“Ўзбекистон Республикаси мустақиллигининг 35 йиллиги” эсдалик нишонини таъсис этиш тўғрисида
Ватанимиз истиқлолининг миллий давлатчилигимиздаги роли ва Янги Ўзбекистонимизнинг бугунги ва келгуси тараққиётидаги аҳамиятини чуқур англаган ҳолда, Ўзбекистон Республикаси мустақиллигининг 35 йиллигини мамлакатимизнинг улкан салоҳияти ва жаҳон майдонидаги юксак нуфузига муносиб тарзда нишонлаш учун ҳар томонлама пухта тайёргарлик кўрилмоқда.
Мустақиллик – мард ва олижаноб халқимизнинг қатъий иродаси, истиқлол йўлида кураш олиб борган фидойи аждодларимизнинг жасорати ва матонати билан қўлга киритилган, Янги Ўзбекистонни барпо этишга қаратилган эзгу ишларимизнинг асоси, келажак авлодларимиз учун безавол етказишимиз шарт бўлган буюк ва муқаддас қадриятдир.
Айнан истиқлол туфайли янгиланган конституциямиз ҳамда “Ўзбекистон – 2030” стратегияси асосидаги тараққиёт йўлимиз юртимизни ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш, инсон қадр-қимматини улуғлаш, жамиятимизда тинчлик ва барқарорлик, дўстлик ва ҳамжиҳатлик муҳитини мустаҳкамлаш, буюк тарихимиз ҳамда миллий урф-одат ва анъаналаримизни асраб-авайлаш, минтақамизда яхши қўшничилик муносабатларини қарор топтириш, мамлакатимизнинг халқаро обрў-эътиборини юксалтиришда мустаҳкам асос бўлиб хизмат қилмоқда.
Шунинг учун ҳам амалга оширилаётган кенг кўламли ислоҳотлар натижасида юртимиз қиёфаси тубдан ўзгариб, одамларнинг эртанги кунга бўлган ишончи ортмоқда, онгу тафаккури ва дунёқараши янгиланмоқда.
Бу борадаги ишларимизни изчил давом эттириш ва янги босқичга кўтариш, шунингдек, мамлакатимиз мустақиллигини мустаҳкамлаш, унинг иқтисодий қудрати ва салоҳияти, жаҳон майдонидаги нуфузини оширишга муносиб ҳисса қўшаётган, ўзининг кўп йиллик фидокорона меҳнати, юксак касбий маҳорати ва ижтимоий ҳаётдаги фаол иштироки билан эл-юрт ҳурматига сазовор бўлган ватандошларимизни муносиб тақдирлаш мақсадида:
1. “Ўзбекистон Республикаси мустақиллигининг 35 йиллиги” эсдалик нишони таъсис этилсин.
2. “Ўзбекистон Республикаси мустақиллигининг 35 йиллиги” эсдалик нишонининг Низоми ва тавсифи 1- ва 2-иловаларга мувофиқ тасдиқлансин.
3. Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси бир ой муддатда “Ўзбекистон Республикаси мустақиллигининг 35 йиллиги” эсдалик нишонлари ҳамда уларнинг гувоҳномалари белгиланган тартибда тайёрланишини таъминласин.
4. Мазкур Фармоннинг ижросини назорат қилиш Ўзбекистон Республикасининг Бош вазири А.Н. Арипов ва Ўзбекистон Республикаси Президенти Администрацияси раҳбари С.Ш. Мирзиёева зиммасига юклансин.

С глубоким осознанием роли независимости нашей Родины в национальной государственности и ее значения в сегодняшнем и будущем развитии Нового Узбекистана осуществляется основательная всесторонняя подготовка для празднования 35-й годовщины независимости Республики Узбекистан в соответствии с огромным потенциалом и высоким авторитетом страны на мировой арене.
Независимость – это твердая воля нашего мужественного и благородного народа, которая обретена благодаря смелости и стойкости наших самоотверженных предков, боровшихся за нее, это основа наших благих дел, направленных на создание Нового Узбекистана, это великая и священная ценность, которую мы должны бережно передать будущим поколениям.
Наш путь прогресса на основе обновленной благодаря независимости Конституции и Стратегии «Узбекистан – 2030» служит прочной опорой в социально-экономическом развитии республики, возвеличивании чести и достоинства человека, укреплении в обществе атмосферы мира и стабильности, дружбы и сплоченности, сохранении нашей великой истории и национальных обычаев и традиций, утверждении в регионе добрососедских отношений, повышении международного авторитета нашей страны.
В результате осуществляемых широкомасштабных реформ кардинально меняется облик нашей страны, укрепляется вера людей в завтрашний день, меняется их мышление и мировоззрение.
В целях последовательного продолжения работы в этом направлении и ее выведения на новый уровень, а также достойного поощрения наших соотечественников, вносящих большой вклад в укрепление независимости, усиление экономической мощи и потенциала нашей страны, повышение ее авторитета на международной арене, добившихся уважения среди народа своим многолетним самоотверженным трудом, высоким профессиональным мастерством и активным участием в социальной жизни:
1. Учредить памятный знак «Ўзбекистон Республикаси мустақиллигининг 35 йиллиги».
2. Утвердить Положение и описание памятного знака «Ўзбекистон Республикаси мустақиллигининг 35 йиллиги» согласно приложениям №№ 1 и 2.
3. Кабинету Министров в месячный срок обеспечить в установленном порядке изготовление памятного знака «Ўзбекистон Республикаси мустақиллигининг 35 йиллиги» и бланков удостоверений к ним.
4. Контроль за исполнением настоящего Указа возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан Арипова А.Н. и руководителя Администрации Президента Республики Узбекистан Мирзиёеву С.Ш.