йил 1 августга қадар ҳар бир соҳада амалга оширилаётган ислоҳотлар, уларнинг натижалари ва эришилган ютуқларга бағишланган “Мустақиллик зафарномаси” махсус китоб-альбомини тайёрласин.
6. Ёшлар ишлари агентлиги, Республика Маънавият ва маърифат маркази 2026 йил апрель ойидан ижтимоий тармоқларда #Mustaqillik35, #Uzb35 хештеглари остида тарғибот акцияларини (флешмоблар, подкастлар, викторина ва бошқалар) бошласин.
7. Кинематография агентлиги, Ўзбекистон Миллий телерадиокомпанияси, Ўзбекистон миллий медиа бирлашмаси 2026 йил апрель ойидан бошлаб “35 йиллик Истиқлол йилномаси” рукнида мустақиллигимизнинг тарихий босқичлари, эришилган ютуқлар ва бунёдкорлик ишларини ёритувчи туркум ҳужжатли фильмлар, кўрсатувлар тайёрлаш ва телеканалларда намойиш этилишини таъминласин.
8. Олий Мажлис Қонунчилик палатаси ва Сенати, Адлия вазирлиги ҳамда Қонунчилик ва ҳуқуқий сиёсат институтининг 2026 йил август ойида Тошкент шаҳрида “Мустақил Ўзбекистон – 35 йиллик тараққиёт йўли: ислоҳотлар, натижалар ва истиқболлар” мавзусида халқаро илмий-амалий конференцияни ўтказиш тўғрисидаги таклифига розилик берилсин.
9. Миллатлараро муносабатлар ва хориждаги ватандошлар масалалари бўйича қўмита “Ватандошлар” жамоат фонди, Республика Маънавият ва маърифат маркази, Ташқи ишлар вазирлиги, Ёзувчилар уюшмаси билан биргаликда 2026 йил август–сентябрь ойларида хориждаги ватандошлар ва ўзбек диаспораси вакиллари иштирокида “Мустақил Ўзбекистон – ғурурим, ифтихорим” шиори остида маданий-маърифий тадбирлар ташкил этсин.
10. Марказий банк 2026 йил 1 сентябрга қадар “Мустақилликнинг 35 йиллиги” эсдалик олтин тангасини зарб этиш чораларини кўрсин.
11. Ўзбекистон маҳаллалари уюшмаси, Транспорт вазирлиги 2026 йил 1 майга қадар тегишлича янги ташкил этилган маҳаллалардан ҳамда темир йўл станцияларидан бирига “Мустақилликнинг 35 йиллиги” номини бериш бўйича таклифларни киритсин.
12. Белгилаб қўйилсинки, ўтказиладиган байрам тадбирлари:
(а) Қорақалпоғистон Республикаси ва вилоятларда – тегишли маҳаллий бюджетларнинг қўшимча манбалари ҳамда ҳомийлик маблағлари ҳисобидан;
(б) Тошкент шаҳрида – Республика комиссияси томонидан тасдиқланган харажатлар сметасига мувофиқ Ўзбекистон Республикасининг республика бюджети ва Тошкент шаҳар маҳаллий бюджети маблағлари ҳисобидан тенг улушларда молиялаштирилади.
13. Ўзбекистон Миллий телерадиокомпанияси, Ўзбекистон Миллий ахборот агентлиги, “Дунё” ахборот агентлигига юртимиз мустақиллиги, Янги Ўзбекистоннинг ривожланиш йўли ва халқимизнинг бирдамлиги ҳақида туркум материаллар тайёрлаш ва тарқатиш тавсия этилсин.
14. Республика комиссияси мазкур қарор ижросини назорат қилиш, ҳар ойда Ўзбекистон Республикаси Президенти Администрациясига ахборот киритиб бориш, зарур ҳолларда, қўшимча чора-тадбирлар кўришни таъминласин.
15. Ушбу қарорнинг ижросини назорат қилиш Ўзбекистон Республикаси Бош вазири А.Н Арипов зиммасига юклансин.

О подготовке и проведении широкого празднования 35-й годовщины государственной независимости Республики Узбекистан
Национальный суверенитет и государственная независимость являются самым главным условием и гарантом политического, социального, экономического и культурного прогресса любой страны. Это – решающие факторы для обретения государством как субъектом международного права достойного места в мировом сообществе, обеспечения мирной и благополучной жизни народа, защиты всех его интересов.
Национальная независимость – подлинное проявление воли нашего мужественного и стойкого народа, воплощение надежд и чаяний героических предков, боровшихся за независимость, основа нашей благородной работы по строительству Нового Узбекистана, величайшая и священная ценность, которую мы должны сохранить и передать будущим поколениям.
Наш путь развития, основанный на Конституции в новой редакции и Стратегии «Узбекистан – 2030», воплотивших в себе политико-правовые гарантии принципов национального суверенитета и государственной независимости страны, служит прочной опорой в возвеличивании чести и достоинства человека, его жизненных интересов, укреплении атмосферы дружбы и согласия в нашем многонациональном обществе, сохранении национальных традиций и обычаев, обеспечении мира и стабильности в стране, укреплении ее обороноспособности, развитии в регионе отношений добрососедства и укреплении международного авторитета Родины.
Учитывая неоценимое значение национальной независимости для истории государственности, нашей сегодняшней и будущей жизни, в целях достойного празднования 35-й годовщины государственной независимости Республики Узбекистан на высоком уровне в соответствии с нынешним огромным потенциалом и авторитетом Нового Узбекистана в мировом сообществе постановляю:
(а) концепцию и программу, отражающие главную идею «Единой Родиной, единым народом мы построим новую жизнь, новое будущее!», согласно приложениям №№ 1 и 2;
(б) состав Республиканской комиссии по подготовке и проведению празднования 35-й годовщины государственной независимости Республики Узбекистан согласно приложению № 3.
2. Республиканской комиссии (А.Арипов) реализовать меры:
(а) в целях достойного празднования 35-й годовщины независимости в Республике Каракалпакстан, городе Ташкенте, областных и районных центрах (городах), во всех махаллях, селах и аулах, а также в системе министерств и ведомств – по обеспечению разработки и исполнения программ мероприятий в соответствии с содержанием и основными направлениями концепции.
При этом особое внимание уделить следующим приоритетным направлениям:
(i) широкому освещению огромных возможностей и достижений, созданных в результате реформ, осуществляемых в Новом Узбекистане;
(ii) демонстрации роста благосостояния населения в результате ускоренного устойчивого развития экономики страны;
(iii) освещению реформ по укреплению оборонного потенциала страны, служащих обеспечению мира и неприкосновенности границ;
(iv) значению успехов и результатов, достигнутых благодаря независимости в развитии национальных ценностей, государственности, институтов гражданского общества, в том числе системы махалли;
(v) обеспечению интересов старшего поколения, женщин и социально уязвимых слоев населения, формированию необходимых условий для получения молодежью знаний и профессий, реализации их предпринимательских инициатив и талантов как «созидателей Нового Узбекистана»;
(vi) разъяснению необходимости сохранения и укрепления атмосферы межнациональной дружбы и межрелигиозной толерантности как священного долга всех граждан;
(vii) обеспечению активного вовлечения в праздничные мероприятия молодежи, всех социальных и этнических групп соотечественников;
(б) по созданию художественно-творческих групп из числа деятелей науки, образования, культуры, литературы и искусства, спортсменов, представителей общественности и проведению по всей республике с их участием в течение апреля – сентября мероприятий Фестиваля независимости, включающих в себя масштабные духовно-просветительские мероприятия и социальные проекты;
(в) привлечению известных сценаристов и режиссеров, поэтов и писателей, певцов и композиторов, балетмейстеров, художников сцены, талантливых молодых исполнителей к подготовке главного праздничного мероприятия, проводимого в городе Ташкенте;
(г) организации на высоком уровне в преддверии 35-й годовщины независимости торжественных церемоний открытия крупных промышленных, культурных, образовательных и спортивных объектов страны.
3. Ответственным за подготовку и проведение основного праздничного мероприятия в городе Ташкенте определить Министерство культуры.
4. Академии художеств, Министерству культуры, Союзу писателей, Республиканскому центру духовности и просветительства в срок до 1 июня 2026 года разработать и внести в Кабинет Министров эскизный проект символического монумента «Ватан фидойилари», воплощающего идеи национальной независимости и суверенитета, образы созидателей Нового Узбекистана.
Принять к сведению, что этот монумент будет установлен в центральной части парков общенационального единства, возводимых в 2026–2030 годах в Республике Каракалпакстан, областях, районах и городах.
5. Республиканскому центру духовности и просветительства совместно с Институтом исследований развития Нового Узбекистана, Общенациональным движением «Юксалиш» и Центром «Стратегия развития» в срок до 1 августа 2026 года подготовить специальную книгу-альбом «Мустакиллик зафарномаси» («Летопись независимости»), посвященную реформам в каждой сфере, их результатам и достижениям.
6. Агентству по делам молодежи, Республиканскому центру духовности и просветительства с апреля 2026 года запустить в социальных сетях пропагандистские акции (флешмобы, подкасты, викторины и другие) под хэштегами #Mustaqillik35, #Uzb35.
7. Агентству кинематографии, Национальной телерадиокомпании Узбекистана, Национальной медиаассоциации Узбекистана начиная с апреля 2026 года под рубрикой «35 йиллик Истиқлол йилномаси» («Хроника 35 лет Независимости») обеспечить подготовку и показ на телеканалах цикла документальных фильмов и передач, освещающих исторические этапы нашей независимости, достижения и созидательную работу народа.
8. Согласиться с предложением Законодательной палаты и Сената Олий Мажлиса, Министерства юстиции и Института законодательства и правовой политики о проведении в августе 2026 года в городе Ташкенте международной научно-практической конференции на тему «Независимый Узбекистан – 35-летний путь развития: реформы, результаты и перспективы».
9. Комитету по вопросам межнациональных отношений и соотечественников за рубежом совместно с Общественным фондом «Ватандошлар», Республиканским центром духовности и просветительства, Министерством иностранных дел, Союзом писателей в августе –сентябре 2026 года организовать культурно-просветительские мероприятия под девизом «Моя гордость – независимый Узбекистан» с участием соотечественников и представителей узбекской диаспоры за рубежом.
10. Центральному банку в срок до 1 сентября 2026 года принять меры по чеканке памятной золотой монеты «Мустакилликнинг 35 йиллиги».
11. Ассоциации махаллей Узбекистана, Министерству транспорта в срок до 1 мая 2026 года внести предложения о присвоении соответственно одной из вновь образованных махаллей и одной из железнодорожных станций названия «Мустакилликнинг 35 йиллиги».
12. Установить, что проводимые праздничные мероприятия финансируются:
(а) в Республике Каракалпакстан и областях – за счет дополнительных источников соответствующих местных бюджетов и спонсорских средств;
(б) в городе Ташкенте – в равных долях за счет средств республиканского бюджета Республики Узбекистан и местного бюджета города Ташкента согласно смете расходов, утверждаемой Республиканской комиссией.
13. Рекомендовать Национальной телерадиокомпании Узбекистана, Национальному информационному агентству Узбекистана, Информационному агентству «Дунё» подготовить и распространить цикл материалов о независимости нашей страны, пути развития Нового Узбекистана и единстве нашего народа.
14. Республиканской комиссии обеспечить контроль за исполнением настоящего постановления, ежемесячное внесение информации в Администрацию Президента Республики Узбекистан, при необходимости принятие дополнительных мер.
15. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан А.Н.Арипова.