«Мард ўғлон» давлат мукофоти билан тақдирлаш тўғрисида
Мамлакатимизда амалга оширилаётган кенг кўламли ислоҳотларда фаоллик кўрсатиб, ўзининг билим ва иқтидори, интилувчанлиги ва ташаббускорлиги, ҳалол ва самарали меҳнати билан Ватанимиз тараққиётига муносиб ҳисса қўшиб келаётган, юксак маънавиятли, мустақил фикрловчи, қатъий ҳаётий позиция, кенг дунёқараш ва юқори салоҳиятга эга, халқ манфаати ва юрт истиқболи учун масъулиятни ўз зиммасига олишга қодир бўлган фидойи ва мард ўғлонларимизни муносиб рағбатлантириш мақсадида:
1. Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Давлат мукофотлари ва геральдика бўйича комиссиянинг Қорақалпоғистон Республикаси, вилоятлар ва Тошкент шаҳрининг иқтидорли йигитларини фан, таълим, тиббиёт, маданият, адабиёт, санъат, спорт, ишлаб чиқариш, ҳарбий хизмат соҳалари ва ҳуқуқни муҳофаза қилиш органларидаги фаолиятида эришган алоҳида ютуқлари учун «Мард ўғлон» давлат мукофоти билан тақдирлаш тўғрисидаги таклифлари иловадаги рўйхатга мувофиқ маъқуллансин.
2. «Мард ўғлон» давлат мукофоти билан тақдирланганларга совриндорлик дипломлари ва кўкрак нишонлари тантанали вазиятда топширилсин.
3. Ўзбекистон Республикаси Молия вазирлиги «Мард ўғлон» давлат мукофоти совриндорларининг ҳар бирига базавий ҳисоблаш миқдорининг 50 баравари миқдорида пул мукофоти берилишини таъминласин.
4. Ўзбекистон Республикаси Президенти Администрацияси ҳузуридаги Ахборот ва оммавий коммуникациялар агентлиги, Ўзбекистон Миллий ахборот агентлиги, Ўзбекистон Миллий телерадиокомпанияси ва бошқа оммавий ахборот воситаларига «Мард ўғлон» давлат мукофоти соҳибларининг ибратли фаолияти, уларнинг ноёб истеъдоди ва эришган ютуқларини кенг ёритиб бориш тавсия этилсин.
5. Мазкур қарорнинг ижросини назорат қилиш Ўзбекистон Республикасининг Бош вазири А.Н.Арипов ва Ўзбекистон Республикаси Президенти Администрацияси раҳбари З.Ш.Низомиддинов зиммасига юклансин.
2020 йил «26» августдаги ПҚ-4814-сон қарорига илова
«Мард ўғлон» давлат мукофоти билан тақдирланганлар
Рахимбаев Отабек Давлатбаевич Қорақалпоқ давлат университетининг 3-босқич талабаси (Қорақалпоғистон Республикаси)
Сержанов Памир Оралбаевич Нукус шаҳридаги «Оралбай Нукус» оилавий корхонаси раҳбари (Қорақалпоғистон Республикаси)
Абдухалилов Мирзохид Вохиджон ўғли Андижон машинасозлик институтининг 4-босқич талабаси (Андижон вилояти)
Комилов Алишер Абдуманноб ўғли Ўзбекистон Республикаси Мудофаа вазирлигининг Ахборот-коммуникация технологиялари ва алоқа ҳарбий институти илмий ходими (Андижон вилояти)
Джураев Феруз Хамроевич «Ҳунарманд» уюшмасининг Бухоро вилояти бошқармаси аъзоси (Бухоро вилояти)
Норбоев Жаҳонгир Жўрабек ўғли Пешку туманидаги 18-умумий ўрта таълим мактабининг 11-синф ўқувчиси (Бухоро вилояти)
Турсунов Бекзод
Акбар ўғли
Тошкент архитектура-қурилиш институти таянч докторанти (Жиззах вилояти)
Халилов Равшан Қахрамон ўғли Тошкент давлат аграр университетининг 1-босқич талабаси (Жиззах вилояти)
Қодиров Фаррух
Эргаш ўғли
Тошкент ахборот технологиялари университетининг Қарши филиали 1-босқич магистранти (Қашқадарё вилояти)
Очилов Мухриддин Тўлқин ўғли Ўзбекистон Республикаси Мудофаа вазирлигининг ҳарбий қисм гуруҳ мутахассиси (Қашқадарё вилояти)
Хайдаров Суҳроб Суранбаевич Навоий шаҳридаги 4-ихтисослаштирилган умумий ўрта таълим мактабининг 10-синф ўқувчиси (Навоий вилояти)
Эгамов Ҳусен
Эркинович
Тошкент тиббиёт академиясининг 1-босқич талабаси (Навоий вилояти)
Абдухалилов Фаррух Шухратжон ўғли Янгиқўрғон тумани кўп тармоқли марказий поликлиникаси врач-эпидемиологи (Наманган вилояти)
Салойдинов Сардоржон
Қодиржон ўғли
Тошкент давлат техника университетининг 1-босқич магистранти (Наманган вилояти)
Нуруллаев Ҳасан
Жўрабек ўғли
Нарпай туманидаги 64-умумий ўрта таълим мактабининг 8-синф ўқувчиси (Самарқанд вилояти)
Шарипов Расул
Шокир ўғли
Ўзбекистон Республикаси Давлат хавфсизлик хизматининг чегара қўшинлари взвод командири (Самарқанд вилояти)
Усмонов Жасур
Ботир ўғли
Ўзбекистон Республикаси Миллий гвардиясининг Ҳарбий-техник институти таянч докторанти (Сирдарё вилояти)
Эшбеков Азизжон Махмуджон ўғли Мирзаобод туманидаги ихтисослаштирилган умумий ўрта таълим мактаб-интернатининг 11-синф ўқувчиси (Сирдарё вилояти)
Лутфиллаев Шарафуддин
Рустамович
Тошкент давлат иқтисодиёт университетининг
3-босқич талабаси (Сурхондарё вилояти)
Сапаров Олим
Насимович
«Ёшлар – келажагимиз» жамғармасининг Термиз шаҳар филиали раҳбари (Сурхондарё вилояти)
Йўлдашбоев Бобуржон Дилшоджон ўғли Паркент туманидаги «Modern eduсation» интеллектни ривожлантириш маркази директори (Тошкент вилояти)
Шоюнусов Сарвар
Икром ўғли
Тошкент педиатрия тиббиёт институтининг 4-босқич талабаси (Тошкент вилояти)
Ахаджонов Асилбек Абдусалом ўғли Ўзбекистон давлат консерваториясининг 2-босқич талабаси (Фарғона вилояти)
Имомов Жасурбек Ахроржон ўғли Ўзбекистон Миллий университетининг 1-босқич талабаси (Фарғона вилояти)
Бобожонов Раҳматжон Алишер ўғли Тошкент шаҳридаги «Китоб дунёси» газетасининг ўзбек адабиёти бўлими муҳаррири (Хоразм вилояти)
Якуббоев Нодирбек
Муродбек ўғли
Ўзбекистон Миллий университетининг 1-босқич талабаси (Хоразм вилояти)
Мамажонов Муҳиддин Мўйдинжон ўғли Тошкент шаҳар Ички ишлар бош бошқармасининг тезкор вазифаларни бажарувчи сафарбар отряди катта мутахассис-ўқчиси (Тошкент шаҳри)

В целях достойного стимулирования самоотверженных и отважных юношей, проявляющих активность в осуществлении широкомасштабных реформ в нашей стране, своими знаниями, талантом, стремительностью и инициативностью, добросовестным и плодотворным трудом вносящих достойный вклад в процветание Родины, обладающих высокой духовностью, самостоятельным мышлением, твердой жизненной позицией, широким кругозором и глубокими знаниями, способных взять на себя ответственность за будущее страны и служить интересам народа:
1. Одобрить предложения Комиссии по государственным наградам и геральдике при Президенте Республики Узбекистан о награждении одаренных юношей Республики Каракалпакстан, областей и города Ташкента за особые достижения в области науки, образования, медицины, культуры, литературы, искусства, спорта, производства, в военной службе и деятельности правоохранительных органов Государственной премией «Мард ўғлон» согласно прилагаемому списку.
2. Лауреатам Государственной премии «Мард ўғлон» вручить дипломы и нагрудные знаки в торжественной обстановке.
3. Министерству финансов Республики Узбекистан обеспечить выдачу каждому лауреату Государственной премии «Мард ўғлон» денежного вознаграждения в размере 50-кратной базовой расчетной величины.
4. Рекомендовать Агентству информации и массовых коммуникаций при Администрации Президента Республики Узбекистан, Национальному информационному агентству Узбекистана, Национальной телерадиокомпании Узбекистана и другим средствам массовой информации широкое освещение образцовой деятельности, уникальных талантов и достижений лауреатов Государственной премии «Мард ўғлон».
5. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан А.Н.Арипова и руководителя Администрации Президента Республики Узбекистан З.Ш.Низомиддинова.
№ ПП-4814 от 26 августа 2020 года
Рахимбаев Отабек Давлатбаевич студент 3-го курса Каракалпакского государственного университета (Республика Каракалпакстан)
Сержанов Памир Оралбаевич руководитель семейного предприятия «Оралбай Нукус» города Нукуса (Республика Каракалпакстан)
Абдухалилов Мирзохид Вохиджон угли студент 4-го курса Андижанского машиностроительного института (Андижанская область)
Комилов Алишер Абдуманноб угли научный сотрудник Военного института информационно-коммуникационных технологий
и связи Министерства обороны Республики Узбекистан (Андижанская область)
Джураев Феруз Хамроевич член Бухарского областного управления ассоциации «Ҳунарманд» (Бухарская область)
Норбоев Жахонгир Журабек угли ученик 11-го класса средней общеобразовательной школы №18 Пешкунского района (Бухарская область)
Турсунов Бекзод
Акбар угли
базовый докторант Ташкентского архитектурно-строительного института (Джизакская область)
Халилов Равшан Кахрамон угли студент 1-го курса Ташкентского государственного аграрного университета (Джизакская область)
Кодиров Фаррух
магистрант 1-го курса Каршинского филиала Ташкентского университета информационных технологий (Кашкадарьинская область)
Очилов Мухриддин Тулкин угли специалист группы войсковой части Министерства обороны Республики Узбекистан (Кашкадарьинская область)
Хайдаров Сухроб Суранбаевич ученик 10-го класса специализированной средней общеобразовательной школы № 4 города Навои (Навоийская область)
Эгамов Хусен
Эркинович
студент 1-го курса Ташкентской медицинской академии (Навоийская область)
Абдухалилов Фаррух Шухратжон угли врач-эпидемиолог центральной многопрофильной поликлиники Янгикурганского района (Наманганская область)
Салойдинов Сардоржон
Кодиржон угли
магистрант 1-го курса Ташкентского государственного технического университета (Наманганская область)
Нуруллаев Хасан
Журабек угли
ученик 8-го класса средней общеобразовательной школы № 64 Нарпайского района (Самаркандская область)
Шарипов Расул
Шокир угли
командир взвода пограничных войск Службы государственной безопасности Республики Узбекистан (Самаркандская область)
Усмонов Жасур
Ботир угли
базовый докторант Военно-технического института Национальной гвардии Республики Узбекистан (Сырдарьинская область)
Эшбеков Азизжон Махмуджон угли ученик 11-го класса специализированной средней общеобразовательной школы-интерната Мирзаабадского района (Сырдарьинская область)
Лутфиллаев Шарафуддин
Рустамович
студент 3-го курса Ташкентского государственного экономического университета (Сурхандарьинская область)
Сапаров Олим
Насимович
руководитель Термезского городского филиала фонда «Ёшлар – келажагимиз» (Сурхандарьинская область)
Йулдашбоев Бобуржон Дилшоджон угли директор Центра развития интеллекта «Modern eduсation» Паркентского района (Ташкентская область)
Шоюнусов Сарвар
Икром угли
студент 4-го курса Ташкентского педиатрического медицинского института (Ташкентская область)
Ахаджонов Асилбек Абдусалом угли студент 2-го курса Государственной консерватории Узбекистана (Ферганская область)
Имомов Жасурбек Ахроржон угли студент 1-го курса Национального университета Узбекистана (Ферганская область)
Бобожонов Рахматжон Алишер угли редактор отдела узбекской литературы газеты «Китоб дунёси» города Ташкента (Хорезмская область)
Якуббоев Нодирбек
Муродбек угли
студент 1-го курса Национального университета Узбекистана (Хорезмская область)
Мамажонов Мухиддин Муйдинжон угли старший специалист-стрелок мобильного отряда оперативного реагирования Главного управления внутренних дел города Ташкента (город Ташкент)
Мустафин Владислав Альфредович член национальной сборной команды Узбекистана по плаванию (город Ташкент)