Электротехника саноатини янада ривожлантиришва маҳаллий маҳсулотларнинг рақобатбардошлигини оширишга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида
971
Республикада электротехника саноатини ривожлантириш ва модернизация қилиш, янги турдаги замонавий электротехника
ва электромаиший маҳсулотлар ишлаб чиқариш қувватларини яратиш, тармоқнинг инвестициявий ва экспорт салоҳиятини ошириш, шунингдек, маҳаллий ишлаб чиқарувчиларни ҳар томонлама қўллаб-қувватлаш бўйича тизимли чора-тадбирлар амалга оширилмоқда.
Мазкур йўналишлардаги ишларни янада жадаллаштириш, маҳаллий электротехника ва электромаиший маҳсулотларнинг рақобатбардошлигини ошириш, маҳсулот сотиш учун янги бозорларни ўзлаштириш, тармоқ корхоналарининг илмий-технологик, ишлаб чиқариш ва экспорт салоҳиятини ривожлантириш мақсадида:
1. 2021-2022 йиллар учун электротехника тармоғи самарадорлигининг қуйидаги асосий мақсадли кўрсаткичлари белгилансин:
мис хом ашёсини чуқур қайта ишлаш ҳажмини 2021 йилда 55 минг тоннага, 2022 йилда 70 минг тоннага етказиш;
маҳсулотлар ишлаб чиқариш ҳажмини 2021 йилда 15 триллион сўмгача, 2022 йилда 19 триллион сўмгача ошириш;
маҳсулотлар экспорти ҳажмини 2021 йилда 450 миллион АҚШ доллари2022 йилда 600 миллион АҚШ доллари миқдорида таъминлаш;
тармоқдаги иш ўринлари сонини 2021 йилда 27 мингтага, 2022 йилда 34 мингтага етказиш.
Электротехника саноатини ривожлантиришга кўмаклашиш бўйича ишчи гуруҳи (Д.Ш.Султанов) ушбу бандда белгиланган асосий мақсадли кўрсаткичлар бажарилишини таъминлаш ва уларни 2023 йилда камида 30 фоизга ошириш бўйича манзилли чора-тадбирларни амалга оширсин.
2. 2021-2022 йилларда электротехника саноатида янги ишлаб чиқариш қувватларини яратиш ва ишлаб чиқаришни диверсификация қилиш дастури 1, 1а ва 1б-иловаларга мувофиқ тасдиқлансин.
Экспорт ва инвестицияларни ривожлантириш масалалари бўйича Ҳукумат комиссиясига (С.У.Умурзаков) ушбу бандда назарда тутилган дастурга, зарур ҳолларда, ўзгартириш ва қўшимчалар киритиш ҳуқуқи берилсин.
3. 2021 йил 1 мартдан бошлаб электротехника ва электромаиший маҳсулотлар ишлаб чиқариш бўйича инвестиция лойиҳаларини амалга ошириш, шунингдек, айланма маблағларни тўлдириш учун электротехника тармоғи корхоналарига Марказий банк асосий ставкасининг 1,5 бараваридан ошмаган фоиз ставкаси билан миллий валютада бериладиган кредитларнинг 20 миллиард сўмгача бўлган қисми бўйича фоиз ставкасининг Марказий банк асосий ставкасидан ошган қисмини, бироқ 5 фоизли пунктдан
кўп бўлмаган миқдорда Тадбиркорлик фаолиятини қўллаб-қувватлаш давлат жамғармаси томонидан уч йил муддатгача компенсация қилиш тартиби ўрнатилсин.
4. Электротехника тармоғи корхоналарини Экспортни рағбатлантириш агентлиги томонидан қўллаб-қувватлашнинг қуйидаги чоралари жорий этилсин:
2024 йил 1 январга қадар электротехника ва электромаиший маҳсулотларни барча мамлакатларга, шу жумладан, қўшни давлатларга экспорт қилишда автомобиль, темир йўл ва ҳаво транспортида ташиш харажатларининг 50 фоизини, бироқ маҳсулотлар экспорт қийматининг (транспорт харажатларисиз) автомобиль транспортида 15 фоизидан, темир йўл транспортида 20 фоизидан кўп бўлмаган миқдорда қоплашга субсидиялар тақдим этиш;
молиялаштириш манбаларидан қатъи назар танловлар (тендерлар) доирасида аванс тўловларини амалга ошириш (қайтариш), хорижий валютадаги шартнома шартларини бажариш ва етказиб берилган товарлар (ишлар, хизматлар) бўйича кафолат муддатларини таъминлаш юзасидан маҳаллий тижорат банкларидан кафолатлар олишда гаров таъминоти сифатида кафолат суммасининг 50 фоизигача, бироқ 3 миллион АҚШ долларидан ошмаган миқдорда кафилликлар бериш.
Экспорт ва инвестицияларни ривожлантириш масалалари бўйича Ҳукумат комиссияси (С.У.Умурзаков) бир ой муддатда ушбу бандда назарда тутилган қўллаб-қувватлаш чораларини амалга ошириш тартибини тасдиқласин.
5. 2021 йил 1 апрелдан 2024 йил 1 январга қадар муддатга ҳисобот даври якунлари бўйича электротехника маҳсулотларини сотишдан тушган тушуми миқдори умумий тушумининг 80 фоизидан кам бўлмаган электротехника тармоғи корхоналарига фойда солиғи ва мол-мулк солиғи бўйича ставкаларни 50 фоизга камайтириш тарзида солиқ имтиёзлари берилсин.
Белгилаб қўйилсинки, ушбу бандда назарда тутилган солиқ имтиёзларининг берилиши муносабати билан бўшаган маблағлар:
корхоналар томонидан дивидендлар кўринишида тақсимланмайди;
янги ишлаб чиқариш қувватларини яратиш ва мавжуд қувватларни модернизация қилишга йўналтирилади.
6. Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазирлиги, Молия вазирлиги ва “Ўзэлтехсаноат” уюшмасининг:
“Олмалиқ КМК” АЖ томонидан ишлаб чиқарилган мис катодини биржа савдоларига қўйишда унинг бошланғич нархини қўшилган қиймат солиғисиз Лондон металл биржаси нархидан 2021 йил 1 апрелдан – 8 фоиз2022 йилда – 6 фоиз ва 2023 йилда – 4 фоиз миқдорида чегирма билан, 2024 йил 1 январдан эса Лондон металл биржаси нархида (экспортга реализация қилинадиган нархда) белгилаш;
2021 йил 1 апрелдан бошлаб мис хом ашёсини биржа савдолари орқали харид қилишда юқори технологияли ишлаб чиқариш жараёнини жорий этган тармоқ корхоналари томонидан тўловнинг 25 фоизини аванс тарзида ва қолган 75 фоизини мис хом ашёси олинганидан сўнг 90 иш куни ичида ҳар ойда тенг улушларда амалга ошириш тартибини жорий этиш тўғрисидаги таклифлари қабул қилинсин.
Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазирлиги (Б.К.Абдиназаров) “Ўзэлтехсаноат” уюшмаси (М.М.Юнусов) билан биргаликда икки ҳафта муддатда юқори технологияли ишлаб чиқариш жараёнини жорий этган тармоқ корхоналарининг рўйхатини тасдиқлаб, “Ўзбекистон республика товар-хом ашё биржаси” АЖ га киритсин ва ушбу рўйхатни зарур ҳолларда янгилаб борсин.
мазкур қарорнинг 3 ва 4-бандларида назарда тутилган қўллаб-қувватлаш чоралари мис катоди ва мис катанкасини ишлаб чиқариш ҳамда экспорт қилишга татбиқ этилмайди;
“Ўзэлтехсаноат” уюшмасининг кафолатига асосан юқори технологияли ишлаб чиқариш жараёнини жорий этган корхоналарга товарларни экспорт қилишда ноль даражали солиқ ставкаси қўлланилиши натижасида ҳосил бўлган қўшилган қиймат солиғининг салбий фарқ суммаси уч кун ичида қоплаб берилади. Бунда, солиқ суммаси қоплаб берилганидан сўнг, камерал солиқ текшируви белгиланган тартибда амалга оширилади;
экспорт қилувчи электротехника саноати корхоналари томонидан товарлар улар бўйича тўловларни кечиктириб тўлаш шарти билан экспорт қилинганда, уларнинг айланма маблағларини тўлдириш учун револьвер кредитларни молиялаштиришга Экспортни рағбатлантириш агентлиги томонидан тижорат банкларига фоизсиз молиявий ресурслар тақдим этилади. Бунда, ушбу ресурслар ҳисобидан кредитлар тўловлар кечиктирилган муддатга ва экспорт қилинаётган маҳсулотлар қиймати миқдорида, бироқ 3 миллион АҚШ доллари эквивалентидан кўп бўлмаган миқдорда йиллик 2 фоизли ставка (банк маржаси) билан ажратилади.
8. Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги (А.Б.Воитов) “Ўзстандарт” агентлиги (Д.Н.Саттаров) ва “Ўзэлтехсаноат” уюшмаси (М.М.Юнусов) билан биргаликда:
2021 йил 1 октябрга қадар электротехника ва электромаиший маҳсулотларнинг техник регламентлар ва халқаро талабларга мувофиқлигини (хавфсизлик кўрсаткичлари ва энергия самарадорлигини) баҳолаш бўйича замонавий синов лабораторияси ва сертификатлаштириш марказини ташкил этиш ишларини якунласин;
2022 йил 1 мартга қадар синов лабораторияси фаолиятини халқаро меъёрлар асосида ривожлантириш ва тармоқнинг экспорт салоҳиятини оширишни инобатга олган ҳолда, уни халқаро аккредитациядан ўтказиш чораларини кўрсин.
“Ўзэлтехсаноат” уюшмаси (М.М.Юнусов) Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазирлиги (Б.К.Абдиназаров), “Ўзстандарт” агентлиги (Д.Н.Саттаров) билан биргаликда уч ой муддатда синов лабораторияси учун зарур асбоб-ускуналар рўйхати шакллантирилиши, уларнинг хариди бўйича лойиҳаолди ҳужжатлари ишлаб чиқилиши
ва белгиланган тартибда экспертизадан ўтказилишини ташкил этсин.
Вазирлар Маҳкамаси (Ж.А.Қўчқоров, С.У.Умурзаков) “Ўзэлтехсаноат” уюшмаси (М.М.Юнусов) билан биргаликда синов лабораториясини ташкил этиш учун Вазирлар Маҳкамасининг захира жамғармасидан “Ўзстандарт” агентлигига зарур маблағлар (35 миллиард сўмгача) ажратилишини, синов лабораторияси “Ўзэлтехсаноат” уюшмаси биносида жойлаштирилишини ва унинг асбоб-ускуналари “Ўзэлтехсаноат” уюшмасига оператив бошқарув ҳуқуқи билан берилишини таъминласин.
9. Қуйидагилар Электротехника саноатини ривожлантириш жамғармаси маблағлари ҳисобидан молиялаштириладиган қўшимча йўналишлар сифатида белгилансин:
юқори қўшилган қийматли мис маҳсулотларини экспорт қилувчи тармоқ корхоналарининг маҳсулотлар ишлаб чиқариш ва уларни ташқи бозорларда сотиш билан боғлиқ харажатларини маҳсулот турларидан келиб чиқиб, экспорт қийматининг 6 фоизигача миқдорда қоплаш;
электротехника ва электромаиший маҳсулотлар ишлаб чиқариш бўйича инвестиция лойиҳаларини амалга ошириш учун салоҳиятли инвесторларни жалб қилиш мақсадида, ҳудудларда электротехника саноатига ихтисослаштирилган индустриал технопарклар ташкил этиш;
тармоқ корхоналарининг ташқи бозорларда ўз маҳсулотларининг жозибадорлигини ошириш бўйича маркетинг тадқиқотлари олиб бориши, тармоқ лойиҳаларининг лойиҳаолди ҳужжатларини (бизнес-режалар, техник-иқтисодий асослар ва бошқалар) ишлаб чиқиши, шунингдек, жаҳон бозорини ўрганиш ва маркетинг таҳлилларини амалга ошириш учун халқаро маълумотлар базаларига (ахборот ресурсларига) уланиши
билан боғлиқ харажатларини 50 фоизигача қоплаш;
“Ўзэлтехсаноат” уюшмаси ижро аппаратига хорижий мутахассис ва экспертларни жалб қилиш билан боғлиқ харажатларни қисман ёки тўлиқ молиялаштириш.
Молия вазирлиги (Т.А.Ишметов) Электротехника саноатини ривожлантириш жамғармасига республика бюджетининг қўшимча манбалари ҳисобидан 2021 йилнинг биринчи, иккинчи ва учинчи чоракларида тенг улушларда 75 миллиард сўм миқдорида маблағ ажратилишини таъминласин ва кейинги йилларда бюджет параметрларида ушбу мақсадлар учун маблағларни назарда тутсин.
10. “Ўзэлтехсаноат” уюшмаси, Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги, Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазирлигининг 2022 йил март ойидан бошлаб ҳар йили маҳаллий ва хорижий корхона вакиллари, салоҳиятли инвесторлар, экспертлар ва тармоққа алоқадор бошқа мутахассисларни жалб қилган ҳолда, Электротехника ва электроника халқаро савдо кўргазмасини (“Uzbek International Electrotechnics & Electronics Fair”) ташкил қилиш тўғрисидаги таклифи маъқуллансин.
“Ўзэлтехсаноат” уюшмаси (М.М.Юнусов), Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги (А.Б.Воитов) бир ой муддатда электротехника ва электроника халқаро савдо кўргазмасига тайёргарлик кўриш ҳамда уни юқори савияда ўтказиш бўйича чора-тадбирлар дастурини ишлаб чиқсин ва амалга оширишни бошласин.
11. Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги (Ш.А.Вафаев) 2021 йил 1 декабрга қадар электротехника саноатини ривожлантириш ва тармоқда инвестиция лойиҳаларини амалга ошириш учун халқаро молия институтлари ва хорижий ҳукумат молия ташкилотлари маблағларини жалб қилиш чораларини кўрсин.
12. Молия вазирлиги (Т.А.Ишметов) манфаатдор вазирлик ва идоралар билан биргаликда икки ой муддатда:
давлат дастурлари доирасида халқаро молия институтлари ва хорижий ҳукумат молия ташкилотлари маблағлари ҳисобидан, шунингдек, давлат-хусусий шериклик шартларида амалга ошириладиган лойиҳалар бўйича танлов (тендер) ўтказилганда маҳаллий маҳсулотлар сотиб олинишини назарда тутувчи “миллий контент” тизимини жорий этиш юзасидан таклифларни;
илмий тадқиқотларга ва тажриба-конструкторлик ишланмаларга доир харажатларни фойда солиғи бўйича солиқ солинадиган базадан 2 коэффициент қўлланилган ҳолда чегириш тартибини назарда тутувчи қонун лойиҳасини Вазирлар Маҳкамасига киритсин.
13. Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазирлиги (Б.К.Абдиназаров), “Ўзэлтехсаноат” уюшмаси (М.М.Юнусов):
Самарқанд, Тошкент ва Фарғона вилоятлари ҳокимликлари билан биргаликда уч ой муддатда ушбу ҳудудларда электротехника саноатига ихтисослаштирилган индустриал технопарклар ташкил қилиш юзасидан;
манфаатдор вазирлик ва идоралар билан биргаликда икки ой муддатда қонун ҳужжатларига мазкур қарордан келиб чиқадиган ўзгартириш ва қўшимчалар тўғрисида Вазирлар Маҳкамасига
таклифлар киритсин.
14. Ўзбекистон Республикаси Президентининг айрим қарорларига 2-иловага мувофиқ қўшимча ва ўзгартиришлар киритилсин.
15. Ўзбекистон Республикаси Президентининг айрим қарорлари 3-иловага мувофиқ 2021 йил 1 апрелдан ўз кучини йўқотган деб ҳисоблансин.
16. Мазкур қарор ижросини самарали ташкил этишга масъул ва шахсий жавобгар этиб Бош вазир ўринбосарлари Ж.А.Қўчқоров ва С.У.Умурзаков белгилансин.
Қарор ижросини ҳар чоракда муҳокама қилиб бориш, ижро учун масъул идоралар фаолиятини мувофиқлаштириш ва назорат қилиш Ўзбекистон Республикасининг Бош вазири А.Н.Арипов ҳамда Ўзбекистон Республикаси Президенти Администрацияси раҳбари З.Ш.Низомиддинов зиммасига юклансин.

О дополнительных мерах по дальнейшему развитию электротехнической промышленности и повышению конкурентоспособности отечественной продукции
941
В республике осуществляются системные меры по развитию и модернизации электротехнической промышленности, созданию мощностей по производству новых видов современной электротехнической и электробытовой продукции, повышению инвестиционного и экспортного потенциала отрасли, а также всесторонней поддержке отечественных производителей.
В целях дальнейшего ускорения работы в данном направлении, повышения конкурентоспособности отечественной электротехнической
и электробытовой продукции, освоения новых рынков сбыта продукции, развития научно-технологического, производственного и экспортного потенциала предприятий отрасли:
1. Определить следующие основные целевые показатели эффективности электротехнической отрасли на 2021–2022 годы:
доведение объема глубокой переработки медного сырья в 2021 году до 55 тысяч тонн, в 2022 году – до 70 тысяч тонн;
увеличение объема производства продукции в 2021 году
до 15 триллионов сумов, в 2022 году – до 19 триллионов сумов;
обеспечение объема экспорта продукции в 2021 году в размере 450 миллионов долларов США, в 2022 году – 600 миллионов долларов США;
доведение количества рабочих мест в отрасли в 2021 году
до 27 тысяч, в 2022 году – до 34 тысяч.
Рабочей группе по содействию развитию электротехнической промышленности (Султанов Д.Ш.) принять адресные меры по обеспечению выполнения основных целевых показателей, определенных в настоящем пункте, и их увеличению не менее чем на 30 процентов в 2023 году.
2. Утвердить Программу создания новых производственных мощностей и диверсификации производства в электротехнической промышленности в 2021–2022 годах согласно приложениям №№ 1 и .
Предоставить Правительственной комиссии по вопросам развития экспорта и инвестиций (Умурзаков С.У.) право вносить при необходимости изменения и дополнения в программу, предусмотренную настоящим пунктом.
3. Установить начиная с 1 марта 2021 года порядок компенсации Государственным фондом поддержки предпринимательской деятельности сроком до трех лет части процентной ставки, превышающей основную ставку Центрального банка, но не более 5 процентных пунктов в части до 20 миллиардов сумов кредитов, выдаваемых предприятиям электротехнической отрасли в национальной валюте на реализацию инвестиционных проектов по производству электротехнической
и электробытовой продукции, а также пополнение оборотных средств, с процентной ставкой, не превышающей 1,5-кратного размера основной ставки Центрального банка.
4. Внедрить следующие меры поддержки предприятий электротехнической отрасли Агентством продвижения экспорта:
предоставление до 1 января 2024 года субсидий на покрытие 50 процентов расходов на транспортировку автомобильным, железнодорожным и воздушным транспортом при экспорте электротехнической и электробытовой продукции во все страны,
в том числе в сопредельные государства, но не более 15 процентов от стоимости экспорта продукции (без транспортных расходов) автомобильным транспортом, 20 процентов – железнодорожным транспортом;
предоставление поручительств в качестве залогового обеспечения при получении гарантий отечественных коммерческих банков
по осуществлению (возвращению) авансовых платежей, выполнению условий договоров в иностранной валюте и обеспечению гарантийных сроков
по поставленным товарам (работам, услугам) в рамках конкурсов (тендеров), независимо от источников финансирования, в размере до 50 процентов
от суммы гарантии, но не превышающем 3 миллионов долларов США.
Правительственной комиссии по вопросам развития экспорта и инвестиций (Умурзаков С.У.) в месячный срок утвердить порядок осуществления мер поддержки, предусмотренных настоящим пунктом.
5. Предоставить на период с 1 апреля 2021 года до 1 января 2024 года налоговые льготы в виде снижения ставок налога на прибыль и налога
на имущество на 50 процентов предприятиям электротехнической отрасли, размер поступлений от реализации электротехнической продукции которых по итогам отчетного периода составляет не менее 80 процентов от общих поступлений.
Установить, что средства, высвобождаемые в связи с предоставлением налоговых льгот, предусмотренных настоящим пунктом:
не распределяются предприятиями в виде дивидендов;
направляются на создание новых производственных мощностей и модернизацию имеющихся мощностей.
6. Принять предложения Министерства экономического развития и сокращения бедности, Министерства финансов и Ассоциации «Узэлтехсаноат»:
об определении стартовой цены на медь катодную, производимую АО «Алмалыкский ГМК», при ее выставлении на биржевые торги со скидкой с 1 апреля 2021 года в размере 8 процентов, в 2022 году – 6 процентов
и в 2023 году – 4 процента от цены, установленной Лондонской биржей металлов, без включения налога на добавленную стоимость, с 1 января 2024 года – на уровне цены, установленной Лондонской биржей металлов (цены реализации на экспорт);
о внедрении начиная с 1 апреля 2021 года порядка осуществления предприятиями отрасли, внедрившими высокотехнологичный производственный процесс, при закупке медного сырья через биржевые торги 25 процентов платежа в виде аванса и оставшихся 75 процентов – ежемесячно в равных долях в течение 90 рабочих дней после получения медного сырья.
Министерству экономического развития и сокращения бедности (Абдиназаров Б.К.) совместно с Ассоциацией «Узэлтехсаноат» (Юнусов М.М.) в двухнедельный срок утвердить и внести в АО «Узбекская республиканская товарно-сырьевая биржа» перечень предприятий отрасли, внедривших высокотехнологичный производственный процесс, и обновлять данный перечень при необходимости.
меры поддержки, предусмотренные в пунктах 3 и 4 настоящего постановления, не распространяются на производство и экспорт меди катодной и медной катанки;
на основе гарантии Ассоциации «Узэлтехсаноат» предприятиям, внедрившим высокотехнологичный производственный процесс, сумма отрицательной разницы по налогу на добавленную стоимость, образовавшейся в результате применения нулевой налоговой ставки
при экспорте товаров, возмещается в течение трех дней. При этом камеральная налоговая проверка после возмещения суммы налога производится в общем порядке;
Агентством продвижения экспорта коммерческим банкам предоставляются беспроцентные финансовые ресурсы для финансирования револьверных кредитов на пополнение оборотных средств экспортеров – предприятий электротехнической промышленности при экспорте ими товаров с условием отсрочки платежей. При этом кредиты за счет данных ресурсов выделяются по ставке 2 процента годовых (маржа банка) на срок отсрочки платежей и в размере стоимости экспортируемой продукции
в эквиваленте не более 3 миллионов долларов США.
8. Министерству инвестиций и внешней торговли (Воитов А.Б.) совместно с Агентством «Узстандарт» (Саттаров Д.Н.) и Ассоциацией «Узэлтехсаноат» (Юнусов М.М.):
до 1 октября 2021 года завершить работу по созданию современной испытательной лаборатории и центра сертификации по оценке соответствия электротехнической и электробытовой продукции техническим регламентам и международным требованиям (показателям безопасности и энергоэффективности);
до 1 марта 2022 года принять меры по проведению международной аккредитации испытательной лаборатории с учетом развития
ее деятельности на основе международных норм и повышения экспортного потенциала отрасли.
Ассоциации «Узэлтехсаноат» (Юнусов М.М.) совместно с Министерством экономического развития и сокращения бедности (Абдиназаров Б.К.), Агентством «Узстандарт» (Саттаров Д.Н.) в трехмесячный срок организовать формирование перечня необходимого оборудования для испытательной лаборатории, разработку предпроектной документации по их закупке
и проведение ее экспертизы в установленном порядке.
Кабинету Министров (Кучкаров Д.А., Умурзаков С.У.) совместно с Ассоциацией «Узэлтехсаноат» (Юнусов М.М.) обеспечить выделение Агентству «Узстандарт» из резервного фонда Кабинета Министров необходимых средств (до 35 миллиардов сумов) для создания испытательной лаборатории, ее размещение в здании Ассоциации «Узэлтехсаноат» и предоставление Ассоциации «Узэлтехсаноат» оборудования испытательной лаборатории на праве оперативного управления.
9. Определить дополнительными направлениями, финансируемыми за счет средств Фонда развития электротехнической промышленности:
покрытие расходов предприятий отрасли – экспортеров медной продукции с высокой добавленной стоимостью, связанных с производством продукции и ее реализацией на внешних рынках, в размере до 6 процентов от экспортной стоимости в зависимости от видов продукции;
создание в регионах индустриальных технопарков, специализирующихся на электротехнической промышленности, в целях привлечения потенциальных инвесторов для реализации инвестиционных проектов
по производству электротехнической и электробытовой продукции;
покрытие до 50 процентов расходов предприятий отрасли, связанных с проведением маркетинговых исследований по повышению привлекательности собственной продукции на внешних рынках, разработкой предпроектной документации (бизнес-планов, технико-экономических обоснований и других) отраслевых проектов, а также подключением к международным базам данных (информационным ресурсам)
для изучения мирового рынка и проведения маркетинговых анализов;
частичное или полное финансирование расходов, связанных с привлечением зарубежных специалистов и экспертов в исполнительный аппарат Ассоциации «Узэлтехсаноат».
Министерству финансов (Ишметов Т.А.) обеспечить выделение в Фонд развития электротехнической промышленности средств
в размере 75 миллиардов сумов в равных долях в первом, втором и третьем кварталах 2021 года за счет дополнительных источников республиканского бюджета и в последующие годы предусмотреть в параметрах бюджета средства на эти цели.
10. Одобрить предложение Ассоциации «Узэлтехсаноат», Министерства инвестиций и внешней торговли, Министерства экономического развития и сокращения бедности об организации начиная с марта 2022 года ежегодной Международной торговой выставки электротехники
и электроники («Uzbek International Electrotechnics & Electronics Fair»)
с привлечением представителей отечественных и зарубежных предприятий, потенциальных инвесторов, экспертов и других причастных к отрасли специалистов.
Ассоциации «Узэлтехсаноат» (Юнусов М.М.), Министерству инвестиций и внешней торговли (Воитов А.Б.) в месячный срок разработать программу мер по подготовке и проведению на высоком уровне международной торговой выставки электротехники и электроники и начать ее реализацию.
11. Министерству инвестиций и внешней торговли (Вафаев Ш.А.) до 1 декабря 2021 года принять меры по привлечению средств международных финансовых институтов и зарубежных правительственных финансовых организаций для развития электротехнической промышленности и реализации инвестиционных проектов в отрасли.
12. Министерству финансов (Ишметов Т.А.) совместно
с заинтересованными министерствами и ведомствами в двухмесячный срок внести в Кабинет Министров:
предложения по внедрению системы «национальный контент», предусматривающей приобретение отечественной продукции при проведении конкурсов (тендеров) по проектам, реализуемым за счет средств международных финансовых институтов и зарубежных правительственных финансовых организаций, а также на условиях государственно-частного партнерства в рамках государственных программ;
проект закона, предусматривающий порядок вычета расходов на научные исследования и опытно-конструкторские разработки из налогооблагаемой базы по налогу на прибыль с применением двойного коэффициента.
13. Министерству экономического развития и сокращения бедности (Абдиназаров Б.К.), Ассоциации «Узэлтехсаноат» (Юнусов М.М.) внести
в Кабинет Министров предложения:
совместно с хокимиятами Самаркандской, Ташкентской и Ферганской областей в трехмесячный срок – о создании в данных регионах индустриальных технопарков, специализирующихся на электротехнической промышленности;
совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами в двухмесячный срок – об изменениях и дополнениях в законодательство, вытекающих из настоящего постановления.
14. Внести дополнения и изменения в некоторые постановления Президента Республики Узбекистан согласно приложению № 2.
15. Признать с 1 апреля 2021 года утратившими силу некоторые постановления Президента Республики Узбекистан согласно приложению № 3.
16. Возложить на заместителей Премьер-министра Кучкарова Д.А. и Умурзакова С.У. персональную ответственность за организацию эффективного исполнения настоящего постановления.
Ежеквартальное обсуждение хода исполнения настоящего постановления, а также осуществление координации и контроля
за деятельностью ведомств, ответственных за его исполнение, возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан Арипова А.Н. и руководителя Администрации Президента Республики Узбекистан Низомиддинова З.Ш.
Представлять Президенту Республики Узбекистан информацию о результативности осуществляемых мер по итогам каждого квартала.